kbruch - en to pt_BR translation catalogue (172 entries)

en: KBruch modes:
pt_BR: Modos do KBruch:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open standard KBruch
pt_BR: Abre o KBruch padrão

en: Exercise
pt_BR: Exercício

[ctx: @info:tooltip]
en: Open learning KBruch
pt_BR: Abre o KBruch de aprendizagem

en: Learning
pt_BR: Aprendizagem

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt_BR: &Arquivo

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
pt_BR: Clique neste botão para selecionar o sinal de maior que.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'less than' sign.
pt_BR: Clique neste botão selecionar o sinal de menor que.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'equals' sign.
pt_BR: Clique neste botão selecionar o sinal de igual.

en: &Skip
pt_BR: &Ignorar

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to skip this question.
pt_BR: Clique neste botão para ignorar esta questão.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to compare two given fractions.
pt_BR: Neste exercício você deve comparar duas frações indicadas.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
pt_BR: Neste exercício você deve comparar duas frações indicadas, escolhendo o sinal de comparação correto.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result.
pt_BR: Clique neste botão para verificar o seu resultado.

en: &Next
pt_BR: &Próximo

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of your result
pt_BR: Insere o numerador do seu resultado

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of your result
pt_BR: Insere o denominador do seu resultado

en: &Check
pt_BR: Verifi&car

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
pt_BR: Clique neste botão para verificar o seu resultado. O botão não funcionará se você ainda não digitou um resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
pt_BR: Neste exercício você terá que converter um número em uma fração.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
pt_BR: Neste exercício você terá que converter um número em uma fração, indicando seu numerador e denominador. Não esqueça de reduzir o resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to get to the next question.
pt_BR: Clique neste botão para ir para o próximo problema.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pt_BR: Você digitou um 0 como denominador. Isto significa divisão por zero, a qual não é permitida. Este problema será contado como resolvido incorretamente.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pt_BR: Você digitou o resultado correto, mas não reduziu a fração.
    Sempre digite seus resultados como frações reduzidas. Este problema será contado como resolvido incorretamente.

en: N&ext
pt_BR: Pró&ximo

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 2.
pt_BR: Adiciona fator primo de 2.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 3.
pt_BR: Adiciona fator primo de 3.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 5.
pt_BR: Adiciona fator primo de 5.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 7.
pt_BR: Adiciona fator primo de 7.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 11.
pt_BR: Adiciona fator primo de 11.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 13.
pt_BR: Adiciona fator primo de 13.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 17.
pt_BR: Adiciona fator primo de 17.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 19.
pt_BR: Adiciona fator primo de 19.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the last entered prime factor.
pt_BR: Remove o último fator primo digitado.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to factorize a given number.
pt_BR: Neste exercício, você deve fatorar o número fornecido.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
pt_BR: Neste exercício, você deverá fatorar um número fornecido. Você tem que indicar todos os fatores primos do número. Você pode adicionar um fator primo clicando no botão correspondente. Os fatores primos escolhidos serão mostrados no campo de entrada. Não esqueça de indicar todos os fatores primos, mesmo quando um fator primo se repetir várias vezes. Clique no botão 'Apagar' para remover o último fator primo introduzido.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the integer part of the fraction
pt_BR: Insira a parte inteira da fração

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of the fraction
pt_BR: Insira o numerador da fração

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of the fraction
pt_BR: Insira o denominador da fração

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
pt_BR: Neste exercício, você tem que converter um número misto em uma relação e vice-versa.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
pt_BR: Neste exercício, você tem que converter um número misto em uma relação e vice-versa. Não se esqueça de reduzir o resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
pt_BR: Clique neste botão para verificar o seu resultado. O botão não funcionará se você ainda não digitou um resultado.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to get the next question.
pt_BR: Clique neste botão para obter o próximo problema.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
pt_BR: Você digitou um 0 como denominador. Isto significa divisão por zero, a qual não é permitido. Este problema será contado como resolvido incorretamente.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
pt_BR: Você digitou o resultado correto, mas na notação de número misto. Este problema será contado como resolvido incorretamente.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
pt_BR: Você digitou o resultado correto, mas não reduziu. Este problema será contado como resolvido incorretamente.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
pt_BR: %1% de %2 =

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the result of percentage question
pt_BR: Digite o resultado da questão de porcentagem

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to work with percentage questions.
pt_BR: Neste exercício você deve trabalhar com questões de porcentagem.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
pt_BR: Neste exercício, você tem que digitar a fração do número fornecido.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
pt_BR: Expandir

en: New
pt_BR: Nova

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
pt_BR: &Nova

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
pt_BR: Voltar

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
pt_BR: Dica

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
pt_BR: Cores

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
pt_BR: Agora as partes nos anéis interior e exterior tem o mesmo tamanho, e nós podemos adicionar as frações!
    
