kbruch - en to hne translation catalogue (94 entries)

en: KBruch modes:
hne: के-ब्रच मोड:

en: Learning
hne: सीखना

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

en: &Skip
hne: छोड़व (&S)

en: &Next
hne: अगला (&N)

en: &Check
hne: जांचव (&C)

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
hne: आप मन अंस के रूप मं 0 भरे हो. एखर मतलब हे सून्य से विभाजन, जऊन कि स्वीकार नइ हे. ये काम सही किसम हल नइ करे गे एखर गिनती मं ले जाही.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
hne: आप मन सही परिनाम भरे हो, फेर कम नइ
    अपन परिनाम हमेसा कम कर भरव. ए काम सही किसम हल नइ करे गे एखर गिनती में ले जाही.

en: N&ext
hne: अगला (&N)

en: Backspace
hne: बैक-स्पेस

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
hne: आप मन अंस के रूप मं 0 भरे हो. एखर मतलब हे सून्य से विभाजन, जऊन कि स्वीकार नइ हे. ये काम सही किसम हल नइ करे गे एखर गिनती मं ले जाही.

en: New
hne: नवा

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
hne: नवा (&N)

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
hne: पीछू

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
hne: संकेत

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
hne: रंग

en: KBruch
hne: के-ब्रच

en: Learn calculating with fractions
hne: भिन्न के साथ गनित सीखव

en: Sebastian Stein
hne: सेबेस्तियन स्टेन

en: Paulo Cattai
hne: पाउलो काताई

en: Danilo Balzaque
hne: डेनियलो बालजाक

en: Roberto Cunha
hne: राबर्टो कुन्हा

en: Tadeu Araujo
hne: तादेव अराउजो

en: Tiago Porangaba
hne: तियागो पोरांगबा

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
hne: सक्रिय अभ्यास.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
hne: सक्रिय अभ्यास किसिम ल सहेजथे .

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
hne: जोड़ सक्छम करव

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
hne: काम बनाए बर जोड़ सक्छम करव.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
hne: घटाव सक्छम करव

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
hne: काम बनाए बर जोड़/घटाव सक्छम करव.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
hne: भाग सक्छम करव

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
hne: काम बनाए बर भाग सक्छम करव.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
hne: गुना सक्छम करव.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
hne: काम बनाए बर गुना सक्छम करव.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
hne: गुना/भाग सक्छम करव

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
hne: काम बनाए बर गुना/भाग सक्छम करव.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
hne: भिन्नों के संख्या

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
hne: काम बनाए बर भिन्नों के संख्या सेट करव

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
hne: सबसे अधिक मुख्य हर

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
hne: हर के सबसे अधिक मान सेट करव.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
hne: मिक्स संख्या

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
hne: सही किसम से हल करे काम मन के संख्या

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
hne: हल करे काम मन के संख्या

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
hne: हल करे काम मन के कुल संख्या

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
hne: छोड़े गे काम मन के संख्या

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
hne: काम दृस्य मं संख्या मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
hne: काम दृस्य मं आपरेसन चिनहा के रंग

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
hne: काम दृस्य मं भिन्न पट्टी मन के रंग

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
hne: काम दृस्य मं उपयोग करे जाय वाले फोंट

en: Question:
hne: प्रस्न:

en: Answer:
hne: उत्तर:

en: Operations:
hne: संचालनः

en: Arithmetic
hne: अंकगनित

en: Options:
hne: विकल्प:

en: Mixed number:
hne: मिक्स संख्या:

en: Addition:
hne: जोड़ना:

en: Subtraction:
hne: घटाना:

en: Multiplication:
hne: गुना:

en: Division:
hne: भाग:

en: Number of terms:
hne: टर्म के संख्या:

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
hne: टर्म के संख्या चुनव (2, 3, 4 या 5)
     जऊन आप मन भिन्न के गनना बर चाहथो.

en: Maximum denominator:
hne: सबसे अधिक मुख्य अंसः

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
hne: मुख्य हर बर जऊन सबसे अधिक हो वो संख्या चुनव: 10, 20, 30, 40 or 50.

en: Back
hne: पीछू

[ctx: @action opens a new question]
en: New
hne: नवा

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
hne: पीछू (&B)

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
hne: अंकगनित

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
hne: तुलना

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
hne: बदलाव

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
hne: फैक्टराइजेसन

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
hne: प्रतिसत

en: Fonts
hne: फोंट

en: Percentage
hne: प्रतिसत

en: Comparison
hne: तुलना

en: Conversion
hne: बदलाव

en: Factorization
hne: फैक्टराइजेसन

en: Solution:
hne: समाधान:

en: Correct!
hne: सही!

en: Incorrect!
hne: गलत!

en: This is the current total number of solved tasks.
hne: ये हल करे काम मन के अभी हाल के कुल संख्या हे.

en: Questions:
hne: प्रस्न:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
hne: सहीः

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
hne: गलतः

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
hne: छोड़िस:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
hne: ये सही किसम से हल करे काम मन के अभी हाल के कुल संख्या हे

en: This is the current total number of unsolved tasks.
hne: ये बिना हल करे काम मन के अभी हाल के कुल संख्या हे.

en: &Reset
hne: रीसेट (&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
hne: नंबर: (&N)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
hne: संख्या मन के रंग बदलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
hne: आपरेसन चिनहा: (&O)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
hne: आपरेटर चिनहा के रंग बदलव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
hne: भिन्न पट्टी: (&F)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
hne: भिन्न पट्टी के रंग बदलव

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
hne: संख्या मन के फोंट बदलव
