KDE 4.0 - en to hu translation catalogue (173 entries)

en: KBruch modes:
hu: KBruch módok:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open standard KBruch
hu: Normál KBruch megnyitása

en: Exercise
hu: Gyakorlás

[ctx: @info:tooltip]
en: Open learning KBruch
hu: Tanuló KBruch megnyitása

en: Learning
hu: Tanulás

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hu: &Fájl

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
hu: Kattints erre a gombra a „nagyobb mint” jel kiválasztásához.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'less than' sign.
hu: Kattints erre a gombra a „kisebb mint” jel kiválasztásához.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'equals' sign.
hu: Kattints erre a gombra az „egyenlő” jel kiválasztásához.

en: &Skip
hu: Kihagyá&s

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to skip this question.
hu: Kattints erre a gombra a kérdés kihagyásához.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to compare two given fractions.
hu: Ebben a feladatban két adott törtet kell összehasonlítani.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
hu: Ebben a feladatban két adott törtet kell összehasonlítani és kiválasztani a helyes relációs jelet.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result.
hu: Kattints erre a gombra az eredmény ellenőrzéséhez.

en: &Next
hu: Kö&vetkező

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of your result
hu: Add meg a válasz számlálóját

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of your result
hu: Add meg a válasz nevezőjét

en: &Check
hu: Elle&nőrzés

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
hu: Kattints erre a gombra az eredmény ellenőrzéséhez. A gomb csak akkor nyomható meg, ha már beírtad a választ.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
hu: Ebben a feladatban egy számot törtté kell alakítani.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
hu: Ebben a feladatban egy megadott számot kell törtté alakítani a számláló és a nevező megadásával. A választ mindig egyszerűsített alakban kell beírni!

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to get to the next question.
hu: Kattints erre a gombra, ha a következő kérdésre szeretnél váltani.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
hu: Nullát adtál meg nevezőnek. Ez nullával osztást eredményezne, ami nem megengedett. A program úgy veszi, hogy hibásan oldottad meg a kérdést.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
hu: A helyes értéket adtad meg, de nem egyszerűsített formában.
    Az eredményt mindig egyszerűsített formában kell megadni. Ez a válasz nem fogadható el helyesnek.

en: N&ext
hu: Köv&etkező

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 2.
hu: 2-es prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 3.
hu: 3-as prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 5.
hu: 5-ös prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 7.
hu: 7-es prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 11.
hu: 11-es prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 13.
hu: 13-as prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 17.
hu: 17-es prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 19.
hu: 19-es prímtényező hozzáadása.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the last entered prime factor.
hu: Eltávolítja az utoljára hozzáadott prímtényezőt.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to factorize a given number.
hu: Ebben a feladatban a megadott számot kell faktorizálni.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
hu: Ebben a feladatban egy megadott számot kell faktorizálni. A szám összes prímtényezőjét be kell írni. Prímtényező beírásához kattints a megfelelő számgombra. A kiválasztott tényezők megjelennek a bemeneti mezőben. Az összes tényezőt be kell írni, az ismétlődőket is! Kattints a „Backspace” gombra az utoljára hozzáadott prímtényező eltávolításához.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the integer part of the fraction
hu: Add meg a tört egész részét

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of the fraction
hu: Add meg a tört számlálóját

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of the fraction
hu: Add meg a tört nevezőjét

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
hu: Ebben a feladatban egy vegyes számot hányadossá kell alakítani és viszont.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
hu: Ebben a feladatban egy vegyes számot hányadossá kell alakítani és viszont. A választ mindig egyszerűsített alakban kell beírni!

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
hu: Kattints erre a gombra az eredmény ellenőrzéséhez. A gomb csak akkor nyomható meg, ha már beírtad a választ.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to get the next question.
hu: Kattints erre a gombra, ha a következő kérdésre szeretnél váltani.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
hu: Nullát adtál meg nevezőnek. Ez nullával osztást eredményezne, ami nem megengedett. A program úgy veszi, hogy hibásan oldottad meg a kérdést.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
hu: A helyes értéket adtad meg, de nem vegyes számként. Ez a válasz nem fogadható el helyesnek.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
hu: A helyes értéket adtad meg, de nem egyszerűsített formában. Ez a válasz nem fogadható el helyesnek.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
hu: %2 %1%-a =

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the result of percentage question
hu: Add meg a százalékszámítás eredményét

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to work with percentage questions.
hu: Ebben a feladatban egy adott százalékszámítási kérdést kell megoldani.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
hu: Ebben a feladatban a megadott számot törtrészét kell megadni.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
hu: Bővítés

en: New
hu: Új

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
hu: Ú&j

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
hu: Vissza

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
hu: Tipp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
hu: Színek

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
hu: A belső és a külső gyűrű részei most már egyforma méretűek, összeadhatjuk a törteket.
    
