kbruch - en to eu translation catalogue (173 entries)

en: KBruch modes:
eu: KBruch moduak:

en: Open standard KBruch
eu: Ireki KBruch estandarra

en: Exercise
eu: Ariketa

en: Open learning KBruch
eu: Ireki KBruch-en ikasketa

en: Learning
eu: Ikasketa

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eu: &Fitxategia

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
eu: Egin klik botoi honetan 'handiagoa baino' zeinua hautatzeko.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
eu: Egin klik botoi honetan 'txikiagoa baino' zeinua hautatzeko.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
eu: Egin klik botoi honetan 'berdinak' zeinua hautatzeko.

en: &Skip
eu: &Saltatu

en: Click on this button to skip this question.
eu: Egin klik botoi honetan ariketa hau saltatzeko.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
eu: Ariketa honetan emandako 2 zatiki konparatu behar dituzu.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
eu: Ariketa honetan emandako 2 zatiki konparatu behar dituzu eta konparazioaren zeinu zuzena aukeratu.

en: Click on this button to check your result.
eu: Klikatu botoi honetan zure emaitza egiaztatzeko.

en: &Next
eu: &Hurrengoa

en: Enter the numerator of your result
eu: Sartu zure emaitzaren zenbakitzailea

en: Enter the denominator of your result
eu: Sartu zure emaitzaren izendatzailea

en: &Check
eu: &Egiaztatu

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
eu: Klikatu botoi honetan zure emaitza egiaztateko. Botoiak ez du funtzionatuko emaitzarik sartu ez baduzu.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
eu: Ariketa honetan zenbakia zatiki batean bihurtu behar duzu.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
eu: Ariketa honetan zenbakia zatiki batean bihurtu behar duzu zenbakitzailea eta izendatzailea sartuz. Ez ahaztu emaitza sinplifikatzea!

en: Click on this button to get to the next question.
eu: Egin klik botoi honetan hurrengo ariketa eskuratzeko.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
eu: 0 sartu duzu izendatzaile bezala. Horrek zerorekin zatitea adierazten du eta debekatuta dago. Ariketa hau oker ebatzia bezala kontatuko da.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
eu: Emaitza zuzena sartu duzu, baina ez duzu sinplifikatu.
    Zure emaitza sinplifikatuta sartu behar duzu beti. Ariketa hau oker ebatzita bezala kontatutako da.

en: N&ext
eu: H&urrengoa

en: Backspace
eu: Atzera-tekla

en: Add prime factor 2.
eu: Gehitu 2 faktore lehena.

en: Add prime factor 3.
eu: Gehitu 3 faktore lehena.

en: Add prime factor 5.
eu: Gehitu 5 faktore lehena.

en: Add prime factor 7.
eu: Gehitu 7 faktore lehena.

en: Add prime factor 11.
eu: Gehitu 11 faktore lehena.

en: Add prime factor 13.
eu: Gehitu 13 faktore lehena.

en: Add prime factor 17.
eu: Gehitu 17 faktore lehena.

en: Add prime factor 19.
eu: Gehitu 19 faktore lehena.

en: Removes the last entered prime factor.
eu: Sartutako azken faktore lehena kentzan du.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
eu: Ariketa honetan emandako zenbaki bat faktorizatu behar duzu.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
eu: Ariketa honetan emandako zenbaki bat faktorizatu behar duzu. Zenbakiaren faktore lehenak sartu behar dituzu. Faktore lehen bat gehitzeko sakatu dagokion botoian. Hautatutako faktore lehenak sarrerako eremuan erakutsiko dira. Ez ahaztu faktore lehen guztiak sartzeaz, faktore lehen bat hainbat aldiz errepikatzen bada ere. Egin klik 'Atzera-tekla' botoian sartutako azken faktore lehena ezabatzeko.

en: Enter the integer part of the fraction
eu: Sartu zatikiaren osoko zatia

en: Enter the numerator of the fraction
eu: Sartu zatikiaren zenbakitzailea

en: Enter the denominator of the fraction
eu: Sartu zatikiaren izendatzailea

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
eu: Ariketa honetan zenbaki misto bat proportzio bihurtu behar duzu eta alderantziz.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
eu: Ariketa honetan zenbaki misto bat proportzio bihurtu behar duzu eta alderantziz. Ez ahaztu emaitza sinplifikatzea.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
eu: Egin klik botoi honetan zure emaitza egiaztateko. Botoiak ez du funtzionatuko emaitzarik sartu ez baduzu.

en: Click this button to get the next question.
eu: Egin klik botoi honetan hurrengo ariketa eskuratzeko.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
eu: 0 sartu duzu izendatzaile bezala. Honek zerorekin zatitzea adierazten du, eta debekatuta dago. Ariketa hau oker ebatzia bezala kontatuko da.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
eu: Emaitza zuzena sartu duzu, baina ez zenbaki misto notazioan. Galdera hau zuzen ez ebatzitako gisa zenbatuko da.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
eu: Emaitza zuzena sartu duzu, baina ez duzu sinplifikatu. Galdera hau zuzen ez ebatzitako gisa zenbatuko da.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
eu: %2(r)en % %1 =

en: Enter the result of percentage question
eu: Sartu ehunekoa ariketaren emaitza

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
eu: Ariketa honetan ehunekoen galderekin lan egin behar duzu.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
eu: Ariketa honetan emandako zenbakiaren zatikia eman behar duzu.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
eu: Hedatu

en: New
eu: Berria

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
eu: &Berria

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
eu: Atzera

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
eu: Argibidea

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
eu: Koloreak

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
eu: Orain barneko eta kanpoko eraztunen zatiak tamaina berdina dute, eta zatikiak gehi ditzakegu.
    
