kbruch - en to sv translation catalogue (172 entries)

en: KBruch modes:
sv: Kbruchs lägen:

[ctx: @info:tooltip]
en: Open standard KBruch
sv: Öppna standardversionen av Kbruch

en: Exercise
sv: Övning

[ctx: @info:tooltip]
en: Open learning KBruch
sv: Öppna inlärningsversionen av Kbruch

en: Learning
sv: Inlärning

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
sv: &Arkiv

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
sv: Klicka på knappen för att välja tecken för 'större än'.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'less than' sign.
sv: Klicka på knappen för att välja tecken för 'mindre än'.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to select the 'equals' sign.
sv: Klicka på knappen för att välja 'likhetstecken'.

en: &Skip
sv: &Hoppa över

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to skip this question.
sv: Klicka på knappen för att hoppa över frågan.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to compare two given fractions.
sv: I den här övningen ska du jämföra två givna bråk.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
sv: I den här övningen ska du jämföra två givna bråk genom att välja rätt jämförelsetecken.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result.
sv: Klicka på knappen för att kontrollera resultatet.

en: &Next
sv: &Nästa

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of your result
sv: Skriv in resultatets täljare

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of your result
sv: Skriv in resultatets nämnare

en: &Check
sv: &Kontrollera

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
sv: Klicka på knappen för att kontrollera resultatet. Knappen fungerar inte om du inte har skrivit in ett resultat ännu.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
sv: I den här övningen ska du konvertera ett tal till ett bråk.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
sv: I den här övningen ska du konvertera ett givet tal till ett bråk genom att skriva in täljare och nämnare. Glöm inte bort att ange resultatet på normalform.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click on this button to get to the next question.
sv: Klicka på knappen för att gå till nästa fråga.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
sv: Du skrev in 0 som nämnare. Det betyder en division med noll, vilket inte är tillåtet. Den här frågan räknas inte som rätt löst.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
sv: Du skrev in rätt resultat, men inte på normalform.
    Skriv alltid in resultatet på normalform. Den här frågan räknas inte som rätt löst.

en: N&ext
sv: &Nästa

en: Backspace
sv: Baksteg

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 2.
sv: Lägg till primtalsfaktor 2.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 3.
sv: Lägg till primtalsfaktor 3.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 5.
sv: Lägg till primtalsfaktor 5.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 7.
sv: Lägg till primtalsfaktor 7.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 11.
sv: Lägg till primtalsfaktor 11.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 13.
sv: Lägg till primtalsfaktor 13.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 17.
sv: Lägg till primtalsfaktor 17.

[ctx: @info:tooltip]
en: Add prime factor 19.
sv: Lägg till primtalsfaktor 19.

[ctx: @info:tooltip]
en: Removes the last entered prime factor.
sv: Tar bort den senast tillagda primtalsfaktorn.

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to factorize a given number.
sv: I den här övningen ska du faktorisera ett givet tal.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
sv: I den här övningen ska du faktorisera ett givet tal. Du måste skriva in alla primtalsfaktorer i talet. Du kan lägga till en primtalsfaktor genom att klicka på motsvarande knapp. Den valda primtalsfaktorn visas i inmatningsfältet. Glöm inte att skriva in alla primtalsfaktorer, även om en faktor upprepas flera gånger. Tryck på knappen 'Baksteg' för att ta bort den sist inskrivna primtalsfaktorn.

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the integer part of the fraction
sv: Skriv in bråkets heltalsdel

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the numerator of the fraction
sv: Skriv in bråkets täljare

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the denominator of the fraction
sv: Skriv in bråkets nämnare

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
sv: I den här övningen ska du konvertera ett blandat tal till ett bråk och tvärtom.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
sv: I den här övningen ska du konvertera ett blandat tal till ett bråk och tvärtom. Glöm inte bort att ange resultatet på normalform.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
sv: Klicka på knappen för att kontrollera resultatet. Knappen fungerar inte om du inte har skrivit in ett resultat ännu.

