kbruch - en to pl translation catalogue (173 entries)

en: KBruch modes:
pl: Tryby KBruch:

en: Open standard KBruch
pl: Uruchom KBruch w trybie standardowym

en: Exercise
pl: Ćwiczenie

en: Open learning KBruch
pl: Uruchom KBruch w trybie uczenia

en: Learning
pl: Uczenie się

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pl: &Plik

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
pl: Wciśnij ten przycisk, by wybrać znak 'większy niż'.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
pl: Wciśnij ten przycisk, by wybrać znak 'mniejszy niż'.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
pl: Wciśnij ten przycisk, by wybrać znak 'równa się'.

en: &Skip
pl: &Pomiń

en: Click on this button to skip this question.
pl: Wciśnij ten przycisk, by pominąć pytanie.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
pl: W tym ćwiczeniu masz porównać dwa ułamki.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
pl: W tym ćwiczeniu masz porównać dwa ułamki i wybrać prawidłowy znak relacji.

en: Click on this button to check your result.
pl: Wciśnij ten przycisk, by sprawdzić wynik.

en: &Next
pl: &Następne

en: Enter the numerator of your result
pl: Wprowadź licznik twojego wyniku

en: Enter the denominator of your result
pl: Wprowadź mianownik twojego wyniku

en: &Check
pl: &Sprawdź

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
pl: Wciśnij ten przycisk, by sprawdzić wynik. Przycisk nie będzie działał jeśli nie podano jeszcze wyniku.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
pl: W tym ćwiczeniu musisz zmienić liczbę w ułamek.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
pl: W tym ćwiczeniu musisz zmienić liczbę w ułamek podając licznik i mianownik. Nie zapomnij skrócić wyniku.

en: Click on this button to get to the next question.
pl: Wciśnij ten przycisk, by przejść do następnego pytania.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pl: Podałeś 0 jako mianownik. Oznacza to dzielenie przez 0, co jest niedozwolone. Pytanie nie zostanie zaliczone.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pl: Podałeś prawidłowy wynik, ale nie skrócony.
    Zawsze podawaj w wyniku skrócone ułamki. To pytanie nie zostanie zaliczone.

en: N&ext
pl: &Następne

en: Backspace
pl: Do tyłu

en: Add prime factor 2.
pl: Dodaj czynnik 2.

en: Add prime factor 3.
pl: Dodaj czynnik 3.

en: Add prime factor 5.
pl: Dodaj czynnik 5.

en: Add prime factor 7.
pl: Dodaj czynnik 7.

en: Add prime factor 11.
pl: Dodaj czynnik 11.

en: Add prime factor 13.
pl: Dodaj czynnik 13.

en: Add prime factor 17.
pl: Dodaj czynnik 17.

en: Add prime factor 19.
pl: Dodaj czynnik 19.

en: Removes the last entered prime factor.
pl: Usuwa ostatnio podany czynnik.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
pl: W tym ćwiczeniu musisz sfaktoryzować podaną liczbę.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
pl: W tym ćwiczeniu musisz sfaktoryzować - rozłożyć na czynniki pierwsze - podaną liczbę. Możesz dodawać czynniki - liczby pierwsze - klikając odpowiedni przycisk. Wybrane czynniki pokażą się z polu tekstowym. Nie zapomnij podać wszystkich czynników, nawet jeśli będą musiały się powtarzać. Wciśnij przycisk 'Backspace' by usunąć ostatnio wprowadzoną liczbę pierwszą.

en: Enter the integer part of the fraction
pl: Podaj część całkowitą ułamka

en: Enter the numerator of the fraction
pl: Podaj licznik tego ułamka

en: Enter the denominator of the fraction
pl: Podaj mianownik tego ułamka

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
pl: W tym ćwiczeniu musisz przekształcić ułamek mieszany w stosunek i na odwrót.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
pl: W tym ćwiczeniu musisz przekształcić ułamek mieszany w stosunek i na odwrót. Nie zapomnij skrócić wyniku.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
pl: Wciśnij ten przycisk, by sprawdzić wynik. Przycisk nie będzie działał jeśli nie podano jeszcze wyniku.

en: Click this button to get the next question.
pl: Wciśnij ten przycisk, by przejść do następnego pytania.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pl: Podałeś 0 jako mianownik. Oznacza to dzielenie przez 0, co jest niedozwolone. Pytanie nie zostanie uznane.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
pl: Podałeś prawidłowy wynik, ale nie w formie mieszanej. To pytanie nie zostanie zaliczone.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pl: Podałeś prawidłowy wynik, ale nie skrócony. To pytanie nie zostanie zaliczone.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
pl: %1 z %2 =

en: Enter the result of percentage question
pl: Podaj wynik pytania o procenty

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
pl: W tym ćwiczeniu musisz rozwiązać zadania z ułamkami.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
pl: W tym ćwiczeniu musisz podać ułamek dla danej liczby.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
pl: Rozwiń

en: New
pl: Nowe

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
pl: &Nowe

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
pl: Z powrotem

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
pl: Podpowiedź

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pl: Kolory

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
pl: Teraz wewnętrzny i zewnętrzny pierścień mają ten sam rozmiar i możemy dodać ułamki!
    