    Honi izendatzaile nagusia bilatzea deitzen zaio. Izendatzaile nagusiak eraztunak zati berdinetan zatitzen ditu.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
eu: Izendatzaile nagusi txikiago bat dago. Aurki dezakezu?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
eu: Aurreneko zatikia %1(r)ekin hedatu duzu. Gure helburu nagusia zati guztiak tamaina berdinekoak izatea da. Saia zaitez aurreneko zatikia %2(r)ekin eta bigarrena %3(r)ekin hedatzen.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
eu: Bigarren zatikia %1(r)ekin hedatu duzu. Gure helburu nagusia zati guztiak tamaina berdinekoak izatea da. Saia zaitez aurreneko zatikia %2(r)ekin eta bigarrena %3(r)ekin hedatzen.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
eu[0]: Margotutako %2 / 1 zati
eu[1]: Margotutako %2 / %1 zati

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
eu[0]: Margotutako %2 / 1 zati.
eu[1]: Margotutako %2 / %1 zati.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
eu: Kanpoko eraztunak ezkerreko zatikia ordezkatzen du. %1
    
    Barneko eraztunak eskuineko zatikia ordezkatzen du. %2
    
    'Hedatu' biratze-koadroak zatiki bakoitza hedatzen du. Saia zaitez biratze-koadroetako baten balioa aldatzea!

en: Learn calculating with fractions
eu: Ikasi zatikiekin kalkulatzen

en: Current maintainer, original author
eu: Egungo mantentzailea, jatorrizko egilea

en: New interface design and usability improvements
eu: Interfaze berriaren diseinua eta erabilgarritasunaren hobekuntzak

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
eu: Ariketa aktiboa.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
eu: Uneko ariketa aktiboaren mota gordetzen du.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
eu: Gaitu batuketa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
eu: Gaitu batuketa ariketa sorreran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
eu: Gaitu kenketa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
eu: Gaitu batuketa/kenketa ariketa sorreran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
eu: Gaitu zatiketa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
eu: Gaitu zatiketa ariketa sorreran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
eu: Gaitu biderkaketa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
eu: Gaitu biderkaketa ariketa sorreran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
eu: Gaitu biderkaketa/zatiketa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
eu: Gaitu biderkaketa/zatiketa ariketa sorreran.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
eu: Zatiki kopurua

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
eu: Ezarri ariketa sorreraren zatiki kopurua.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
eu: Zatitzaile nagusia max.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
eu: Ezarri izendatzaile nagusiaren balio maximoa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
eu: Forma sinplifikatuen erantzuna

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
eu: Ezarri zatikiak sinplifikatzea behar badute.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
eu: Zenbaki mistoa

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
eu: Zatikiak modu nahasian agertu behar duten emaitzean edo ez ezartzen du.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
eu: Zatikiak modu nahasian erantzun behar diren emaitzean edo ez ezartzen du.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
eu: Zatikiak modu nahasian erantzun behar diren ariketetan edo ez ezartzen du.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
eu: Zuzen ebatzitako ariketa kopurua

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
eu: Ebatzitako ariketa kopurua

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
eu: Guztizko ebatzitako ariketa kopurua

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
eu: Saltatutako ariketa kopurua

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
eu: Ariketa ikuspegiko zenbakien kolorea

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
eu: Ariketa ikuspegiko eragiketen kolorea

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
eu: Ariketa ikuspegiko zatiki-barren kolorea

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
eu: Ariketa ikuspegiko letra-tipoa

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
eu: Gaitu emaitza zenbaki misto gisa ere erakustea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
eu: Emaitza zenbaki misto notazioan ere erakustea gaitzen/ezgaitzen du.

en: Question:
eu: Ariketa:

en: Answer:
eu: Erantzuna:

en: Operations:
eu: Eragiketak:

en: Arithmetic
eu: Aritmetikoa

en: Options:
eu: Aukerak:

en: Set the options to solve the exercises.
eu: Ezarri aukerak ariketak ebazteko.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
eu: Leihoaren zati honek aukerak erakusten ditu ariketak ebazteko. Aukeren eta leiho nagusiaren arteko heldulekua erabili leiho honen tamaina aldatzeko, edo ezkutatu ezazu heldulekua leiho nagusiaren ezkerreko ertzera eramanez.

