kbruch - en to el translation catalogue (172 entries)

en: KBruch modes:
el: Λειτουργίες KBruch:

en: Open standard KBruch
el: Άνοιγμα τυπικού KBruch

en: Exercise
el: Εξάσκηση

en: Open learning KBruch
el: Άνοιγμα εκμάθησης του KBruch

en: Learning
el: Εκμάθηση

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να επιλέξετε το σύμβολο σύγκρισης 'μεγαλύτερο'.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να επιλέξετε το σύμβολο 'μικρότερο'.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να επιλέξετε το σύμβολο 'ίσον'.

en: &Skip
el: &Παράλειψη

en: Click on this button to skip this question.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να παραλείψετε αυτήν την ερώτηση.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να συγκρίνετε τα δύο κλάσματα που δίνονται.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να συγκρίνετε τα δύο κλάσματα που δίνονται επιλέγοντας το σωστό σύμβολο σύγκρισης.

en: Click on this button to check your result.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ελέγξετε το αποτέλεσμα.

en: &Next
el: &Επόμενο

en: Enter the numerator of your result
el: Δώστε τον αριθμητή του αποτελέσματος

en: Enter the denominator of your result
el: Δώστε τον παρονομαστή του αποτελέσματος

en: &Check
el: Έ&λεγχος

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ελέγξετε το αποτέλεσμα. Το κουμπί δε θα λειτουργήσει αν δεν έχετε εισάγει ακόμα ένα αποτέλεσμα.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να μετατρέψετε έναν αριθμό σε κλάσμα.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να μετατρέψετε έναν αριθμό σε κλάσμα εισάγοντας αριθμητή και παρονομαστή. Μην ξεχάσετε να απλοποιήσετε το αποτέλεσμα.

en: Click on this button to get to the next question.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να μεταβείτε στην επόμενη ερώτηση.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
el: Έχετε εισάγει παρονομαστή 0. Αυτό σημαίνει διαίρεση με το μηδέν, το οποίο δεν επιτρέπεται. Αυτή η ερώτηση θα προσμετρηθεί ως λανθασμένη.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
el: Έχετε εισάγει το σωστό αποτέλεσμα, αλλά όχι απλοποιημένο. 
    
    Πάντα να εισάγετε τα αποτελέσματά σας απλοποιημένα. Αυτή η ερώτηση θα προσμετρηθεί ως λανθασμένη.

en: N&ext
el: Ε&πόμενο

en: Add prime factor 2.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 2.

en: Add prime factor 3.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 3.

en: Add prime factor 5.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 5.

en: Add prime factor 7.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 7.

en: Add prime factor 11.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 11.

en: Add prime factor 13.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 13.

en: Add prime factor 17.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 17.

en: Add prime factor 19.
el: Προσθήκη του πρώτου παράγοντα 19.

en: Removes the last entered prime factor.
el: Διαγράφει τον τελευταίο πρώτο παράγοντα που δόθηκε.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να μετατρέψετε σε κλάσμα έναν αριθμό που σας δίνεται.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να παραγοντοποιήσετε έναν αριθμό που σας δίνεται. Πρέπει να εισάγετε όλους τους πρώτους παράγοντες του αριθμού. Μπορείτε να προσθέσετε έναν πρώτο παράγοντα κάνοντας κλικ στο αντίστοιχο κουμπί. Οι επιλεγμένοι πρώτοι παράγοντες θα εμφανιστούν στο πεδίο εισαγωγής. Μην ξεχάσετε να εισάγετε όλους τους πρώτους παράγοντες, ακόμα και αν ένας πρώτος παράγοντας επαναλαμβάνεται αρκετές φορές. Κάντε κλικ στο κουμπί 'Backspace' για την αφαίρεση του πρώτου παράγοντα που έχει εισαχθεί τελευταία.

en: Enter the integer part of the fraction
el: Εισάγετε το ακέραιο τμήμα του κλάσματος

en: Enter the numerator of the fraction
el: Εισάγετε τον αριθμητή του κλάσματος

en: Enter the denominator of the fraction
el: Εισάγετε τον παρονομαστή του κλάσματος

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να μετατρέψετε έναν μικτό αριθμό σε λόγο και το αντίστροφο.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να μετατρέψετε έναν μικτό αριθμό σε λόγο και το αντίστροφο. Μην ξεχάσετε να απλοποιήσετε το αποτέλεσμα.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να ελέγξετε το αποτέλεσμα. Το κουμπί δε θα λειτουργήσει αν δεν έχετε εισάγει ακόμα ένα αποτέλεσμα.