    Isto é chamado achar o denominador comum. O denominador comum divide os anéis em partes iguais.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
pt_BR: Existe um denominador comum menor. Você pode encontrá-lo?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
pt_BR: Você acabou de expandir a primeira fração por %1. Nosso objetivo principal é tornar todas as partes do mesmo tamanho. Tente expandir a primeira fração por %2 e a segunda fração por %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
pt_BR: Você acabou de expandir a segunda fração por %1. Nosso objetivo principal é tornar todas as partes do mesmo tamanho. Tente expandir a primeira fração por %2 e a segunda fração por %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
pt_BR[0]: %2 de 1 parte pintada.
pt_BR[1]: %2 de %1 partes pintadas.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
pt_BR[0]: %2 de 1 parte pintada.
pt_BR[1]: %2 de %1 partes pintadas.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
pt_BR: O anel externo representa a fração esquerda. %1
    
    O anel interno representa a fração direita. %2
    
    O botão 'Expandir' expande cada fração. Tente alterar um dos valores!

en: Learn calculating with fractions
pt_BR: Aprender a calcular com frações

en: Current maintainer, original author
pt_BR: Autor e mantenedor atual

en: New interface design and usability improvements
pt_BR: Novo desenho da interface e melhorias na usabilidade

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
pt_BR: Exercício ativo.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
pt_BR: Salva o tipo do exercício ativo.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
pt_BR: Habilitar adição

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
pt_BR: Habilita a adição para geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
pt_BR: Habilitar subtração

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
pt_BR: Habilita a adição/subtração para geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
pt_BR: Habilitar divisão

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
pt_BR: Habilita a divisão para geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
pt_BR: Habilitar multiplicação

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
pt_BR: Habilita a multiplicação para geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
pt_BR: Habilitar a multiplicação/divisão

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
pt_BR: Habilita a multiplicação/divisão para geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
pt_BR: Número de frações

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
pt_BR: Configura o número de frações para geração de problemas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
pt_BR: Máximo denominador comum

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
pt_BR: Configura o valor do maior denominador comum.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
pt_BR: Responder com frações reduzidas

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
pt_BR: Determina se as frações precisam ser reduzidas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
pt_BR: Número misto

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
pt_BR: Determina se as frações vão aparecer como números mistos ou não na solução.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
pt_BR: Determina se as frações precisam ser respondidas na forma mista ou não na solução.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
pt_BR: Determina se as frações vão aparecer como números mistos ou não nas questões.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
pt_BR: Número de problemas resolvidos corretamente

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
pt_BR: Número de problemas resolvidos

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
pt_BR: Número total de problemas resolvidos

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
pt_BR: Número de problemas ignorados

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
pt_BR: Cores dos números no visualizador de problemas

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
pt_BR: Cores dos sinais de operação no visualizador de problemas

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
pt_BR: Cores das barras de frações no visualizador de problemas

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
pt_BR: Fonte usada no visualizador de problemas

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
pt_BR: Habilitar a exibição também com números fracionários

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
pt_BR: Habilita/desabilita a exibição também com números fracionários especiais.

en: Question:
pt_BR: Pergunta:

en: Answer:
pt_BR: Resposta:

en: Operations:
pt_BR: Operações:

en: Arithmetic
pt_BR: Aritmética

en: Options:
pt_BR: Opções:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the options to solve the exercises.
pt_BR: Selecione as opções para resolver os exercícios.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
pt_BR: Esta parte da janela mostra as opções para resolver os exercícios. Use o manipulador entre as opções e a janela principal para alterar o tamanho desta parte da janela ou para ocultá-la, movendo o manipulador para a borda esquerda da janela principal.

en: Mixed number:
pt_BR: Número misto:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
pt_BR: Selecione se as frações irão aparecer como números mistos ou não na formulação da questão (exemplo de número misto: 1 4/5 = 9/5 ).

