kbruch - en to et translation catalogue (174 entries)

en: KBruch modes:
et: KBruchi režiimid:

en: Open standard KBruch
et: Ava tavaline KBruch

en: Exercise
et: Harjutamine

en: Open learning KBruch
et: Ava KBruch õppimiseks

en: Learning
et: Õppimine

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
et: &Fail

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
et: Klõpsa sellele nupule võrdlemismärgi 'suurem kui' muutmiseks.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
et: Klõpsa sellele nupule võrdlemismärgi 'vähem kui' muutmiseks.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
et: Klõpsa sellele nupule võrdusmärgi muutmiseks.

en: &Skip
et: &Jäta vahele

en: Click on this button to skip this question.
et: Klõpsa sellele nupule küsimuse vahelejätmiseks.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
et: Selles ülesandes tuleb võrrelda kaht antud murdu.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
et: Selles ülesandes tuleb võrrelda kaht antud murdu, valides õige võrdlusmärgi.

en: Click on this button to check your result.
et: Klõpsa sellele nupule oma vastuse kontrollimiseks.

en: &Next
et: &Edasi

en: Enter the numerator of your result
et: Vastuse lugeja

en: Enter the denominator of your result
et: Vastuse nimetaja

en: &Check
et: &Kontrolli

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
et: Klõpsa sellele nupule oma vastuse kontrollimiseks. Kui sa pole seda veel sisestanud, ei saa ka nuppu kasutada.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
et: Selles ülesandes tuleb arv teisendada murruks.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
et: Selles ülesandes tuleb antud arv teisendada lugejat ja nimetajat sisestades murruks. Ära unusta tulemust taandamast.

en: Click on this button to get to the next question.
et: Klõpsa sellele nupule järgmisele ülesandele liikumiseks.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
et: Sisestasid nimetajana 0. See tähendab jagamist nulliga, mis ei ole lubatud. Seepärast ei loeta ka seda ülesannet õigesti lahendatuks.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
et: Sisestasid õige vastuse, kuid jätsid selle taandamata.
    Vastus tuleb alati taandada. Seepärast ei loeta ka seda ülesannet õigesti lahendatuks.

en: N&ext
et: &Edasi

en: Backspace
et: Võta tagasi

en: Add prime factor 2.
et: Lisa algtegur 2.

en: Add prime factor 3.
et: Lisa algtegur 3.

en: Add prime factor 5.
et: Lisa algtegur 5.

en: Add prime factor 7.
et: Lisa algtegur 7.

en: Add prime factor 11.
et: Lisa algtegur 11.

en: Add prime factor 13.
et: Lisa algtegur 13.

en: Add prime factor 17.
et: Lisa algtegur 17.

en: Add prime factor 19.
et: Lisa algtegur 19.

en: Removes the last entered prime factor.
et: Eemaldab viimati sisestatud algteguri.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
et: Selles ülesandes tuleb antud arv algteguriteks jagada.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
et: Selles ülesandes tuleb antud arv algteguriteks lahutada. Sul tuleb sisestada kõik arvu algtegurid. Algteguri saab lisada klõpsuga vastavale nupule. Valitud algtegureid näidatakse sisendväljal. Sisesta kindlasti kõik algtegurid isegi juhul, kui mõni algtegur peaks mitu korda esinema. Viimati sisestatud algteguri eemaldamiseks klõpsa nupule 'Võta tagasi'.

en: Enter the integer part of the fraction
et: Kirjuta murru täisarvuline osa

en: Enter the numerator of the fraction
et: Kirjuta murru lugeja

en: Enter the denominator of the fraction
et: Kirjuta murru nimetaja

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
et: Selles ülesandes tuleb segaarv teisendada murruks ja vastupidi.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
et: Selles ülesandes tuleb segaarv teisendada murruks ja vastupidi. Ära unusta tulemust taandamast.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
et: Klõpsa sellele nupule oma vastuse kontrollimiseks. Kui sa pole seda veel sisestanud, ei saa ka nuppu kasutada.

