kbruch - en to th translation catalogue (30 entries)

en: KBruch modes:
th: โหมด KBruch;

en: >
th: มากกว่า

en: <
th: น้อยกว่า

en: Click on this button to skip this question.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อข้ามคำถามข้อนี้

en: Click on this button to check your result.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อตรวจผลของคุณ

en: Enter the numerator of your result
th: ใส่ค่าเศษของเศษส่วนของคำตอบของคุณ

en: Enter the denominator of your result
th: ใส่ค่าส่วนของเศษส่วนในคำตอบของคุณ

en: &Check
th: &ตรวจ

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อตรวจสอบคำตอบของคุณ ปุ่มนี้จะไม่สามารถกดได้ หากว่าคุณยังไม่ได้ใส่ คำตอบลงไป

en: Click on this button to get to the next question.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อไปยังคำถามต่อไป

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
th: คุณได้ใส่เลข 0 ลงไปในค่าส่วน ซึ่งหมายความว่าจะเป็นการหารด้วยเลขศูนย์ ซึ่งไม่ถูกนิยามสำหรับปัญหาข้อนี้ จะถูกนับว่าผิด

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
th: คุณใส่คำตอบได้ถูกต้อง แต่ไม่เป็นเศษส่วนอย่างต่ำ
    ให้ใส่คำตอบของคุณเป็นเศษส่วนอย่างต่ำเสมอ ปัญหาข้อนี้จะถูกนับว่าผิด

en: N&ext
th: ต่อไ&ป

en: Enter the integer part of the fraction
th: ป้อนส่วนที่เป็นจำนวนเต็มของเศษส่วน

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อตรวจสอบคำตอบของคุณ ปุ่มนี้จะไม่สามารถกดได้ หากว่าคุณยังไม่ได้ใส่คำตอบลงไป

en: Click this button to get the next question.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อตอบคำถามข้อต่อไป

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
th: ในแบบฝึกหัดนี้ จะเป็นคำถามเกี่ยวกับเรื่องร้อยละ

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
th: สี

en: Learn calculating with fractions
th: เรียนรูการคำนวณกับเศษส่วน

en: Options:
th: ตัวเลือก:

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
th: ในแบบฝึกหัดนี้ คุณจะต้องแก้ปัญหาเศษส่วน

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
th: ย้อนกลั&บ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
th: ตัวเ&ลข:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
th: เปลี่ยนสีของตัวเลข

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
th: เ&ครื่องหมายคำนวณ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
th: เปลี่ยนสีของเครื่องหมายคำนวณ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
th: เส้นเ&ศษส่วน:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
th: เปลี่ยนสีเส้นเศษส่วน

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
th: เปลี่ยนแบบอักษรของตัวเลข

en: Click this button to skip this question.
th: คลิกที่ปุ่มนี้เพื่อข้ามคำถามข้อนี้
