kbruch - en to nds translation catalogue (174 entries)

en: KBruch modes:
nds: KBruch-Bedriefoorden:

en: Open standard KBruch
nds: KBruch normaal opmaken

en: Exercise
nds: Öven

en: Open learning KBruch
nds: Lehr-KBruch opmaken

en: Learning
nds: Lehren

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nds: &Datei

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du dat "Grötter as"-Teken utsöken wullt.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du dat "Lütter as"-Teken utsöken wullt.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du dat Liek-Teken utsöken wullt.

en: &Skip
nds: &Utlaten

en: Click on this button to skip this question.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du disse Fraag utlaten wullt.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
nds: In disse Öven muttst Du twee angeven Bröök verglieken.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
nds: In disse Öven muttst Du twee angeven Bröök verglieken un dor dat richtige Teken för utsöken.

en: Click on this button to check your result.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du Dien Resultaat pröven wullt.

en: &Next
nds: &Nakamen

en: Enter the numerator of your result
nds: Giff den Teller vun Dien Resultaat in

en: Enter the denominator of your result
nds: Giff den Nömer vun Dien Resultaat in

en: &Check
nds: &Pröven

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du Dien Resultaat pröven wullt. De Knoop funkscheneert nich, wenn Du noch keen Resultaat ingeven hest.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
nds: In disse Öven muttst Du en Tall na en Bröök överföhren.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
nds: In disse Öven muttst Du dör de Ingaav vun Teller un Nömer en Tall na en Bröök överföhren. Vergitt nich, dat Du dat Resultaat körten muttst!

en: Click on this button to get to the next question.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du na de nakamen Fraag wesseln wullt.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
nds: Du hest en "0" as Nömer ingeven. Dat bedüüdt en Divischoon dör Null, wat nich tolaten is. Disse Fraag warrt as falsch lööst tellt.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
nds: Du hest dat richtige Resultaat ingeven, man nich körter maakt.
    Giff de Resultaten jümmers kortmaakt in. Disse Opgaav warrt as falsch lööst tellt.

en: N&ext
nds: &Nakamen

en: Backspace
nds: Torüchtast

en: Add prime factor 2.
nds: Primfaktor 2 tofögen

en: Add prime factor 3.
nds: Primfaktor 3 tofögen

en: Add prime factor 5.
nds: Primfaktor 5 tofögen

en: Add prime factor 7.
nds: Primfaktor 7 tofögen

en: Add prime factor 11.
nds: Primfaktor 11 tofögen

en: Add prime factor 13.
nds: Primfaktor 13 tofögen

en: Add prime factor 17.
nds: Primfaktor 17 tofögen

en: Add prime factor 19.
nds: Primfaktor 19 tofögen

en: Removes the last entered prime factor.
nds: Maakt den tolest inföögten Primfaktor weg.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
nds: In disse Öven muttst Du en angeven Tall in ehr Primfaktoren opspleten.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
nds: In disse Öven muttst Du en angeven Tall in ehr Primfaktoren opspleten. Du muttst all Primfaktoren vun de Tall ingeven. Du kannst en Primfaktor tofögen, wenn Du op den tohören Knoop klickst, de utsöchte Primfaktor warrt denn binnen dat Ingaavfeld wiest. Vergitt nich, dat Du all Primfaktoren ingeven muttst, ok wenn sik en Primfaktor en paarmaal wedderhaalt! Mit den Torüchtast-Knoop kannst Du den tolest ingeven Primfaktor wegmaken.

en: Enter the integer part of the fraction
nds: Den Heeltall-Deel vun den Brook ingeven

en: Enter the numerator of the fraction
nds: Giff den Teller vun den Brook in

en: Enter the denominator of the fraction
nds: Giff den Nömer vun den Brook in

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
nds: In disse Öven muttst Du en mischt Tall na en Quotient överföhren un annersrüm.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
nds: In disse Öven muttst Du en mischt Tall na en Quotient överföhren un annersrüm. Vergitt nich, dat Du dat Resultaat körten muttst!

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du Dien Resultaat pröven wullt. De Knoop funkscheneert nich, wenn Du noch keen Resultaat ingeven hest.

en: Click this button to get the next question.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du na de nakamen Fraag gahn wullt.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
nds: Du hest en "0" as Nömer ingeven. Dat bedüüdt en Delen dör Null, wat nich geiht. Disse Fraag warrt as falsch lööst tellt.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
nds: Du hest dat richtige Resultaat ingeven, man nich al Mischtall. Disse Opgaav warrt as falsch lööst tellt.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
nds: Du hest dat richtige Resultaat ingeven, man nich körter maakt. Disse Opgaav warrt as falsch lööst tellt.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
nds: %1% vun %2 =

en: Enter the result of percentage question
nds: Dat Resultaat för de Perzentfraag ingeven

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
nds: In disse Öven muttst Du mit Perzentweerten arbeiden.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
nds: In disse Öven muttst Du en angeven Tall as Brook ingeven.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
nds: Verwiedern

en: New
nds: Nieg

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
nds: &Nieg

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
nds: Torüch

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
nds: Tipp

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
nds: Klören

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
nds: Nu hebbt de Delen vun den Binnen- un den Butenkrink de sülve Grött, wi köönt de Bröök tofögen!
    
