kbruch - en to pt translation catalogue (173 entries)

en: KBruch modes:
pt: Modos do KBruch:

en: Open standard KBruch
pt: Abrir o KBruch normal

en: Exercise
pt: Exercício

en: Open learning KBruch
pt: Abrir o KBruch de aprendizagem

en: Learning
pt: Aprendizagem

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
pt: Carregue neste botão para alterar o sinal de maior.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
pt: Carregue neste botão para seleccionar o sinal de menor.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
pt: Carregue neste botão para seleccionar o sinal de igual.

en: &Skip
pt: &Ignorar

en: Click on this button to skip this question.
pt: Carregue neste botão para saltar esta pergunta.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
pt: Neste exercício você terá de comparar duas fracções indicadas.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
pt: Neste exercício você terá de comparar duas fracções indicadas, escolhendo o sinal de comparação adequado.

en: Click on this button to check your result.
pt: Carregue neste botão para verificar o seu resultado.

en: &Next
pt: Segui&nte

en: Enter the numerator of your result
pt: Indique o numerador do seu resultado

en: Enter the denominator of your result
pt: Indique o denominador do seu resultado

en: &Check
pt: Verifi&car

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
pt: Carregue neste botão para ver o seu resultado. O botão não irá funcionar se você não tiver indicado ainda um resultado.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
pt: Neste exercício, você terá de converter um número numa fracção.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
pt: Neste exercício, você terá de converter um número numa fracção, indicando o numerador e o denominador. Não se esqueça de reduzir o resultado.

en: Click on this button to get to the next question.
pt: Carregue neste botão para passar à pergunta seguinte.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pt: Indicou 0 como o denominador. Isto significa divisão por zero, o que não é permitido. Este problema será contado como resolvido incorrectamente.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pt: Indicou o resultado correcto, mas não reduzido.
    Indique por favor os seus resultados sempre reduzidos. Este problema contará como não resolvido correctamente.

en: N&ext
pt: Segui&nte

en: Add prime factor 2.
pt: Adicionar o factor primo 2.

en: Add prime factor 3.
pt: Adicionar o factor primo 3.

en: Add prime factor 5.
pt: Adicionar o factor primo 5.

en: Add prime factor 7.
pt: Adicionar o factor primo 7.

en: Add prime factor 11.
pt: Adicionar o factor primo 11.

en: Add prime factor 13.
pt: Adicionar o factor primo 13.

en: Add prime factor 17.
pt: Adicionar o factor primo 17.

en: Add prime factor 19.
pt: Adicionar o factor primo 19.

en: Removes the last entered prime factor.
pt: Remove o último factor primo indicado.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
pt: Neste exercício, você terá de factorizar um dado número.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
pt: Neste exercício, você terá de factorizar um dado número. Terá de indicar todos os factores primos do número. Poderá adicionar um factor primo se carregar no botão correspondente. Os factores primos escolhidos serão apresentados no campo de dados. Não se esqueça de indicar todos os factores primos, mesmo quando um destes factores se repete várias vezes. Carregue no botão 'Backspace' para remover o último factor primo introduzido.

en: Enter the integer part of the fraction
pt: Introduza a parte inteira da fracção

en: Enter the numerator of the fraction
pt: Introduza o numerador da fracção

en: Enter the denominator of the fraction
pt: Introduza o denominador da fracção

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
pt: Neste exercício, você terá de converter um número misto numa fracção e vice-versa.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
pt: Neste exercício, você terá de converter um número numa fracção e vice-versa. Não se esqueça de reduzir o resultado.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
pt: Carregue neste botão para ver o seu resultado. O botão não irá funcionar se você não tiver indicado ainda um resultado.

en: Click this button to get the next question.
pt: Carregue neste botão para passar à pergunta seguinte.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pt: Indicou 0 como o denominador. Isto significa divisão por zero, o que não é permitido. Este problema será contado como resolvido incorrectamente.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
pt: Indicou o resultado correcto, mas não na notação mista de números. Este problema contará como não resolvido correctamente.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pt: Indicou o resultado correcto, mas não reduzido. Este problema contará como não resolvido correctamente.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
pt: %1% de %2 =

en: Enter the result of percentage question
pt: Indique o resultado da pergunta sobre percentagens

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
pt: Neste exercício, você terá de lidar com perguntas sobre percentagens.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
pt: Neste exercício, você terá de indicar a fracção do número indicado.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
pt: Expandir

en: New
pt: Nova

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
pt: &Nova

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
pt: Recuar

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
pt: Dica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pt: Cores

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
pt: Agora as partes do anel interior e exterior têm o mesmo tamanho, pelo que poderá adicionar as fracções!
    
