kbruch - en to ro translation catalogue (158 entries)

en: KBruch modes:
ro: Moduri KBruch:

en: Open standard KBruch
ro: Deschideți versiunea standard KBruch

en: Open learning KBruch
ro: Deschideți ghidul KBruch

en: Learning
ro: Se învăța

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ro: &Fișier

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
ro: Apasă pe acest buton pentru a selecta semnul 'mai mare'.

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
ro: Apasă pe acest buton pentru a selecta semnul ' mai mic '.

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
ro: Apasă pe acest buton pentru a selecta semnul ' egal '.

en: &Skip
ro: &Omite

en: Click on this button to skip this question.
ro: Apasă pe acest buton pentru a omite această întrebare.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
ro: În acest exercițiu trebuie să comparați două fracții.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
ro: În acest exercițiu trebuie să comparați două fracții și să alegeți semnul corect

en: Click on this button to check your result.
ro: Apasă pe acest buton pentru a-ți verifica răspunsul

en: &Next
ro: &Următorul

en: Enter the numerator of your result
ro: Introduceți numărătorul obținut

en: Enter the denominator of your result
ro: Introduceți numitorul obținut

en: &Check
ro: &Verifică

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ro: Apasă pe acest buton pentru a-ți verifica rezultatul. Acest buton nu va avea efect în cazul în care nu ați introdus nimic.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
ro: În acest exercițiu va trebui să convertiți un număr într-o fracție.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
ro: În acest exercițiu va trebui să convertiți un număr într-o fracție prin introducerea numitorului și a numărătorului. Nu uitați să simplificați rezultatul .

en: Click on this button to get to the next question.
ro: Apăsați pe acest buton pentru a genera întrebarea următoare

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
ro: Ați introdus un 0 că și numitor.Acest lucru înseamnă împărțirea la zero, ce nu este permisă. Întrebarea va fi considerată incorect rezolvată.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
ro: Ați introdus răspunsul corect, însă nu ați simplificat.
     Rezultatul trebuie introdus mereu în forma sa simplificată. Întrebarea va fi considerată incorect rezolvată.

en: N&ext
ro: &Următorul

en: Backspace
ro: ștergere

en: Add prime factor 2.
ro: Adaugă factorul prim 2.

en: Add prime factor 3.
ro: Adaugă factorul prim 3.

en: Add prime factor 5.
ro: Adaugă factorul prim 5.

en: Add prime factor 7.
ro: Adaugă factorul prim 7.

en: Add prime factor 11.
ro: Adaugă factorul prim 11.

en: Add prime factor 13.
ro: Adaugă factorul prim13.

en: Add prime factor 17.
ro: Adaugă factorul prim 17.

en: Add prime factor 19.
ro: Adaugă factorul prim 19.

en: Removes the last entered prime factor.
ro: Înlocuiește ultimul factor prim introdus.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
ro: În acest exercițiu va trebui să descompuneți în factori primi un număr dat.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
ro: În acest exercițiu va trebui să descompuneți în factori primi un număr dat. Trebuie să introduceți toți factorii primi ai numărului. Puteți adaugă un factor prim prin apăsarea butonului corespunzător. Factorii primi aleși vor fi afișați în câmpul de intrare a datelor. Nu uitați să introduceți toți factorii primi,chiar și când un factor prim se repetă. Apăsați pe butonul de 'Ștergere' pentru a șterge ultimul factor prim introdus.

en: Enter the integer part of the fraction
ro: Introduceți partea întreagă a fracției

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
ro: Apasă acest buton pentru a-ți verifica rezultatul. Acest buton nu va avea efect în cazul în care nu ați introdus nimic.

en: Click this button to get the next question.
ro: Apăsați acest buton pentru a genera întrebarea următoare.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
ro: Ați introdus 0 că și numitor.Acest lucru înseamnă împărțirea la zero, ce nu este permisă. Întrebarea va fi considerată incorect rezolvată.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
ro: Ați introdus răspunsul corect,însă nu cu notațiile numerelor mixte .  Întrebarea va fi considerată incorect rezolvată.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
ro: Ați introdus răspunsul corect, însă nu ați simplificat. Întrebarea va fi considerată incorect rezolvată.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
ro: %1% din %2=

en: Enter the result of percentage question
ro: Introduceți rezultatul întrebării cu procente

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
ro: În acest exercițiu veți lucra cu întrebări legate de procente.

en: New
ro: Nou

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
ro: &Nou

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
ro: Înapoi

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
ro: Indiciu

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ro: Culori

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
ro: Acum parte din inelul interior și a celui exterior au aceeași mărime,astfel că putem aduna fracțiile!
     