en: Click this button to get the next question.
et: Klõpsa sellele nupule järgmisele ülesandele liikumiseks.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
et: Sisestasid nimetajana 0. See tähendab jagamist nulliga, mis ei ole lubatud. Seepärast ei loeta ka seda ülesannet õigesti lahendatuks.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
et: Sisestasid õige vastuse, kuid mitte segaarvuna. Seepärast ei loeta ka seda ülesannet õigesti lahendatuks.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
et: Sisestasid õige vastuse, kuid jätsid selle taandamata. Seepärast ei loeta ka seda ülesannet õigesti lahendatuks.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
et: %1% %2-st =

en: Enter the result of percentage question
et: Kirjuta protsendiküsimuse vastus

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
et: Selles ülesandes tuleb lahendada protsentarvutus.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
et: Selles ülesandes tuleb kirjutada antud arvu murd.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
et: Laiendamine

en: New
et: Uus

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
et: &Uus

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
et: Tagasi

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
et: Vihje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
et: Värvid

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
et: Nüüd on osad sisemises ja välimises ringis sama suured ja me võime murde lisada!
    
    Seda nimetataksegi ühise nimetaja leidmiseks. Ühine nimetaja jagab ringid võrdseteks osadeks.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
et: Olemas on ka väiksem ühine nimetaja. Kas suudad selle leida?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
et: Laiendasid praegu esimese murru %1-ga. Meie eesmärk on muuta kõik osad sama suureks. Proovi laiendada esimest murdu %2-ga ja teist murdu %3-ga.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
et: Laiendasid praegu teise murru %1-ga. Meie eesmärk on muuta kõik osad sama suureks. Proovi laiendada esimest murdu %2-ga ja teist murdu %3-ga.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
et[0]: %2 värvilist osa kokku 1 osast.
et[1]: %2 värvilist osa kokku %1 osast.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
et[0]: %2 värvilist osa kokku 1 osast.
et[1]: %2 värvilist osa kokku %1 osast.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
et: Väline ring kujutab vasakpoolset murdu. %1
    
    Sisemine ring kujutab parempoolset murdu. %2
    
    Kerimiskastidega 'Laiendamine' saab murde laiendada. Proovi seda!

en: Learn calculating with fractions
et: Murdudega arvutamise õppevahend

en: © 2002-2011, Sebastian Stein
et: © 2002-2011: Sebastian Stein

en: Current maintainer, original author
et: Praegune hooldaja, algne autor

en: New interface design and usability improvements
et: Liidese uus kujundus ja kasutamisega seotud parandused

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
et: Aktiivne ülesanne.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
et: Salvestab aktiivse ülesande tüübi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
et: Liitmise lubamine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
et: Liitmise lubamine ülesannete genereerimisel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
et: Lahutamise lubamine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
et: Lahutamise lubamine ülesannete genereerimisel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
et: Jagamise lubamine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
et: Jagamise lubamine ülesannete genereerimisel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
et: Korrutamise lubamine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
et: Korrutamise lubamine ülesannete genereerimisel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
et: Korrutamise/jagamise lubamine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
et: Korrutamise/jagamise lubamine ülesannete genereerimisel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
et: Murdude arv

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
et: Määrab murdude arvu ülesannete genereerimisel.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
et: Nimetaja maks. väärtus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
et: Nimetaja maksimaalse väärtuse määramine.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
et: Vastuse taandamine

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
et: Võimaldab määrata, kas murrud tuleb taandada.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
et: Segaarv

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
et: Võimaldab määrata, kas murrud on lahenduses segaarvuna või mitte.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
et: Võimaldab määrata, kas murrud on vastuses segaarvuna või mitte.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
et: Võimaldab määrata, kas murrud on küsimuses segaarvuna või mitte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
et: Õigesti lahendatud ülesannete koguarv

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
et: Lahendatud ülesannete koguarv

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
et: Lahendatud ülesannete koguarv

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
et: Vahelejäetud ülesannete arv

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
et: Numbrite värv ülesandevaates

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
et: Tehtemärkide värv ülesandevaates

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
et: Murrujoone värv ülesandevaates

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
et: Ülesandevaate font

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
et: Tulemuse näitamine ka segaarvuna

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
et: Lülitab sisse või välja tulemise näitamise ka segaarvuna.

en: Question:
et: Küsimus:

en: Answer:
et: Vastus:

en: Operations:
et: Tehted:

en: Arithmetic
et: Aritmeetika

en: Options:
et: Valikud:

en: Set the options to solve the exercises.
et: Siin saab määrata ülesande lahendamise valikuid.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
et: Selles aknas saab määrata ülesannete lahendamisel kasutatavaid valikuid. Valikute ja peaakna vahelist piiret liigutades saab muuta akna suurust või see ka üldse peita, kui liigutada piire vastu peaakna vasakut serva.

