kbruch - en to gl translation catalogue (174 entries)

en: KBruch modes:
gl: Modos de KBruch:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open standard KBruch
gl: Abrir KBruch estándar.

en: Exercise
gl: Exercicio

[ctx: @info:tooltip]
en: Open learning KBruch
gl: Abrir KBruch de aprendizaxe.

en: Learning
gl: Aprendizaxe

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
gl: &Ficheiro

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
gl: Preme este botón para escoller o símbolo de «maior que».

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'less than' sign.
gl: Preme este botón para escoller o símbolo de «menor que».

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'equals' sign.
gl: Preme este botón para escoller o signo de «igual».

en: &Skip
gl: &Saltar

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to skip this question.
gl: Preme este botón para saltar esta pregunta.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to compare two given fractions.
gl: Neste exercicio tes que comparar dúas fraccións dadas.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
gl: Neste exercicio tes que comparar dúas fraccións dadas e escoller o símbolo de comparación correcto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result.
gl: Preme este botón para comprobar o teu resultado.

en: &Next
gl: Segui&nte

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of your result
gl: Insire o numerador do resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of your result
gl: Insire o denominador do resultado.

en: &Check
gl: &Comprobar

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
gl: Preme este botón para comprobar o resultado. O botón non funciona se non se insire un resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
gl: Neste exercicio hai que converter un número nunha fracción.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
gl: Neste exercicio hai que converter un número nunha fracción inserindo un numerador e un denominador. Non esquezas reducires o resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to get to the next question.
gl: Preme este botón para pasar á seguinte pregunta.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
gl: Inseriches un cero como denominador. Isto significa unha división por cero, o que non está permitido. Esta pregunta contarase como incorrecta.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
gl: Inseriches o resultado correcto, pero non reducido.
    Insire sempre o resultado reducido. Esta pregunta hase contar como incorrecta.

en: N&ext
gl: S&eguinte

en: Backspace
gl: Retroceso

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 2.
gl: Engadir o factor primo 2.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 3.
gl: Engadir o factor primo 3.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 5.
gl: Engadir o factor primo 5.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 7.
gl: Engadir o factor primo 7.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 11.
gl: Engadir o factor primo 11.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 13.
gl: Engadir o factor primo 13.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 17.
gl: Engadir o factor primo 17.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 19.
gl: Engadir o factor primo 19.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the last entered prime factor.
gl: Retira o último factor primo inserido.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to factorize a given number.
gl: Neste exercicio ten que factorizar un número dado.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
gl: Neste exercicio hai que factorizar un número dado. Hai que indicar todos os factores primos do número. Podes engadir un factor primo premendo o botón correspondente. Os factores primos escollidos preséntanse no campo de entrada de datos. Non esquezas indicar todos os factores primos, mesmo cando un factor se repita varias veces. Preme o botón «Retroceso» para retirares o último factor primo inserido.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the integer part of the fraction
gl: Insire a parte enteira da fracción.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of the fraction
gl: Insire o numerador da fracción.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of the fraction
gl: Insire o denominador da fracción.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
gl: Neste exercicio hai que converter un número mixto nunha proporción e viceversa.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
gl: Neste exercicio hai que converter un número nunha fracción, indicando o numerador e o denominador. Non esquezas reducir o resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
gl: Preme este botón para comprobar o resultado. O botón non funciona se non se insire un resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to get the next question.
gl: Preme este botón para pasar á seguinte pregunta.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
gl: Inseriches un cero como denominador. Isto significa unha división por cero, o que non está permitido. Esta pregunta contarase como incorrecto.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
gl: Inseriches o resultado correcto, pero non na notación de números mixtos. Esta pregunta hase contar como incorrecta.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
gl: Inseriches o resultado correcto, pero non reducido. Esta pregunta hase contar como incorrecta.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
gl: %1% de %2 =

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the result of percentage question
gl: Insire o resultado da pregunta de porcentaxe.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to work with percentage questions.
gl: Neste exercicio hai que responder a preguntas de porcentaxes.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
gl: Neste exercicio hai que inserir a fracción do número indicado.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
gl: Expandir

en: New
gl: Nova

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
gl: &Nova

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
gl: Atrás

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
gl: Axuda

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
gl: Cores

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
gl: Agora as partes dos aneis interior e exterior teñen o mesmo tamaño e podemos engadir as fraccións!
    