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to get the next question.
sv: Klicka på knappen för att gå till nästa fråga.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
sv: Du skrev in 0 som nämnare. Det betyder en division med noll, vilket inte är tillåtet. Den här frågan räknas inte som rätt löst.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
sv: Du skrev in rätt resultat, men inte på blandad form. Frågan kommer att räknas som inte rätt löst.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
sv: Du skrev in rätt resultat, men inte på normalform. Frågan kommer att räknas som inte rätt löst.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
sv: %1 % av %2 =

[ctx: @info:tooltip]
en: Enter the result of percentage question
sv: Skriv in svaret på procentfrågan

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to work with percentage questions.
sv: I den här övningen kommer du att arbeta med procentfrågor.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
sv: I den här övningen ska du ange bråkdelen av det angivna talet.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
sv: Expandera

en: New
sv: Ny

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
sv: &Ny

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
sv: Tips

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
sv: Färger

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
sv: Nu har delarna i den inre och yttre cirkeln samma storlek, och vi kan addera bråkdelarna.
    
    Detta kallas att hitta den gemensamma nämnaren. Den gemensamma nämnaren delar upp cirklarna i lika stora delar.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
sv: Det finns en mindre gemensam nämnare. Kan du hitta den?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
sv: Du har just expanderat det första bråket med %1. Vårt huvudmål är att göra alla delar lika stora. Försök att expandera det första bråket med %2 och det andra med %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
sv: Du har just expanderat det andra bråket med %1. Vårt huvudmål är att göra alla delar lika stora. Försök att expandera det första bråket med %2 och det andra med %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
sv[0]: %2 av 1 färgad del.
sv[1]: %2 av %1 färgade delar.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
sv[0]: %2 av 1 färgad del.
sv[1]: %2 av %1 färgade delar.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
sv: Den yttre cirkeln representerar det vänstra bråket. %1
    
    Den inre cirkeln representerar det högra bråket. %2
    
    Knappen 'Expandera' expanderar varje bråk. Försök ändra en av nummerrutornas värde!

en: KBruch
sv: Kbruch

en: Learn calculating with fractions
sv: Lär dig räkna med bråk

en: Current maintainer, original author
sv: Nuvarande underhåll, ursprunglig upphovsman

en: New interface design and usability improvements
sv: Ny gränssnittskonstruktion och förbättringar av användbarhet

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
sv: Aktiv övning.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
sv: Sparar den aktiva övningens typ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
sv: Aktivera addition

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
sv: Aktivera addition när uppgifter skapas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
sv: Aktivera subtraktion

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
sv: Aktivera addition och subtraktion när uppgifter skapas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
sv: Aktivera division

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
sv: Aktivera division när uppgifter skapas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
sv: Aktivera multiplikation

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
sv: Aktivera multiplikation när uppgifter skapas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
sv: Aktivera multiplikation och division

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
sv: Aktivera multiplikation och division när uppgifter skapas.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
sv: Antal bråk

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
sv: Ange antal bråk för att skapa uppgifter.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
sv: Maximal gemensam nämnare

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
sv: Ställ in maximalt värde för den gemensamma nämnaren.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
sv: Svara med bråk på normalform

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
sv: Markera om bråken ska behöva anges på normalform.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
sv: Blandat tal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
sv: Anger om bråken ska visas med blandad form eller inte i lösningen.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
sv: Anger om svar vid lösning ska kräva bråk med blandad form eller inte.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
sv: Anger om bråken ska visas med blandad form eller inte i frågor.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
sv: Antal riktigt lösta uppgifter

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
sv: Antal utförda uppgifter

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
sv: Totalt antal utförda uppgifter

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
sv: Antal överhoppade uppgifter

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
sv: Färg på talen i uppgiftsfönstret

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
sv: Färg på operatorerna i uppgiftsfönstret

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
sv: Färg på bråkstrecken i uppgiftsfönstret

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
sv: Teckensnitt som används i uppgiftsfönstret

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
sv: Aktivera att också visa resultatet som ett blandat tal

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
sv: Aktiverar eller inaktiverar visning av resultatet också med den speciella blandade talnotationen.

en: Question:
sv: Fråga:

en: Answer:
sv: Svar:

en: Operations:
sv: Räknesätt:

en: Arithmetic
sv: Aritmetik

en: Options:
sv: Alternativ:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set the options to solve the exercises.
sv: Ställ in alternativ för lösning av övningarna.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
sv: Den här delen av fönstret visar alternativen för att lösa övningarna. Använd greppet mellan alternativen och huvudfönstret för att ändra storlek på den här delen av fönstret, eller dölj den genom att flytta greppet till huvudfönstrets vänsterkant.

en: Mixed number:
sv: Blandat tal:

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
sv: Ange om bråken ska visas med blandad form eller inte i frågeuttryck (exempel på blandad form: 1 4/5 = 9/5).

