kbruch - en to it translation catalogue (171 entries)

en: KBruch modes:
it: Modalità di KBruch:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open standard KBruch
it: Apri KBruch standard

en: Exercise
it: Esercizio

[ctx: @info:tooltip]
en: Open learning KBruch
it: Apri l'apprendimento di KBruch

en: Learning
it: Apprendimento

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
it: Premi questo pulsante per scegliere il segno di «maggiore».

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'less than' sign.
it: Premi questo pulsante per scegliere il segno di «minore».

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'equals' sign.
it: Premi questo pulsante per scegliere il segno di «uguale».

en: &Skip
it: &Salta

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to skip this question.
it: Premi questo pulsante per saltare la domanda.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to compare two given fractions.
it: In questo esercizio devi confrontare due frazioni date.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
it: In questo esercizio devi confrontare due frazioni date e scegliere il segno di confronto corretto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result.
it: Premi questo pulsante per controllare il risultato.

en: &Next
it: S&uccessivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of your result
it: Inserisci il numeratore del risultato

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of your result
it: Inserisci il denominatore del risultato

en: &Check
it: &Controlla

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
it: Premi questo pulsante per controllare il risultato. Il pulsante non eseguirà alcuna azione fino a quando non inserisci un risultato.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
it: In questo esercizio devi convertire un numero in frazione.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
it: In questo esercizio devi convertire un numero dato in frazione inserendo un numeratore e un denominatore. Non ti dimenticare di ridurre il risultato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to get to the next question.
it: Premi questo pulsante per passare alla domanda successiva.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
it: Hai inserito 0 come denominatore. Ciò significa dividere per zero, e ciò non è permesso. Questa domanda sarà contata come non risolta correttamente.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
it: Hai inserito il risultato corretto, ma non ridotto.
    Inserisci sempre risultati ridotti. Questa domanda sarà contata come non risolta correttamente.

en: N&ext
it: Su&ccessiva

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 2.
it: Aggiungi il fattore primo 2.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 3.
it: Aggiungi il fattore primo 3.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 5.
it: Aggiungi il fattore primo 5.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 7.
it: Aggiungi il fattore primo 7.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 11.
it: Aggiungi il fattore primo 11.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 13.
it: Aggiungi il fattore primo 13.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 17.
it: Aggiungi il fattore primo 17.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 19.
it: Aggiungi il fattore primo 19.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the last entered prime factor.
it: Rimuove l'ultimo fattore primo inserito.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to factorize a given number.
it: In questo esercizio dei ridurre in fattori un numero dato.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
it: In questo esercizio dei ridurre in fattori un numero dato. Devi inserire tutti i fattori primi del numero. Puoi aggiungere un fattore primo premendo il pulsante corrispondente. Il fattore primo scelto sarà mostrato nel campo di inserimento. Non ti dimenticare di inserire tutti i fattori primi, anche quando un fattore primo è ripetuto diverse volte. Premi «Backspace» per rimuovere l'ultimo fattore primo inserito.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the integer part of the fraction
it: Inserisci la parte intera della frazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of the fraction
it: Inserisci il numeratore della frazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of the fraction
it: Inserisci il denominatore della frazione

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
it: In questo esercizio devi convertire un numero misto in un rapporto numerico e viceversa.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
it: In questo esercizio devi convertire un numero misto in un rapporto numerico e viceversa. Non ti dimenticare di ridurre il risultato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
it: Premi questo pulsante per controllare il risultato. Il pulsante non eseguirà alcuna azione fino a quando non inserisci un risultato.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to get the next question.
it: Premi questo pulsante per passare alla domanda successiva.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
it: Hai inserito 0 come denominatore. Ciò significa dividere per zero, e ciò non è permesso. Questa domanda sarà contata come non risolta correttamente.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
it: Hai inserito il risultato corretto, ma non come numero misto. Questa domanda sarà contata come non risolta correttamente.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
it: Hai inserito il risultato corretto, ma non ridotto. Questa domanda sarà contata come non risolta correttamente.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
it: %1% di %2 =

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the result of percentage question
it: Inserisci il risultato della domanda di percentuale

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to work with percentage questions.
it: In questo esercizio devi rispondere a domande su percentuali.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
it: In questo esercizio devi inserire la frazione del numero dato.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
it: Espandi

en: New
it: Nuovo

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
it: &Nuovo

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
it: Indietro

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
it: Suggerimento

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
it: Colori

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
it: Adesso le parti nell'anello interno e in quello esterno hanno la stessa dimensione, e possiamo aggiungere le frazioni!
    
