kbruch - en to tg translation catalogue (42 entries)

en: Click on this button to check your result.
tg: Ин тугмаро зер карда натиҷаро бисанҷед

en: Enter the numerator of your result
tg: Рақамгузории натиҷаҳоятнро ворид кунед. ворид кунед

en: Enter the denominator of your result
tg: Махраҷи натиҷаҳоятнро ворид кунед.

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
tg: Ин тугмаро зер карда натиҷаи Шуморо тафтиш кунед. Агар Шумо натиҷаро то ҳол ворид накардед тугма кор намекунад.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
tg: Дар ин дарс шумо бояд рақамро ба каср табдил диҳед.

en: Add prime factor 2.
tg: Иловаи фактори асосии 2

en: Add prime factor 3.
tg: Иловаи фактори асосии 3

en: Add prime factor 5.
tg: Иловаи фактори асосии 5

en: Add prime factor 7.
tg: Иловаи фактори асосии7

en: Add prime factor 11.
tg: Иловаи фактори асосии 11

en: Add prime factor 13.
tg: Иловаи фактори асосии13

en: Add prime factor 17.
tg: Иловаи фактори асосии 17

en: Add prime factor 19.
tg: Иловаи фактори асосии 19

en: Removes the last entered prime factor.
tg: Бартараф кардани фактори асосии дохилшуда.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
tg: Дар ин дарс ба шумо лозим меояд,ки рақами додашударо далелдошта кунонед.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
tg: Рангҳо

en: Learn calculating with fractions
tg: Ҳисоббарориро бо касрҳояш омӯз.

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
tg: Машқи фаъол

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
tg: Нигоҳ доштани намуди машқи фаъол

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
tg: Имконият Илова/Тарҳ барои ҳосили вазифа.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
tg: Имконият додан.Зарб/Тақсим

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
tg: Имконият додан Зарб/Тақсим барои ҳосили вазифа

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
tg: Миқдори талабот

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
tg: Рақами касрро барои ҳосили вазифа муайян кунед

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
tg: Махраҷи асосии зиёдтарин

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
tg: Арзиши зиёдтарини махраҷи асосиро муйян кунед.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
tg: Рақами вазифаҳои дуруст ҳалшуда

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
tg: Шумораи вазифаҳои ҳалшуда

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
tg: Арзиши умумии вазифаҳои ҳалшуда

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
tg: Рақамҳоро дар намуди вазифа ранга кунед.

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
tg: Ранги нишонаҳои амалиёт дар намуди вазифа

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
tg: Ранги сутунҳои касрҳо дар намуди вазифа ранга кунед.

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
tg: Истифодаи ҳуруф барои намуди вазифа

en: Operations:
tg: Амалиётҳо:

en: The maximum number you can have as main denominator
tg: Рақами зиёдтарине,ки шумо ҳамчун махраҷи асосӣ дошта метавонед.

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
tg: Рақами зиёдтаринро барои махраҷи асосӣ интихоб кунед10,20,30,40ё50.

en: This is the current total number of solved tasks.
tg: Ин рақами ҷории умумии вазифаҳои ҳалшуда мебошад.

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
tg: Ин рақами ҷории умумии вазифаҳои дуруст ҳалшуда мебошад.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
tg: Ин рақами ҷории умумии  вазифаҳои ҳал нашуда мебошад.

en: This part of the window shows the statistics.
tg: Ин қисми равзана статистикаро нишон медиҳад.

en: &Reset
tg: &Бозсозӣ

[ctx: division symbol]
en: /
tg: рамзи тақсим/
