kbruch - en to fi translation catalogue (174 entries)

en: KBruch modes:
fi: KBruch-tilat:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open standard KBruch
fi: Avaa KBruch perustilassa

en: Exercise
fi: Harjoittelu

[ctx: @info:tooltip]
en: Open learning KBruch
fi: Avaa KBruch opiskelutilassa

en: Learning
fi: Opiskelu

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
fi: Valitse ”suurempi kuin” napsauttamalla tästä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'less than' sign.
fi: Valitse ”pienempi kuin” napsauttamalla tästä.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'equals' sign.
fi: Valitse ”yhtä kuin” napsauttamalla tästä.

en: &Skip
fi: &Ohita

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to skip this question.
fi: Ohita kysymys napsauttamalla tästä.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to compare two given fractions.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänä on verrata kahta annettua murtolukua.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänäsi on vertailla kahta annettua murtolukua ja valita oikea vertailumerkki.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result.
fi: Tarkista vastaus napsauttamalla tästä.

en: &Next
fi: &Seuraava

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of your result
fi: Anna vastauksesi osoittaja

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of your result
fi: Anna vastauksesi nimittäjä

en: &Check
fi: &Tarkista

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
fi: Tarkista vastaus napsauttamalla tätä painiketta. Painike ei toimi, ellei vastausta ole annettu.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänäsi on muuntaa luku murtoluvuksi.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänä on muuntaa annettu luku murtoluvuksi antamalla sille osoittaja ja nimittäjä. Älä unohda sieventää vastausta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to get to the next question.
fi: Siirry seuraavaan tehtävään napsauttamalla tästä.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
fi: Kirjoitit 0 jakajaksi. Tämä tarkoittaa nollalla jakamista, joka ei ole sallittua. Tämä kysymys lasketaan väärin lasketuksi.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
fi: Annoit oikean vastauksen mutta sieventämättä sitä.
    Anna vastaus aina sievimmässä muodossa. Kysymys merkitään väärin ratkaistuksi.

en: N&ext
fi: &Seuraava

en: Backspace
fi: Askelpalautin

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 2.
fi: Lisää alkutekijä 2.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 3.
fi: Lisää alkutekijä 3.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 5.
fi: Lisää alkutekijä 5.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 7.
fi: Lisää alkutekijä 7.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 11.
fi: Lisää alkutekijä 11.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 13.
fi: Lisää alkutekijä 13.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 17.
fi: Lisää alkutekijä 17.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 19.
fi: Lisää alkutekijä 19.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the last entered prime factor.
fi: Poistaa viimeksi annetun alkutekijän.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to factorize a given number.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänä on jakaa annettu luku tekijöihinsä.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänäsi on jakaa annettu luku alkutekijöihinsä. Sinun täytyy antaa kaikki luvun alkutekijät. Voit lisätä alkutekijän napsauttamalla sitä vastaavaa painiketta. Valittu alkutekijä näytetään syötekentässä. Älä unohda antaa kaikkia alkutekijöitä, vaikka alkutekijä esiintyisi useita kertoja. Poista viimeksi kirjoitettu alkutekijä napsauttamalla ”Askelpalautin”-painiketta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the integer part of the fraction
fi: Kirjoita murtoluvun kokonaisosa

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of the fraction
fi: Kirjoita murtoluvun osoittaja

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of the fraction
fi: Kirjoita murtoluvun nimittäjä

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänä on muuntaa sekaluku suhdeluvuksi ja päinvastoin.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänä on muuntaa sekaluku suhdeluvuksi ja päinvastoin. Älä unohda sieventää tulosta.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
fi: Tarkista vastaus napsauttamalla tätä painiketta. Painike ei toimi, ellei vastausta ole annettu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to get the next question.
fi: Siirry seuraavaan kysymykseen napsauttamalla tästä.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
fi: Kirjoitit 0 jakajaksi. Tämä tarkoittaa nollalla jakamista, joka ei ole sallittua. Tämä kysymys lasketaan väärin lasketuksi.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
fi: Annoit oikean vastauksen, muttet sekalukuna. Tehtävä merkitään väärin ratkaistuksi.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
fi: Annoit oikean vastauksen, mutta sieventämättä sitä. Tehtävä merkitään väärin ratkaistuksi.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
fi: %1 % %2:sta =

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the result of percentage question
fi: Anna vastaus prosenttikysymykseen

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to work with percentage questions.
fi: Tässä harjoituksessa työskennellään prosenttikysymysten parissa.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
fi: Tässä harjoituksessa tehtävänäsi on kirjoittaa annetun luvun murto-osa.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
fi: Lavenna

en: New
fi: Uusi

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
fi: &Uusi

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
fi: Takaisin

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
fi: Vihje

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
fi: Värit

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
fi: Nyt sisemmän ja ulomman kehän osat ovat samankokoiset ja murtoluvut voidaan laskea yhteen!
    