    Questo è chiamato "ricerca del denominatore principale". Il denominatore principale divide gli anelli in parti uguali.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
it: C'è un denominatore principale più piccolo. Riesci a trovarlo?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
it: Hai appena espanso la prima frazione per %1. L'obiettivo principale è far sì che tutte le parti abbiano la stessa dimensione. Prova ad espandere la prima frazione per %2 e la seconda per %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
it: Hai appena espanso la seconda frazione per %1. L'obiettivo principale è far sì che tutte le parti abbiano la stessa dimensione. Prova a espandere la prima frazione per %2 e la seconda per %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
it[0]: %2 parti disegnate su 1.
it[1]: %2 parti disegnate su %1.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
it[0]: %2 parti disegnate su %1.
it[1]: %2 parti disegnate su %1.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
it: L'anello esterno rappresenta la frazione a sinistra. %1
    
    L'anello interno rappresenta la frazione a destra. %2
    
    Le caselle «Espandi» moltiplicano numeratore e denominatore di ciascuna frazione. Prova a cambiarne i valori!

en: Learn calculating with fractions
it: Impara a calcolare con le frazioni

en: Current maintainer, original author
it: Responsabile attuale, autore originale

en: New interface design and usability improvements
it: Nuova interfaccia e miglioramenti di usabilità

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
it: Esercizio attivo.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
it: Salva il tipo di esercizio attivo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
it: Abilita addizione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
it: Abilita addizione nella generazione degli esercizi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
it: Abilita sottrazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
it: Abilita addizione e sottrazione nella generazione degli esercizi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
it: Abilita divisione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
it: Abilita divisione nella generazione degli esercizi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
it: Abilita moltiplicazione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
it: Abilita moltiplicazione nella generazione degli esercizi.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
it: Abilita moltiplicazione/divisione

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
it: Abilita moltiplicazione e divisione nella generazione dei compiti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
it: Numero di frazioni

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
it: Imposta il numero di frazioni nella generazione dei compiti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
it: Max denom. principale

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
it: Imposta il valore massimo del denominatore principale.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
it: Frazioni ridotte nelle risposte

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
it: Imposta se le frazioni devono essere ridotte.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
it: Numero misto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
it: Imposta se le frazioni appariranno nelle soluzioni come numeri misti.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
it: Imposta se le frazioni saranno richieste in forma di numero misto nelle soluzioni.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
it: Imposta se le frazioni appariranno nelle domande come numeri misti.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
it: Numero di compiti risolti correttamente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
it: Numero di compiti risolti

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
it: Numero totale di compiti risolti

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
it: Numero di compiti saltati

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
it: Colore dei numeri nella vista dei compiti

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
it: Colore dei segni di operazione nella vista dei compiti

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
it: Colore delle linee di frazione nella vista dei compiti

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
it: Carattere usato per la vista dei compiti

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
it: Abilita la visualizzazione del risultato anche come numero misto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
it: Abilita/disabilita la visualizzazione del risultato anche nella speciale notazione di numero misto.

en: Question:
it: Domanda:

en: Answer:
it: Risposta:

en: Operations:
it: Operazioni:

en: Arithmetic
it: Aritmetico

en: Options:
it: Opzioni:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the options to solve the exercises.
it: Imposta le opzioni per risolvere gli esercizi.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
it: Questa parte della finestra mostra le opzioni per risolvere gli esercizi. Usa la maniglia tra le opzioni e la finestra principale per cambiare la dimensione di questa parte di finestra, oppure muovi la maniglia sul bordo sinistro della finestra principale per nasconderla.

en: Mixed number:
it: Numero misto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
it: Imposta se le frazioni appariranno nelle espressioni delle domande come numeri misti (esempio di numero misto: 1 4/5 = 9/5).

