kbruch - en to uk translation catalogue (173 entries)

en: KBruch modes:
uk: Режими KBruch:

en: Open standard KBruch
uk: Відкрити звичайний KBruch

en: Exercise
uk: Вправа

en: Open learning KBruch
uk: Відкрити навчальний KBruch

en: Learning
uk: Навчання

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

en: Click on this button to select the 'greater than' sign.
uk: Натисніть кнопку, щоб вибрати знак «більше».

en: Click on this button to select the 'less than' sign.
uk: Натисніть кнопку, щоб вибрати знак «менше».

en: Click on this button to select the 'equals' sign.
uk: Натисніть кнопку, щоб вибрати знак «дорівнює».

en: &Skip
uk: Проп&устити

en: Click on this button to skip this question.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб пропустити це питання.

en: In this exercise you have to compare two given fractions.
uk: У цій вправі слід порівняти 2 даних дроби.

en: In this exercise you have to compare two given fractions and choose the correct comparison sign.
uk: У цій вправі необхідно порівняти 2 даних дроби вибором правильного знаку порівняння.

en: Click on this button to check your result.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб перевірити ваш результат.

en: &Next
uk: &Далі

en: Enter the numerator of your result
uk: Введіть чисельник вашого результату

en: Enter the denominator of your result
uk: Введіть знаменник вашого результату

en: &Check
uk: Пе&ревірити

en: Click on this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб перевірити ваш результат. Кнопка не працюватиме, якщо ви ще не ввели результат.

en: In this exercise you have to convert a number into a fraction.
uk: У цій вправі вам необхідно перетворити число у дріб.

en: In this exercise you have to convert a given number into a fraction by entering a numerator and denominator. Do not forget to reduce the result.
uk: В цій вправі потрібно перетворити дане число у дріб, вказавши чисельник і знаменник. Не забудьте скоротити результат.

en: Click on this button to get to the next question.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб перейти до наступного завдання.

en: You entered a 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
uk: Ви ввели 0 як знаменник. Це означає ділення на нуль, а цього робити не можна. Це завдання буде зараховано як розв'язане неправильно.

en: You entered the correct result, but not reduced.
    Always enter your results as reduced. This question will be counted as not correctly solved.
uk: Ви ввели правильний результат, але не скоротили.
    Завжди скорочуйте дроби результату. Це завдання буде зараховане як розв'язане неправильно.

en: N&ext
uk: Да&лі

en: Add prime factor 2.
uk: Додати простий множник 2.

en: Add prime factor 3.
uk: Додати простий множник 3.

en: Add prime factor 5.
uk: Додати простий множник 5.

en: Add prime factor 7.
uk: Додати простий множник 7.

en: Add prime factor 11.
uk: Додати простий множник 11.

en: Add prime factor 13.
uk: Додати простий множник 13.

en: Add prime factor 17.
uk: Додати простий множник 17.

en: Add prime factor 19.
uk: Додати простий множник 19.

en: Removes the last entered prime factor.
uk: Вилучає останній введений множник.

en: In this exercise you have to factorize a given number.
uk: У цій вправі необхідно буде розкласти дане число на множники.

en: In this exercise you have to factorize a given number. You have to enter all prime factors of the number. You can add a prime factor by clicking on the corresponding button. The chosen prime factors will be shown in the input field. Do not forget to enter all prime factors, even when a prime factor repeats several times. Click the 'Backspace' button to remove the last entered prime factor.
uk: В цій вправі потрібно розкласти дане число на прості множники. Простий множник додається клацанням на відповідну кнопку. Вибрані прості множники буде показано в полі вводу. Не забудьте ввести всі прості множники, навіть якщо вони повторюються декілька разів! Натисніть кнопку «Backspace», щоб вилучити останній введений простий множник.

en: Enter the integer part of the fraction
uk: Введіть цілу частину дробу

en: Enter the numerator of the fraction
uk: Вкажіть чисельник дробу

en: Enter the denominator of the fraction
uk: Вкажіть знаменник дробу

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa.
uk: У цій вправі вам слід перетворити мішаний дріб у відношення чисел і навпаки.

en: In this exercise you have to convert a mixed number into a ratio and vice versa. Do not forget to reduce the result.
uk: У цій вправі вам слід перетворити мішаний дріб у відношення чисел і навпаки. Не забудьте скоротити результат.

en: Click this button to check your result. The button will not work if you have not entered a result yet.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб перевірити ваш результат. Кнопка не працюватиме, якщо ви ще не ввели результат.

en: Click this button to get the next question.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб перейти до наступного завдання.

en: You entered 0 as the denominator. This means division by zero, which is not allowed. This question will be counted as not correctly solved.
uk: Ви ввели 0 як знаменник. Це означає ділення на нуль, а цього робити не можна. Це завдання буде зараховано як розв'язане неправильно.

en: You entered the correct result, but not in the mixed number notation. This question will be counted as not correctly solved.
uk: Ви ввели правильний результат, але не у форматі мішаного дробу. Це завдання буде зараховане як розв'язане неправильно.

en: You entered the correct result, but not reduced. This question will be counted as not correctly solved.
uk: Ви ввели правильний результат, але не скоротили. Це завдання буде зараховане як розв'язане неправильно.

