kbruch - en to fr translation catalogue (170 entries)

en: KBruch modes:
fr: Modes de KBruch :

en: Open standard KBruch
fr: Ouvrir KBruch standard

en: Exercise
fr: Exercice

en: Open learning KBruch
fr: Ouvrir le module d'apprentissage de KBruch

en: Learning
fr: Module d'apprentissage

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fr: &Fichier

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
fr: Cliquez sur ce bouton pour sélectionner le signe « supérieur ».

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
fr: Cliquez sur ce bouton pour sélectionner le signe « inférieur ».

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
fr: Cliquez sur ce bouton pour sélectionner le signe « égal ».

en: &Skip
fr: &Ignorer

en: Click on this button to skip this question.
fr: Cliquez sur ce bouton pour ignorer cette question.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
fr: Dans cet exercice, vous devez comparer deux fractions données.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
fr: Dans cet exercice, vous devez comparer deux fractions données et choisir le signe correct de comparaison.

en: Click on this button to check your result.
fr: Cliquez sur ce bouton pour vérifier votre réponse.

en: &Next
fr: Suiva&nt

en: Enter the numerator of your result
fr: Saisir le numérateur de votre résultat

en: Enter the denominator of your result
fr: Saisir le dénominateur de votre résultat

en: &Check
fr: &Vérifier

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
fr: Cliquez sur ce bouton pour vérifier votre réponse. Le bouton ne fonctionnera que si vous n'avez saisi une réponse.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
fr: Dans cet exercice, vous devez convertir un nombre en une fraction.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
fr: Dans cet exercice, vous devez convertir un nombre donné en une fraction en saisissant un numérateur et un dénominateur. N'oubliez pas de réduire le résultat.

en: Click on this button to get to the next question.
fr: Cliquez sur ce bouton pour passer à la question suivante.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
fr: Vous avez saisi « 0 » au dénominateur. Cela implique une division par zéro, ce qui est interdit. Ce problème sera considéré comme non résolu.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
fr: Vous avez saisi le bon résultat, mais pas sous sa forme réduite.
    Vous devez toujours donner vos résultats sous une forme réduite. Ce problème sera considéré comme non résolu.

en: N&ext
fr: &Suivant

en: Backspace
fr: Retour arrière

en: Add prime factor 2.
fr: Ajoute le facteur premier 2.

en: Add prime factor 3.
fr: Ajoute le facteur premier 3.

en: Add prime factor 5.
fr: Ajoute le facteur premier 5.

en: Add prime factor 7.
fr: Ajoute le facteur premier 7.

en: Add prime factor 11.
fr: Ajoute le facteur premier 11.

en: Add prime factor 13.
fr: Ajoute le facteur premier 13.

en: Add prime factor 17.
fr: Ajoute le facteur premier 17.

en: Add prime factor 19.
fr: Ajoute le facteur premier 19.

en: Removes the last entered prime factor.
fr: Supprime le dernier facteur premier saisi.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
fr: Dans cet exercice, vous devez factoriser un nombre donné.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
fr: Dans cet exercice, vous devez factoriser un nombre donné. Vous devez indiquer tous les facteurs premiers du nombre. Vous pouvez ajouter un facteur premier en cliquant sur le bouton correspondant. Les facteurs premiers choisis seront affichés dans le champ. N'oubliez pas d'indiquer tous les facteurs premiers, même lorsqu'un facteur premier est répété plusieurs fois. Cliquez sur le bouton « Retour arrière » pour supprimer le dernier facteur premier saisi.

en: Enter the integer part of the fraction
fr: Saisissez la partie entière de la fraction

en: Enter the numerator of the fraction
fr: Saisissez le numérateur de la fraction

en: Enter the denominator of the fraction
fr: Saisissez le dénominateur de la fraction

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
fr: Dans cet exercice, vous devez convertir un nombre mixte en un rapport et inversement.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
fr: Dans cet exercice, vous devez convertir un nombre mixte en un rapport et inversement. N'oubliez pas de réduire le résultat.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
fr: Cliquez sur ce bouton pour vérifier votre résultat. Le bouton ne fonctionnera que si vous avez saisi un résultat.

en: Click this button to get the next question.
fr: Cliquez sur ce bouton pour passer à la question suivante.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
fr: Vous avez saisi « 0 » au dénominateur. Cela implique une division par zéro, ce qui est interdit. Ce problème sera compté parmi ceux résolus de manière incorrecte.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
fr: Vous avez saisi le bon résultat mais pas avec la notation d'un nombre mixte. Cette question sera comptabilisée comme non correctement résolue.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
fr: Vous avez saisi le bon résultat mais pas sous sa forme réduite. Cette question sera comptabilisée comme non correctement résolue.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
fr: %1% de %2 =

en: Enter the result of percentage question
fr: Saisissez le résultat de la question des pourcentages