    Ezt a közös nevező keresésének hívják. A közös nevező egyenlő részekre osztja a gyűrűt.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
hu: Van egy kisebb közös nevező. Megtalálod?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
hu: Éppen bővítette az első törtet ennyivel: %1. A fő célunk, hogy minden rész ugyanolyan méretű legyen. Próbálja meg bővíteni az első törtet ennyivel: %2, és a második törtet pedig ennyivel: %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
hu: Éppen bővítette a második törtet ennyivel: %1. A fő célunk, hogy minden rész ugyanolyan méretű legyen. Próbálja meg bővíteni az első törtet ennyivel: %2, és a második törtet pedig ennyivel: %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
hu[0]: %2 / %1 a festett rész értéke.
hu[1]: %2 / %1 a festett részek értéke.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
hu[0]: %2 / %1 a festett rész értéke.
hu[1]: %2 / %1 a festett részek értéke.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
hu: A külső gyűrű jelöli a bal oldali törtet. %1
    
    A belső gyűrű jelöli a jobb oldali törtet. %2
    
    A „Bővítés” gombok bővíti ki mindkét törtet. Próbáljon megváltoztatni egyet a gombok segítségével!

en: Learn calculating with fractions
hu: Törtműveletek gyakorlása

en: © 2002-2011, Sebastian Stein
hu: © Sebastian Stein, 2002-2011.

en: Current maintainer, original author
hu: Jelenlegi karbantartó, eredeti szerző

en: New interface design and usability improvements
hu: Új felület tervezése, használhatósági fejlesztések

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
hu: Aktív gyakorlat.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
hu: Az aktív gyakorlat típusának elmentése.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
hu: Összeadás engedélyezése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
hu: Összeadás engedélyezése a feladatgenerátorban.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
hu: Kivonás engedélyezése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
hu: Összeadás/kivonás engedélyezése a feladatgenerátorban.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
hu: Osztás engedélyezése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
hu: Osztás engedélyezése a feladatgenerátorban.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
hu: Szorzás engedélyezése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
hu: Szorzás engedélyezése a feladatgenerátorban.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
hu: Szorzás/osztás engedélyezése

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
hu: Szorzás/osztás engedélyezése a feladatgenerátorban.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
hu: A törtek száma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
hu: A feladatszám beállítása a feladatgenerátorban.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
hu: A fő nevező max. értéke

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
hu: A fő nevező maximális értékének beállítása.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
hu: Válaszoljon a csökkent töredékekre

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
hu: Állítsa be, ha a törtnek szüksége van, hogy csökkenjen.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
hu: Vegyes szám

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
hu: Állítsa be, hogy a törtek kevert alakban fognak-e megjelenni vagy sem a megoldásban.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
hu: Állítsa be, ha a törteknek szükségük van válaszokra a kevert formájukban, vagy nem megoldható.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
hu: Állítsa be, hogy a törtek kevert alakban jelenjenek-e meg vagy sem a kérdésekben

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
hu: Az eddig helyesen megoldott feladatok száma

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
hu: A megoldott feladatok száma

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
hu: A megoldott feladatok száma összesen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
hu: A kihagyott feladatok száma

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
hu: A számok színe feladatnézetben

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
hu: A műveleti jelek színe feladatnézetben

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
hu: A törtjelek színe feladatnézetben

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
hu: A feladatnézetben használt betűtípus

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
hu: Az eredmény vegyes számként is jelenjen meg

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
hu: Itt lehet megadni, hogy az eredmény vegyes számként is megjelenjen-e

en: Question:
hu: Kérdés:

en: Answer:
hu: Válasz:

en: Operations:
hu: Műveletek:

en: Arithmetic
hu: Számtan

en: Options:
hu: Beállítások:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the options to solve the exercises.
hu: Állítsa be az opciókat a gyakorlatok megoldásához.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
hu: Az ablaknak ez a része jeleníti meg az opciókat, hogy hogyan oldja meg a gyakorlatokat. Használja arra a fogantyút az opciók és fő ablak között, hogy megváltoztassa ennek az ablakrésznek a méretét vagy elrejtse azt azáltal, hogy mozgatja a fogantyút a fő ablak bal oldali határánál.

en: Mixed number:
hu: Vegyes szám:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
hu: Állítsa be, hogy a tört vegyes alakban jelenjen-e meg vagy sem a kérdés-kifejezésben (vegyes szám például: 1 4/5 = 9/5 ).