en: Click this button to get the next question.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να μεταβείτε στην επόμενη ερώτηση.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
el: Έχετε εισάγει παρονομαστή 0. Αυτό σημαίνει διαίρεση με το μηδέν, το οποίο δεν επιτρέπεται. Αυτή η ερώτηση θα προσμετρηθεί ως λανθασμένη.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
el: Έχετε εισάγει το σωστό αποτέλεσμα, αλλά όχι απλοποιημένο. Αυτή η ερώτηση θα προσμετρηθεί ως λανθασμένη.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
el: Έχετε εισάγει το σωστό αποτέλεσμα, αλλά όχι απλοποιημένο. Αυτή η ερώτηση θα προσμετρηθεί ως λανθασμένη.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
el: %1% του %2 =

en: Enter the result of percentage question
el: Εισάγετε το αποτέλεσμα της ερώτησης ποσοστού

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
el: Σε αυτήν την άσκηση καλείστε να λύσετε ασκήσεις με ποσοστά.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να εισάγετε το κλάσμα ενός αριθμού που σας δίνεται.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
el: Πολλαπλασιασμός όρων

en: New
el: Νέο

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
el: &Νέο

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
el: Πίσω

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
el: Υπόδειξη

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
el: Χρώματα

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
el: Τώρα τα τμήματα μέσα και έξω από το δακτύλιο έχουν το ίδιο μέγεθος, οπότε μπορούμε 
    να προσθέσουμε τα κλάσματα!
    
    
    
    Αυτό ονομάζεται, εύρεση κοινού παρονομαστή. Ο κοινός παρονομαστής διαιρεί τους 
    δακτυλίους σε ίσα τμήματα.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
el: Υπάρχει κάποιος μικρότερος κοινός παρονομαστής. Μπορείτε να τον βρείτε;

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
el: Έχετε πολλαπλασιάσει τους όρους του πρώτου κλάσματος με %1. Ο στόχος μας είναι να έχουν όλα τα τμήματα το ίδιο μέγεθος. Προσπαθήστε να πολλαπλασιάσετε τους όρους του πρώτου κλάσματος με %2 και 
    του δευτέρου με %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
el: Έχετε πολλαπλασιάσει τους όρους του δεύτερου κλάσματος με %1.Ο στόχος μας είναι να έχουν όλα τα τμήματα το ίδιο μέγεθος. Προσπαθήστε να πολλαπλασιάσετε τους όρους του πρώτου κλάσματος με %2 και 
    του δευτέρου κλάσματος με %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
el[0]: %2 από 1 χρωματισμένο τμήμα.
el[1]: %2 από %1 χρωματισμένα τμήματα.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
el[0]: %2 από 1 χρωματισμένο τμήμα.
el[1]: %2 από %1 χρωματισμένα τμήματα.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
el: Ο εξωτερικός δακτύλιος αναπαριστά το αριστερό κλάσμα. %1
    
    Ο εσωτερικός δακτύλιος αναπαριστά το δεξί κλάσμα. %2
    
    Τα πλαίσια 'Πολλαπλασιασμού όρων' πολλαπλασιάζουν τους όρους κάθε κλάσματος. Δοκιμάστε να τροποποιήσετε μια από τις τιμές στα πλαίσια!

en: Learn calculating with fractions
el: Εκμάθηση υπολογισμών με κλάσματα

en: Current maintainer, original author
el: Τρέχων συντηρητής και αρχικός συγγραφέας

en: New interface design and usability improvements
el: Νέα σχεδίαση του περιβάλλοντος και βελτιώσεις χρηστικότητας

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
el: Ενεργή άσκηση.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
el: Αποθήκευση του τύπου της ενεργού άσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
el: Ενεργοποίηση πρόσθεσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
el: Ενεργοποίηση πρόσθεσης για τη δημιουργία άσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
el: Ενεργοποίηση αφαίρεσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
el: Ενεργοποίηση πρόσθεσης/αφαίρεσης για την παραγωγή άσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
el: Ενεργοποίηση διαίρεσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
el: Ενεργοποίηση διαίρεσης για τη δημιουργία άσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
el: Ενεργοποίηση πολλαπλασιασμού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
el: Ενεργοποίηση πολλαπλασιασμού για τη δημιουργία άσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
el: Ενεργοποίηση πολλαπλασιασμού/διαίρεσης

