kbruch - en to hi translation catalogue (49 entries)

en: Click on this button to check your result.
hi: अपने परिणाम की जाँच हेतु इस बटन पर क्लिक करें

en: Enter the numerator of your result
hi: अपने परिणाम का अंश भरें

en: Enter the denominator of your result
hi: अपने परिणाम का हर भरें

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
hi: अपने परिणाम को जाँचने के लिए इस बटन पर क्लिक करें. यदि आपने कोई परिणाम नहीं भरा है तो यह कार्य नहीं करेगा.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
hi: इस अभ्यास में आपको एक संख्या को एक भिन्न में बदलना होगा.

en: Add prime factor 2.
hi: प्राइम फैक्टर 2 जोड़ें.

en: Add prime factor 3.
hi: प्राइम फैक्टर 2 जोड़ें.

en: Add prime factor 5.
hi: प्राइम फ़ैक्टर 5 जोड़ें.

en: Add prime factor 7.
hi: प्राइम फ़ैक्टर 7 जोड़ें.

en: Add prime factor 11.
hi: प्राइम फ़ैक्टर 11 जोड़ें.

en: Add prime factor 13.
hi: प्राइम फ़ैक्टर 13 जोड़ें.

en: Add prime factor 17.
hi: प्राइम फ़ैक्टर 17 जोड़ें.

en: Add prime factor 19.
hi: प्राइम फ़ैक्टर 19 जोड़ें.

en: Removes the last entered prime factor.
hi: अंतिम प्रविष्ट प्राइम फ़ैक्टर को हटाता है.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
hi: इस अभ्यास में आपको दी गई संख्या को फ़ैक्टराइज़ करना है

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
hi: रंग

en: KBruch
hi: के-ब्रच

en: Learn calculating with fractions
hi: भिन्न के साथ गणित सीखें

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
hi: सक्रिय अभ्यास.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
hi: सक्रिय अभ्यास किस्म को सहेजता है.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
hi: कार्य बनाने हेतु जोड़/घटाव सक्षम करें.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
hi: गुणा/भाग सक्षम करें

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
hi: कार्य बनाने हेतु गुणा/भाग सक्षम करें.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
hi: भिन्नों की संख्या

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
hi: कार्य बनाने हेतु भिन्नों की संख्या नियत करें

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
hi: अधिकतम मुख्य हर

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
hi: हर का अधिकतम मान नियत करें.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
hi: सही प्रकार से हल किए कार्यों की संख्या

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
hi: हल किए कार्यों की संख्या

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
hi: हल किए कार्यों की कुल संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
hi: कार्य दृश्य में संख्याओं के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
hi: कार्य दृश्य में ऑपरेशन चिह्नों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
hi: कार्य दृश्य में भिन्न पट्टियों के रंग

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
hi: कार्य दृश्य में इस्तेमाल किया जाने वाला फ़ॉन्ट

en: Operations:
hi: संचालनः

en: The maximum number you can have as main denominator
hi: मुख्य हर के रूप में अधिकतम संख्या जो आप चाहते हैं

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
hi: मुख्य हर के लिए जो अधिकतम हो वह संख्या चुनें: 10, 20, 30, 40 or 50.

en: This is the current total number of solved tasks.
hi: यह हल किए कार्यों की मौज़ूदा कुल संख्या है.

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
hi: सहीः

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
hi: गलतः

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
hi: यह सही प्रकार से हल किए कार्यों की मौज़ूदा कुल संख्या है

en: This is the current total number of unsolved tasks.
hi: यह बिना हल किए कार्यों की मौज़ूदा कुल संख्या है.

en: This part of the window shows the statistics.
hi: विंडो का यह भाह सांख्यिकी दिखाता है.

en: &Reset
hi: रीसेट (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
hi: क्रमांक: (&N)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
hi: संख्याओं के रंग बदलें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
hi: ऑपरेटर चिह्नों के रंग बदलें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
hi: भिन्न पट्टी का रंग बदलें

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
hi: संख्याओं के फ़ॉन्ट बदलें