    Nazywa się to znajdywaniem wspólnego mianownika. Wspólny mianownik dzieli pierścienie na równe części.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
pl: Istnieje mniejszy wspólny mianownik. Potrafisz go znaleść?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
pl: Właśnie rozwinięto pierwszy ułamek o %1. Naszym głównym celem jest sprawienie, aby wszystkie części były tego samego rozmiaru. Spróbuj rozwinąć pierwszy ułamek o %2 i drugi ułamek o %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
pl: Właśnie rozwinięto drugi ułamek o %1. Naszym głównym celem jest sprawienie, aby wszystkie części były tego samego rozmiaru. Spróbuj rozwinąć pierwszy ułamek o %2 i drugi ułamek o %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
pl[0]: %2 z %1 pomalowanych części.
pl[1]: %2 z %1 pomalowanych części.
pl[2]: %2 z %1 pomalowanych części.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
pl[0]: %2 z %1 pomalowanych części.
pl[1]: %2 z %1 pomalownych części.
pl[2]: %2 z %1 pomalownych części.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
pl: Pierścień zewnętrzny odpowiada lewemu ułamkowi. %1
    
    Pierścień wewnętrzny odpowiada prawemu ułamkowi. %2
    
    Pola obrotowe 'Rozwiń' rozwijają każdy ułamek. Spróbuj zmienić jedną z wartości pola obrotowego!

en: Learn calculating with fractions
pl: Naucz się obliczeń z ułamkami

en: Current maintainer, original author
pl: Obecny opiekun, pierwotny autor

en: New interface design and usability improvements
pl: Nowy interfejs i poprawki w użyteczności

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
pl: Aktywne ćwiczenie.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
pl: Zapamiętuje rodzaj aktywnego ćwiczenia.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
pl: Włącz dodawanie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
pl: Dodaj dodawanie do generatora zadań.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
pl: Włącz odejmowanie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
pl: Dodaj dodawanie i odejmowanie do generatora zadań.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
pl: Włącz dzielenie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
pl: Dodaj dzielenie do generatora zadań.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
pl: Włącz mnożenie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
pl: Dodaj mnożenie do generatora zadań.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
pl: Włącz mnożenie/dzielenie

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
pl: Dodaj mnożenie i dzielenie do generatora zadań.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
pl: Liczba ułamków

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
pl: Podaj liczbę ułamków dla generowania zadań.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
pl: Maks. główny mianownik

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
pl: Ustaw największą wartość głównego mianownika.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
pl: Podaj skrócone ułamki

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
pl: Ustaw czy ułamki muszą być skrócone.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
pl: Ułamek mieszany

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
pl: Ustaw czy ułamki mają być pokazywane w formie mieszanej czy nie w rozwiązaniu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
pl: Ustawy czy ułamki mają być w formie mieszanej czy nie w rozwiązaniu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
pl: Ustaw czy ułamki mają być pokazywane w formie mieszanej czy nie w pytaniu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
pl: Liczba dobrze rozwiązanych zadań

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
pl: Liczba rozwiązanych zadań

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
pl: Liczba wszystkich rozwiązanych zadań

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
pl: Liczba pominiętych zadań

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
pl: Kolor liczb w widoku zadań

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
pl: Kolor znaku operacji w widoku zadań

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
pl: Kolor kreski ułamkowej w widoku zadań

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
pl: Czcionka użyta w widoku zadań

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
pl: Włącz pokazywanie wyniku jako liczby mieszanej

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
pl: Włącz/wyłącz pokazywanie wyniku jako liczby mieszanej.

en: Question:
pl: Pytanie:

en: Answer:
pl: Odpowiedź:

en: Operations:
pl: Działania:

en: Arithmetic
pl: Arytmetyka

en: Options:
pl: Ustawienia:

en: Set the options to solve the exercises.
pl: Ustaw opcje dotyczące rozwiązywania ćwiczeń.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
pl: Ta część okna pokazuje opcje rozwiązywania zadań. Użyj uchwytu pomiędzy opcjami i głównym oknem by zmienić wielkość tej części okna poprzez przesunięcie uchwytu bliżej lewej krawędzi głównego okna

en: Mixed number:
pl: Ułamek mieszany:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
pl: Ustaw czy ułamki mają się pojawiać jako mieszane czy nie w ćwiczeniach (przykład ułamka mieszanego: 1 5/4 = 9/4).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
pl: Ustaw czy ułamki mają się pojawiać jako mieszane w odpowiedziach (przykład ułamka mieszanego: 1 5/4 = 9/4).