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
el: Ενεργοποίηση πολλαπλασιασμού/διαίρεσης για την παραγωγή άσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
el: Αριθμός κλασμάτων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
el: Δώστε τον αριθμό των κλασμάτων για την παραγωγή άσκησης.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
el: Μέγιστος κοινός παρονομαστής

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
el: Γράψτε τη μέγιστη τιμή του κοινού παρονομαστή.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
el: Απάντηση απλοποιημένων κλασμάτων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
el: Καθορισμός αν τα κλάσματα θα πρέπει να απλοποιούνται.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
el: Μικτός αριθμός

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
el: Ορισμός αν τα κλάσματα θα εμφανίζονται με μικτή μορφή ή όχι στη λύση.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
el: Ορισμός αν τα κλάσματα θα απαιτούν απαντήσεις σε μικτή μορφή ή όχι στη λύση.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
el: Ορισμός αν τα κλάσματα θα εμφανίζονται με μικτή μορφή ή όχι στις ερωτήσεις.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
el: Αριθμός σωστά λυμένων ασκήσεων

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
el: Αριθμός λυμένων ασκήσεων

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
el: Συνολικός αριθμός λυμένων ασκήσεων

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
el: Αριθμός ασκήσεων που παραλείφθηκαν

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
el: Χρώμα των αριθμών στην προβολή των ασκήσεων

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
el: Χρώμα των συμβόλων των πράξεων στην προβολή των ασκήσεων

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
el: Χρώμα της γραμμής κλάσματος στην προβολή των ασκήσεων

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
el: Γραμματοσειρά που χρησιμοποιείται στην προβολή των ασκήσεων

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
el: Ενεργοποίηση εμφάνισης αποτελέσματος ως μικτού αριθμού

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
el: Ενεργοποιεί/απενεργοποιεί την παράλληλη εμφάνιση του αποτελέσματος σαν μικτό αριθμό.

en: Question:
el: Ερώτηση:

en: Answer:
el: Απάντηση:

en: Operations:
el: Πράξεις:

en: Arithmetic
el: Αριθμητική

en: Options:
el: Επιλογές:

en: Set the options to solve the exercises.
el: Ορίστε τις επιλογές για την επίλυση των ασκήσεων.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
el: Αυτό το τμήμα του παραθύρου εμφανίζει τις επιλογές επίλυσης των ασκήσεων. Χρησιμοποιήστε το χειριστήριο ανάμεσα στις επιλογές και το κύριο παράθυρο για την τροποποίηση του μεγέθους του παραθύρου ή την απόκρυψή του με μετακίνηση του χειριστηρίου στο αριστερό άκρο του κύριου παραθύρου.

en: Mixed number:
el: Μικτός αριθμός:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
el: Ορισμός αν τα κλάσματα θα εμφανίζονται ως μικτοί αριθμοί ή όχι, στην έκφραση της ερώτησης (παράδειγμα μικτού αριθμού: 1 5/4 = 9/4 ).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
el: Ορισμός αν τα κλάσματα θα εμφανίζονται ως μικτοί αριθμοί ή όχι, στην απάντηση(παράδειγμα μικτού αριθμού: 1 5/4 = 9/4 ).

en: Addition:
el: Πρόσθεση:

en: Check this to use addition operator.
el: Επιλέξτε αυτό για τη χρήση του τελεστή πρόσθεσης.

en: Subtraction:
el: Αφαίρεση:

en: Check this to use subtraction operator.
el: Επιλέξτε αυτό για τη χρήση του τελεστή αφαίρεσης.

en: Multiplication:
el: Πολλαπλασιασμός:

en: Check this to use multiplication operator.
el: Επιλέξτε αυτό για τη χρήση του τελεστή πολλαπλασιασμού.

en: Division:
el: Διαίρεση:

en: Check this to use division operator.
el: Επιλέξτε αυτό για τη χρήση του τελεστή διαίρεσης.

en: Reduced form:
el: Απλοποιημένη μορφή:

en: Check this to force the use of the reduced form.
el: Επιλέξτε αυτό για τον εξαναγκασμό της απλοποιημένης μορφής.

en: Number of terms:
el: Αριθμός όρων:

en: The number of 
    terms you want
el: Αριθμός των όρων 
    που επιθυμείτε

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
el: Επιλογή του αριθμού των όρων (2, 3, 4, ή 5) που επιθυμείτε
    για τον υπολογισμό κλασμάτων.