    A isto chama-se descobrir o denominador principal. O denominador principal divide os anéis em partes iguais.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
pt: Existe um denominador principal mais pequeno. Consegue encontrá-lo?.

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
pt: Acabou de multiplicar a primeira fracção por %1. O nosso objectivo principal é tornar todas as partes com igual tamanho. Tente multiplicar a primeira fracção por %2 e a segunda por %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
pt: Acabou de multiplicar a segunda fracção por %1. O nosso objectivo principal é tornar todas as partes com igual tamanho. Tente multiplicar a primeira fracção por %2 e a segunda por %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
pt[0]: %2 de 1 parte pintada.
pt[1]: %2 de %1 partes pintadas.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
pt[0]: %2 de 1 parte pintada.
pt[1]: %2 de %1 partes pintadas.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
pt: O anel exterior representa a fracção da esquerda. %1
    
    O anel interior representa a fracção da direita. %2
    
    O botão 'Expandir' multiplica cada uma das fracções. Tente mudar um dos valores!

en: Learn calculating with fractions
pt: Aprender a calcular com fracções

en: Current maintainer, original author
pt: Manutenção actual, autoria original

en: New interface design and usability improvements
pt: Novo desenho da interface e melhorias na usabilidade

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
pt: Exercício activo.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
pt: Grava o tipo do exercício activo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
pt: Activar a Adição

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
pt: Activar a Adição para a geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
pt: Activar a Subtracção

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
pt: Activar a Adição e Subtracção para a geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
pt: Activar a Divisão

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
pt: Activar a Divisão para a geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
pt: Activar a Multiplicação

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
pt: Activar a Multiplicação para a geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
pt: Activar a Multiplicação/Divisão

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
pt: Activar a Multiplicação e Divisão para a geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
pt: Número de fracções

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
pt: Define o número de fracções para a geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
pt: Máx. denominador comum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
pt: Define o valor máximo para o denominador comum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
pt: Responder com fracções reduzidas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
pt: Active se as fracções tiverem de ser reduzidas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
pt: Número misto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
pt: Indica se as fracções deverão aparecer na forma mista ou não na solução.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
pt: Indica se as fracções deverão ser respondidas na forma mista ou não na solução.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
pt: Indica se as fracções deverão aparecer na forma mista ou não nas perguntas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
pt: O número de problemas resolvidos correctamente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
pt: Número de problemas resolvidos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
pt: O número total de problemas resolvidos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
pt: Número de problemas ignorados

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
pt: Cor dos números na janela dos problemas

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
pt: Cor dos sinais das operações na janela dos problemas

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
pt: Cor das barras de fracções na janela dos problemas

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
pt: Tipo de letra utilizada na visualização dos problemas

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
pt: Activar a apresentação do resultado também como um número misto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
pt: Activa/desactiva a apresentação do resultado também na notação especial de números mistos.

en: Question:
pt: Pergunta:

en: Answer:
pt: Resposta:

en: Operations:
pt: Operações:

en: Arithmetic
pt: Matemática

en: Options:
pt: Opções:

en: Set the options to solve the exercises.
pt: Define as opções de resolução dos exercícios.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
pt: Esta parte da janela mostra as opções para resolver os exercícios. Use a pega entre as opções e a janela principal para alterar o tamanho desta área, ou para a esconder, movendo a pega para o extremo esquerdo da janela principal.

en: Mixed number:
pt: Número misto:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
pt: Indica se as fracções deverão aparecer na forma mista ou não na expressão da pergunta ( exemplo de forma mista: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
pt: Indica se as fracções deverão aparecer na forma mista ou não na expressão da resposta ( exemplo de forma mista: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Addition:
pt: Adição:

en: Check this to use addition operator.
pt: Assinale para usar o operador de adição.

