kbruch - en to bs translation catalogue (126 entries)

en: KBruch modes:
bs: KBruch režimi:

en: Exercise
bs: Vježba

en: Learning
bs: Učenje

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

en: &Skip
bs: &Preskoči

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
bs: U ovoj vježbi trebate da poredite dva zadana razlomka i da izaberete ispravan poredbeni znak.

en: &Next
bs: &Dalje

en: &Check
bs: &Provjeri

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
bs: U ovoj vježbi trebate da pretvorite dati broj u razlomak, tako što će te unijeti brojnik i nazivnik.Ne zabroavite srediti rezultat.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
bs: Unijeli ste 0 u nazvnik.Što znači dijeljenje sa nulom,što nije dozvoljene i nije moguće.Ovo pitanje če se računati kao netačno riješeno.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
bs: Unijeli ste tačan rezultat, ali nije sređen.
    Uvijek unesite sređen rezultat. Ovaj odgovor će se matrati kao netačno rješenje.

en: N&ext
bs: &Sljedeće

en: Backspace
bs: Brisanje

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
bs: U ovoj vježbi trebate razložite na proste faktore dati broj. Potrebno je da unesete sve proste faktore broja. Možete dodati proste faktore klikom na odgovarajuće dugme. Odabrani prosti faktor će biti prikazan u polju za unos. Nemojte zaboraviti da unesete sve proste faktore, čak i kada se prosti faktori ponavljaju više puta. Klik na 'Backspace' dugme uklanja posljednji unesen prosti faktor.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
bs: U ovoj vježbi trebate prevesti mješoviti broj u nepravi razlomak i obrnuto. Ne zaboravite skratiti rezultat,.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
bs: Unijeli ste 0 kao nazivnik. To bi značilo dijeljenje sa nulom, što nije dozvoljeno. Odgovor će se računati ka netačno riješen.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
bs: Unijeli ste tačan rezultat, ali ne u notaciji mješovitih brojeva. Odgovor će se računati ka netačno riješen.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
bs: Unijeli ste tačan odgovor, ali nije skraćen. Odgovor će se računati ka netačno riješen.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
bs: %1% od %2 =

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
bs: U ovoj vježbi trebate unijeti razlomak datog broja.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
bs: Raširi

en: New
bs: Novi

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
bs: &Novi

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
bs: Nazad

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
bs: Savjet

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
bs: Boje

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
bs: Sada unutrašnji i vanjski dijelovi kruga imaju istu veličinu, tako da možemo dodati razlomak!
    
    To nazivamo nalaženjem glavnog nazivnika. Glavni nazivnik dijeli krug na dva jednaka dijela.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
bs: Postoji manji glavni nazivnik. Možeš li ga pronaći?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
bs: Upravo ste proširili prvi dio od %1. Naš glavni cilj je da svi dijelovi budu iste veličine. Pokušajte da širite prvi dio za %2, a drugi dio za %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
bs: Upravo ste proširili drugi dio od %1. Naš glavni cilj je da svi dijelovi budu iste veličine. Pokušajte da širite prvi dio za %2, a drugi dio za %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
bs[0]: %2 od %1 obojenog dijela.
bs[1]: %2 od %1 obojena dijela.
bs[2]: %2 od %1 obojenih dijelova.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
bs[0]: %2 od %1 obojenog dijela.
bs[1]: %2 od %1 obojena dijela.
bs[2]: %2 od %1 obojenih dijelova.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
bs: Spoljnji prsten predstavlja lijevi dio. %1
    
    Unutrašnji prsten predstavlja desni dio. %2
    
    Spinboks 'Raširi' širi svaki dio. Probajte promijeniti jednu od njegovih vrijednosti!

en: Learn calculating with fractions
bs: Naučite da računate sa razlomcima

en: Current maintainer, original author
bs: Trenutni održavalac, originalni autor

en: New interface design and usability improvements
bs: Novi dizajn okruženja i poboljšanja upotrebljivosti

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
bs: Aktivna vježba.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
bs: Snima tip aktivne vježbe.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
bs: Omogući sabiranje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
bs: Omogući sabiranje za generator zadataka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
bs: Omogući oduzimanje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
bs: Omogući sabiranje/oduzimanje za generisanje zadataka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
bs: Omogući dijeljenje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
bs: Omogući dijeljenje za generator zadataka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
bs: Omogući množenje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
bs: Omogući množenje za generator zadataka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
bs: Omogući množenje/dijeljenje

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
bs: Omogući množenje/dijeljenje za generisanje zadataka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
bs: Broj razlomaka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
bs: Postavlja broj razlomaka za generisanje zadataka.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
bs: Maks. glavni nazivnik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
bs: Postavlja maksimalnu vrijednost glavnog nazivnika.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
bs: Odgovori sa sređenim razlomkom

