kbruch - en to he translation catalogue (172 entries)

en: KBruch modes:
he: מצבים:

en: Open standard KBruch
he: פתח מצב רגיל

en: Exercise
he: תרגיל

en: Open learning KBruch
he: פתח מצב לימודי

en: Learning
he: לימוד

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
he: &קובץ

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לשנות את סימן השוויון.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לבחור את סימן האי-שיויון.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לבחור את סימן השיויון.

en: &Skip
he: &דלג

en: Click on this button to skip this question.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לדלג על שאלה זו.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
he: בתרגיל זה עליך להשוות שני שברים נתונים.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
he: בתרגיל זה עליך להשוות שני שברים נתונים ולבחור את סימן השיויון המתאים.

en: Click on this button to check your result.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לבדוק את תשובתך.

en: &Next
he: &הבא

en: Enter the numerator of your result
he: הכנס את המונה של תשובתך

en: Enter the denominator of your result
he: הכנס את המכנה של תשובתך

en: &Check
he: &בדוק

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לבדוק את תשובתך. הכפתור לא יעבוד אם עדיין לא הכנסת תוצאה.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
he: במשימה זו עליך להמיר מספר לשבר.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
he: במשימה זו עליך להמיר מספר לשבר על ידי הכנסת מונה ומכנה. אל תשכח לצמצם את התוצאה.

en: Click on this button to get to the next question.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לעבור לתרגיל הבא.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
he: הכנסת אפס בתור מכנה. זאת אומרת חלוקה באפס, שהיא פעולה אסורה במתמטיקה. תרגיל זה יחשב כפתרון שגוי.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
he: כתבת את התשובה הנכונה אבל לא מצומצמת.
    תמיד כתוב תשובות מצומצמות. תרגיל זה יחשב כפתרון שגוי.

en: N&ext
he: ה&בא

en: Backspace
he: חזרה

en: Add prime factor 2.
he: הוסף גורם ראשוני 2.

en: Add prime factor 3.
he: הוסף גורם ראשוני 3.

en: Add prime factor 5.
he: הוסף גורם ראשוני 5.

en: Add prime factor 7.
he: הוסף גורם ראשוני 7.

en: Add prime factor 11.
he: הוסף גורם ראשוני 11.

en: Add prime factor 13.
he: הוסף גורם ראשוני 13.

en: Add prime factor 17.
he: הוסף גורם ראשוני 17.

en: Add prime factor 19.
he: הוסף גורם ראשוני 19.

en: Removes the last entered prime factor.
he: מסיר את הגורם הראשוני שהוכנס.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
he: במשימה זו עליך לחלק לגורמים מספר נתון.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
he: במשימה זו עליך לחלק לגורמים מספר נתון. עליך להכניס את כל הגורמים הראשוניים של המספר. באפשרותך להוסיף גורם ראשוני על ידי לחיצה על הכפתור המתאים. הגורמים הראשוניים שנבחרו יוצגו בתיבת הקלט. לא לשכוח להכניס את כל הגורמים הראשוניים, אפילו כשאחד מהם חוזר על עצמו מספר פעמים. לחץ על כפתור "מחק" כדי להסיר את הגורם הראשוני האחרון שהוכנס.

en: Enter the integer part of the fraction
he: הכנס את המספר השלם של השבר

en: Enter the numerator of the fraction
he: הכנס את המונה של השבר

en: Enter the denominator of the fraction
he: הכנס את המכנה של השבר

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
he: בתרגיל זה עליך להמיר מספר מעורב לשבר ושבר למספר מעורב.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
he: בתרגיל זה עליך להמיר מספר מערוב לשבר ושבר למספר מעורב. אל תשכח לצמצם את התוצאה.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לבדוק את תשובתך. הכפתור לא יעבוד אם לא הכנסת תוצאה עדיין.

en: Click this button to get the next question.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לעבור לתרגיל הבא.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
he: הכנסת אפס בתור מכנה. זאת אומרת חלוקה באפס שהיא פעולה אסורה במתמטיקה. תרגיל זה יחשב כפתרון שגוי.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
he: כתבת את התשובה הנכונה אבל לא מצומצמת.
    תמיד כתוב תשובות מצומצמות. תרגיל זה יחשב כפתרון שגוי.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
he: כתבת את התשובה הנכונה אבל לא מצומצמת.
    תמיד כתוב תשובות מצומצמות. תרגיל זה יחשב כפתרון שגוי.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
he: %1 מתוך %2 =

en: Enter the result of percentage question
he: הכנס את תוצאת השאלה האחוזית

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
he: בתרגיל זה עליך לעבוד עם שאלות אחוזיות.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
he: בתרגיל זה עליך לחלק לגורמים מספר נתון.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
he: הרחבה

en: New
he: חדש

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
he: &חדש

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
he: חזור

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
he: הראה/החבא רמז

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
he: צבעים

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
he: כעת החלקים בטבעת הפנימית והחיצונית שווים וניתן לחבר את השברים!
    