en: Mixed number:
et: Segaarv:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
et: Siin saab määrata, kas küsimuses näidatakse murdu segaarvuna või mitte (segaarv on näiteks 1 4/5 = 9/5).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
et: Siin saab määrata, kas vastuses näidatakse murdu segaarvuna või mitte (segaarv on näiteks 1 4/5 = 9/5).

en: Addition:
et: Liitmine:

en: Check this to use addition operator.
et: Märkimisel tehakse liitmistehteid.

en: Subtraction:
et: Lahutamine:

en: Check this to use subtraction operator.
et: Märkimisel tehakse lahutamistehteid.

en: Multiplication:
et: Korrutamine:

en: Check this to use multiplication operator.
et: Märkimisel tehakse korrutamistehteid.

en: Division:
et: Jagamine:

en: Check this to use division operator.
et: Märkimisel tehakse jagamistehteid.

en: Reduced form:
et: Taandamine:

en: Check this to force the use of the reduced form.
et: Märkimisel kasutatakse kindlasti taandatud murde.

en: Number of terms:
et: Tegurite arv:

en: The number of 
    terms you want
et: Soovitud tegurite arv

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
et: Vali tegurite arv (2, 3, 4 või 5), 
    mida soovid murdarvutustes kasutada.

en: Maximum denominator:
et: Nimetaja maks. väärtus:

en: The maximum number you can have as main denominator
et: Nimetaja maksimaalne väärtus

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
et: Vali nimetaja maksimaalne väärtus: 10, 20, 30, 40 või 50.

en: Reset statistics and set a new task.
et: Statistika lähtestamine ja uue ülesande käivitamine.

en: Back
et: Tagasi

en: Go back to Modes screen.
et: Liikumine tagasi režiimivaliku leheküljele.

en: 
    
    Arithmetic
et: 
    
    Aritmeetika

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
et: Selles ülesandes tuleb lahendada murdudega tehe.

en: 
    
    Comparison
et: 
    
    Võrdlemine

en: 
    
    Conversion
et: 
    
    Teisendamine

en: 
    
    Mixed Numbers
et: 
    
    Segaarvud

en: 
    
    Factorization
et: 
    
    Algteguriteks lahutamine

en: 
    
    Percentage
et: 
    
    Protsentülesanne

[ctx: @action opens a new question]
en: New
et: Uus

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
et: &Tagasi

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
et: Aritmeetika

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
et: Võrdlemine

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
et: Teisendamine

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
et: Segaarvud

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
et: Algteguriteks lahutamine

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
et: Protsentülesanne

en: Fonts
et: Fondid

en: Percentage
et: Protsentülesanne

en: Comparison
et: Võrdlemine

en: Conversion
et: Teisendamine

en: Mixed Numbers
et: Segaarvud

en: Factorization
et: Algteguriteks lahutamine

en: Solution:
et: Lahendus:

en: Correct!
et: Õige!

en: Incorrect!
et: Vale!

en: This is the current total number of solved tasks.
et: Lahendatud ülesannete koguarv.

en: Questions:
et: Küsimusi:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
et: Õigeid:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
et: Valesid:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
et: Vahelejäetuid:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
et: Õigesti lahendatud ülesannete koguarv.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
et: Lahendamata ülesannete koguarv.

en: This is the current total number of skipped tasks.
et: Vahelejäetud ülesannete koguarv.

en: This part of the window shows the statistics.
et: Akna see osa näitab statistikat.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
et: Akna see osa näitab statistikat. Arvestatakse iga sinu sooritatud ülesannet. Statistika saab nullida nupule 'Uus' klõpsates või valides sama käsu menüüst 'Fail'.

en: &Reset
et: Lä&htesta

en: Click this button to reset the statistics.
et: Klõpsa sellele nupule statistika lähtestamiseks.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
et: &Arv:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
et: Arvude värvi muutmine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
et: &Tehtemärk:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
et: Tehtemärkide värvi muutmine

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
et: &Murrujoon:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
et: Murrujoone värvi muutmine

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
et: Arvude fondi muutmine

en: Click this button to skip this question.
et: Klõpsa sellele nupule küsimuse vahelejätmiseks.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
et: Selles ülesandes tuleb lahendada rakenduse tekitatud ülesanne. Sul tuleb sisestada murru täisarvuline osa ning lugeja ja nimetaja. Ülesande raskusastet saab muuta valikute aknas. Ära unusta tulemust taandamast, kui see on nõutav.
