kbruch - en to nn translation catalogue (175 entries)

en: KBruch modes:
nn: KBruch-modusar:

en: Open standard KBruch
nn: Leik med KBruch

en: Exercise
nn: Øving

en: Open learning KBruch
nn: Lær med KBruch

en: Learning
nn: Læring

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
nn: Trykk her for å endra «større enn»-teiknet.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
nn: Trykk her for å endra «er lik»-teiknet.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
nn: Trykk her for å endra «er lik»-teiknet.

en: &Skip
nn: &Hopp over

en: Click on this button to skip this question.
nn: Trykk her for å hoppa over oppgåva.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
nn: I denne øvinga skal du samanlikna to brøkar.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
nn: I denne øvinga skal du samanlikna to brøkar. Vel det rette samanlikningsteiknet.

en: Click on this button to check your result.
nn: Trykk her for sjekka svaret.

en: &Next
nn: &Neste

en: Enter the numerator of your result
nn: Skriv inn teljaren i svaret

en: Enter the denominator of your result
nn: Skriv inn nemnaren i svaret

en: &Check
nn: &Sjekk svaret

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
nn: Trykk her for sjekka svaret. Knappen verkar ikkje dersom du ikkje har skrive inn eit svar.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
nn: I denne øvinga skal du gjera om eit desimaltal til ein brøk.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
nn: I denne øvinga skal du gjera om eit desimaltal til ein brøk ved å skriva inn teljaren og nemnaren. Ikkje gløym å forkorta svaret.

en: Click on this button to get to the next question.
nn: Trykk her for å få neste oppgåve.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
nn: Du skreiv inn 0 som nemnar. Dette tyder deling på 0, som ikkje er lov («deling på null er berre tull»). Denne oppgåva tel som feil svar.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
nn: Du skreiv inn rett svar, men forkorta det ikkje.
    Skriv alltid inn forkorta svar. Denne oppgåva tel som feil svar.

en: N&ext
nn: N&este

en: Backspace
nn: Rettetast

en: Add prime factor 2.
nn: Legg til primtalsfaktor 2.

en: Add prime factor 3.
nn: Legg til primtalsfaktor 3.

en: Add prime factor 5.
nn: Legg til primtalsfaktor 5.

en: Add prime factor 7.
nn: Legg til primtalsfaktor 7.

en: Add prime factor 11.
nn: Legg til primtalsfaktor 11.

en: Add prime factor 13.
nn: Legg til primtalsfaktor 13.

en: Add prime factor 17.
nn: Legg til primtalsfaktor 17.

en: Add prime factor 19.
nn: Legg til primtalsfaktor 19.

en: Removes the last entered prime factor.
nn: Fjernar den sist innskrivne primtalsfaktoren.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
nn: I denne øvinga skal du faktorisera eit tal.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
nn: I denne øvinga skal du faktorisera eit tal. Du må skriva inn alle primtals­faktorane til talet. Du kan leggja til ein primtals­faktor ved å trykkja på den tilhøyrande knappen. Dei valde primtals­faktorane vert viste i skrivefeltet. Ikkje gløym å skriva inn alle faktorane, sjølv når den same faktoren inngår fleire gongar. Trykk på rettetasten for å fjerna primtals­faktoren du skreiv inn sist.

en: Enter the integer part of the fraction
nn: Skriv inn heiltalsdelen av brøken

en: Enter the numerator of the fraction
nn: Skriv inn teljaren til brøken

en: Enter the denominator of the fraction
nn: Skriv inn nemnaren til brøken

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
nn: I denne øvinga skal du gjera om ein blanda brøk til ein uekte brøk og omvendt.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
nn: I denne øvinga skal du gjera om ein blanda brøk til ein uekte brøk og omvendt. Hugs å forenkla brøken i svaret.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
nn: Trykk her for å sjekka resultatet. Knappen verkar ikkje dersom du ikkje har skrive inn eit svar.

en: Click this button to get the next question.
nn: Trykk her for å få neste oppgåve.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
nn: Du skreiv inn 0 som nemnar. Dette tyder deling på 0, som ikkje er lov («deling på null er berre tull»). Denne oppgåva tel som feil svar.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
nn: Du skreiv inn rett svar, men ikkje som blanda brøk. Denne oppgåva tel som feil svar.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
nn: Du skreiv inn rett svar, men forkorta det ikkje. Denne oppgåva tel som feil svar.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
nn: %1 % av %2 =

en: Enter the result of percentage question
nn: Skriv inn svaret på prosentoppgåva

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
nn: I denne øvinga skal du løysa ei prosentoppgåve.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
nn: I denne øvinga skal du finn brøken til eit tal.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
nn: Utvid

en: New
nn: Ny

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
nn: &Ny

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
nn: Tilbake

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
nn: Tips

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
nn: Fargar

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
nn: No er delane i den ytre og indre ringen like store, og me kan leggja saman brøkane.
    