[ctx: %1 percentage of %2]
en: %1% of %2 =
uk: %1% від %2 =

en: Enter the result of percentage question
uk: Введіть відповідь на питання про відсотки

en: In this exercise you have to work with percentage questions.
uk: У цій вправі необхідно вирішити завдання з відсотками.

en: In this exercise you have to enter the fraction of the given number.
uk: У цій вправі слід вказати дріб, що відповідає показаному числу.

[ctx: Expands the ratio shown on the left by the given factor. Please note, expanding is not the same as multiplying. For example, expanding a ratio by 2 basically means multiplying the ratio with 2/2 and not with 2/1!]
en: Expand
uk: Помножити

en: New
uk: Створити

[ctx: @action opens a new question]
en: &New
uk: &Створити

[ctx: @action go to the main screen]
en: Back
uk: Назад

[ctx: @action opens hint]
en: Hint
uk: Підказка

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Colors
uk: Кольори

en: Now the parts of the inside ring and outside ring have the same size, and we can add the fractions!
    
    This is called finding the main denominator. The main denominator divides the rings into equal parts.
uk: Тепер частини внутрішнього кільця і зовнішнього кільця мають однаковий розмір, — ми можемо додавати дроби!
    
    Ця дія називається «знаходження спільного знаменника». Спільний знаменник поділяє кільця на рівні частини.

en: There is a smaller main denominator. Can you find it?
uk: Існує і менший спільний знаменник, можете його знайти?

en: You have just expanded the first fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
uk: Ви тільки-но помножили чисельник і знаменник першого дробу на %1. Наша основна мета — зробити розмір всіх частин рівним. Спробуйте помножити чисельник і знаменник першого дробу на %2, а другого дробу — на %3.

en: You have just expanded the second fraction by %1. Our main goal is to make all parts be the same size. Try expanding the first fraction by %2 and the second fraction by %3.
uk: Ви тільки-но помножили чисельник і знаменник другого дробу на %1. Наша основна мета — зробити розмір всіх частин рівним. Спробуйте помножити чисельник і знаменник першого дробу на %2, а другого дробу — на %3.

[ctx: Inserted as %1 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
uk[0]: %2 з %1 зафарбованої частини.
uk[1]: %2 з %1 зафарбованих частин.
uk[2]: %2 з %1 зафарбованих частин.
uk[3]: %2 з однієї зафарбованої частини.

[ctx: Inserted as %2 in the message below.]
en: %2 of 1 painted part. | %2 of %1 painted parts.
uk[0]: %2 з %1 зафарбованої частини.
uk[1]: %2 з %1 зафарбованих частин.
uk[2]: %2 з %1 зафарбованих частин.
uk[3]: %2 з однієї зафарбованої частини.

[ctx: %1 and %2 are the two messages translated above.]
en: The outside ring represents the left fraction. %1
    
    The inside ring represents the right fraction. %2
    
    The 'Expand' spinboxes expand each fraction. Try to change one of the spinbox values!
uk: Зовнішнє кільце відповідає лівому дробові. %1
    
    Внутрішнє кільце відповідає правому дробові. %2
    
    За допомогою лічильників «Помножити» можна помножити на число чисельник і знаменник кожного з дробів. Спробуйте змінити одне зі значень у лічильниках!

en: Learn calculating with fractions
uk: Вчіться рахувати з дробами

en: © 2002-2011, Sebastian Stein
uk: © Sebastian Stein, 2002–2011

en: Current maintainer, original author
uk: Поточний супровід, автор першої версії

en: New interface design and usability improvements
uk: Новий дизайн інтерфейсу і покращення у користуванні

note: i18n: ectx: label, entry, group (General)
en: Active exercise.
uk: Поточна вправа.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (General)
en: Saves the active exercise's type.
uk: Зберігає тип поточної вправи.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Addition
uk: Увімкнути додавання

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition for task generation.
uk: Увімкнути додавання у створенні вправ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Subtraction
uk: Увімкнути віднімання

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Addition/Subtraction for task generation.
uk: Увімкнути додавання/віднімання для створення вправ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Division
uk: Увімкнути ділення

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Division for task generation.
uk: Увімкнути ділення у створенні вправ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication
uk: Увімкнути множення

