kbruch - en to ca@valencia translation catalogue (172 entries)

en: KBruch modes:
ca@valencia: Modes de KBruch:

en: Open standard KBruch
ca@valencia: Obri KBruch estàndard

en: Exercise
ca@valencia: Exercici

en: Open learning KBruch
ca@valencia: Obri l'aprenentatge de KBruch

en: Learning
ca@valencia: Aprenentatge

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ca@valencia: Fi&txer

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
ca@valencia: Premeu este botó per a seleccionar el signe de «més gran que».

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
ca@valencia: Premeu este botó per a seleccionar el signe de «més xicotet que».

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
ca@valencia: Premeu este botó per a seleccionar el signe d'«igual».

en: &Skip
ca@valencia: &Omet

en: Click on this button to skip this question.
ca@valencia: Premeu este botó per a saltar esta pregunta.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
ca@valencia: En este exercici heu de comparar dues fraccions donades.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
ca@valencia: En este exercici heu de comparar dues fraccions donades i escollir el signe de comparació correcte.

en: Click on this button to check your result.
ca@valencia: Premeu este botó per a corregir el vostre resultat.

en: &Next
ca@valencia: &Següent

en: Enter the numerator of your result
ca@valencia: Introduïu el numerador del vostre resultat

en: Enter the denominator of your result
ca@valencia: Introduïu el denominador del vostre resultat

en: &Check
ca@valencia: &Comprova

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ca@valencia: Premeu este botó per a comprovar el vostre resultat. El botó no funcionarà si no heu introduït cap resultat.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
ca@valencia: En este exercici heu de convertir un nombre en una fracció.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
ca@valencia: En este exercici heu de convertir un nombre donat en una fracció introduint un numerador i denominador. No oblideu reduir el resultat.

en: Click on this button to get to the next question.
ca@valencia: Premeu este botó per a anar a la pregunta següent.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
ca@valencia: Heu introduït un 0 com a denominador. Açò significa divisió entre 0, la qual no està permesa. Esta tasca serà comptabilitzada com a no resolta correctament.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
ca@valencia: Heu introduït un resultat correcte però no simplificat
    Sempre heu d'introduir els vostres resultats simplificats. Esta tasca serà comptabilitzada com a no resolta correctament.

en: N&ext
ca@valencia: S&egüent

en: Backspace
ca@valencia: Retrocés

en: Add prime factor 2.
ca@valencia: Afig el factor primer 2.

en: Add prime factor 3.
ca@valencia: Afig el factor primer 3.

en: Add prime factor 5.
ca@valencia: Afig el factor primer 5.

en: Add prime factor 7.
ca@valencia: Afig el factor primer 7.

en: Add prime factor 11.
ca@valencia: Afig el factor primer 11.

en: Add prime factor 13.
ca@valencia: Afig el factor primer 13.

en: Add prime factor 17.
ca@valencia: Afig el factor primer 17.

en: Add prime factor 19.
ca@valencia: Afig el factor primer 19.

en: Removes the last entered prime factor.
ca@valencia: Elimina l'últim factor primer introduït.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
ca@valencia: En este exercici heu de factoritzar un nombre donat.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
ca@valencia: En este exercici heu de factoritzar un nombre donat. Heu d'introduir tots els factors primers del nombre. Podeu afegir un factor primer prement el botó corresponent. Els factors primers escollits es mostraran en la línia d'entrada. No oblideu introduir tots els factors primers, fins i tot quan un factor primer es repetix diverses vegades. Cliqueu en el botó «Retrocés» per tal d'eliminar l'últim factor primer introduït.

en: Enter the integer part of the fraction
ca@valencia: Introduïu la part entera de la fracció

en: Enter the numerator of the fraction
ca@valencia: Introduïu el numerador de la fracció

en: Enter the denominator of the fraction
ca@valencia: Introduïu el denominador de la fracció

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
ca@valencia: En este exercici heu de convertir un nombre mixt en una fracció i viceversa.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
ca@valencia: En este exercici heu de convertir un nombre mixt en una fracció i viceversa. No oblideu reduir el resultat.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ca@valencia: Premeu este botó per a comprovar el vostre resultat. El botó no funcionarà si no heu introduït cap resultat.

en: Click this button to get the next question.
ca@valencia: Premeu este botó per a anar a la pregunta següent.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
ca@valencia: Heu introduït un 0 com a denominador. Açò significa divisió entre 0, la qual no està permesa. Esta tasca serà comptabilitzada com a no resolta correctament.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
ca@valencia: Heu introduït un resultat correcte però no simplificat
    Sempre heu d'introduir els vostres resultats simplificats. Esta tasca serà comptabilitzada com a no resolta correctament.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
ca@valencia: Heu introduït un resultat correcte però no simplificat
    Sempre heu d'introduir els vostres resultats simplificats. Esta tasca serà comptabilitzada com a no resolta correctament.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
ca@valencia: %1% de %2 =

en: Enter the result of percentage question
ca@valencia: Introduïu el resultat de la pregunta de percentatges

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
ca@valencia: En este exercici heu de treballar amb preguntes de percentatges.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
ca@valencia: En este exercici heu d'introduir la fracció del nombre donat.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
ca@valencia: Expandix

en: New
ca@valencia: Nou

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
ca@valencia: &Nou

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
ca@valencia: Arrere

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
ca@valencia: Suggeriment

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
ca@valencia: Ara les subdivisions dels anells interior i exterior tenen la mateixa mida, i podem sumar les fraccions!
    