en: Addition:
pl: Dodawanie:

en: Check this to use addition operator.
pl: Zaznacz by używać operatora dodawania.

en: Subtraction:
pl: Odejmowanie:

en: Check this to use subtraction operator.
pl: Zaznacz by używać operatora odejmowania.

en: Multiplication:
pl: Mnożenie:

en: Check this to use multiplication operator.
pl: Zaznacz by używać operatora mnożenia.

en: Division:
pl: Dzielenie:

en: Check this to use division operator.
pl: Zaznacz by używać operatora dzielenia.

en: Reduced form:
pl: Forma skrócona:

en: Check this to force the use of the reduced form.
pl: Zaznacz by wymusić użycie formy skróconej.

en: Number of terms:
pl: Liczba składników:

en: The number of 
    terms you want
pl: Liczba składników
    jakiej pragniesz

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
pl: Wybierz liczbę składników (2, 3, 4 lub 5) jakich
    chcesz użyć do obliczania ułamków.

en: Maximum denominator:
pl: Maksymalny mianownik:

en: The maximum number you can have as main denominator
pl: Największa liczba jaka może służyć jako główny mianownik

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
pl: Wybierze liczbę jaka będzie służyć za główny mianownik: 10, 20, 30, 40 lub 50.

en: Reset statistics and set a new task.
pl: Wyzeruj statystyki i ustaw nowe zadanie.

en: Back
pl: Z powrotem

en: Go back to Modes screen.
pl: Wróć do ekranu Trybów.

en: 
    
    Arithmetic
pl: 
    
    Arytmetyka

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
pl: W tym ćwiczeniu musisz rozwiązać pytanie związane z ułamkami.

en: 
    
    Comparison
pl: 
    
    Porównanie

en: 
    
    Conversion
pl: 
    
    Zamiana

en: 
    
    Mixed Numbers
pl: 
    
    Ułamek mieszny

en: 
    
    Factorization
pl: 
    
    Faktoryzacja

en: 
    
    Percentage
pl: 
    
    Procenty

[ctx: @action opens a new question]
en: New
pl: Nowe

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
pl: &Z powrotem

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
pl: Arytmetyka

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
pl: Porównanie

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
pl: Zamiana

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
pl: Ułamek mieszany

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
pl: Faktoryzacja

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
pl: Procenty

en: Fonts
pl: Czcionki

en: Percentage
pl: Procenty

en: Comparison
pl: Porównanie

en: Conversion
pl: Zamiana

en: Mixed Numbers
pl: Ułamek mieszany

en: Factorization
pl: Faktoryzacja

en: Solution:
pl: Rozwiązanie:

en: Correct!
pl: Dobrze!

en: Incorrect!
pl: Źle!

en: This is the current total number of solved tasks.
pl: Liczba wszystkich rozwiązanych zadań.

en: Questions:
pl: Pytania:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
pl: Dobrze:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
pl: Źle:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
pl: Pominięte:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
pl: Liczba wszystkich dobrze rozwiązanych zadań.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
pl: Liczba wszystkich źle rozwiązanych zadań.

en: This is the current total number of skipped tasks.
pl: Liczba wszystkich pominiętych zadań.

en: This part of the window shows the statistics.
pl: Ta część okna pokazuje statystyki.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
pl: Ta część okna pokazuje statystyki. Każde ćwiczenie jakie zacząłeś jest brane pod uwagę. Statystyki możesz wyzerować wciskając przycisk 'Nowe' w pasku zadań lub wybierając 'Nowe' z menu 'Plik'

en: &Reset
pl: Wyze&ruj

en: Click this button to reset the statistics.
pl: Kliknij na ten przycisk, aby wyzerować statystyki.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
pl: &Liczba:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
pl: Zmień kolor liczb

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
pl: &Znak operacji:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
pl: Zmień kolor znaków operacji

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
pl: &Kreska ułamkowa:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
pl: Zmień kolor kreski ułamkowej

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
pl: Zmień czcionkę liczb

en: Click this button to skip this question.
pl: Wciśnij ten przycisk, by pominąć pytanie.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
pl: W tym ćwiczeniu musisz odpowiedzieć na pytanie. Masz podać liczbę całkowitą, licznik i mianownik. Możesz dostosować trudność pytania zmieniając ustawienia w części okna poświęconej opcjom. Nie zapomnij skrócić wyniku jeśli jest ona wymagana.