    Dit warrt „Hööftnömer“ nöömt. De Hööftnömer deelt de Krinken to lieke Delen.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
nds: Dat gifft noch en lütter Hööftnömer. Kannst Du em wull finnen?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
nds: Du hest jüst den eersten Brook mit %1 verwiedert. Uns Teel is, dat all Delen de sülve Grött kriegt. Versöök dat maal un verwieder den eersten Brook mit %2 un den tweten mit %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
nds: Du hest jüst den tweten Brook mit %1 verwiedert. Uns Teel is, dat all Delen de sülve Grött kriegt. Versöök dat maal un verwieder den eersten Brook mit %2 un den tweten mit %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
nds[0]: %2 vun 1 Deel klöört.
nds[1]: %2 vun %1 Delen klöört.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
nds[0]: %2 vun 1 Deel klöört.
nds[1]: %2 vun %1 Delen klöört.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
nds: De Butenkrink stellt den linken Brook dor: %1
    
    De Binnenkrink stellt den rechten Brook dor: %2
    
    De Verwiedern-Dreihknoop verwiedert de Bröök. Probeer dat man maal ut un änner een vun de Dreihknoop-Weerten!

en: Learn calculating with fractions
nds: Bröökreken öven

en: Current maintainer, original author
nds: Pleger opstunns, Orginaalautor

en: New interface design and usability improvements
nds: Nieg Utsehn vun de Böversiet un Verbetern an de Bruukborkeit

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
nds: Aktive Öven

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
nds: Sekert den aktuellen Öventyp.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
nds: Totellen anmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
nds: Maakt dat Totellen för de Opgaven an.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
nds: Aftrecken anmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
nds: Maakt dat Totellen/Aftrecken för de Opgaven an.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
nds: Delen anmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
nds: Maakt dat Delen för de Opgaven an.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
nds: Maalnehmen anmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
nds: Maakt dat Maalnehmen för de Opgaven an.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
nds: Multiplikatschoon/Divischooon anmaken

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
nds: Maakt Maalnehmen/Delen för de Opgaven an.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
nds: Tall vun Bröök

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
nds: Leggt de Tall vun Bröök för de Opgaven fast.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
nds: Gröttst Hööftnömer

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
nds: Leggt den Hööchstweert vun den Hööftnömer fast.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
nds: Mit kortmaakt Bröök antern

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
nds: Anmaakt, wenn de Bröök kortmaakt warrn mööt

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
nds: Mischtall

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
nds: Fastleggen, wat de Bröök in de Lösen as Mischtallen opdukt oder nich

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
nds: Fastleggen, wat Bröök in de Lösen as Mischtallen angeven warrn mööt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
nds: Fastleggen, wat de Bröök in de Opgaven as Mischtallen opdukt oder nich

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
nds: Tall vun richtig lööste Opgaven

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
nds: Tall vun lööste Opgaven

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
nds: Tall vun all lööste Opgaven tosamen

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
nds: Tall vun utlaten Opgaven

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
nds: Klöör för de Tallen in de Opgavenansicht

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
nds: Klöör för de Operatortekens in de Opgavenansicht

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
nds: Klöör för de Bröökstreken in de Opgavenansicht

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
nds: Schriftoort för de Opgavenansicht

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
nds: Resultaat as Mischbröök wiesen

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
nds: Maakt de Dorstellen vun't Resultaat as besünner Mischbröök an/ut.

en: Question:
nds: Fraag:

en: Answer:
nds: Anter:

en: Operations:
nds: Rekenoorden:

en: Arithmetic
nds: Arithmetik

en: Options:
nds: Optschonen:

en: Set the options to solve the exercises.
nds: Optschonen för't Oplösen vun Opgaven

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
nds: Disse Deel vun't Finster wiest de Optschonen för't Lösen vun de Öven. Mit den Greep twischen dat Optschonen- un dat Hööftfinster kannst Du de Grött topassen oder den Optschonen-Deel versteken, wenn Du den Greep heel na links na de Kant verschuffst.

en: Mixed number:
nds: Mischtall:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
nds: Fastleggen, wat Bröök binnen Opgaven as Mischtallen angeven warrt (Mischtall: 1 4/5 = 9/5)

