kbruch - en to da translation catalogue (122 entries)

en: KBruch modes:
da: KBruch-tilstande:

en: Exercise
da: Øvelse

en: Learning
da: Indlæring

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
da: I denne øvelse skal du sammenligne to givne brøker og vælge det rigtige sammenligningstegn.

en: &Next
da: &Næste

en: &Check
da: &Tjek

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
da: I denne øvelse skal du konvertere et givet tal til en brøk ved at indtaste en tæller og nævner. Glem ikke at reducere resultatet.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
da: Du indtastede 0 i nævneren. Det betyder division med nul som ikke er tilladt. Denne opgave vil blive talt som ikke løst rigtigt.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
da: Du indtastede det rigtige resultat, men ikke reduceret.
    Indtast altid dine resultater som reducerede. Denne opgave vil blive talt som ikke løst rigtigt.

en: N&ext
da: Næ&ste

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
da: I denne øvelse skal du opløse et givet tal i faktorer. Du skal indtaste alle primfaktorerne for tallet. Du kan tilføje en primfaktor ved at klikke på den tilsvarende knap. De valgte primfaktorer vil blive vist i indtastningsfeltet. Glem ikke at indtaste alle primfaktorer, selv når en primfaktor gentages flere gange. Tryk på "Slet tilbage" for at fjerne den sidst indtastede primfaktor.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
da: I denne øvelse skal du konvertere et blandet tal til et forhold og omvendt. Glem ikke at reducere resultatet.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
da: Du indtastede 0 i nævneren. Det betyder division med nul som ikke er tilladt. Denne opgave tælles som ikke løst rigtigt.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
da: Du indtastede det rigtige resultat, men ikke som blandet tal. Denne opgave vil blive talt som ikke løst rigtigt.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
da: Du indtastede det rigtige resultat, men ikke reduceret. Denne opgave vil blive talt som ikke løst rigtigt.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
da: %1% af %2 =

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
da: I denne øvelse skal du angive brøken for det givne tal.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
da: Forlæng

en: New
da: Nyt

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
da: &Nyt

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
da: Tilbage

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
da: Tip

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
da: Farver

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
da: Nu har delene af den inderste og den yderste ring samme størrelse og vi kan tilføje brøkerne!
    
    Dette kaldes at finde fællesnævneren. Fællesnævneren deler ringen op i lige store dele.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
da: Der findes en mindre fællesnævner. Kan du finde den?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
da: Du har lige forlænget den første brøk med %1. Vores overordnede mål er at alle dele får den samme størrelse. Prøv at forlænge den første brøk med %2 og den anden med %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
da: Du har lige forlænget den anden brøk med %1.  Vores overordnede mål er at alle dele får den samme størrelse. Prøv at forlænge den første brøk med %2 og den anden med %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
da[0]: %2 af 1 farvet del.
da[1]: %2 af %1 farvede dele.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
da[0]: %2 af 1 farvet del.
da[1]: %2 af %1 farvede dele.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
da: Den yderste ring repræsenterer brøken til venstre. %1
    
    Den inderste ring repræsenterer brøken til højre. %2
    
    Spinfeltet "Forlæng" forlænger hver brøk. Prøv at ændre en af værdierne i spinfeltet.

en: Learn calculating with fractions
da: Lær at regne med brøker

en: Current maintainer, original author
da: Nuværende vedligeholder, oprindelige udvikler

en: New interface design and usability improvements
da: Nyt brugerfladedesign og forbedring af brugervenlighed

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
da: Aktiv øvelse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
da: Gemmer den aktive øvelses-type.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
da: Aktivér addition

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
da: Gør addition tilgængelig for opgavegenerering

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
da: Aktivér subtraktion

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
da: Gør subtraktion tilgængelig for opgavegenerering

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
da: Aktivér division

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
da: Gør division tilgængelig for opgavegenerering

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
da: Aktivér multiplikation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
da: Gør multiplikation tilgængelig for opgavegenerering

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
da: Aktivér multiplikation/division

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
da: Aktivér multiplikation/division for opgavegenerering

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
da: Antal brøker

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
da: Indstil antallet af brøker for opgavegenerering.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
da: Største fællesnævner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
da: Indstil den største værdi for fællesnævneren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
da: Svar med reducerede brøker