    פעולה זו נקראת "מציאת מכנה משותף". המכנה המשותף מחלק את הטבעות לחלקים שווים.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
he: קיים מכנה משותף קטן יותר, התוכל למוצאו ?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
he: הרחבת את השבר הראשון ב־%1. המטרה היא שכל החלקים יהיו באותו גודל. נסה להרחיב את השבר הראשון ב־%2 ואת השבר השני ב־%3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
he: הרחבת את השבר השני ב־%1. המטרה היא שכל החלקים יהיו באותו גודל. נסה להרחיב את השבר הראשון ב־%2 ואת השבר השני ב־%3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
he[0]: %2 חלקים צבועים מתוך חלק אחד
he[1]: %2 חלקים צבועים מתוך %1

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
he[0]: %2 חלקים צבועים מתוך חלק אחד
he[1]: %2 חלקים צבועים מתוך %1

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
he: הטבעת החיצונית מייצגת את השבר השמאלי. %1
    
    הטבעת הפנימית מייצגת את השבר הימני. %2
    
    תיבת הטווח "הרחב ב" מרחיבה את החלוקה. נסה לשנות את אחד הערכים בתיבות אלו !

en: Learn calculating with fractions
he: למד חישובים עם שברים

en: Current maintainer, original author
he: מתחזק נוכחי, יוצר התכנה

en: New interface design and usability improvements
he: עיצוב ממשק חדש ושיפור שימושיות

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
he: משימה פעילה.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
he: שמור את סוג המשימה הפעילה.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
he: אפשר חיבור

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
he: אפשר חיבור ליצירת תרגיל

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
he: אפשר חיסור

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
he: הפעל חיבור/חיסור ליצירת תרגיל.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
he: אפשר חלוקה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
he: אפשר חלוקה ליצירת תרגיל

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
he: אפשר הכפלה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
he: אפשר הכפלה ליצירת תרגיל.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
he: הפעל כפל/חילוק

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
he: הפעל כפל/חילוק ליצירת תרגיל.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
he: מספר השברים

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
he: הגדר את מספר השברים ליצירת תרגיל.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
he: מקסימום מכנה ראשי

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
he: הגדר את הערך המקסימלי למכנה ראשי.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
he: כתוב שבר מצומצם כתשובה

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
he: קבע האם שברים צריכים להיות מצומצמים.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
he: מספר מעורב

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
he: קבע האם שברים יופיעו בצורה מצומצמת או בפתרון.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
he: קבע האם על שברים להופיע בצורה מצומצמת או לא בפתרון.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
he: קבע האם השבר יופיע בצורה מצומצמת או לא בשאלות.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
he: מספר התרגילים שנפתרו נכונה

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
he: מספר התרגילים שניפתרו

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
he: סה"כ תרגילים פתורים

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
he: מספר התרגילים שדולגו

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
he: צבע המספרים בתצוגת התרגילים

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
he: צבע סימני האופרטורים בתצוגת התרגילים

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
he: צבע קווי השבר בתצוגת התרגילים

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
he: גופן לשימוש בתצוגת התרגילים

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
he: הפעל תצוגת התוצאה גם כמספר מעורב

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
he: כאן באפשרותך לבחור אם להראות את התוצאות גם כמספרים מעורבים.

en: Question:
he: שאלות:

en: Answer:
he: תשובה:

en: Operations:
he: פעולות:

en: Arithmetic
he: חשבוני

en: Options:
he: אפשרויות:

en: Set the options to solve the exercises.
he: לחץ על הכפתור על מנת לאפס את הסטטיסטיקה.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
he: חלק זה של החלון מציג את האפשרויות לפתרון התרגיל. השתמש בידית בין חלק האפשרויות והחלק המרכזי על מנת לשנות את גודל החלק הזה של החלון או על מנת להחביא חלק זה. ביכולתך להחביא חלק זה על ידי הזזת הידית לשמאלו של גבול החלק המרכזי.

