kbruch - en to mk translation catalogue (47 entries)

en: Click on this button to check your result.
mk: Кликнете на ова копче за да го проверите резултот.

en: Enter the numerator of your result
mk: Внесете го броителот од Вашиот резултат

en: Enter the denominator of your result
mk: Внесете го именителот од Вашиот резултат

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
mk: Кликнете на ова копче за да го проверите Вашиот резултат. Копчето нема да работи ако сѐ уште не сте внеле резултат.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
mk: Во оваа вежба треба да претворите децимален број во дропка.

en: Add prime factor 2.
mk: Внесете го 2 како множител.

en: Add prime factor 3.
mk: Внесете го 3 како множител.

en: Add prime factor 5.
mk: Внесете го 5 како множител.

en: Add prime factor 7.
mk: Внесете го 7 како множител.

en: Add prime factor 11.
mk: Внесете го 11 како множител.

en: Add prime factor 13.
mk: Внесете го 13 како множител.

en: Add prime factor 17.
mk: Внесете го 17 како множител.

en: Add prime factor 19.
mk: Внесете го 19 како множител.

en: Removes the last entered prime factor.
mk: Го отстранува последниот внесен множител.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
mk: Во оваа вежба треба да разложите даден број на множители.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
mk: Бои

en: Learn calculating with fractions
mk: Научете да пресметувате дропки

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
mk: Активна вежба.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
mk: Го зачувува типот на активната вежба.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
mk: Овозможи собирање/одземање за генерирање на задачи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
mk: Овозможи множење/делење

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
mk: Овозможи множење/делење за генерирање на задачи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
mk: Број на дропки

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
mk: Поставете го бројот на дропки за генерирање на задачи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
mk: Максимален главен именител

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
mk: Поставете ја максималната вредност на главниот именител.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
mk: Број на точно решени задачи

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
mk: Број на решени задачи

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
mk: Вкупно решени задачи

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
mk: Боја на броевите во приказот за задачи

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
mk: Боја на знаците за операции во приказот за задачи

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
mk: Боја на дробните црти во приказот за задачи

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
mk: Фонтот за приказот за задачи

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
mk: Овозможи приказ на резултатот и како мешан број

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
mk: Го овозможува/оневозможува прикажувањето на резултатот во специјалната нотација на мешана дропка.

en: Operations:
mk: Операции:

en: The maximum number you can have as main denominator
mk: Максималниот број што може да се зададе како главен именител

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
mk: Изберете го бројот што ќе биде максимумот за главниот именител: 10, 20, 30, 40 или 50.

en: This is the current total number of solved tasks.
mk: Ова е моменталниот вкупен број на решени задачи.

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
mk: Ова е моменталниот вкупен број на точно решени задачи.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
mk: Ова е моменталниот вкупен број на нерешени задачи.

en: This part of the window shows the statistics.
mk: Овој дел од прозорецот ја покажува статистиката на задачите.

en: &Reset
mk: &Исчисти

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
mk: Сменете ја бојата на броевите

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
mk: Сменете ја бојата на знаците за операции

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
mk: Сменете ја бојата на дробната црта

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
mk: Сменете го фонтот на броевите