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
fr: Dans cet exercice, vous devez travailler sur des questions de pourcentage.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
fr: Dans cet exercice, vous devez saisir la fraction du nombre donné.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
fr: Multiplier

en: New
fr: Nouveau

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
fr: &Nouveau

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
fr: Retour

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
fr: Astuce

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
fr: Couleurs

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
fr: Maintenant, les parties des anneaux intérieur et extérieur ont la même taille, et nous pouvons ajouter les fractions !
    
    Ceci s'appelle trouver le dénominateur commun. Le dénominateur commun divise les anneaux en parts égales.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
fr: Ceci est le plus petit dénominateur commun. Pouvez-vous le trouver ?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
fr: Vous venez de multiplier la première fraction par %1. Notre but principal est de donner la même taille à toutes les parties. Essayez de multiplier la première fraction par %2 et la deuxième fraction par %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
fr: Vous venez de multiplier la deuxième fraction par %1. Notre but principal est de donner la même taille à toutes les parties. Essayez de multiplier la première fraction par %2 et la deuxième fraction par %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
fr[0]: %2 sur 1 partie coloriée.
fr[1]: %2 sur %1 parties coloriées.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
fr[0]: %2 sur 1 partie coloriée.
fr[1]: %2 sur %1 parties coloriées.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
fr: L'anneau extérieur représente la fraction de gauche. %1
    
    L'anneau intérieur représente la fraction de droite. %2
    
    Le bouton « Multiplier » multiplie chaque fraction. Essayez de modifier une des valeurs de la boîte de sélection !

en: Learn calculating with fractions
fr: Apprends à calculer avec les fractions

en: Current maintainer, original author
fr: Mainteneur actuel, auteur originel

en: New interface design and usability improvements
fr: Conception de la nouvelle interface et améliorations d'ergonomie

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
fr: Exercice en cours.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
fr: Enregistre le type de l'exercice en cours.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
fr: Activer l'addition

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
fr: Activer l'addition pour la génération de tâches.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
fr: Activer la soustraction

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
fr: Problème d'addition et de soustraction pour la génération des tâches

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
fr: Activer la division

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
fr: Activer la division pour la génération de tâches.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
fr: Activer la multiplication

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
fr: Activer la multiplication pour la génération de tâches.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
fr: Activer la multiplication / division

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
fr: Activer la multiplication et la division pour la génération de tâches

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
fr: Nombre de fractions

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
fr: Choisissez le nombre de fractions pour la génération de tâches.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
fr: Dénominateur commun maximal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
fr: Choisissez la valeur maximale du dénominateur commun.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
fr: Répondre aux fractions réduites

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
fr: Indique si les fractions doivent être réduites.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
fr: Nombre mixte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
fr: Indiquer si les fractions seront présentées sous la forme d'un nombre mixte ou non dans la solution.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
fr: Indiquer si les fractions nécessiteront des réponses sous la forme d'un nombre mixte ou non dans la solution.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
fr: Indiquer si les fractions seront présentées sous la forme d'un nombre mixte ou non dans les questions.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
fr: Nombre de problèmes résolus correctement

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
fr: Nombre de problèmes résolus

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
fr: Nombre total des problèmes résolus

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
fr: Nombre de problèmes ignorés

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
fr: Couleur des nombres dans l'affichage des tâches

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
fr: Couleur des signes des opérations dans l'affichage des tâches

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
fr: Couleur des barres de fraction dans l'affichage des tâches

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
fr: Police utilisée dans l'affichage des tâches

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
fr: Activer l'affichage ou non du résultat sous la forme d'un nombre mixte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
fr: Active / désactive l'affichage du résultat dans une formulation spéciale avec nombre mixte.

en: Question:
fr: Question :

en: Answer:
fr: Réponse :

en: Operations:
fr: Opérations :

en: Arithmetic
fr: Arithmétique

en: Options:
fr: Options :

en: Set the options to solve the exercises.
fr: Définir les options pour la résolution d'exercices.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
fr: Cette partie de la fenêtre affiche les options pour la résolution des exercices. Utilisez la poignée située entre les options et la fenêtre principale pour modifier la proportion de cette fenêtre ou pour la cacher par un mouvement vers la gauche de la fenêtre principale.

en: Mixed number:
fr: Nombre mixte :