    D'açò se'n diu trobar el denominador comú. El denominador comú dividix els anells en fragments iguals.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
ca@valencia: Existix un denominador comú més xicotet. El trobeu?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
ca@valencia: Acabeu d'expandir la primera fracció per a %1. El nostre objectiu principal és fer totes les subdivisions de la mateixa mida. Proveu expandint la primera fracció per a %2 i la segona fracció per a %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
ca@valencia: Acabeu d'expandir la segona fracció per a %1. El nostre objectiu principal és fer totes les subdivisions de la mateixa mida. Proveu expandint la primera fracció per a %2 i la segona fracció per a %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
ca@valencia[0]: %2 d'1 divisió pintada.
ca@valencia[1]: %2 de %1 divisions pintades.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
ca@valencia[0]: %2 d'1 divisió pintada.
ca@valencia[1]: %2 de %1 divisions pintades.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
ca@valencia: L'anella exterior representa la fracció de l'esquerra. %1
    
    L'anella interior representa la fracció de la dreta. %2
    
    El botó de selecció de valors «Expandix» expandix cada fracció. Proveu de canviar els valors dels botons de selecció de valors!

en: Learn calculating with fractions
ca@valencia: Aprendre càlcul de fraccions

en: Current maintainer, original author
ca@valencia: Autor original i actual mantenidor

en: New interface design and usability improvements
ca@valencia: Nou disseny de la interfície i millores de la usabilitat

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
ca@valencia: Exercici actiu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
ca@valencia: Guarda el tipus de l'exercici actiu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
ca@valencia: Activa la suma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
ca@valencia: Activa la Suma per a la generació de tasques.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
ca@valencia: Activa la resta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
ca@valencia: Activa la Suma i Resta per a la generació de tasques.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
ca@valencia: Activa la divisió

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
ca@valencia: Activa la Divisió per a la generació de tasques.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
ca@valencia: Activa la Multiplicació

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
ca@valencia: Activa la Multiplicació per a la generació de tasques.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
ca@valencia: Activa Multiplicació/Divisió

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
ca@valencia: Activa la Multiplicació i Divisió per a la generació de tasques.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
ca@valencia: Nombre de fraccions

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
ca@valencia: Establix el nombre de fraccions per a la generació de tasques.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
ca@valencia: Màxim denominador comú

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
ca@valencia: Establix el valor màxim del comú denominador.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
ca@valencia: Respon fraccions simplificades

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
ca@valencia: Establix si cal o no simplificar les fraccions.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
ca@valencia: Nombre mixt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
ca@valencia: Establix si les fraccions apareixeran o no en forma mixta en la solució.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
ca@valencia: Establix si cal o no introduir les fraccions en forma mixta en la resposta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
ca@valencia: Establix si les fraccions apareixeran o no en forma mixta en les preguntes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
ca@valencia: Nombre de tasques resoltes correctament

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
ca@valencia: Nombre de tasques resoltes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
ca@valencia: Nombre total de tasques resoltes

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
ca@valencia: Nombre de tasques omeses

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
ca@valencia: Color dels nombres en la vista de tasques

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
ca@valencia: Color dels signes d'operació en la vista de tasques

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
ca@valencia: Color de les barres de fracció en la vista de tasques

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
ca@valencia: La lletra utilitzada per a la vista de les tasques

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
ca@valencia: Activa mostrar el resultat també com a nombre mixt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
ca@valencia: Activa/desactiva mostrar el resultat també en la notació especial de nombre mixt.

en: Question:
ca@valencia: Pregunta:

en: Answer:
ca@valencia: Resposta:

en: Operations:
ca@valencia: Operacions:

en: Arithmetic
ca@valencia: Aritmètica

en: Options:
ca@valencia: Opcions:

en: Set the options to solve the exercises.
ca@valencia: Establiu les opcions per a solucionar els exercicis.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
ca@valencia: Esta part de la finestra mostra les opcions per a resoldre els exercicis. Utilitzeu l'ansa entre les opcions i la finestra principal per a canviar la mida d'esta part de la finestra, o per a ocultar-la tot movent l'ansa fins a la vora esquerra de la finestra principal.

en: Mixed number:
ca@valencia: Nombre mixt:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
ca@valencia: Establix si les fraccions apareixeran o no en forma mixta en l'expressió de la pregunta (exemple de fracció mixta: 1 4/5 = 9/5).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
ca@valencia: Establix si les fraccions apareixeran o no en forma mixta en la resposta (exemple de fracció mixta: 1 4/5 = 9/5).

