kbruch - en to pa translation catalogue (48 entries)

en: KBruch modes:
pa: ਕੇ-ਬਰੁਚ ਮੋਡ:

en: Exercise
pa: ਅਭਿਆਸ

en: Learning
pa: ਸਿੱਖਣਾ

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pa: ਫਾਇਲ(&F)

en: &Skip
pa: ਛੱਡੋ(&S)

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
pa: ਇਹ ਅਭਿਆਸ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਨੂੰ ਦੋ ਦਿੱਤੇ ਫੈਕਟੋਰੀਅਲ ਦੀ ਤੁਲਨਾ ਕਰਨੀ ਹੈ ਅਤੇ ਠੀਕ ਤੁਲਨਾਤਮਕ ਨਿਸ਼ਾਨ ਚੁਣਨਾ ਹੈ।

en: &Next
pa: ਅੱਗੇ(&N)

en: &Check
pa: ਚੈੱਕ ਕਰੋ(&C)

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
pa: ਇਹ ਅਭਿਆਸ ਵਿੱਚ ਤੁਹਾਨੂੰ ਇੱਕ ਦਿੱਤੇ ਨੰਬਰ ਨੂੰ ਇੱਕ ਭਿੰਨ ਵਿੱਚ ਅੰਸ਼ ਅਤੇ ਹਰ ਲਿਖਣਾ ਹੈ। ਆਪਣਾ ਹੱਲ਼ ਘੱਟ ਕਰਨਾ ਨਾ ਭੁੱਲੋ।

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਹਰ 0 ਦਿੱਤਾ ਹੈ। ਇਹ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਜ਼ੀਰੋ ਨਾਲ ਵੰਡਿਆ ਜਾਵੇ, ਜੋ ਕਿ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ ਗਿਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਕਿਉਂਕਿ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੱਲ਼ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ।

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pa: ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਹੱਲ਼ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਪਰ ਘਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਹੈ।
    ਹਮੇਸ਼ਾ ਆਪਣਾ ਹੱਲ਼ ਘਟਾਏ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਦਿਉ। ਇਹ ਸਵਾਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੱਲ ਕੀਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ

en: Backspace
pa: ਬੈਕਸਪੇਸ

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pa: ਤੁਹਾਨੂੰ ਹਰ 0 ਦਿੱਤਾ ਹੈ। ਇਹ ਦਾ ਮਤਲਬ ਹੈ ਕਿ ਜ਼ੀਰੋ ਨਾਲ ਵੰਡਿਆ ਜਾਵੇ, ਜੋ ਕਿ ਮਨਜ਼ੂਰ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਸਵਾਲ ਨਹੀਂ ਗਿਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ, ਕਿਉਂਕਿ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੱਲ਼ ਨਹੀਂ ਹੋਇਆ।

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
pa: ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਹੱਲ਼ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਪਰ ਰਲਵੇਂ ਅੰਕ ਰੂਪ ਵਿੱਚ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਸਵਾਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੱਲ ਕੀਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pa: ਤੁਸੀਂ ਠੀਕ ਹੱਲ਼ ਦਿੱਤਾ ਹੈ, ਪਰ ਘਟਾਇਆ ਨਹੀਂ ਹੈ। ਇਹ ਸਵਾਲ ਠੀਕ ਤਰ੍ਹਾਂ ਹੱਲ ਕੀਤਾ ਨਹੀਂ ਗਿਣਿਆ ਜਾਵੇਗਾ।

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
pa: ਫੈਲਾਓ

en: New
pa: ਨਵਾਂ

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
pa: ਨਵਾਂ(&N)

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pa: ਰੰਗ

en: KBruch
pa: ਕੇ-ਬਰੁਚ

en: Learn calculating with fractions
pa: ਭਿੰਨਾਂ ਨਾਲ ਗਣਨਾ ਕਰਨਾ ਸਿੱਖੋ

en: Paulo Cattai
pa: ਪਾਉਲੂ ਕੱਟਾਈ

en: New interface design and usability improvements
pa: ਨਵਾਂ ਇੰਟਰਫੇਸ ਡਿਜ਼ਾਇਨ ਅਤੇ ਵਰਤੋਂ ਯੋਗ ਸੁਧਾਰ

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
pa: ਸਰਗਰਮੀ ਜਾਂਚ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
pa: ਗੁਣ/ਭਾਗ ਯੋਗ

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
pa: ਭਿੰਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
pa: ਸਵਾਲ ਬਣਾਉਣ ਲਈ ਭਿੰਨਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
pa: ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਹਰ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
pa: ਮੁੱਖ ਹਰ ਲਈ ਵੱਧ ਤੋਂ ਵੱਧ ਮੁੱਲ ਦਿਓ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
pa: ਠੀਕ ਹੱਲ਼ ਕੀਤੇ ਸਵਾਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
pa: ਹੱਲ਼ ਕੀਤੇ ਸਵਾਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
pa: ਕੁੱਲ ਹੱਲ਼ ਕੀਤੇ ਸਵਾਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
pa: ਸਵਾਲ ਝਲਕ 'ਚ ਵਰਤਣ ਲਈ ਫੋਂਟ

en: Question:
pa: ਸਵਾਲ:

en: Answer:
pa: ਜਵਾਬ:

en: Operations:
pa: ਕਾਰਵਾਈ:

en: Back
pa: ਪਿੱਛੇ

[ctx: @action opens a new question]
en: New
pa: ਨਵਾਂ

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
pa: ਪਿੱਛੇ(&B)

en: Fonts
pa: ਫੋਂਟ

en: This is the current total number of solved tasks.
pa: ਇਹ ਮੌਜੂਦ ਹੱਲ ਸਵਾਲ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
pa: ਇਹ ਕੁੱਲ ਹੱਲ਼ ਹੋਏ ਸਵਾਲਾਂ ਦੀ ਗਿਣਤੀ ਹੈ।

en: This is the current total number of unsolved tasks.
pa: ਇਹ ਇਸ ਸਮੇਂ ਤੱਕ ਨਾ-ਹੱਲ਼ ਹੋਏ ਸਵਾਲ ਹਨ।

en: &Reset
pa: ਮੁੜ-ਸੈੱਟ(&R)

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
pa: ਓਪਰੇਸ਼ਨ ਨਿਸ਼ਾਨਾਂ ਦਾ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
pa: ਭਿੰਨ ਪੱਟੀ ਦਾ ਰੰਗ ਬਦਲੋ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
pa: ਅੰਕਾਂ ਲਈ ਫੋਂਟ ਬਦਲੋ
