kbruch - en to nb translation catalogue (173 entries)

en: KBruch modes:
nb: KBruch kjøremåter:

en: Open standard KBruch
nb: Åpne standard KBruch

en: Exercise
nb: Øvelses

en: Open learning KBruch
nb: Åpne lærings-KBruch

en: Learning
nb: Læring

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nb: &Fil

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
nb: Trykk på denne knappen for å velge tegnet «større enn».

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
nb: Trykk på denne knappen for å velge tegnet «mindre enn».

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
nb: Trykk på denne knappen for å velge likhetstegnet.

en: &Skip
nb: &Hopp over

en: Click on this button to skip this question.
nb: Trykk på denne knappen for å hoppe over dette spørsmålet.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
nb: I denne øvelsen skal du sammenligne to gitte brøker.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
nb: I denne øvelsen skal du sammenlikne to gitte brøker ved å velge det rette sammenlikningstegnet.

en: Click on this button to check your result.
nb: Trykk på denne knappen for å sjekke resultatene dine.

en: &Next
nb: &Neste

en: Enter the numerator of your result
nb: Oppgi nevner i svaret

en: Enter the denominator of your result
nb: Oppgi teller i svaret

en: &Check
nb: &Sjekk

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
nb: Trykk på denne knappen for å sjekke resultatet ditt. Knappen virker ikke hvis du ikke har skrevet et svar ennå.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
nb: I denne øvelsen skal du gjøre om et tall til en brøk.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
nb: I denne øvelsen skal du gjøre om et tall til en brøk ved å skrive inn en teller og nevner. Ikke glem å forkorte svaret.

en: Click on this button to get to the next question.
nb: Trykk på denne knappen for å gå til neste oppgave.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
nb: Du skrev inn 0 som nevner. Dette betyr deling på null, som ikke er lov. Denne oppgaven teller ikke som riktig løst.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
nb: Du oppga riktig resultat, men forkortet ikke.
    Oppgi alltid forkortede resultater. Denne oppgaven blir regnet som ikke riktig løst.

en: N&ext
nb: N&este

en: Backspace
nb: Rettetast

en: Add prime factor 2.
nb: Legg til primfaktor 2.

en: Add prime factor 3.
nb: Legg til primfaktor 3.

en: Add prime factor 5.
nb: Legg til primfaktor 5.

en: Add prime factor 7.
nb: Legg til primfaktor 7.

en: Add prime factor 11.
nb: Legg til primfaktor 11.

en: Add prime factor 13.
nb: Legg til primfaktor 13.

en: Add prime factor 17.
nb: Legg til primfaktor 17.

en: Add prime factor 19.
nb: Legg til primfaktor 19.

en: Removes the last entered prime factor.
nb: Fjerner den sist oppgitte primfaktoren.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
nb: I denne øvelsen skal du faktorisere et gitt tall.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
nb: I denne øvelsen skal du faktorisere et gitt tall. Du må skrive alle primfaktorene i tallet. Du kan legge til en primfaktor ved å trykke på den tilsvarende knappen. De valgte primfaktorene vises i innfeltet. Ikke glem å skrive inn alle primfaktorene, selv når de samme gjentas flere ganger. Trykk på «backspace» for å ta vekk den sist oppgitte primfaktoren.

en: Enter the integer part of the fraction
nb: Skriv inn heltallsdelen av brøken

en: Enter the numerator of the fraction
nb: Skriv inn telleren i brøken

en: Enter the denominator of the fraction
nb: Skriv inn nevneren i brøken

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
nb: I denne øvelsen skal du gjøre om et blandet tall til en brøk og omvendt.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
nb: I denne øvelsen skal du gjøre om et blandet tall til en brøk og omvendt. Ikke glem å forkorte svaret.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
nb: Trykk på denne knappen for å sjekke resultatet ditt. Knappen virker ikke hvis du ikke har skrevet et svar ennå.

en: Click this button to get the next question.
nb: Trykk på denne knappen for å gå til neste oppgave.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
nb: Du skrev inn 0 som nevner. Dette betyr deling på null, som ikke er lov. Denne oppgaven teller ikke som riktig løst.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
nb: Du oppga riktig resultat, men ikke som uekte brøk. Denne oppgaven blir regnet som ikke riktig løst.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
nb: Du oppga riktig resultat, men forkortet ikke. Denne oppgaven blir regnet som ikke riktig løst.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
nb: %1 % av %2 =

en: Enter the result of percentage question
nb: Skriv svaret på prosent-spørsmålet:

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
nb: I denne øvelsen skal du løse oppgaver med prosentspørsmål.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
nb: I denne øvelsen skal du skrive inn brøk-delen av det oppgitte tallet.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
nb: Utvid

en: New
nb: Ny

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
nb: &Nytt

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
nb: Tilbake

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
nb: Tips

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
nb: Farger

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
nb: Nå er delene i ringen inni og ringen utenpå like store, og vi kan legge sammen brøkene!
    