en: Subtraction:
pt: Subtracção:

en: Check this to use subtraction operator.
pt: Assinale para usar o operador de subtracção.

en: Multiplication:
pt: Multiplicação:

en: Check this to use multiplication operator.
pt: Assinale para usar o operador de multiplicação.

en: Division:
pt: Divisão:

en: Check this to use division operator.
pt: Assinale para usar o operador de divisão.

en: Reduced form:
pt: Forma reduzida:

en: Check this to force the use of the reduced form.
pt: Assinale se quiser obrigar a fracção a vir na forma reduzida.

en: Number of terms:
pt: Número de termos:

en: The number of 
    terms you want
pt: O número de
    termos que deseja

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
pt: Escolha o número de termos (2, 3, 4 ou 5) que
    deseja para calcular as fracções.

en: Maximum denominator:
pt: Máximo denominador:

en: The maximum number you can have as main denominator
pt: O valor máximo que poderá ter como denominador comum

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
pt: Escolha o número que será o máximo para o denominador comum: 10, 20, 30, 40 ou 50.

en: Reset statistics and set a new task.
pt: Limpar as estatísticas e definir uma nova tarefa.

en: Back
pt: Recuar

en: Go back to Modes screen.
pt: Voltar ao ecrã de Modos.

en: 
    
    Arithmetic
pt: 
    
    Matemática

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
pt: Neste exercício, você terá de resolver um dado problema com fracções.

en: 
    
    Comparison
pt: 
    
    Comparação

en: 
    
    Conversion
pt: 
    
    Conversão

en: 
    
    Mixed Numbers
pt: 
    
    Número Mistos

en: 
    
    Factorization
pt: 
    
    Factorização

en: 
    
    Percentage
pt: 
    
    Percentagem

[ctx: @action opens a new question]
en: New
pt: Nova

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
pt: &Recuar

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
pt: Matemática

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
pt: Comparação

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
pt: Conversão

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
pt: Números Mistos

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
pt: Factorização

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
pt: Percentagem

en: Fonts
pt: Tipos de Letra

en: Percentage
pt: Percentagem

en: Comparison
pt: Comparação

en: Conversion
pt: Conversão

en: Mixed Numbers
pt: Números Mistos

en: Factorization
pt: Factorização

en: Solution:
pt: Solução:

en: Correct!
pt: Certo!

en: Incorrect!
pt: Incorrecto!

en: This is the current total number of solved tasks.
pt: O número total de problemas resolvidos.

en: Questions:
pt: Perguntas:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
pt: Correctas:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
pt: Incorrectas:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
pt: Ignoradas:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
pt: O número total de problemas resolvidos correctamente.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
pt: O número total de problemas não resolvidos.

en: This is the current total number of skipped tasks.
pt: O número total de problemas ignorados.

en: This part of the window shows the statistics.
pt: Esta parte da janela mostra as estatísticas.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
pt: Esta parte da janela mostra as estatísticas. Cada exercício que você faça é contado. Você poderá limpar as estatísticas se carregar no botão 'Novo' da barra de ferramentas ou se seleccionar 'Novo' no menu 'Ficheiro'

en: &Reset
pt: &Reiniciar

en: Click this button to reset the statistics.
pt: Carregue neste botão para limpar as estatísticas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
pt: &Número:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
pt: Modificar a cor dos números

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
pt: Sinal da &operação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
pt: Muda a cor dos sinais de operações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
pt: Barra de &fracções:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
pt: Muda a cor da barra fraccionária

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
pt: Muda o tipo de letra dos números

en: Click this button to skip this question.
pt: Carregue neste botão para saltar esta pergunta.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
pt: Neste exercício, você terá de resolver o problema gerado. Terá neste caso de indicar o numerador e o denominador. Poderá ainda ajustar a dificuldade do problema com os campos da barra de ferramentas. Não se esqueça de reduzir o resultado, se for forçada a utilização da forma reduzida.

[ctx: division symbol]
en: /
pt: :
