kbruch - en to ja translation catalogue (157 entries)

en: KBruch modes:
ja: KBruch のモード:

en: Open standard KBruch
ja: 標準の KBruch を開きます

en: Open learning KBruch
ja: 学習モードの KBruch を開きます

en: Learning
ja: 学習

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ja: ファイル(&F)

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
ja: このボタンをクリックして大なり符号を選択します。

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
ja: このボタンをクリックして小なり符号を選択します。

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
ja: このボタンをクリックして等号を選択します。

en: &Skip
ja: スキップ(&K)

en: Click on this button to skip this question.
ja: この問題を飛ばすときは、このボタンをクリックします。

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
ja: このエクササイズでは、与えられた 2 つの分数の大きさを比較して、正しい比較符号を選択します。

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
ja: このエクササイズでは、与えられた 2 つの分数の大きさを比較して、正しい比較符号を選択します。

en: Click on this button to check your result.
ja: このボタンをクリックして答えが正しいかどうかチェックします。

en: &Next
ja: 次へ(&N)

en: Enter the numerator of your result
ja: 答えの分子を入力します。

en: Enter the denominator of your result
ja: 答えの分母を入力します。

en: &Check
ja: チェック(&C)

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ja: このボタンをクリックして答えが正しいかどうかチェックします。答えが入力されていないときは、このボタンは動きません。

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
ja: このエクササイズでは、与えられた数を分数に変換します。

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
ja: このエクササイズでは、与えられた数を分数に変換して、分母と分子を入力します。答えを約分するのを忘れないようにしてください。

en: Click on this button to get to the next question.
ja: このボタンをクリックして次の問題に進みます。

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
ja: 分母に 0 を入力しました。これは数を 0 で割ることを意味します。それは許されていません。この問題は不正解としてカウントします。

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
ja: 正しい結果を入力しましたが、約分されていませんでした。
    常に約分した結果を入力してください。この問題は不正解としてカウントします。

en: N&ext
ja: 次へ(&E)

en: Backspace
ja: 取り消し

en: Add prime factor 2.
ja: 素因数 2 を加えます。

en: Add prime factor 3.
ja: 素因数 3 を加えます。

en: Add prime factor 5.
ja: 素因数 5 を加えます。

en: Add prime factor 7.
ja: 素因数 7 を加えます。

en: Add prime factor 11.
ja: 素因数 11 を加えます。

en: Add prime factor 13.
ja: 素因数 13 を加えます。

en: Add prime factor 17.
ja: 素因数 17 を加えます。

en: Add prime factor 19.
ja: 素因数 19 を加えます。

en: Removes the last entered prime factor.
ja: 最後に入力した素因数を取り消します。

en: In this exercise you have to factorize a given number.
ja: このエクササイズでは、与えられた数を素数の積に分解します。

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
ja: このエクササイズでは、与えられた数を素数の積に分解して、そのすべての素因数を入力します。素数が表示されているボタンをクリックすると、入力フィールドに追加されます。1 つの素数が何度も繰り返される場合は (例: 5 * 5 * 5)、その回数だけ入力しなければなりません。最後に入力した素因数を取り消すには「取り消し」ボタンをクリックします。

en: Enter the integer part of the fraction
ja: 答えの整数部分を入力します。

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ja: このボタンをクリックして答えが正しいかどうかチェックします。答えが入力されていないときは、このボタンは動きません。

en: Click this button to get the next question.
ja: このボタンをクリックして次の問題に進みます。

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
ja: 分母に 0 を入力しました。これは数を 0 で割ることを意味します。それは許されていません。この問題は不正解としてカウントします。

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
ja: 正しい結果を入力しましたが、帯分数になっていませんでした。この問題は不正解としてカウントします。

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
ja: 正しい結果を入力しましたが、約分されていませんでした。この問題は不正解としてカウントします。

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
ja: %2 の %1% =

en: Enter the result of percentage question
ja: 百分率の問題の答えを入力します。

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
ja: このエクササイズでは、百分率の問題を解きます。

en: New
ja: 新しい課題

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
ja: 新しい課題(&N)

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
ja: 戻る

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
ja: ヒント

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ja: 色

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
ja: 2 つのリングの部分の数がそろいました。これで分数の足し算ができます!
    
    これを「公分母を見つける」といいます。公分母は 2 つのリングを同じ数の部分に分割します。

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
ja: もっと小さい公分母があります。見つけてみましょう。

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
ja[0]: 1 つの部分のうち %2 つに色が付いています。
ja[1]: %1 つの部分のうち %2 つに色が付いています。

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
ja[0]: 1 つの部分のうち %2 つに色が付いています。
ja[1]: %1 つの部分のうち %2 つに色が付いています。

en: Learn calculating with fractions
ja: 分数を学習します

en: New interface design and usability improvements
ja: 新しいインターフェースのデザイン、ユーザビリティの改良

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
ja: アクティブなエクササイズ。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
ja: アクティブなエクササイズの種類を保存します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
ja: 加算を有効にする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
ja: 問題の生成で加算を有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
ja: 減算を有効にする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
ja: 問題の生成で加算/減算を有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
ja: 除算を有効にする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
ja: 問題の生成で除算を有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
ja: 乗算を有効にする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
ja: 問題の生成で乗算を有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
ja: 乗算/除算を有効にする