en: Maximum denominator:
el: Μέγιστος παρονομαστής:

en: The maximum number you can have as main denominator
el: Ο μέγιστος αριθμός που μπορείτε να έχετε ως κοινό παρονομαστή

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
el: Επιλέξτε τον αριθμό που θα είναι ο μέγιστος για τον κοινό παρονομαστή: 10, 20, 30, 40 ή 50.

en: Reset statistics and set a new task.
el: Μηδενισμός στατιστικών και ορισμός μιας νέας εργασίας.

en: Back
el: Πίσω

en: Go back to Modes screen.
el: Επιστροφή στην οθόνη λειτουργιών.

en: 
    
    Arithmetic
el: 
    
    Αριθμητική

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
el: Σε αυτή την άσκηση καλείστε να λύσετε ερωτήσεις με κλάσματα.

en: 
    
    Comparison
el: 
    
    Σύγκριση

en: 
    
    Conversion
el: 
    
    Μετατροπή

en: 
    
    Mixed Numbers
el: 
    
    Μικτοί Αριθμοί

en: 
    
    Factorization
el: 
    
    Παραγοντοποίηση

en: 
    
    Percentage
el: 
    
    Ποσοστό

[ctx: @action opens a new question]
en: New
el: Νέο

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
el: &Πίσω

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
el: Αριθμητική

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
el: Σύγκριση

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
el: Μετατροπή

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
el: ΜικτοίΑριθμοί

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
el: Παραγοντοποίηση

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Fonts
el: Γραμματοσειρές

en: Percentage
el: Ποσοστό

en: Comparison
el: Σύγκριση

en: Conversion
el: Μετατροπή

en: Mixed Numbers
el: Μικτοί αριθμοί

en: Factorization
el: Παραγοντοποίηση

en: Solution:
el: Λύση:

en: Correct!
el: Σωστό!

en: Incorrect!
el: Λάθος!

en: This is the current total number of solved tasks.
el: Αυτός είναι ο τρέχων συνολικός αριθμός των λυμένων ασκήσεων.

en: Questions:
el: Ερωτήσεις:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
el: Σωστές:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
el: Λανθασμένες:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
el: Παραλείφθηκαν:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
el: Αυτός είναι ο τρέχων συνολικός αριθμός των ασκήσεων που έχουν λυθεί σωστά.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
el: Αυτός είναι ο τρέχων συνολικός αριθμός των άλυτων ασκήσεων.

en: This is the current total number of skipped tasks.
el: Αυτός είναι ο τρέχων συνολικός αριθμός ασκήσεων που παραλείφθηκαν.

en: This part of the window shows the statistics.
el: Αυτό το τμήμα του παραθύρου δείχνει τα στατιστικά.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
el: Το συγκεκριμένο τμήμα του παραθύρου εμφανίζει τα στατιστικά. Κάθε άσκηση που κάνετε προσμετράται. Μπορείτε να μηδενίσετε τα στατιστικά πατώντας το κουμπί 'Νέο' στη γραμμή εργαλείων ή επιλέγοντας 'Νέο' από το μενού 'Αρχείο'

en: &Reset
el: Επανα&φορά

en: Click this button to reset the statistics.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να να μηδενίσετε τα στατιστικά.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
el: &Αριθμός:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
el: Αλλαγή του χρώματος των αριθμών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
el: &Σύμβολο πράξης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
el: Αλλαγή του χρώματος των συμβόλων των πράξεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
el: &Γραμμή κλάσματος:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
el: Αλλαγή του χρώματος της γραμμής του κλάσματος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
el: Αλλαγή της γραμματοσειράς των αριθμών

en: Click this button to skip this question.
el: Κάντε κλικ σε αυτό το κουμπί για να παραλείψετε αυτήν την ερώτηση.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
el: Σε αυτήν την άσκηση απαντάται το δοσμένο ερώτημα. Πρέπει να εισάγετε το ακέραιο τμήμα του κλάσματος καθώς και τον αριθμητή και παρονομαστή. Μπορείτε να ρυθμίσετε τη δυσκολία της ερώτησης στο τμήμα παραθύρου με τις επιλογές. Μην ξεχάσετε να απλοποιήσετε το αποτέλεσμα αν είναι υποχρεωτική η χρήση της απλοποιημένης μορφής.