    Isto é o que se chama atopar o denominador común. O denominador común divide os aneis en partes iguais.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
gl: Hai un denominador común máis cativo. Daralo atopado?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
gl: Acabas de multiplicar a primeira fracción por %1. O propósito é facer que todas as partes teñan o mesmo tamaño. Proba a multiplicar a primeira fracción por %2 e a segunda por %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
gl: Acabas de multiplicar a segunda fracción por %1. O propósito é facer que todas as partes teñan o mesmo tamaño. Proba a multiplicar a primeira fracción por %2 e a segunda por %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
gl[0]: %2 de 1 parte está pintada.
gl[1]: %2 de %1 partes están pintadas.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
gl[0]: %2 de 1 parte está pintadas.
gl[1]: %2 de %1 partes están pintadas.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
gl: O anel exterior representa a fracción esquerda. %1
    
    O anel interno representa a fracción dereita. %2
    
    Os selectores «Expandir» expanden cada fracción. Proba a cambiares un dos valores!

en: Learn calculating with fractions
gl: Aprender a calcular con fraccións

en: © 2002-2011, Sebastian Stein
gl: © 2002-2011 Sebastian Stein

en: Current maintainer, original author
gl: Mantedor actual e autor orixinal

en: New interface design and usability improvements
gl: Novo deseño da interface e melloras na usabilidade

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
gl: Exercicio activo.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
gl: Garda o tipo do exercicio activo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
gl: Activar a suma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
gl: Activar a suma para a creación de exercicios.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
gl: Activar a resta

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
gl: Activar a suma e a resta para a creación de exercicios.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
gl: Activar a división

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
gl: Activar a división para a creación de exercicios.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
gl: Activar a multiplicación

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
gl: Activar a multiplicación para a creación de exercicios.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
gl: Activar a multiplicación e a división

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
gl: Activar a multiplicación e a división para a creación de exercicios.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
gl: Número de fraccións

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
gl: Definir o número de fraccións para a xeración de exercicios.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
gl: Máximo común denominador

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
gl: Definir o valor máximo para o denominador común.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
gl: Responder con fraccións simplificadas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
gl: Definir se as fraccións deben estar reducidas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
gl: Número mixto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
gl: Indica se na solución as fraccións aparecerán ou non na forma mixta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
gl: Indicar se na solución debe responderse ou non coas fraccións na forma mixta.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
gl: Definir se as fraccións aparecen ou non na forma mixta nas preguntas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
gl: Número de problemas resoltos correctamente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
gl: Número de problemas resoltos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
gl: Número total de problemas resoltos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
gl: Número de problemas saltados

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
gl: Cor dos números na vista dos problemas

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
gl: Cor dos sinais das operacións na vista dos problemas

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
gl: Cor das barras de fraccións na vista dos problemas

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
gl: Fonte usada na vista dos exercicios

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
gl: Activar a presentación do resultado tamén como número mixto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
gl: Activa ou desactiva a presentación do resultado tamén na notación especial de números mixtos.

en: Question:
gl: Pregunta:

en: Answer:
gl: Resposta:

en: Operations:
gl: Operacións:

en: Arithmetic
gl: Aritmética

en: Options:
gl: Opcións:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the options to solve the exercises.
gl: Definir as opcións de resolución dos exercicios.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
gl: Esta parte da xanela amosa as opcións para resolver os exercicios. Usa o manipulador que hai entre as opcións e a xanela principal para cambiar o tamaño desta parte da xanela ou agóchea movendo o manipulador para o bordo esquerdo da xanela principal.

en: Mixed number:
gl: Número mixto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
gl: Indica se as fraccións aparecen como números mixtos ou non no enunciado do problema (exemplo de número mixto: 1 4/5 = 9/5).