[ctx: @info:tooltip]
en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
sv: Ange om bråken ska visas med blandad form eller inte i svaret (exempel på blandad form: 1 4/5 = 9/5).

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use addition operator.
sv: Markera för att använda additionsoperator.

en: Subtraction:
sv: Subtraktion:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use subtraction operator.
sv: Markera för att använda subtraktionsoperator.

en: Multiplication:
sv: Multiplikation:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use multiplication operator.
sv: Markera för att använda multiplikationsoperator.

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to use division operator.
sv: Markera för att använda divisionsoperator.

en: Reduced form:
sv: Normalform:

[ctx: @info:tooltip]
en: Check this to force the use of the reduced form.
sv: Markera för att tvinga att normalform används.

en: Number of terms:
sv: Antal termer:

[ctx: @info:tooltip]
en: The number of 
    terms you want
sv: Antal termer
    du vill ha

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
sv: Välj antal termer (2, 3, 4 eller 5) som
    du vill använda för att beräkna bråk.

en: Maximum denominator:
sv: Maximal nämnare:

[ctx: @info:tooltip]
en: The maximum number you can have as main denominator
sv: Maximalt värde du kan ha som gemensam nämnare

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
sv: Välj talet som används som maximalt värde för den gemensamma nämnaren: 10, 20, 30, 40 eller 50.

[ctx: @info:tooltip]
en: Reset statistics and set a new task.
sv: Nollställ statistik och ställ in en ny uppgift.

en: Back
sv: Tillbaka

[ctx: @info:tooltip]
en: Go back to Modes screen.
sv: Gå tillbaka till lägesskärmen.

en: 
    
    Arithmetic
sv: 
    
    Aritmetik

[ctx: @info:tooltip]
en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
sv: I den här övningen ska du lösa en given uppgift med bråk.

en: 
    
    Comparison
sv: 
    
    Jämförelse

en: 
    
    Conversion
sv: 
    
    Konvertering

en: 
    
    Mixed Numbers
sv: 
    
    Blandade tal

en: 
    
    Factorization
sv: 
    
    Faktorisering

en: 
    
    Percentage
sv: 
    
    Procent

[ctx: @action opens a new question]
en: New
sv: Ny

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
sv: Till&baka

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
sv: Aritmetik

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
sv: Jämförelse

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
sv: Konvertering

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
sv: Blandade tal

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
sv: Faktorisering

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
sv: Procent

en: Fonts
sv: Teckensnitt

en: Percentage
sv: Procent

en: Comparison
sv: Jämförelse

en: Conversion
sv: Konvertering

en: Mixed Numbers
sv: Blandade tal

en: Factorization
sv: Faktorisering

en: Solution:
sv: Lösning:

en: Correct!
sv: Riktigt!

en: Incorrect!
sv: Felaktigt!

en: This is the current total number of solved tasks.
sv: Det här är antal hittills utförda uppgifter.

en: Questions:
sv: Frågor:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
sv: Riktiga:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
sv: Felaktiga:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
sv: Överhoppade:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
sv: Det här är antal hittills felaktigt lösta uppgifter.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
sv: Det här är antal hittills utförda uppgifter.

en: This is the current total number of skipped tasks.
sv: Det här är totalt antal överhoppade uppgifter.

[ctx: @info:tooltip]
en: This part of the window shows the statistics.
sv: Den här delen av fönstret visar statistiken.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
sv: Den här delen av fönstret visar statistiken. Varje övning du gör räknas. Du kan nollställa statistiken genom att klicka på knappen 'Ny' i verktygsraden eller genom att välj 'Ny' i menyn 'Arkiv'.

en: &Reset
sv: &Nollställ

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to reset the statistics.
sv: Klicka på knappen för att nollställa statistiken.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
sv: &Tal:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
sv: Ändra talens färg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
sv: &Operatorsymbol:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
sv: Ändra operatorsymbolernas färg

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
sv: &Bråkstreck:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
sv: Ändra bråkstreckets färg

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
sv: Ändra talens teckensnitt

[ctx: @info:tooltip]
en: Click this button to skip this question.
sv: Klicka på knappen för att hoppa över frågan.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
sv: I den här övningen ska du besvara den skapade frågan. Du måste skriva in bråkets heltalsdel, täljaren och nämnaren. Du kan justera frågans svårighetsgrad i fönsterdelen med alternativ. Glöm inte bort att ange resultatet på normalform, om användning av normalform krävs.