en: Mixed number:
eu: Zenbaki mistoa:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
eu: Galderako adierazpenean zatikiak zenbaki misto gisa agertuko diren edo ez ezartzea (zenbaki nahasiaren adibidea: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
eu: Erantzunean zatikiak zenbaki misto gisa agertuko diren edo ez ezartzea (zenbaki nahasiaren adibidea: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Addition:
eu: Batuketa:

en: Check this to use addition operator.
eu: Aktibatu hau batuketaren eragilea erabiltzeko.

en: Subtraction:
eu: Kenketa:

en: Check this to use subtraction operator.
eu: Aktibatu hau kenketaren eragilea erabiltzeko.

en: Multiplication:
eu: Biderketa:

en: Check this to use multiplication operator.
eu: Aktibatu hau biderketaren eragilea erabiltzeko.

en: Division:
eu: Zatiketa:

en: Check this to use division operator.
eu: Aktibatu hau zatiketaren eragilea erabiltzeko.

en: Reduced form:
eu: Forma sinplifikatua:

en: Check this to force the use of the reduced form.
eu: Aktibatu hau forma sinplifikatua erabiltzea derrigortzeko.

en: Number of terms:
eu: Termino kopurua:

en: The number of 
    terms you want
eu: Nahi dituzun 
    termino kopurua

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
eu: Aukeratu zatikien kalkuluetan nahi
    dituzun termino kopurua (2, 3, 4 edo 5).

en: Maximum denominator:
eu: Gehienezko izendatzailea:

en: The maximum number you can have as main denominator
eu: Zatitzaile nagusi bezala izan dezakezun zenbaki maximoa.

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
eu: Hautatu izendatzaile nagusiaren zenbaki maximoa: 10 20, 30, 40 edo 50.

en: Reset statistics and set a new task.
eu: Berrezarri estatistikak eta ezarri ariketa berria.

en: Back
eu: Atzera

en: Go back to Modes screen.
eu: Joan atzera pantailako moduetan.

en: 
    
    Arithmetic
eu: 
    
    Aritmetikoa

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
eu: Ariketa honetan emandako zatikien ariketa  ebatzi behar duzu.

en: 
    
    Comparison
eu: 
    
    Konparaketa

en: 
    
    Conversion
eu: 
    
    Bihurketa

en: 
    
    Mixed Numbers
eu: 
    
    Zenbaki mistoak

en: 
    
    Factorization
eu: 
    
    Faktorizazioa

en: 
    
    Percentage
eu: 
    
    Ehunekoa

[ctx: @action opens a new question]
en: New
eu: Berria

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
eu: &Atzera

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
eu: Aritmetikoa

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
eu: Konparaketa

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
eu: Bihurketa

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
eu: ZenbakiMistoak

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
eu: Faktorizazioa

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
eu: Ehunekoa

en: Fonts
eu: Letra-tipoak

en: Percentage
eu: Ehunekoa

en: Comparison
eu: Konparaketa

en: Conversion
eu: Bihurketa

en: Mixed Numbers
eu: Zenbaki mistoak

en: Factorization
eu: Faktorizazioa

en: Solution:
eu: Emaitza:

en: Correct!
eu: Zuzena!

en: Incorrect!
eu: Oker!

en: This is the current total number of solved tasks.
eu: Uneko guztizko ebatzitako ariketa kopurua da.

en: Questions:
eu: Ariketak:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
eu: Zuzenak:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
eu: Okerrak:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
eu: Saltatutakoak:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
eu: Hau ongi ebatzitako guztizko ariketa kopurua da.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
eu: Hau oker ebatzitako guztizko ariketa kopurua da.

en: This is the current total number of skipped tasks.
eu: Uneko guztizko saltatutako ariketa kopurua da.

en: This part of the window shows the statistics.
eu: Lehioaren zati honek estatistikak erakusten ditu.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
eu: Leihoaren zati honek estatistikak erakusten ditu. Egiten duzun ariketa bakoitza kontuan hartzen da. Tresna-barrako «Berria» botoian klik eginez estatistikak berrezar ditzakezu, edo «Fitxategia» menuko «Berria» hautatuz.

en: &Reset
eu: &Berrezarri

en: Click this button to reset the statistics.
eu: Egin klik botoi honi estatistikak berrezartzeko.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
eu: &Zenbakia:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
eu: Aldatu zenbakien kolorea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
eu: &Eragiketaren zeinua:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
eu: Aldatu eragiketa zeinuen koloreak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
eu: &Zatiki-barra:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
eu: Aldatu zatiki-barraren kolorea

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
eu: Aldatu zenbakien letra-tipoa

en: Click this button to skip this question.
eu: Egin klik botoi honetan ariketa hau saltatzeko.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
eu: Ariketa honetan sortutako galdera ebatzi behar duzu. Zatikiaren osoko zatia, zenbakitzaile eta izendatzaile bat sartu behar dituzu. Ariketaren zailtasuna doitzeko erabili aukeren leihoko zatia. Ez ahaztu emaitza sinplifikatzea, sinplifikatutako forma derrigortuta egonez gero.
