kbruch - en to ug translation catalogue (36 entries)

en: KBruch modes:
ug: KBruch

en: Learning
ug: ئۆگىنىش

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ug: ھۆججەت(&F)

en: &Skip
ug: ئاتلا(&S)

en: &Next
ug: كېيىنكى(&N)

en: &Check
ug: تەكشۈر(&C)

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
ug: كېڭەيت

en: New
ug: يېڭى

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
ug: يېڭى(&N)

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
ug: كەينى

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
ug: كۆرسەتمە(Hint)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
ug: رەڭلەر

en: Question:
ug: سوئال:

en: Answer:
ug: جاۋاب:

en: Operations:
ug: مەشغۇلات:

en: Arithmetic
ug: ھېساب(ئارىفمېتىكا)

en: Options:
ug: تاللانمىلار:

en: Back
ug: كەينى

en: 
    
    Arithmetic
ug: 
    
    ھېساب(ئارىفمېتىكا)

en: 
    
    Comparison
ug: 
    
    سېلىشتۇرۇش

en: 
    
    Conversion
ug: 
    
    ئالماشتۇرۇش

en: 
    
    Mixed Numbers
ug: 
    
    ئارىلاش سانلار

en: 
    
    Percentage
ug: 
    
    پىرسەنت

[ctx: @action opens a new question]
en: New
ug: يېڭى

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
ug: كەينى(&B)

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
ug: ھېساب(ئارىفمېتىكا)

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
ug: سېلىشتۇرۇش

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
ug: ئالماشتۇرۇش

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
ug: پىرسەنت

en: Fonts
ug: خەت نۇسخىلىرى

en: Percentage
ug: پىرسەنت

en: Comparison
ug: سېلىشتۇرۇش

en: Conversion
ug: ئالماشتۇرۇش

en: Mixed Numbers
ug: ئارىلاش سانلار

en: &Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇر(&R)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
ug: سانى(&N):