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
fr: Indiquer si les fractions seront présentées sous la forme d'un nombre mixte ou non dans l'expression de la question (exemples de nombres mixtes : 1 4/5 = 9/5).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
fr: Indiquer si les fractions seront présentées sous la forme d'un nombre mixte ou non dans les réponses (exemples de nombres mixtes : 1 4/5 = 9/5).

en: Addition:
fr: Addition :

en: Check this to use addition operator.
fr: Cochez ceci pour utiliser l'opérateur d'addition.

en: Subtraction:
fr: Soustraction :

en: Check this to use subtraction operator.
fr: Cochez ceci pour utiliser l'opérateur de soustraction.

en: Multiplication:
fr: Multiplication :

en: Check this to use multiplication operator.
fr: Cochez ceci pour utiliser l'opérateur de multiplication.

en: Division:
fr: Division :

en: Check this to use division operator.
fr: Cochez ceci pour utiliser l'opérateur de division.

en: Reduced form:
fr: Forme réduite :

en: Check this to force the use of the reduced form.
fr: Cochez ceci pour rendre obligatoire l'utilisation de la forme réduite.

en: Number of terms:
fr: Nombre de termes :

en: The number of 
    terms you want
fr: Nombre de termes
    que vous désirez

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
fr: Sélectionnez le nombre de termes (2, 3, 4 ou 5)
    que vous désirez pour calculer les fractions.

en: Maximum denominator:
fr: Plus grand dénominateur :

en: The maximum number you can have as main denominator
fr: Le nombre maximum que vous pouvez avoir comme dénominateur commun

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
fr: Choisissez le nombre qui sera le dénominateur commun maximum : 10, 20, 30, 40 ou 50.

en: Reset statistics and set a new task.
fr: Remettre les statistiques à zéro et définir une nouvelle tâche.

en: Back
fr: Retour

en: Go back to Modes screen.
fr: Retourner à l'écran des modes.

en: 
    
    Arithmetic
fr: 
    
    Arithmétique

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
fr: Dans cet exercice, vous devez résoudre une question donnée avec des fractions.

en: 
    
    Comparison
fr: 
    
    Comparaison

en: 
    
    Mixed Numbers
fr: 
    
    Nombres mixtes

en: 
    
    Factorization
fr: 
    
    Factorisation

en: 
    
    Percentage
fr: 
    
    Pourcentage

[ctx: @action opens a new question]
en: New
fr: Nouvelle

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
fr: &Retour

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
fr: Arithmétique

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
fr: Comparaison

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
fr: Nombres mixtes

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
fr: Factorisation

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Fonts
fr: Polices

en: Percentage
fr: Pourcentage

en: Comparison
fr: Comparaison

en: Mixed Numbers
fr: Nombres mixtes

en: Factorization
fr: Factorisation

en: Solution:
fr: Solution :

en: Correct!
fr: Correct !

en: Incorrect!
fr: Incorrect !

en: This is the current total number of solved tasks.
fr: Ceci est le nombre actuel des problèmes résolus.

en: Questions:
fr: Questions :

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
fr: Correctes :

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
fr: Incorrectes :

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
fr: Passées :

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
fr: Ceci est le nombre actuel des problèmes correctement résolus.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
fr: Ceci est le nombre actuel des problèmes non résolus.

en: This is the current total number of skipped tasks.
fr: Ceci est le nombre total des tâches que vous avez ignorées.

en: This part of the window shows the statistics.
fr: Cette partie de la fenêtre affiche les statistiques.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
fr: Cette partie de la fenêtre affiche les statistiques. Chaque exercice que vous réalisez est comptabilisé. Vous pouvez remettre les statistiques à zéro en cliquant sur le bouton « Nouveau » dans la barre d'outils ou en sélectionnant « Nouveau » dans le menu « Fichier ».

en: &Reset
fr: &Réinitialiser

en: Click this button to reset the statistics.
fr: Cliquez sur ce bouton pour réinitialiser les statistiques.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
fr: &Nombre :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
fr: Modifier la couleur des nombres

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
fr: Signe de l'&opération :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
fr: Modifier la couleurs des signes d'opérations

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
fr: Barre de la &fraction :

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
fr: Modifier la couleur de la barre de fraction

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
fr: Modifier la police des nombres

en: Click this button to skip this question.
fr: Cliquez sur ce bouton pour ignorer cette question.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
fr: Dans cet exercice, vous devez résoudre la question générée. Vous devez saisir la partie entière de la fraction, ainsi que le numérateur et le dénominateur. Vous pouvez ajuster la difficulté de la question dans la partie « Options » de la fenêtre. N'oubliez pas de réduire le résultat si l'usage de la forme réduite est forcé.