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
nds: Fastleggen, wat Bröök binnen Lösen as Mischtallen angeven warrt (Mischtall: 1 4/5 = 9/5)

en: Addition:
nds: Totellen:

en: Check this to use addition operator.
nds: Anmaken, wenn Du den Totell-Operater bruken wullt

en: Subtraction:
nds: Aftrecken:

en: Check this to use subtraction operator.
nds: Anmaken, wenn Du den Aftreck-Operater bruken wullt

en: Multiplication:
nds: Maalnehmen:

en: Check this to use multiplication operator.
nds: Anmaken, wenn Du den Maalnehm-Operater bruken wullt

en: Division:
nds: Delen:

en: Check this to use division operator.
nds: Anmaken, wenn Du den Deel-Operater bruken wullt

en: Reduced form:
nds: Kortmaakt Form:

en: Check this to force the use of the reduced form.
nds: Anmaken, wenn Du de kortmaakte Form verdwingen wullt

en: Number of terms:
nds: Tall vun Termen:

en: The number of 
    terms you want
nds: De Tall vun Termen,
    de Du hebben wullt

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
nds: De Tall vun Termen (2, 3, 4 oder 5) för
    de Bröökopgaven utsöken

en: Maximum denominator:
nds: Gröttst Nömer:

en: The maximum number you can have as main denominator
nds: De Hööchstweert för den Hööftnömer

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
nds: Söök den Hööchstweert för den Hööftnömer ut: 10, 20, 30, 40 oder 50.

en: Reset statistics and set a new task.
nds: Statistik torüchsetten un nieg Opgaav anfangen

en: Back
nds: Torüch

en: Go back to Modes screen.
nds: Torüch na de Bedriefoorden-Siet gahn

en: 
    
    Arithmetic
nds: 
    
    Arithmeetsch

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
nds: In disse Öven muttst Du en angeven Fraag mit Bröök lösen.

en: 
    
    Comparison
nds: 
    
    Vergliek

en: 
    
    Conversion
nds: 
    
    Ümwanneln

en: 
    
    Mixed Numbers
nds: 
    
    Mischtallen

en: 
    
    Factorization
nds: 
    
    Faktorspleten

en: 
    
    Percentage
nds: 
    
    Perzent

[ctx: @action opens a new question]
en: New
nds: Nieg

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
nds: &Torüch

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
nds: Arithmeetsch

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
nds: Verglieken

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
nds: Ümwanneln

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
nds: Mischtallen

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
nds: Faktorspleten

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
nds: Perzent

en: Fonts
nds: Schriftoorden

en: Percentage
nds: Perzent

en: Comparison
nds: Verglieken

en: Conversion
nds: Överföhren

en: Mixed Numbers
nds: Mischtallen

en: Factorization
nds: Faktorspleten

en: Solution:
nds: Lösen:

en: Correct!
nds: Akraat!

en: Incorrect!
nds: Verkehrt!

en: This is the current total number of solved tasks.
nds: Dit is de Tall vun all lööste Opgaven tosamen.

en: Questions:
nds: Fragen:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
nds: Richtig:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
nds: Verkehrt:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
nds: Utlaten:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
nds: Dit is de Tall vun all richtig lööste Opgaven tosamen.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
nds: Dit is de Tall vun all nich lööste Opgaven tosamen.

en: This is the current total number of skipped tasks.
nds: Dit is opstunns de hele Tall vun utlaten Opgaven.

en: This part of the window shows the statistics.
nds: Disse Finsterdeel wiest de Statistik.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
nds: Disse Finsterdeel wiest de Statistik. Elk vun Dien Opgaven warrt tellt. Du kannst de Statistik mit en Klick op den "Nieg"-Knoop op den Warktüüchbalken oder över den Punkt "Nieg" binnen dat Menü "Datei" torüchsetten.

en: &Reset
nds: &Torüchsetten

en: Click this button to reset the statistics.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du na de Statistiken torüchsetten wullt.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
nds: &Tall:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
nds: Klöör för de Tallen ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
nds: &Operatorteken:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
nds: Klöör för de Operatortekens ännern

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
nds: &Bröökstreek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
nds: Klöör för de Bröökstreken ännern

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
nds: Schriftoort för de Tallen ännern

en: Click this button to skip this question.
nds: Klick op dissen Knoop, wenn Du disse Fraag utlaten wullt.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
nds: In disse Öven muttst Du de opstellte Fraag lösen. Du muttst Heeltall-Deel vun de Tall, ehr Teller un ehr Nömer ingeven. Du kannst binnen dat Optschonenfinster instellen, wo swoor de Opgaven warrt. Nich vergeten, Du muttst dat Resultaat körter maken, wenn dat so fastleggt is.

[ctx: division symbol]
en: /
nds: :