    Dette kalles å finne fellesnevneren. Fellesnevneren deler ringene i like store biter.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
nb: Det er en fellesnevner som er mindre. Kan du finne den?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
nb: Du har nå utvidet den første brøken med %1. Målet vårt er å gjøre alle bitene like store. Forsøk å utvide den første brøken med %2 og den andre med %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
nb: Du har nå utvidet den andre brøken med %1. Målet vårt er å gjøre alle bitene like store. Forsøk å utvide den første brøken med %2 og den andre med %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
nb[0]: %2 av 1 malt del.
nb[1]: %2 av %1 malte deler.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
nb[0]: %2 av 1 malt del.
nb[1]: %2 av %1 malte deler.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
nb: Ringen utenfor betegner brøken til venstre. %1
    
    Ringen inni nbetegner brøken til høyre. %2
    
    «Utvid»-tallboksene utvider hver brøk. Forsøk å endre verdi i en av tallboksene!

en: Learn calculating with fractions
nb: Lær brøkregning

en: Current maintainer, original author
nb: Nåværende vedlikeholder, opprinnelig forfatter

en: New interface design and usability improvements
nb: Nytt brukergrensesnitt og forbedringer i brukervennlighet

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
nb: Aktiv øvelse.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
nb: Lagrer den aktive øvelsens type.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
nb: Slå på addisjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
nb: Slå på addisjon i generering av oppgaver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
nb: Slå på subtraksjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
nb: Slå på addisjon og subtraksjon i generering av oppgaver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
nb: Slå på divisjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
nb: Slå på divisjon i generering av oppgaver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
nb: Slå på multiplikasjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
nb: Slå på multiplikasjon i generering av oppgaver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
nb: Slå på multiplikasjon/divisjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
nb: Slå på multiplikasjon og divisjon i generering av oppgaver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
nb: Antall ledd

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
nb: Sett antall brøker i generering av oppgaver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
nb: Største hovednevner

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
nb: Sett største verdi av hovednevneren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
nb: Svar forkortede brøker

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
nb: Angi om brøker skal forkortes.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
nb: Blandet tall

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
nb: Bestem om brøker skal vises i blandet form eller ikke i løsningen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
nb: Bestem om brøker skal besvares i blandet form eller ikke i løsningen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
nb: Bestem om brøker skal vises i blandet form eller ikke i spørsmål.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
nb: Antall oppgaver løst riktig

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
nb: Antall løste oppgaver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
nb: Totalt antall løste oppgaver

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
nb: Antall oppgaver hoppet over

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
nb: Farge på tall i oppgaveviseren

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
nb: Farge på operatortegnene i oppgaveviseren

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
nb: Farge på brøkstrekene i oppgaveviseren

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
nb: Skrift brukt i oppgaveviseren

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
nb: Skrur på visningen også som et blandet tall

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
nb: Skrur av/på visningen også som et blandet tall.

en: Question:
nb: Spørsmål:

en: Answer:
nb: Svar:

en: Operations:
nb: Regnearter:

en: Arithmetic
nb: Aritmetikk

en: Options:
nb: Valg:

en: Set the options to solve the exercises.
nb: Oppgi valg for å løse oppgavene.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
nb: Denne delen av vinduet viser valgene for å løse oppgavene. Bruk håndtaket mellom valgvinduet og hovedvinduet for å endre størrelsen på dette vinduet, eller gjemme det ved å flytte håndtaket til venstre kant på hovedvinduet.

en: Mixed number:
nb: Blandet tall:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
nb: Bestem om brøker i spørsmålsuttrykket skal vises som blandet tall eller ikke ( eksempel på blandet tall: 1 4/5 = 9/5).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
nb: Bestem om brøker skal vises som blandet tall eller ikke I svaret ( eksempel på blandet tall: 1 4/5 = 9/5).