    Tätä kutsutaan yhteisen nimittäjän etsimiseksi. Yhteinen nimittäjä jakaa kehät yhtäsuuriin osiin.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
fi: On olemassa pienempi yhteinen nimittäjä. Löydätkö sen?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
fi: Olet juuri laventanut ensimmäisen murtoluvun %1:lla. Tavoitteena on tehdä kaikista osista samankokoiset. Kokeile laventaa ensimmäistä murtolukua %2:lla ja toista %3:lla.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
fi: Olet juuri laventanut toisen murtoluvun %1:lla. Tavoitteena on tehdä kaikista osista samankokoiset. Kokeile laventaa ensimmäinen murtoluku %2:lla ja toinen %3:lla.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
fi[0]: %2/1 maalattua osaa.
fi[1]: %2/%1 maalattua osaa.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
fi[0]: %2/1 maalattua osaa.
fi[1]: %2/%1 maalattua osaa.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
fi: Ulompi kehä esittää vasenta murtolukua. %1
    
    Sisempi kehä esittää oikeaa murtolukua. %2
    
    ”Lavenna”-kentät laventavat murtolukuja. Yritä muuttaa toisen niistä arvoa!

en: Learn calculating with fractions
fi: Opi laskemaan murtoluvuilla

en: © 2002-2011, Sebastian Stein
fi: © 2002–2011 Sebastian Stein

en: Current maintainer, original author
fi: Nykyinen ylläpitäjä ja alkuperäinen tekijä

en: New interface design and usability improvements
fi: Uuden käyttöliittymän suunnittelu sekä käytettävyysparannuksia

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
fi: Aktiivinen harjoitus.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
fi: Tallentaa aktiivisen harjoituksen tyypin.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
fi: Ota yhteenlasku käyttöön

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
fi: Ota yhteenlasku käyttöön tehtävien luonnissa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
fi: Ota vähennyslasku käyttöön

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
fi: Ota ja vähennyslasku käyttöön tehtävien luonnissa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
fi: Ota jakolasku käyttöön

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
fi: Ota jakolasku käyttöön tehtävien luonnissa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
fi: Ota kertolasku käyttöön

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
fi: Ota kertolasku käyttöön tehtävien luonnissa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
fi: Ota kerto- ja jakolasku käyttöön

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
fi: Ota kerto- ja jakolasku käyttöön tehtävien luonnissa.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
fi: Termien lukumäärä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
fi: Aseta murtolukujen lukumäärä tehtävien luontia varten

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
fi: Suurin nimittäjä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
fi: Aseta nimittäjän suurin arvo

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
fi: Vastausten sievennetyt murtoluvut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
fi: Aseta, täytyykö murtoluvut sieventää.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
fi: Sekaluvut

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
fi: Asettaa, näkyvätkö murtoluvut vastauksessa sekalukuina vai eivät.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
fi: Asettaa, täytyykö vastaukset antaa sekalukuina.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
fi: Asettaa, esitetäänkö murtoluvut kysymyksissä sekalukuina.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
fi: Oikein ratkaistujen tehtävien määrä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
fi: Ratkaistujen tehtävien lukumäärä

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
fi: Ratkaistujen tehtävien kokonaismäärä

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
fi: Ohitettujen tehtävien lukumäärä

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
fi: Väritä tehtävänäytössä näkyvät luvut

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
fi: Väritä tehtävänäytössä näkyvät laskutoimitusten merkit

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
fi: Väritä tehtävänäytössä näkyvät murtolukujen viivat

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
fi: Tehtävänäytössä käytettävä fontti

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
fi: Salli vastauksen näyttäminen myös sekalukuna

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
fi: Sallii tai estää vastauksen näyttämisen erityisessä sekalukumuodossa.

en: Question:
fi: Kysymys:

en: Answer:
fi: Vastaus:

en: Operations:
fi: Laskutoimitukset:

en: Arithmetic
fi: Aritmetiikka

en: Options:
fi: Valinnat:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the options to solve the exercises.
fi: Aseta harjoitusten valinnat.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
fi: Tämä osa ikkunasta näyttää harjoitusten valinnat. Muuta tämän kokoa vetämällä valintojen ja pääikkunan välissä olevaa koonmuuttokahvaa tai piilota se vetämällä kahva ikkunan vasempaan reunaan.

en: Mixed number:
fi: Sekaluvut:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
fi: Asettaa, näkyvätkö murtoluvut kysymyksessä sekalukuina vaiko eivät (esimerkki sekaluvusta: 1 4/5 = 9/5).