en: Addition:
ca@valencia: Suma:

en: Check this to use addition operator.
ca@valencia: Marqueu-la per tal d'utilitzar l'operador de suma.

en: Subtraction:
ca@valencia: Resta:

en: Check this to use subtraction operator.
ca@valencia: Marqueu-la per tal d'utilitzar l'operador de resta.

en: Multiplication:
ca@valencia: Multiplicació:

en: Check this to use multiplication operator.
ca@valencia: Marqueu-la per tal d'utilitzar l'operador de multiplicació.

en: Division:
ca@valencia: Divisió:

en: Check this to use division operator.
ca@valencia: Marqueu-la per tal d'utilitzar l'operador de divisió.

en: Reduced form:
ca@valencia: Forma reduïda:

en: Check this to force the use of the reduced form.
ca@valencia: Marqueu-la per tal de forçar l'ús de la forma reduïda.

en: Number of terms:
ca@valencia: Nombre de termes:

en: The number of 
    terms you want
ca@valencia: El nombre de 
    termes que voleu

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
ca@valencia: Escolliu el nombre de termes que voleu 
    per a calcular fraccions (2, 3, 4 o 5).

en: Maximum denominator:
ca@valencia: Denominador màxim:

en: The maximum number you can have as main denominator
ca@valencia: El nombre màxim que es pot tindre com a comú denominador

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
ca@valencia: Escolliu el nombre màxim per al comú denominador: 10, 20, 30, 40 o 50.

en: Reset statistics and set a new task.
ca@valencia: Restablix les estadístiques i prepara una nova tasca.

en: Back
ca@valencia: Arrere

en: Go back to Modes screen.
ca@valencia: Torna a la pantalla dels modes.

en: 
    
    Arithmetic
ca@valencia: 
    
    Aritmètica

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
ca@valencia: En este exercici heu de resoldre operacions aritmètiques amb fraccions.

en: 
    
    Comparison
ca@valencia: 
    
    Comparació

en: 
    
    Conversion
ca@valencia: 
    
    Conversió

en: 
    
    Mixed Numbers
ca@valencia: 
    
    Nombres mixtos

en: 
    
    Factorization
ca@valencia: 
    
    Factorització

en: 
    
    Percentage
ca@valencia: 
    
    Percentatge

[ctx: @action opens a new question]
en: New
ca@valencia: Nou

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
ca@valencia: A&rrere

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
ca@valencia: Aritmètica

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
ca@valencia: Comparació

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
ca@valencia: Conversió

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
ca@valencia: NombresMixtos

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
ca@valencia: Factorització

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
ca@valencia: Percentatge

en: Fonts
ca@valencia: Tipus de lletra

en: Percentage
ca@valencia: Percentatge

en: Comparison
ca@valencia: Comparació

en: Conversion
ca@valencia: Conversió

en: Mixed Numbers
ca@valencia: Nombres mixtos

en: Factorization
ca@valencia: Factorització

en: Solution:
ca@valencia: Solució:

en: Correct!
ca@valencia: Correcte!

en: Incorrect!
ca@valencia: Incorrecte!

en: This is the current total number of solved tasks.
ca@valencia: Este és el nombre actual total de tasques resoltes.

en: Questions:
ca@valencia: Preguntes:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
ca@valencia: Correctes:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
ca@valencia: Incorrectes:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
ca@valencia: Omeses:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
ca@valencia: Este és el nombre actual total de tasques resoltes correctament.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
ca@valencia: Este és el nombre actual total de tasques no resoltes.

en: This is the current total number of skipped tasks.
ca@valencia: Este és el nombre actual total de tasques omeses.

en: This part of the window shows the statistics.
ca@valencia: Esta part de la finestra mostra les estadístiques.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
ca@valencia: Esta part de la finestra mostra les estadístiques. Es compta cada exercici fet. Podeu restablir les estadístiques prement el botó «Nou» de la barra d'eines o bé escollint «Nou» en el menú «Fitxer».

en: &Reset
ca@valencia: &Restablix

en: Click this button to reset the statistics.
ca@valencia: Premeu este botó per a restablir les estadístiques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
ca@valencia: &Número:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
ca@valencia: Canvia el color dels nombres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
ca@valencia: &Signe d'operació:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
ca@valencia: Canvia el color dels signes d'operació

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
ca@valencia: &Barra de fracció:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
ca@valencia: Canvia el color de la barra de fracció

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
ca@valencia: Canvia el tipus de lletra dels nombres

en: Click this button to skip this question.
ca@valencia: Premeu este botó per a saltar esta pregunta.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
ca@valencia: En este exercici heu de solucionar la pregunta generada. Heu d'introduir la part entera de la fracció i el numerador i el denominador. Podeu ajustar la dificultat de la pregunta en la part corresponent de la finestra d'opcions. No oblideu reduir el resultat si s'obliga a utilitzar la forma reduïda.