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
pt_BR: Selecione se as frações irão aparecer como números mistos ou não na resposta (exemplo de número misto: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Addition:
pt_BR: Adição:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use addition operator.
pt_BR: Selecione para usar o operador de adição.

en: Subtraction:
pt_BR: Subtração:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use subtraction operator.
pt_BR: Selecione para usar o operador de subtração.

en: Multiplication:
pt_BR: Multiplicação:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use multiplication operator.
pt_BR: Selecione para usar o operador de multiplicação.

en: Division:
pt_BR: Divisão:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use division operator.
pt_BR: Selecione para usar o operador de divisão.

en: Reduced form:
pt_BR: Forma reduzida:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to force the use of the reduced form.
pt_BR: Selecione para forçar o uso da forma reduzida.

en: Number of terms:
pt_BR: Número de termos:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of 
    terms you want
pt_BR: O número de
    termos desejado

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
pt_BR: Escolha o número de termos que você deseja 
    (2, 3, 4 ou 5) para calcular frações.

en: Maximum denominator:
pt_BR: Máximo denominador:

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum number you can have as main denominator
pt_BR: O número máximo que você pode ter como denominador comum

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
pt_BR: Escolha o número que será o máximo denominador comum: 10, 20, 30, 40 ou 50.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset statistics and set a new task.
pt_BR: Limpa as estatísticas e seleciona uma nova tarefa.

en: Back
pt_BR: Voltar

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to Modes screen.
pt_BR: Vai para a tela de seleção de modos.

en: 
    
    Arithmetic
pt_BR: 
    
    Aritmética

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
pt_BR: Neste exercício você deve resolver um problema com frações.

en: 
    
    Comparison
pt_BR: 
    
    Comparação

en: 
    
    Conversion
pt_BR: 
    
    Conversão

en: 
    
    Mixed Numbers
pt_BR: 
    
    Números mistos

en: 
    
    Factorization
pt_BR: 
    
    Fatoração

en: 
    
    Percentage
pt_BR: 
    
    Porcentagem

[ctx: @action opens a new question]
en: New
pt_BR: Nova

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
pt_BR: &Voltar

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
pt_BR: Aritmética

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
pt_BR: Comparação

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
pt_BR: Conversão

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
pt_BR: Números mistos

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
pt_BR: Fatoração

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Fonts
pt_BR: Fontes

en: Percentage
pt_BR: Porcentagem

en: Comparison
pt_BR: Comparação

en: Conversion
pt_BR: Conversão

en: Mixed Numbers
pt_BR: Números mistos

en: Factorization
pt_BR: Fatoração

en: Solution:
pt_BR: Solução:

en: Correct!
pt_BR: Correto!

en: Incorrect!
pt_BR: Incorreto!

en: This is the current total number of solved tasks.
pt_BR: Este é o número total de problemas resolvidos.

en: Questions:
pt_BR: Questões:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
pt_BR: Corretas:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
pt_BR: Incorretas:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
pt_BR: Ignoradas:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
pt_BR: Este é o número total de problemas resolvidos corretamente.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
pt_BR: Este é o número total de problemas não resolvidos.

en: This is the current total number of skipped tasks.
pt_BR: Este é o número total de problemas ignorados.

[ctx: @info:tooltip]
en: This part of the window shows the statistics.
pt_BR: Nesta parte da janela são mostradas as estatísticas.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
pt_BR: Nesta parte da janela são mostradas as estatísticas. Cada exercício que você faz é contado. Você pode reiniciar as estatísticas clicando no botão 'Nova', na barra de ferramentas ou selecionando 'Nova' no menu 'Arquivo'

en: &Reset
pt_BR: &Reiniciar

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to reset the statistics.
pt_BR: Clique neste botão para reiniciar as estatísticas.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
pt_BR: &Número:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
pt_BR: Altera a cor dos números

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
pt_BR: Sinal da &operação:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
pt_BR: Altera a cor dos sinais de operação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
pt_BR: Barra de &frações:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
pt_BR: Altera a cor da barra de frações

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
pt_BR: Altera a fonte dos números

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to skip this question.
pt_BR: Clique neste botão para ignorar esta questão.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
pt_BR: Neste exercício você precisa resolver a questão proposta. Você tem que indicar a parte inteira da fração, o numerador e o denominador. Você pode ajustar a dificuldade da questão na área da janela opções. Não se esqueça de reduzir o resultado, se a utilização da forma reduzida for forçada.