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
fi: Asettaa, näkyvätkö murtoluvut vastauksessa sekalukuina vaiko eivät (esimerkki sekaluvusta: 1 4/5 = 9/5).

en: Addition:
fi: Yhteenlasku:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use addition operator.
fi: Käytä yhteenlaskua valitsemalla tämä.

en: Subtraction:
fi: Vähennyslasku:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use subtraction operator.
fi: Käytä vähennyslaskua valitsemalla tämä.

en: Multiplication:
fi: Kertolasku:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use multiplication operator.
fi: Käytä kertolaskua valitsemalla tämä.

en: Division:
fi: Jakolasku:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use division operator.
fi: Käytä jakolaskua valitsemalla tämä.

en: Reduced form:
fi: Sievennetty muoto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to force the use of the reduced form.
fi: Pakota käyttämään sievennettyä muotoa valitsemalla tämä.

en: Number of terms:
fi: Termien lukumäärä:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of 
    terms you want
fi: Haluamasi termien
    lukumäärä

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
fi: Valitse murtolukujen laskemisessa käytettävien
    termien lukumäärä (2, 3, 4 tai 5).

en: Maximum denominator:
fi: Suurin nimittäjä:

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum number you can have as main denominator
fi: Suurin luku, jonka haluat esiintyvän nimittäjässä

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
fi: Valitse luku, joka on suurin nimittäjässä esiintyvä luku: 10, 20, 30, 40 tai 50.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset statistics and set a new task.
fi: Nollaa tilastot ja aseta uusi tehtävä.

en: Back
fi: Takaisin

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to Modes screen.
fi: Palaa takaisin tilaruutuun.

en: 
    
    Arithmetic
fi: 
    
    Aritmetiikka

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
fi: Tässä harjoituksessa täytyy ratkaista annettu murtolukukysymys.

en: 
    
    Comparison
fi: 
    
    Vertailu

en: 
    
    Conversion
fi: 
    
    Muunnokset

en: 
    
    Mixed Numbers
fi: 
    
    Sekaluvut

en: 
    
    Factorization
fi: 
    
    Tekijöihin jako

en: 
    
    Percentage
fi: 
    
    Prosentit

[ctx: @action opens a new question]
en: New
fi: Uusi

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
fi: &Takaisin

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
fi: Aritmetiikka

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
fi: Vertailu

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
fi: Muunnokset

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
fi: Sekaluvut

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
fi: Tekijöihin jako

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
fi: Prosentit

en: Fonts
fi: Fontit

en: Percentage
fi: Prosentit

en: Comparison
fi: Vertailu

en: Conversion
fi: Muunnokset

en: Mixed Numbers
fi: Sekaluvut

en: Factorization
fi: Tekijöihin jako

en: Solution:
fi: Ratkaisu:

en: Correct!
fi: Oikein!

en: Incorrect!
fi: Väärin!

en: This is the current total number of solved tasks.
fi: Tämä on tehtyjen tehtävien kokonaismäärä.

en: Questions:
fi: Kysymyksiä:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
fi: Oikein:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
fi: Väärin:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
fi: Ohitettu:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
fi: Tämä on tähän asti oikein ratkaistujen tehtävien määrä.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
fi: Tämä on tähän asti väärin ratkaistujen tehtävien määrä.

en: This is the current total number of skipped tasks.
fi: Tämä on ohitettujen tehtävien kokonaismäärä.

[ctx: @info:tooltip]
en: This part of the window shows the statistics.
fi: Tämä ikkunan osa näyttää tilastot.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
fi: Tämä ikkunan osa näyttää tilastotietoja menestyksestä eri harjoituksissa. Jokainen suorittamasi harjoitus lasketaan. Voit nollata tilastot napsauttamalla ”Uusi” työkaluriviltä tai valitsemalla ”Uusi” ”Tiedosto”-valikosta

en: &Reset
fi: &Nollaa

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to reset the statistics.
fi: Nollaa tilastot napsauttamalla tästä.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
fi: &Luku:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
fi: Vaihda lukujen väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
fi: &Laskutoimituksen merkki:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
fi: Vaihda laskutoimitusten merkkien väri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
fi: &Murtoviiva:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
fi: Vaihda murtolukujen viivojen väri

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
fi: Vaihda numeroiden fontti

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to skip this question.
fi: Ohita kysymys napsauttamalla tästä.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
fi: Tässä harjoituksessa täytyy ratkaista tietokoneen luomia tehtäviä. Sinun tehtävänäsi on antaa jaettava ja jakaja. Voit muuttaa tehtävien vaikeutta valinnoista. Älä unohda sieventää tulosta, jos se on valittu pakolliseksi.