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication for task generation.
uk: Увімкнути множення у створенні вправ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division
uk: Увімкнути множення/ділення

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Enable Multiplication/Division for task generation.
uk: Увімкнути множення/ділення для створення вправ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Number of fractions
uk: Кількість дробів

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the number of fractions for task generation.
uk: Вкажіть кількість дробів для створення вправ.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Max. main denominator
uk: Макс. спільний знаменник

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set the maximum value of the main denominator.
uk: Вкажіть максимальне значення для спільного знаменника.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Answer reduced fractions
uk: Відповідь зі скороченням дробів

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions need to be reduced.
uk: Позначте цей пункт, якщо дроби слід скорочувати.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Task)
en: Mixed number
uk: Мішаний дріб

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not on solution.
uk: Вкажіть, у якій формі, мішаній чи звичайній, з’являтимуться дроби у розв’язку.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will need answers in mixed form or not on solution.
uk: Вкажіть, у якій формі, мішаній чи звичайній, з’являтимуться дроби у розв’язку.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Task)
en: Set if the fractions will appear in mixed form or not in questions.
uk: Вкажіть, у якій формі, мішаній чи звичайній, з’являтимуться дроби у запитаннях.

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of correctly solved tasks
uk: Кількість правильно вирішених завдань

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics)
en: Number of solved tasks
uk: Кількість вирішених завдань

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Total number of solved tasks
uk: Загальна кількість вирішених завдань

note: i18n: ectx: label, entry, group (Statistics) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (Statistics)
en: Number of skipped tasks
uk: Кількість пропущених завдань

note: i18n: ectx: label, entry (numberColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (numberColor), group (TaskViewer)
en: Color of the numbers in the task view
uk: Колір чисел в дробах

note: i18n: ectx: label, entry (operationColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (operationColor), group (TaskViewer)
en: Color of the operation signs in the task view
uk: Колір знаків операцій між дробами

note: i18n: ectx: label, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry (fractionBarColor), group (TaskViewer)
en: Color of the fraction bars in the task view
uk: Колір ліній дробів

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer) i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Font used for the task view
uk: Шрифт для показу дробів

note: i18n: ectx: label, entry, group (TaskViewer)
en: Enable showing the result also as a mixed number
uk: Показувати результат у вигляді змішаного числа

note: i18n: ectx: whatsthis, entry, group (TaskViewer)
en: Enables/disables showing the result also in the special mixed-number notation.
uk: Вмикає/вимикає відображення результату також у вигляді спеціальної нотації змішаного числа.

en: Question:
uk: Питання:

en: Answer:
uk: Відповідь:

en: Operations:
uk: Дії:

en: Arithmetic
uk: Арифметика

en: Options:
uk: Параметри:

en: Set the options to solve the exercises.
uk: Вкажіть параметри розв’язання прикладів.

en: This part of the window shows the options to solve the exercises. Use the handle between the options and main window to change the size of this window part or to hide it by moving the handle to the left border of the main window.
uk: У цій частині вікна буде показано параметри розв’язання завдань. Для того, щоб змінити розмір цієї частини вікна, скористайтесь інструментом керування між частиною параметрів і основним вікно, сховати вікно можна за допомогою пересування інструмента керування на лівому краю основного вікна.

en: Mixed number:
uk: Мішаний дріб:

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the question expression (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
uk: Вкажіть, у якій формі, мішаній чи звичайній, з’являтимуться дроби у запитаннях (приклад мішаної форми: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Set if the fractions will appear as mixed numbers or not in the answer (mixed number example: 1 4/5 = 9/5 ).
uk: Вкажіть, у якій формі, мішаній чи звичайній, з’являтимуться дроби у відповіді (приклад мішаної форми: 1 4/5 = 9/5 ).

en: Addition:
uk: Додавання:

en: Check this to use addition operator.
uk: Позначте, щоб використовувати оператор додавання.

en: Subtraction:
uk: Віднімання:

en: Check this to use subtraction operator.
uk: Позначте, щоб використовувати оператор віднімання.

en: Multiplication:
uk: Множення:

en: Check this to use multiplication operator.
uk: Позначте, щоб використовувати оператор множення.

en: Division:
uk: Ділення:

en: Check this to use division operator.
uk: Позначте, щоб використовувати оператор ділення.

en: Reduced form:
uk: Спрощена форма:

en: Check this to force the use of the reduced form.
uk: Позначте цей пункт, щоб дроби завжди слід було подавати у спрощеній формі.

en: Number of terms:
uk: Кількість дробів:

en: The number of 
    terms you want
uk: Потрібна
    кількість дробів

en: Choose the number of terms (2, 3, 4 or 5) you 
    want for calculating fractions.
uk: Виберіть кількість дробів (2, 3, 4 або 5), які
    ви бажаєте використати у завданні.