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
bs: Postavi ako je potrebno srediti razlomak.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
bs: Mješoviti broj

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
bs: Postavi ako će se razlomak pojaviti u mješovitom obliku ili ne na rješenje.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
bs: Postavi ako će trebati razlomku odgovore u mješovitim obliku ili ne na rješenje.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
bs: Odredi ako će se razlomak pojaviti u mješovitom obliku ili ne na pitanje.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
bs: Broj tačno riješenih zadataka

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
bs: Broj riješenih zadataka

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
bs: Ukupan broj riješenih zadataka

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
bs: Broj preskočenih zadataka

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
bs: Boja brojeva u prikazu zadatka

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
bs: Boja znakova za operacije u prikazu zadatka

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
bs: Boja razlomačkih crta u prikazu zadatka

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
bs: Font koji se koristi za prikaz zadatka

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
bs: Uključi prikazivanje rezultata i u obliku miješanog broja

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
bs: Uključuje/isključuje prikazivanje rezultata i u specijalnom obliku miješanog broja.

en: Question:
bs: Pitanje:

en: Answer:
bs: Odgovor:

en: Operations:
bs: Operacije:

en: Arithmetic
bs: Aritmetika

en: Options:
bs: Opcije:

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
bs: Ovaj dio prozora pokazuje opcije da riješite vježbu. Koristite upravljač između opcionog i glavnog prozora kako bi promijenili veličine prozora, ili sakrili pomjerajući upravljač na lijevu granicu glavnog prozora.

en: Mixed number:
bs: Mješoviti brojevi:

en: Addition:
bs: Sabiranje:

en: Subtraction:
bs: Oduzimanje:

en: Multiplication:
bs: Množenje:

en: Division:
bs: Dijeljenje:

en: Reduced form:
bs: Sređeni oblik:

en: Number of terms:
bs: Broj uslova:

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
bs: Odaberite broj uslova (2, 3, 4 ili 5) koje 
    želite za računanje razlomaka.

en: Maximum denominator:
bs: Najveći nazivnik.

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
bs: Izaberite broj koji će biti maksimum za glavni nazivnik: 10, 20, 30, 40 ili 50.

en: Back
bs: Nazad

en: 
    
    Arithmetic
bs: 
    
    Aritmetika

en: 
    
    Comparison
bs: 
    
    Poređenje

en: 
    
    Conversion
bs: 
    
    Pretvaranje

en: 
    
    Mixed Numbers
bs: 
    
    Miješani brojevi

en: 
    
    Factorization
bs: 
    
    Faktorizacija

en: 
    
    Percentage
bs: 
    
    Procenat

[ctx: @action opens a new question]
en: New
bs: Novo

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
bs: &Nazad

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
bs: Aritmetika

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
bs: Poređenje

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
bs: Pretvaranje

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
bs: Miješani brojevi

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
bs: Faktorizacija

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
bs: Procenat

en: Fonts
bs: Fontovi

en: Percentage
bs: Procenat

en: Comparison
bs: Poređenje

en: Conversion
bs: Pretvaranje

en: Mixed Numbers
bs: Miješani brojevi

en: Factorization
bs: Faktorizacija

en: Solution:
bs: Rješenje:

en: Correct!
bs: Tačno!

en: Incorrect!
bs: Netačno!

en: This is the current total number of solved tasks.
bs: Ovo je trenutni ukupan broj riješenih zadataka.

en: Questions:
bs: Pitanja:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
bs: Tačno:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
bs: Netačno:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
bs: Preskočeno:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
bs: Ovo je ukupan broj tačno riješenih zadataka.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
bs: Ovo je ukupan broj zadataka koji nisu riješeni.

en: This is the current total number of skipped tasks.
bs: Ovo je trenutni broj preskočenih zadataka.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
bs: Ovaj dio prozora prikazuje statistiku. Broji se svaka vježba koju radite. Možete resetovati statistiku klikom na dugme 'Novi' u alatnoj traci ili izborom 'Nova' iz menija 'Datoteka'

en: &Reset
bs: &Resetuj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
bs: &Broj:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
bs: Promijeni broju brojeva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
bs: &Predznak operacije:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
bs: Promijeni boju znakova za operacije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
bs: &Razlomačka crta:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
bs: Promijeni boju trake sa razlomcima

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
bs: Promijeni font brojeva

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
bs: U ovoj vježbi potrebno je riješiti generisano pitanje. Unesi cijeli dio razlomka , brojnik i nazivnik. Možeš podesiti težinu pitanja u dijelu za opcije. Ne zaboravi srediti rezultat, ako koristiš primoravanje na sređeni oblik.