en: Addition:
nb: Addisjon:

en: Check this to use addition operator.
nb: Sett merke for å bruke addisjonsoperator.

en: Subtraction:
nb: Subtraksjon:

en: Check this to use subtraction operator.
nb: Sett merke for å bruke subtraksjonsoperator.

en: Multiplication:
nb: Multiplikasjon:

en: Check this to use multiplication operator.
nb: Sett merke for å bruke multiplikasjonsoperator.

en: Division:
nb: Divisjon:

en: Check this to use division operator.
nb: Sett merke for å bruke divisjonsoperator.

en: Reduced form:
nb: Forkortet form:

en: Check this to force the use of the reduced form.
nb: Sett merke for å tvinge fram bruk av forkortet form.

en: Number of terms:
nb: Antall ledd:

en: The number of 
    terms you want
nb: Antall ledd 
    du vil ha

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
nb: Velg antall ledd (2, 3, 4 eller 5) du vil ha 
    for å regne med brøker.

en: Maximum denominator:
nb: Største hovednevner:

en: The maximum number you can have as main denominator
nb: Største tallet du kan ha som hovednevner

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
nb: Velg tallet som skal være maksimum for hovednevneren: 10, 20, 30, 40 eller 50.

en: Reset statistics and set a new task.
nb: Tilbakestill resultatliste og oppgi en ny oppgave.

en: Back
nb: Tilbake

en: Go back to Modes screen.
nb: Gå tilbake til kjøremåte-skjermen.

en: 
    
    Arithmetic
nb: 
    
    Aritmetikk

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
nb: I denne øvelsen skal du løse en gitt oppgave med brøker.

en: 
    
    Comparison
nb: 
    
    Sammenligning

en: 
    
    Conversion
nb: 
    
    Omgjøring

en: 
    
    Mixed Numbers
nb: 
    
    Blandede tall

en: 
    
    Factorization
nb: 
    
    Faktorisering

en: 
    
    Percentage
nb: 
    
    Prosent

[ctx: @action opens a new question]
en: New
nb: Ny

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
nb: Til&bake

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
nb: Aritmetikk

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
nb: Sammenligning

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
nb: Omgjøring

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
nb: Blandede tall

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
nb: Faktorisering

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
nb: Prosent

en: Fonts
nb: Skrifter

en: Percentage
nb: Prosent

en: Comparison
nb: Sammenligning

en: Conversion
nb: Omgjøring

en: Mixed Numbers
nb: Blandede tall

en: Factorization
nb: Faktorisering

en: Solution:
nb: Løsning:

en: Correct!
nb: Riktig!

en: Incorrect!
nb: Feil!

en: This is the current total number of solved tasks.
nb: Dette er totalt antall løste oppgaver hittil.

en: Questions:
nb: Spørsmål:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
nb: Riktig:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
nb: Feil:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
nb: Hoppet over:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
nb: Dette er totalt antall riktig løste oppgaver hittil.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
nb: Dette er totalt antall uløste oppgaver hittil.

en: This is the current total number of skipped tasks.
nb: Dette er totalt antall oppgaver hoppet over hittil.

en: This part of the window shows the statistics.
nb: Denne delen av vinduet viser resultatene.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
nb: Denne delen av vinduet viser resultatene. Hver øvelse du gjør telles. Du kan nullstille resultatene ved å trykke på «Ny»-knappen på verktøylinja eller velge «Ny» fra «Fil»-menyen

en: &Reset
nb: &Tilbakestill

en: Click this button to reset the statistics.
nb: Trykk på denne knappen for å nullstille resultatlista.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
nb: &Tall:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
nb: Forandre fargen på tallene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
nb: &operatortegn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
nb: Forandre farge på operatortegnene

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
nb: &Brøkstrek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
nb: Forandre farge på brøkstrekene

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
nb: Endre skrifta som brukes på tallene

en: Click this button to skip this question.
nb: Trykk på denne knappen for å hoppe over dette spørsmålet.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
nb: I denne øvelsen skal du løse den genererte oppgaven. Du må skrive inn heltallsdelen av brøken og telleren og nevneren. Du kan endre på oppgavens vanskelighetsgrad i vinduet som viser valgene. Ikke glem å forkorte svaret, hvis det er satt som krav.