     Acest procedeu se numește găsirea unui numitor comun.Numitorul comun împarte inelele în părți egale.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
ro: Există și un numitor comun mai mic. Îl poți găsi ?

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
ro[0]: %2 din 1 parte vopsită.
ro[1]: %2 din %1 părți vopsite.
ro[2]: %2 din %1 părți vopsite.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
ro[0]: %2 din 1 partea vopsită.
ro[1]: %2 din %1 părți vopsite.
ro[2]: %2 din %1 de părțile vopsite.

en: Learn calculating with fractions
ro: Învață să calculezi fracțiile

en: New interface design and usability improvements
ro: Design nou al interfeței și îmbunătățiri de accesibilitate

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
ro: Exercițiu în derulare.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
ro: Salvează tipul de exercițiu în derulare.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
ro: Activează adunarea

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
ro: Activează adunarea pentru generarea de activități.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
ro: Activează scăderea .

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
ro: Activează adunarea/scăderea pentru generarea de activități.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
ro: Activează împărțirea.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
ro: Activează împărțirea pentru generarea de activități.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
ro: Activează înmulțirea .

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
ro: Activează înmulțirea pentru generarea de activități.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
ro: Activează înmulțirea/ împărțirea .

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
ro: Activează înmulțirea/împărțirea pentru generarea de activități.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
ro: Numărul de fracții

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
ro: Setați numărul de fracții pentru generarea de activități.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
ro: Maximul numitorului comun

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
ro: Setați valoarea maximă a numitorului comun.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
ro: Răspundeți cu fracții simplificate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
ro: Setați dacă fracțiile trebuie reduse.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
ro: Număr mixt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
ro: Setați dacă în soluție fracția va apărea în formă mixtă sau nu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
ro: Setați dacă fracțiile vor necesita răspunsuri în formă mixtă sau nu.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
ro: Setați dacă în întrebări,fracțiile vor în formă mixtă sau nu.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
ro: Numărul activităților rezolvate corect

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
ro: Numărul de activități rezolvate

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
ro: Numărul total de activități rezolvate

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
ro: Numărul de activități omise

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
ro: Culorile numerelor în modul de vizualizare al activităților

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
ro: Culorile semnelor de operație în modul de vizualizare al activităților

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
ro: Culoarea liniei de fracție în modul de vizualizare al activităților

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
ro: Fonturi utilizate în modul de vizualizare al activităților

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
ro: Activează afișarea rezultatului că și număr mixt

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
ro: Activați/ dezactivați afișarea rezultatului cu notații speciale de numere mixte.

en: Question:
ro: Întrebare:

en: Answer:
ro: Răspuns:

en: Operations:
ro: Operații:

en: Arithmetic
ro: Aritmetic

en: Options:
ro: Opțiuni:

en: Set the options to solve the exercises.
ro: Setează opțiunile pentru a rezolva exercițiile.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
ro: Această parte a ferestrei afișează opțiunile de rezolvare a exercițiilor . Utilizați cursorul dintre opțiuni și fereastra principală pentru a modifica mărimea acestei secțiuni de fereastră sau prin mișcarea cursorului către marginea stânga a ferestrei principale pentru a o ascunde

en: Mixed number:
ro: Număr mixt:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
ro: Setați dacă fracțiile vor apărea ,sau nu ca și numere mixte în întrebare ( exemple de numere mixte : 1 4/5=9/5).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
ro: Setați dacă fracțiile vor apărea ,sau nu ca și numere mixte în răspuns ( exemple de numere mixte : 1 4/5=9/5).