    Dette vert kalla å finna felles­nemnaren. Felles­nemnaren delar ringane inn i like store delar.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
nn: Det finst ein mindre fellesnemnar. Kan du finna han?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
nn: Du har no utvida den første brøken med %1. Målet vårt er å gjera alle delane like store. Prøv å utvida den første brøken med %2 og den andre med %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
nn: Du har no utvida den andre brøken med %1. Målet vårt er å gjera alle delane like store. Prøv å utvida den første brøken med %2 og den andre med %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
nn[0]: %2 av 1 del er farga.
nn[1]: %2 av %1 delar er farga.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
nn[0]: %2 av 1 del er farga.
nn[1]: %2 av %1 delar er farga.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
nn: Den ytre ringen viser brøken til venstre, der %1
    
    Den indre ringen viser brøken til høgre, der %2
    
    I skrivefelta under brøkane vel du kva tal du vil multiplisera brøkane med. Prøv å endra verdiane der.

en: Learn calculating with fractions
nn: Lær brøkrekning

en: © 2002-2011, Sebastian Stein
nn: © 2002–2011 Sebastian Stein

en: Current maintainer, original author
nn: Opphavsperson og noverande vedlikehaldar

en: New interface design and usability improvements
nn: Nytt brukargrensesnitt og forbetra brukarvenlegheit

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
nn: Aktiv øving.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
nn: Lagrar typen til den aktive øvinga.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
nn: Bruk addisjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
nn: Bruk i generering av oppgåver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
nn: Bruk subtraksjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
nn: Bruk addisjon/subtraksjon i generering av oppgåver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
nn: Bruk divisjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
nn: Bruk divisjon i generering av oppgåver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
nn: Bruk multiplikasjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
nn: Bruk multiplikasjon i generering av oppgåver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
nn: Bruk multiplikasjon/divisjon

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
nn: Bruk multiplikasjon/divisjon i generering av oppgåver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
nn: Talet på brøkar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
nn: Vel talet på brøkar i generering av oppgåver.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
nn: Største fellesnemnar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
nn: Vel største verdi fellesnemnaren kan ha.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
nn: Svar med forkorta brøkar

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
nn: Vel om brøkane må vera forkorta for å gje rett svar.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
nn: Blanda tal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
nn: Vel om brøkane i løysinga skal vera med eller utan blanda tal.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
nn: Vel om brøkane må ha svar med eller utan blanda tal.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
nn: Vel om brøkane i oppgåvene skal vera med eller utan blanda tal.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
nn: Talet på oppgåver som er løyste rett

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
nn: Talet på løyste oppgåver

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
nn: Totalt tal på løyste oppgåver

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
nn: Talet på oppgåver som er hoppa over

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
nn: Farge på tala i oppgåvevisaren

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
nn: Farge på operasjonsteikna i oppgåvevisaren

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
nn: Farge på brøkstrekane i oppgåvevisaren

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
nn: Skrifta brukt i oppgåvevisaren

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
nn: Slå på vising av svaret òg som blanda tal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
nn: Slår på/av vising av svaret òg som blanda tal.

en: Question:
nn: Oppgåve:

en: Answer:
nn: Svar:

en: Operations:
nn: Operasjonar:

en: Arithmetic
nn: Aritmetikk

en: Options:
nn: Innstillingar:

en: Set the options to solve the exercises.
nn: Vel innstillingar for løysing av oppgåvene.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
nn: Denne delen av vindauget viser val for løysing av oppgåvene. Bruk handtaket mellom valruta og hovudruta for å endra storleiken på rutene, eller for å gøyma valruta ved å flytta handtaket heil til venstre.

en: Mixed number:
nn: Blanda tal:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
nn: Vel om brøkane i oppgåvene skal bruka blanda tal eller ikkje (eksempel: 1 4/5 eller 9/5).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
nn: Vel om brøkane i svaret skal bruka blanda tal eller ikkje (eksempel: 1 4/5 eller 9/5).