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
ja: 問題の生成で乗算/除算を有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
ja: 分数の数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
ja: 生成する問題の分数の数を設定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
ja: 分母の最大値

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
ja: 分母の最大値を設定します。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
ja: 答えを約分する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
ja: 約分された答えを要求する場合、有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
ja: 帯分数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
ja: 正解を帯分数で表示する場合、有効にします。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
ja: 正解を帯分数で表示する場合、有効にします。

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
ja: 問題を帯分数で表示する場合、有効にします。

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
ja: 正解した問題数

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
ja: 解答した問題数

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
ja: 解答した問題の合計数

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
ja: スキップした問題数

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
ja: 問題表示での数字の色

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
ja: 問題表示での演算符号の色

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
ja: 問題表示での括線の色

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
ja: 問題表示に使用するフォント

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
ja: 結果を帯分数でも表示する

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
ja: 結果の帯分数表示を有効/無効にします。

en: Question:
ja: 問題:

en: Answer:
ja: 答え:

en: Operations:
ja: 演算の種類:

en: Arithmetic
ja: 計算

en: Options:
ja: オプション:

en: Set the options to solve the exercises.
ja: エクササイズのオプションを設定します。

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
ja: ここでエクササイズのオプションを設定します。この部分のサイズを変更するには、メインウィンドウとの境界にあるハンドルをドラッグします。ハンドルをウィンドウの左端までドラッグすると、この部分を非表示にすることができます。

en: Mixed number:
ja: 帯分数:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
ja: 問題の分数を帯分数で表示する場合 (例: 9/5 → 1 4/5)、チェックします。

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
ja: 答えの分数を帯分数で入力する場合 (例: 9/5 → 1 4/5)、チェックします。

en: Addition:
ja: 足し算:

en: Check this to use addition operator.
ja: 演算子 + を使う場合、チェックします。

en: Subtraction:
ja: 引き算:

en: Check this to use subtraction operator.
ja: 演算子 − を使う場合、チェックします。

en: Multiplication:
ja: 掛け算:

en: Check this to use multiplication operator.
ja: 演算子 × を使う場合、チェックします。

en: Division:
ja: 割り算:

en: Check this to use division operator.
ja: 演算子 ÷ を使う場合、チェックします。

en: Reduced form:
ja: 約分:

en: Check this to force the use of the reduced form.
ja: 答えを約分する場合、チェックします。

en: Number of terms:
ja: 項数:

en: The number of 
    terms you want
ja: 項数を選択します。

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
ja: 問題の式の項数 (2, 3, 4, 5)
    を選択します。

en: Maximum denominator:
ja: 分母の最大値:

en: The maximum number you can have as main denominator
ja: 分母の最大値を選択します。

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
ja: 分母の最大値 (10, 20, 30, 40, 50) を選択します。

en: Reset statistics and set a new task.
ja: 統計をリセットして新しい課題をセットします。

en: Back
ja: 戻る

en: Go back to Modes screen.
ja: モード選択ページに戻ります。

en: 
    
    Arithmetic
ja: 
    
    計算

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
ja: このエクササイズでは、与えられた式を解きます。

en: 
    
    Comparison
ja: 
    
    比較

en: 
    
    Conversion
ja: 
    
    変換

en: 
    
    Factorization
ja: 
    
    素因数分解

en: 
    
    Percentage
ja: 
    
    百分率

[ctx: @action opens a new question]
en: New
ja: 新しい課題

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
ja: 戻る(&B)

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
ja: 計算

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
ja: 比較

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
ja: 変換

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
ja: 素因数分解

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
ja: 百分率

en: Fonts
ja: フォント

en: Percentage
ja: 百分率

en: Comparison
ja: 比較

en: Conversion
ja: 変換

en: Factorization
ja: 素因数分解

en: Solution:
ja: 正解:

en: Correct!
ja: 正解!

en: Incorrect!
ja: 不正解!

en: This is the current total number of solved tasks.
ja: これまでに答えた問題の数

en: Questions:
ja: 問題数:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
ja: 正解:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
ja: 不正解:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
ja: スキップ:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
ja: 正解した問題の数

en: This is the current total number of unsolved tasks.
ja: 不正解だった問題の数

en: This is the current total number of skipped tasks.
ja: これまでにスキップした問題の数

en: This part of the window shows the statistics.
ja: ここに統計が表示されます。

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
ja: 数字(&N):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
ja: 数字の色を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
ja: 演算符号(&S):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
ja: 演算符号の色を変更

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
ja: 括線(&F):

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
ja: 括線 (分母と分子の間の線) の色を変更

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
ja: 数字のフォントを変更

en: Click this button to skip this question.
ja: この問題を飛ばすときは、このボタンをクリックします。

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
ja: このエクササイズでは、与えられた式を解いて、分数の整数部分と分母および分子を入力します。左側の「オプション」で問題の難易度を調節できます。「約分」オプションを有効にした場合は、答えを約分するのを忘れないようにしてください。

[ctx: division symbol]
en: /
ja: ÷