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
hu: Állítsa be, hogy a tört vegyes számként jelenjen meg vagy sem a válaszban (vegyes tört például: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Addition:
hu: Összeadás:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use addition operator.
hu: Jelöld be az összeadásjel használatához.

en: Subtraction:
hu: Kivonás:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use subtraction operator.
hu: Jelöld be a kivonásjel használatához.

en: Multiplication:
hu: Szorzás:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use multiplication operator.
hu: Jelöld be a szorzásjel használatához.

en: Division:
hu: Osztás:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use division operator.
hu: Jelöld be az osztásjel használatához.

en: Reduced form:
hu: Egyszerűsített alak:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to force the use of the reduced form.
hu: Jelöld be az egyszerűsített alak használatának kényszerítéséhez.

en: Number of terms:
hu: A kifejezések száma:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of 
    terms you want
hu: A kívánt kifejezések 
    száma

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
hu: Válassza ki a kifejezések számát (2, 3, 4 vagy 5) 
    amelyekkel törteket szeretne számolni.

en: Maximum denominator:
hu: Legnagyobb nevező:

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum number you can have as main denominator
hu: A fő nevező értéke legfeljebb ennyi lehet

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
hu: Válassza ki a fő nevező maximális értékét: 10, 20, 30, 40 vagy 50.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset statistics and set a new task.
hu: Statisztikák törlése és új feladat beállítása.

en: Back
hu: Vissza

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to Modes screen.
hu: Vissza a Módok képernyőre.

en: 
    
    Arithmetic
hu: 
    
    Számtan

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
hu: Ebben a feladatban egy adott törtszámítási kérdést kell megoldani.

en: 
    
    Comparison
hu: 
    
    Összehasonlítás

en: 
    
    Conversion
hu: 
    
    Átalakítás

en: 
    
    Mixed Numbers
hu: 
    
    Vegyes számok

en: 
    
    Factorization
hu: 
    
    Faktorizálás

en: 
    
    Percentage
hu: 
    
    Százalék

[ctx: @action opens a new question]
en: New
hu: Új

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
hu: &Vissza

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
hu: Számtan

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
hu: Összehasonlítás

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
hu: Átalakítás

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
hu: VegyesSzámok

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
hu: Faktorizálás

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
hu: Százalék

en: Fonts
hu: Betűtípusok

en: Percentage
hu: Százalék

en: Comparison
hu: Összehasonlítás

en: Conversion
hu: Átalakítás

en: Mixed Numbers
hu: Vegyes számok

en: Factorization
hu: Faktorizálás

en: Solution:
hu: Megoldás:

en: Correct!
hu: Helyes!

en: Incorrect!
hu: Helytelen!

en: This is the current total number of solved tasks.
hu: Az eddig megoldott feladatok száma.

en: Questions:
hu: Kérdések:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
hu: Helyes:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
hu: Helytelen:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
hu: Kihagyva:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
hu: Ez az eddig helyesen megoldott feladatok száma.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
hu: Az eddigi feladatok közül a nem megoldottak száma.

en: This is the current total number of skipped tasks.
hu: Az eddig kihagyott feladatok száma.

[ctx: @info:tooltip]
en: This part of the window shows the statistics.
hu: Az ablaknak ezen a részén jelenik meg a statisztika.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
hu: Az ablaknak ezen a részén jelenik meg a statisztika. A számolásba minden feladat eredménye beleszámít. Az eszköztár „Új” gombjára kattintva vagy a „Fájl” menü „Új” menüpontját választva törölheted a statisztikákat.

en: &Reset
hu: &Alapállapot

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to reset the statistics.
hu: Kattints a gombra a statisztikák törléséhez.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
hu: S&zám:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
hu: A számok színének beállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
hu: Mű&veleti jel:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
hu: A műveleti jelek színének beállítása

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
hu: &Törtvonal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
hu: A törtvonal színének beállítása

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
hu: A számok betűtípusának beállítása

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to skip this question.
hu: Kattints erre a gombra a kérdés kihagyásához.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
hu: Ebben a feladatban a program által készített kérdést kell megoldanod. Meg kell adnod a tört egész részét, a számlálót és a nevezőt. A kérdés nehézségi szintjét a beállítások ablakban adhatod meg. Ne felejtsd el egyszerűsíteni az eredményt, ha az egyszerűsített alak használata kényszerítve van.