en: Addition:
nn: Addisjon:

en: Check this to use addition operator.
nn: Kryss av her for å bruka oppgåver med addisjon.

en: Subtraction:
nn: Subtraksjon:

en: Check this to use subtraction operator.
nn: Kryss av her for å bruka oppgåver med subtraksjon.

en: Multiplication:
nn: Multiplikasjon:

en: Check this to use multiplication operator.
nn: Kryss av her for å bruka oppgåver med multiplikasjon.

en: Division:
nn: Divisjon:

en: Check this to use division operator.
nn: Kryss av her for å bruka oppgåver med divisjon.

en: Reduced form:
nn: Forkorta form:

en: Check this to force the use of the reduced form.
nn: Kryss av her dersom brøkene alltid skal forkortast.

en: Number of terms:
nn: Talet på ledd:

en: The number of 
    terms you want
nn: Talet på ledd 
    du vil ha

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
nn: Vel talet på ledd (2, 3, 4 eller 5) du 
    vil ha for å rekna med brøkar.

en: Maximum denominator:
nn: Største nemnar:

en: The maximum number you can have as main denominator
nn: Det største talet du kan ha som fellesnemnar

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
nn: Vel den største verdien for fellesnemnaren: 10, 20, 30, 40 eller 50.

en: Reset statistics and set a new task.
nn: Nullstill statistikken og start ei ny øving.

en: Back
nn: Tilbake

en: Go back to Modes screen.
nn: Gå tilbake til val av spelmodus.

en: 
    
    Arithmetic
nn: 
    
    Aritmetikk

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
nn: I denne øvinga skal du løysa ei oppgåve med brøkar.

en: 
    
    Comparison
nn: 
    
    Samanlikning

en: 
    
    Conversion
nn: 
    
    Omgjering

en: 
    
    Mixed Numbers
nn: 
    
    Blanda brøk

en: 
    
    Factorization
nn: 
    
    Faktorisering

en: 
    
    Percentage
nn: 
    
    Prosent

[ctx: @action opens a new question]
en: New
nn: Ny

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
nn: &Tilbake

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
nn: Aritmetikk

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
nn: Samanlikning

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
nn: Omrekning

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
nn: Blanda brøk

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
nn: Faktorisering

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
nn: Prosent

en: Fonts
nn: Skrifter

en: Percentage
nn: Prosent

en: Comparison
nn: Samanlikning

en: Conversion
nn: Omgjering

en: Mixed Numbers
nn: Blanda tal

en: Factorization
nn: Faktorisering

en: Solution:
nn: Løysing:

en: Correct!
nn: Rett!

en: Incorrect!
nn: Feil!

en: This is the current total number of solved tasks.
nn: Dette er det totale talet på løyste oppgåver.

en: Questions:
nn: Oppgåver:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
nn: Rett:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
nn: Feil:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
nn: Hoppa over:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
nn: Dette er det totale talet på oppgåver som er rett løyste.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
nn: Dette er det totale talet på oppgåver som er feil løyste.

en: This is the current total number of skipped tasks.
nn: Dette er det totale talet på oppgåver som er hoppa over.

en: This part of the window shows the statistics.
nn: Denne delen av vindauget viser statistikken.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
nn: Denne delen av vindauget viser statistikken. Kvar øving du gjer, vert tald. Du kan nullstilla statistikken ved å trykkja «Ny»-knappen på verktøylinja, eller ved å velja «Ny» frå «Fil»-menyen.

en: &Reset
nn: &Nullstill

en: Click this button to reset the statistics.
nn: Trykk her for å nullstilla statistikken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
nn: &Tal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
nn: Endra fargen på tala

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
nn: &Operasjonsteikn:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
nn: Endra fargen på operasjonsteikna

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
nn: &Brøkstrek:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
nn: Endra fargen på brøkstreken

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
nn: Endra skrifttypen på tala

en: Click this button to skip this question.
nn: Trykk her for å hoppa over oppgåva.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
nn: I denne øvinga skal du løysa oppgåva. Du må skriva inn heiltalsdelen av teljaren og nemnaren. Du kan endra på vanske­graden til oppgåva i valruta. Ikkje gløym å forkorta svaret dersom kravet om forenkla form er valt.

[ctx: division symbol]
en: /
nn: :