en: Mixed number:
he: מספר מעורב:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
he: קבע האם השברים יופיעו כמספרים מעורבים או לא בביטוי שבשאלה. (מספר מעורב לדוגמא: 4/5 1 שהוא שווה ל 9/5)

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
he: קבע האם השברים יופיעו כמספרים מעורבים או לא בתשובה. (מספר מעורב לדוגמא: 4/5 1 שהוא שווה ל 9/5)

en: Addition:
he: חיבור:

en: Check this to use addition operator.
he: סמן על מנת להשתמש בסימן פעולת החיבור.

en: Subtraction:
he: חיסור:

en: Check this to use subtraction operator.
he: סמן על מנת להשתמש בסימן פעולת החיסור.סמן

en: Multiplication:
he: כפל:

en: Check this to use multiplication operator.
he: סמן על מנת להשתמש בסימן פעולת הכפל.

en: Division:
he: חלוקה:

en: Check this to use division operator.
he: סמן על מנת להשתמש בסימן פעולת החילוק.

en: Reduced form:
he: צורה מצומצמת:

en: Check this to force the use of the reduced form.
he: לחץ כאן על מנת לכפות שימוש בצורה מצומצמת.

en: Number of terms:
he: מספר הגורמים:

en: The number of 
    terms you want
he: מספר הגורמים שאתה רוצה

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
he: בחר את מספר הגורמים (2, 3, 4 או 5)
    שברצונך לקבל לחישוב השברים.

en: Maximum denominator:
he: מכנה משותף מקסימלי:

en: The maximum number you can have as main denominator
he: המספר המקסימלי שאתה יכול לקבל בתור מכנה משותף.

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
he: בחר את המספר שיהיה המכנה המשותף המקסימלי: 10, 20, 30 או 40.

en: Reset statistics and set a new task.
he: אפס תוצאות והתחל תרגיל חדש

en: Back
he: חזרה

en: Go back to Modes screen.
he: חזור למסך המצבים

en: 
    
    Arithmetic
he: 
    
    חשבוני

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
he: בתרגיל זה עליך לפתור שאלה נתונה עם שברים.

en: 
    
    Comparison
he: 
    
    השוואה

en: 
    
    Conversion
he: 
    
    המרה

en: 
    
    Mixed Numbers
he: 
    
    מספרים מעורבים

en: 
    
    Factorization
he: 
    
    חלוקה לגורמים

en: 
    
    Percentage
he: 
    
    אחוזי

[ctx: @action opens a new question]
en: New
he: חדש

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
he: &קודם

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
he: חשבוני

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
he: השוואה

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
he: המרה

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
he: מספריםמעורבים

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
he: חלוקה לגורמים

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
he: אחוז

en: Fonts
he: גופנים

en: Percentage
he: אחוז

en: Comparison
he: השוואה

en: Conversion
he: המרה

en: Mixed Numbers
he: מספרים מעורבים

en: Factorization
he: חלוקה לגורמים

en: Solution:
he: פתרון:

en: Correct!
he: נכון!

en: Incorrect!
he: טעות!

en: This is the current total number of solved tasks.
he: זה המספר הכולל הנוכחי של תרגילים פתורים.

en: Questions:
he: שאלות:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
he: נכון:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
he: טעות:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
he: דולגו:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
he: זה המספר הכולל הנוכחי של תרגילים פתורים נכונה.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
he: זה המספר הכולל הנוכחי של תרגילים לא פתורים.

en: This is the current total number of skipped tasks.
he: זה המספר הכולל הנוכחי של תרגילים שדולגו.

en: This part of the window shows the statistics.
he: חלק זה של החלון מראה את הסטטיסטיקה.

en: &Reset
he: &אפס

en: Click this button to reset the statistics.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לאפס את הסטטיסטיקה.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
he: &מספר:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
he: שנה את צבע המיספרים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
he: &סימן הפעולה:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
he: שנה את צבע סימני האופרטורים

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
he: קו שבר:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
he: שנה את צבע קו השבר

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
he: שנה את הגופן של המספרים

en: Click this button to skip this question.
he: לחץ על כפתור זה על מנת לדלג על שאלה זו.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
he: בתרגיל זה עליך לפתור את השאלה הנתונה. עליך לכתוב את המספר השלם של השבר ואת המונה והמכנה. באפשרותך לשנות את רמת הקושי באמצעות חלק האפשרויות שבחלון. אל תשכח לצמצם את התוצאה אם האפשרות "צורה מצומצמת" נבחרה.