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
da: Indstil om brøker skal reduceres.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
da: Blandet tal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
da: Indstil om brøker skal fremstå som blandede tal eller ej i løsningen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
da: Indstil om brøker skal besvares som blandede tal eller ej i løsningen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
da: Indstil om brøker skal fremstå som blandede tal eller ej i opgaver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
da: Antal rigtigt løste opgaver

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
da: Antal løste opgaver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
da: Totalt antal løste opgaver

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
da: Antal skippede opgaver

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
da: Farve på tallene i opgavevisningen

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
da: Farve på operationstegn i opgavevisningen

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
da: Farve på brøkstregerne i opgavevisningen

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
da: Skrifttype brugt til opgavevisningen

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
da: Aktivér visning af resultatet også som et blandet tal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
da: Slår visning af resultatet også i den specielle blandet tal-notation til eller fra.

en: Question:
da: Opgave:

en: Answer:
da: Svar:

en: Operations:
da: Operationer:

en: Arithmetic
da: Regning

en: Options:
da: Indstillinger:

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
da: Denne del af vinduet viser mulighederne for at løse opgaverne. Brug håndtaget mellem muligheds- og hovedvinduet til at ændre størrelsen på denne del af vinduet eller til at skjule det ved at flytte håndtaget ud til venstre side af hovedvinduet.

en: Mixed number:
da: Blandet tal:

en: Subtraction:
da: Subtraktion:

en: Multiplication:
da: Multiplikation:

en: Reduced form:
da: Reduceret form:

en: Number of terms:
da: Antal led:

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
da: Vælg det antal led (2, 3, 4 eller 5) du vil
    have til beregning af brøker.

en: Maximum denominator:
da: Største nævner:

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
da: Vælg det tal som skal være det største for fællesnævneren: 10, 20, 30, 40 eller 50.

en: Back
da: Tilbage

en: 
    
    Arithmetic
da: 
    
    Regning

en: 
    
    Comparison
da: 
    
    Sammenligning

en: 
    
    Conversion
da: 
    
    Konvertering

en: 
    
    Mixed Numbers
da: 
    
    Blandede tal

en: 
    
    Factorization
da: 
    
    Opløse i faktorer

en: 
    
    Percentage
da: 
    
    Procenter

[ctx: @action opens a new question]
en: New
da: Nyt

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
da: &Tilbage

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
da: Regning

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
da: Sammenligning

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
da: Konvertering

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
da: Blandede tal

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
da: Opløse i faktorer

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
da: Procenter

en: Fonts
da: Skrifttyper

en: Percentage
da: Procenter

en: Comparison
da: Sammenligning

en: Conversion
da: Konvertering

en: Mixed Numbers
da: Blandede tal

en: Factorization
da: Opløse i faktorer

en: Solution:
da: Løsning:

en: Correct!
da: Rigtigt!

en: Incorrect!
da: Forkert!

en: This is the current total number of solved tasks.
da: Dette er det totale antal løste opgaver for øjeblikket.

en: Questions:
da: Opgaver:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
da: Rigtigt:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
da: Forkert:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
da: Skippet:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
da: Dette er det totale antal rigtigt løste opgaver for øjeblikket.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
da: Dette er det totale antal uløste opgaver for øjeblikket.

en: This is the current total number of skipped tasks.
da: Dette er det totale antal skippede opgaver for øjeblikket.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
da: Denne del af vinduet viser statistikken. Hver øvelse, du udfører, tælles. Du kan nulstille statistikken ved at trykke på knappen "Ny" på værktøjslinjen eller ved at vælge "Ny" under menuen "Fil".

en: &Reset
da: &Nulstil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
da: &Tal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
da: Skift tallenes farve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
da: &Operationstegn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
da: Skift operatorernes farve

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
da: &Brøkstreg:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
da: Skift brøkstregens farve

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
da: Skift tallenes skrifttype

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
da: I denne øvelse skal du løse den genererede opgave. Du skal indtaste heltalsdelen af brøken samt tæller og nævner. Du kan justere sværhedsgraden af opgaven i vinduesdelen med muligheder. Glem ikke at reducere resultatet hvis brug af reduceret form kræves.
