kbruch - en to ia translation catalogue (67 entries)

en: KBruch modes:
ia: Modos de KBruch:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open standard KBruch
ia: Aperi Standard KBruch

en: Exercise
ia: Exercitio

[ctx: @info:tooltip]
en: Open learning KBruch
ia: Aperi  KBruch apprendente

en: Learning
ia: Apprendente

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
ia: Pulsa sur iste button per seliger le signo de "plus grande que".

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'less than' sign.
ia: Pulsa sur iste button per seliger le signo de "minus que".

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'equals' sign.
ia: Pulsa sur iste button per seliger le signo de "equal".

en: &Skip
ia: &Salta

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to skip this question.
ia: Pulsa sur iste button per saltar iste demanda.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to compare two given fractions.
ia: In iste exercitio tu debe comparar duo date fractiones.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
ia: In iste exercitio tu debe comparar duo date fractiones e seliger le correcte signo de comparation.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result.
ia: Clicca sur iste button pro verificar tu resultato.

en: &Next
ia: Seque&nte

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of your result
ia: Inserta le numerator de tu resultato

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of your result
ia: Inserta le denominator de tu resultato

en: &Check
ia: Verifi&ca

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ia: Clicca sur iste button pro verificar tu resultato. Le button non functionara si tu non ha ancora insertate un resultato.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
ia: In iste exercitio tu debe converter un numero in un fractione.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
ia: In iste exercitio tu debe converter un date numero in un fraction per insertar un numerator e denominator. Non te oblida a reducer le resultato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to get to the next question.
ia: Pulsa sur iste button per obtener le proxime demanda.

en: N&ext
ia: Proxim&e

en: Backspace
ia: RetroSpatio

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to factorize a given number.
ia: In iste exercitio tu debe  factorizar un date numero.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the integer part of the fraction
ia: Inserta le parte integre del fractione

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of the fraction
ia: Inserta le numerator del fractione

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of the fraction
ia: Inserta le denominator del fractione

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
ia: In iste exercitio tu debe converter un numero miscite in un ration e vice versa.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ia: Clicca  iste button pro verificar tu resultato. Le button non functionara si tu non ha ancora insertate un resultato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to get the next question.
ia: Pulsa iste button per obtener le proxime demanda.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
ia: %1% de  %2 =

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to work with percentage questions.
ia: In iste exercitio tu debe laborar con domandas de percentage.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
ia: Expande

en: New
ia: Nove

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
ia: &Nove

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
ia: Retro

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
ia: Suggestion

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ia: Colores

en: Current maintainer, original author
ia: Mantenitor Currente, autor original

en: Question:
ia: Demanda:

en: Answer:
ia: Responde:

en: Operations:
ia: Operationes:

en: Arithmetic
ia: Arithmetica

en: Options:
ia: Optiones:

en: Back
ia: Retro

en: 
    
    Arithmetic
ia: 
    
    Arithmetica

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
ia: I iste exercitio tu debe solver un date demanda con fractiones.

en: 
    
    Comparison
ia: 
    
    Comparation

en: 
    
    Mixed Numbers
ia: 
    
    Numeros Mixte

[ctx: @action opens a new question]
en: New
ia: Nove

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
ia: &Retro

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
ia: Arithmetica

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
ia: Comparation

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
ia: Numeros Mixte

en: Comparison
ia: Comparation

en: Mixed Numbers
ia: Numeros Mixte

en: Correct!
ia: Correcte!

en: Incorrect!
ia: Incorrecte!

en: This is the current total number of solved tasks.
ia: Isto es le numero total currente de cargas solvite.

en: Questions:
ia: Demandas:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
ia: Correcte:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
ia: Incorrecte:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
ia: Saltate:

en: &Reset
ia: &Reinitialisa

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to reset the statistics.
ia: Pulsa  iste button per  reinitiar le statisticas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
ia: &Numero:

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to skip this question.
ia: Pulsa  iste button per saltar iste demanda.