en: Addition:
ro: Adunare:

en: Check this to use addition operator.
ro: Bifați aici pentru a utiliza operatorul de adunare.

en: Subtraction:
ro: Scădere:

en: Check this to use subtraction operator.
ro: Bifați aici pentru a utiliza operatorul de scădere.

en: Multiplication:
ro: Înmulțire:

en: Check this to use multiplication operator.
ro: Bifați aici pentru a utiliza operatorul de înmulțire.

en: Division:
ro: Împărțire:

en: Check this to use division operator.
ro: Bifați aici pentru a utiliza operatorul de împărțire

en: Reduced form:
ro: Forma redusă:

en: Check this to force the use of the reduced form.
ro: Bifați aici pentru forțarea utilizării formei reduse.

en: Number of terms:
ro: Numărul termenilor:

en: The number of 
    terms you want
ro: Numărul 
     termenilor pe care îi doriți

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
ro: Alegeți numărul termenilor(2,3,4 sau 5) pe care 
     îi doriți pentru a calcula fracțiile

en: Maximum denominator:
ro: Numitorul maxim:

en: The maximum number you can have as main denominator
ro: Numărul maxim pe care îl puteți avea că și numitor comun :

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
ro: Alegeți numărul ce va fi numitorul maxim: 10, 20, 30, 40 or 50.

en: Reset statistics and set a new task.
ro: Resetați statisticile și setați o nouă activitate.

en: Back
ro: Înapoi

en: Go back to Modes screen.
ro: Înapoi la modul ecran.

en: 
    
    Arithmetic
ro: 
    
    Aritmetic

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
ro: În acest exercițiu va trebui să  rezolvați o întrebare dată cu ajutorul fracțiilor.

en: 
    
    Comparison
ro: 
    
    Comparație

en: 
    
    Conversion
ro: 
    
    Conversie

en: 
    
    Factorization
ro: 
    
    Descompunere în factori

en: 
    
    Percentage
ro: 
    
    Procentaj

[ctx: @action opens a new question]
en: New
ro: Nou

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
ro: În&apoi

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
ro: Aritmetic

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
ro: Comparație

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
ro: Conversie

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
ro: Descompunere în factori

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
ro: Procentaj

en: Fonts
ro: Fonturi

en: Percentage
ro: Procentaj

en: Comparison
ro: Comparație

en: Conversion
ro: Conversie

en: Factorization
ro: Descompunere în factori

en: Solution:
ro: Soluție:

en: Correct!
ro: Corect!

en: Incorrect!
ro: Incorect!

en: This is the current total number of solved tasks.
ro: Acesta este totalul curent al activităților rezolvate.

en: Questions:
ro: Întrebări:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
ro: Corect:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
ro: Incorect:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
ro: Omise:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
ro: Acesta este totalul curent al activităților rezolvate corect.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
ro: Acesta este totalul curent al activităților nerezolvate.

en: This is the current total number of skipped tasks.
ro: Acesta este totalul curent al activităților omise.

en: This part of the window shows the statistics.
ro: Această parte a ferestrei afișează statisticile.

en: &Reset
ro: &Reinițializează

en: Click this button to reset the statistics.
ro: Apăsați acest buton pentru a reinițializa statisticile.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
ro: &Număr:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
ro: Modificați culoarea numerelor

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
ro: &Semnul operației

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
ro: &Modificați culoarea semnelor de operație

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
ro: &Linia de fracție

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
ro: Modificați culoarea liniei de fracție

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
ro: Modificați fontul numerelor

en: Click this button to skip this question.
ro: Apasă acest buton pentru a omite această întrebare.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
ro: În acest exercițiu va trebui să rezolvați întrebarea generată. Va trebui să introduceți partea întreagă a fracției, numărătorul dar și numitorul. Puteți ajusta nivelul de dificultate a întrebării din secțiunea opțiuni a ferestre. Nu uitați să simplificați rezultatul, în cazul în care utilizarea formei reduse este forțată.