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
gl: Indica se as fraccións aparecen como números mixtos ou non na resposta (exemplo de número mixto: 1 4/5 = 9/5).

en: Addition:
gl: Adición:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use addition operator.
gl: Marca esta opción para usar o operador suma.

en: Subtraction:
gl: Resta:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use subtraction operator.
gl: Marca esta opción para usar o operador resta.

en: Multiplication:
gl: Multiplicación:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use multiplication operator.
gl: Marca esta opción para usar o operador produto.

en: Division:
gl: División:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use division operator.
gl: Marca esta opción para usar o operador división.

en: Reduced form:
gl: Forma reducida:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to force the use of the reduced form.
gl: Marca esta opción para obrigar a usar a forma reducida.

en: Number of terms:
gl: Número de termos:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of 
    terms you want
gl: O número de termos 
    que quere.

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
gl: Escolle o número de termos (2, 3, 4 ou 5) 
    que quere para calcular as fraccións.

en: Maximum denominator:
gl: Denominador máximo:

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum number you can have as main denominator
gl: O valor máximo que se pode ter como denominador común.

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
gl: Escolle o número máximo para o denominador común: 10, 20, 30, 40 ou 50.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset statistics and set a new task.
gl: Reiniciar as estatísticas e configurar unha tarefa nova.

en: Back
gl: Atrás

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to Modes screen.
gl: Volver á pantalla de Modos.

en: 
    
    Arithmetic
gl: 
    
    Aritmética

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
gl: Neste exercicio hai que resolver unha pregunta de fraccións.

en: 
    
    Comparison
gl: 
    
    Comparación

en: 
    
    Conversion
gl: 
    
    Conversión

en: 
    
    Mixed Numbers
gl: 
    
    Números mixtos

en: 
    
    Factorization
gl: 
    
    Factorización

en: 
    
    Percentage
gl: 
    
    Porcentaxe

[ctx: @action opens a new question]
en: New
gl: Nova

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
gl: &Atrás

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
gl: Aritmética

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
gl: Comparación

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
gl: Conversión

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
gl: NúmerosMixtos

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
gl: Factorización

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
gl: Porcentaxe

en: Fonts
gl: Fontes

en: Percentage
gl: Porcentaxe

en: Comparison
gl: Comparación

en: Conversion
gl: Conversión

en: Mixed Numbers
gl: Números mixtos

en: Factorization
gl: Factorización

en: Solution:
gl: Solución:

en: Correct!
gl: Correcto!

en: Incorrect!
gl: Incorrecto!

en: This is the current total number of solved tasks.
gl: Este é o número total de exercicios resoltos.

en: Questions:
gl: Preguntas:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
gl: Correctas:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
gl: Incorrectas:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
gl: Saltadas:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
gl: O número total de exercicios resoltos correctamente.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
gl: O número total de exercicios non resoltos.

en: This is the current total number of skipped tasks.
gl: Este é o número total de exercicios saltados.

[ctx: @info:tooltip]
en: This part of the window shows the statistics.
gl: Esta parte da xanela mostra as estatísticas.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
gl: Esta parte da xanela mostra as estatísticas. Cóntanse todos os exercicios que se fagan. Pódense restabelecer as estatísticas premendo o botón «Novo» da barra de ferramentas ou seleccionando «Novo» no menú «Ficheiro».

en: &Reset
gl: &Restaurar

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to reset the statistics.
gl: Preme este botón para pór a cero a estatísticas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
gl: &Número:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
gl: Cambiar a cor dos números

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
gl: &Signo da operación:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
gl: Cambiar a cor dos signos das operacións

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
gl: &Barra de fraccións:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
gl: Cambiar a cor da barra de fraccións

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
gl: Cambiar a fonte dos números

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to skip this question.
gl: Preme este botón para saltares esta pregunta.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
gl: Neste exercicio hai que resolver a pregunta xerada. Hai que inserir a parte enteira da fracción, o numerador e o denominador. Pódese axustar a dificultade do problema na parte da xanela das opcións. Non esquezas reducir o resultado se é obrigatorio usar a forma reducida.
