kbruch - en to fa translation catalogue (60 entries)

en: Click on this button to check your result.
fa: این دکمه را فشار دهید تا نتیجه شما بررسی شود.

en: Enter the numerator of your result
fa: صورت نتیجه خود را وارد کنید

en: Enter the denominator of your result
fa: مخرج نتیجه خود را وارد کنید

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
fa: این دکمه را فشار دهید تا نتیجه خود را بررسی کنید، اگر هنوز نتیجه‌ای وارد نشده است، دکمه کار نمی‌کند.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
fa: در این تمرین باید عدد را به کسر تبدیل کنید.

en: 2
fa: ۲

en: 3
fa: ۳

en: 5
fa: ۵

en: 7
fa: ۷

en: 11
fa: ۱۱

en: 13
fa: ۱۳

en: 17
fa: ۱۷

en: 19
fa: ۱۹

en: Add prime factor 2.
fa: افزودن عامل اول ۲.

en: Add prime factor 3.
fa: افزودن عامل اول ۳.

en: Add prime factor 5.
fa: افزودن عامل اول ۵.

en: Add prime factor 7.
fa: افزودن عامل اول ۷.

en: Add prime factor 11.
fa: افزودن عامل اول ۱۱.

en: Add prime factor 13.
fa: افزودن عامل اول ۱۳.

en: Add prime factor 17.
fa: افزودن عامل اول ۱۷.

en: Add prime factor 19.
fa: افزودن عامل اول ۱۹.

en: Removes the last entered prime factor.
fa: آخرین عامل اول واردشده را حذف می‌کند.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
fa: در این تمرین، باید عدد داده‌شده را فاکتور بگیرید.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
fa: رنگها

en: Learn calculating with fractions
fa: یادگیری محاسبه با کسرها

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
fa: تمرین فعال.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
fa: نوع تمرین فعال را ذخیره می‌کند.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
fa: فعال‌سازی جمع/تفریق، برای ایجاد تکلیف.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
fa: فعال‌سازی ضرب/تقسیم

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
fa: فعال‌سازی ضرب/تقسیم برای ایجاد تکلیف.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
fa: تعداد کسرها

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
fa: تنظیم تعداد کسرها برای ایجاد تکلیف.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
fa: بیشترین مقدار مخرج اصلی

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
fa: تنظیم بیشترین مقدار مخرج اصلی.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
fa: تعداد تکلیفهایی که درست حل شده‌اند

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
fa: تعداد تکالیف حل‌شده

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
fa: تعداد کل تکالیف حل‌شده

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
fa: رنگ اعداد در نمای تکلیف

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
fa: رنگ علامتهای عملیات در نمای تکلیف

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
fa: رنگ میله‌های کسر در نمای تکلیف

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
fa: قلم مورد استفاده برای نمای تکلیف

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
fa: فعال‌سازی نمایش نتیجه به عنوان یک عدد مخلوط

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
fa: نمایش نتیجه در نشان‌گذاری، عدد مخلوط ویژه را فعال/ غیرفعال می‌کند.

en: Operations:
fa: عملیات:

en: The maximum number you can have as main denominator
fa: تعداد بیشینه‌ای که می‌توانید به عنوان مخرج اصلی داشته باشید

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
fa: انتخاب تعدادی که برای مخرج اصلی، بیشینه می‌باشد: ۱۰، ۲۰، ۳۰، ۴۰، یا ۵۰.

en: This is the current total number of solved tasks.
fa: این تعداد کل تکالیف حل‌شده می‌باشد.

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
fa: درست:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
fa: نادرست:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
fa: این تعداد کل تکالیفی است که درست حل شده‌اند.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
fa: این تعداد کل تکالیفی است که درست حل نشده‌اند.

en: This part of the window shows the statistics.
fa: این بخش از پنجره، آمار را نمایش می‌دهد.

en: &Reset
fa: &بازنشانی‌

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
fa: &عدد:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
fa: تغییر رنگ اعداد

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
fa: علامت &عملیات‌:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
fa: تغییر رنگ علامتهای عملیات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
fa: میله &کسر‌:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
fa: تغییر رنگ میله کسر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
fa: تغییر قلم اعداد