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
it: Imposta se le frazioni appariranno nelle risposte come numeri misti (esempio di numero misto: 1 4/5 = 9/5).

en: Addition:
it: Addizione:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use addition operator.
it: Attiva per usare l'addizione.

en: Subtraction:
it: Sottrazione

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use subtraction operator.
it: Attiva per usare la sottrazione.

en: Multiplication:
it: Moltiplicazione:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use multiplication operator.
it: Attiva per usare la moltiplicazione.

en: Division:
it: Divisione:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use division operator.
it: Attiva per usare la divisione.

en: Reduced form:
it: Forma ridotta:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to force the use of the reduced form.
it: Attiva per forzare l'uso della forma ridotta.

en: Number of terms:
it: Numero di termini:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of 
    terms you want
it: Il numero di frazioni che vuoi

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
it: Scegli il numero di frazioni (2, 3, 4, o 5) che vuoi
    per calcolare le frazioni.

en: Maximum denominator:
it: Denominatore massimo:

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum number you can have as main denominator
it: Il numero più grande che puoi avere come denominatore principale

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
it: Scegli il numero, che sarà il massimo per il denominatore principale: 10, 20, 30, 40 o 50.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset statistics and set a new task.
it: Azzera le statistiche e imposta un nuovo compito.

en: Back
it: Indietro

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to Modes screen.
it: Ritorna alla schermata della modalità.

en: 
    
    Arithmetic
it: 
    
    Aritmetica

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
it: In questo esercizio devi risolvere una domanda sulle frazioni.

en: 
    
    Comparison
it: 
    
    Confronto

en: 
    
    Conversion
it: 
    
    Conversione

en: 
    
    Mixed Numbers
it: 
    
    Numeri misti

en: 
    
    Factorization
it: 
    
    Fattorizzazione

en: 
    
    Percentage
it: 
    
    Percentuali

[ctx: @action opens a new question]
en: New
it: &Nuovo

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
it: &Indietro

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
it: Aritmetica

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
it: Confronto

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
it: Conversione

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
it: Numeri misti

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
it: Fattorizzazione

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
it: Percentuali

en: Fonts
it: Caratteri

en: Percentage
it: Percentuali

en: Comparison
it: Confronto

en: Conversion
it: Conversione

en: Mixed Numbers
it: Numeri misti

en: Factorization
it: Fattorizzazione

en: Solution:
it: Soluzione:

en: Correct!
it: Corretto!

en: Incorrect!
it: Non corretto!

en: This is the current total number of solved tasks.
it: Questo è l'attuale numero totale di compiti risolti.

en: Questions:
it: Domande:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
it: Corrette:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
it: Non corrette:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
it: Saltate:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
it: Questo è l'attuale numero totale di compiti risolti correttamente.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
it: Questo è l'attuale numero totale di compiti non risolti.

en: This is the current total number of skipped tasks.
it: Questo è l'attuale numero totale di compiti saltati.

[ctx: @info:tooltip]
en: This part of the window shows the statistics.
it: Questa parte della finestra mostra le statistiche.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
it: Questa parte della finestra mostra le statistiche. Ogni esercizio che fai viene contato. Puoi azzerare le statistiche premendo il pulsante «Nuovo» nella barra degli strumenti, oppure scegliendo «Nuovo» dal menu «File».

en: &Reset
it: &Azzera

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to reset the statistics.
it: Premi questo pulsante per azzerare le statistiche.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
it: &Numero:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
it: Cambia il colore dei numeri

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
it: Segno di &operazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
it: Cambia il colore dei segni di operazione

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
it: Linea di &frazione:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
it: Cambia il colore della linea di frazione

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
it: Cambia carattere dei numeri

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to skip this question.
it: Premi questo pulsante per saltare questa domanda.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
it: In questo esercizio devi risolvere la domanda generata. Devi inserire la parte intera della frazione, il numeratore e il denominatore. Puoi impostare la difficoltà della domanda nella parte delle opzioni. Non ti dimenticare di ridurre il risultato, se l'uso della forma ridotta è forzato.