en: Maximum denominator:
uk: Макс. спільний знаменник:

en: The maximum number you can have as main denominator
uk: Максимальне значення спільного знаменника

en: Choose the number which will be the maximum for the main denominator: 10, 20, 30, 40 or 50.
uk: Виберіть число, яке буде максимальним для спільного знаменника: 10, 20, 30, 40 або 50.

en: Reset statistics and set a new task.
uk: Відновити початкові значення статистики і почати нове завдання.

en: Back
uk: Назад

en: Go back to Modes screen.
uk: Повернутися до вікна вибору режиму.

en: 
    
    Arithmetic
uk: 
    
    Арифметика

en: In this exercise you have to solve a given question with fractions.
uk: У цій вправі необхідно вирішити завдання з дробами.

en: 
    
    Comparison
uk: 
    
    Порівняння

en: 
    
    Conversion
uk: 
    
    Перетворення

en: 
    
    Mixed Numbers
uk: 
    
    Мішані дроби

en: 
    
    Factorization
uk: 
    
    Розклад на множники

en: 
    
    Percentage
uk: 
    
    Відсотки

[ctx: @action opens a new question]
en: New
uk: Створити

[ctx: @action go to the main screen]
en: &Back
uk: &Назад

[ctx: Arithmetic Exercise]
en: Arithmetic
uk: Арифметика

[ctx: Comparison Exercise]
en: Comparison
uk: Порівняння

[ctx: Conversion Exercise]
en: Conversion
uk: Перетворення

[ctx: Mixed Numbers Exercise]
en: MixedNumbers
uk: Мішані дроби

[ctx: Factorization Exercise]
en: Factorization
uk: Розклад на множники

[ctx: Percentage Exercise]
en: Percentage
uk: Відсотки

en: Fonts
uk: Шрифти

en: Percentage
uk: Відсотки

en: Comparison
uk: Порівняння

en: Conversion
uk: Перетворення

en: Mixed Numbers
uk: Мішані дроби

en: Factorization
uk: Розклад на множники

en: Solution:
uk: Розв’язок:

en: Correct!
uk: Точно!

en: Incorrect!
uk: Помилка!

en: This is the current total number of solved tasks.
uk: Це поточна кількість вирішених завдань.

en: Questions:
uk: Питання:

[ctx: @info:status the number of correct answers]
en: Correct:
uk: Правильних:

[ctx: @info:status the number of incorrect answers]
en: Incorrect:
uk: Неправильних:

[ctx: @info:status the number of skipped answers]
en: Skipped:
uk: Пропущено:

en: This is the current total number of correctly solved tasks.
uk: Це поточна кількість правильно вирішених завдань.

en: This is the current total number of unsolved tasks.
uk: Це поточна кількість неправильно вирішених завдань.

en: This is the current total number of skipped tasks.
uk: Це поточна кількість пропущених завдань.

en: This part of the window shows the statistics.
uk: Ця частина вікна показує статистику.

en: This part of the window shows the statistics. Each exercise you do is counted. You can reset the statistics by clicking on the 'New' button in the toolbar or by selecting 'New' from the 'File' menu
uk: У цій частині вікна показано статистичні дані. Враховуються всі виконані вами вправи. Ви можете скинути статистику натисканням кнопки «Створити» на панелі інструментів або вибором пункту «Створити» у меню «Файл».

en: &Reset
uk: &Скинути

en: Click this button to reset the statistics.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб вилучити всі статистичні дані.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, numberLabel)
en: &Number:
uk: &Число:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_numberColor)
en: Change the color of the numbers
uk: Змініть колір чисел

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, operationLabel)
en: &Operation sign:
uk: &Знак дії:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_operationColor)
en: Change the color of the operation signs
uk: Змініть колір знака дії

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, fractionBarLabel)
en: &Fraction bar:
uk: &Лінія дробів:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KColorButton, kcfg_fractionBarColor)
en: Change the color of the fraction bar
uk: Змініть колір лінії дробів

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontChooser, kcfg_taskFont)
en: Change the font of the numbers
uk: Змініть шрифт чисел

en: Click this button to skip this question.
uk: Натисніть цю кнопку, щоб пропустити це питання.

en: In this exercise you have to solve the generated question. You have to enter the integer part of the fraction and the numerator and the denominator. You can adjust the difficulty of the question in the options window part. Do not forget to reduce the result, if the use of the reduced form is forced.
uk: В цій вправі потрібно розв'язати створене завдання. Введіть цілу частину, чисельник і знаменник. Можна змінити рівень складності завдання за допомогою частини вікна, призначеної для параметрів. Не забудьте скоротити результат, якщо скорочена форма є необхідною.
