grep 3.5.16 - en to gl translation catalogue (102 entries)

en: invalid argument %s for %s
gl: o argumento %s para %s é incorrecto

en: ambiguous argument %s for %s
gl: o argumento %s para %s é ambiguo

en: Valid arguments are:
gl: Os argumentos correctos son:

en: program error
gl: erro de programa

en: stack overflow
gl: desbordamento de pila

en: write error
gl: erro de escritura

en: unbalanced [
gl: [ desemparellado

en: invalid character class
gl: clase de caracteres incorrecta

en: character class syntax is [[:space:]], not [:space:]
gl: a sintaxe da clase de caracteres é [[:space:]], non [:space:]

en: unfinished \ escape
gl: secuencia de escape \ sen rematar

en: invalid content of \{\}
gl: contido incorrecto de \{\}

en: regular expression too big
gl: expresión regular demasiado grande

en: unbalanced (
gl: ( desemparellado

en: no syntax specified
gl: no se especificou ningunha sintaxe

en: unbalanced )
gl: ) desemparellado

en: Unknown system error
gl: Erro do sistema descoñecido

en: %s: option '%s%s' is ambiguous
gl: %s: a opción '%s%s' é ambigua

en: %s: option '%s%s' is ambiguous; possibilities:
gl: %s: a opción '%s%s' é ambigüa; posibilidades:

en: %s: unrecognized option '%s%s'
gl: %s: non se recoñece a opción '%s%s'

en: %s: option '%s%s' doesn't allow an argument
gl: %s: a opción '%s%s' non admite ningún argumento

en: %s: option '%s%s' requires an argument
gl: %s: a opción '%s%s' require un argumento

en: %s: invalid option -- '%c'
gl: %s: a opción -- '%c' non é correcta

en: %s: option requires an argument -- '%c'
gl: %s: a opción require un argumento -- '%c'

en: memory exhausted
gl: memoria esgotada

en: unable to record current working directory
gl: non se puido rexistrar o cartafol de traballo activo

en: failed to return to initial working directory
gl: produciuse un fallo ao volver ao cartafol de traballo inicial

en: failed to set file descriptor text/binary mode
gl: produciuse un fallo ao configurar o modo do descritor texto/binario

note: TRANSLATORS: Get translations for open and closing quotation marks. The message catalog should translate "`" to a left quotation mark suitable for the locale, and similarly for "'".  For example, a French Unicode local should translate these to U+00AB (LEFT-POINTING DOUBLE ANGLE QUOTATION MARK), and
en: `
gl: «

en: '
gl: »

en: Success
gl: Correcto

en: No match
gl: No hai ningunha coincidencia

en: Invalid regular expression
gl: Expresión regular incorrecta

en: Invalid collation character
gl: Carácter de unión incorrecto

en: Invalid character class name
gl: Nome de clase de caracteres incorrecto

en: Trailing backslash
gl: Barra invertida ao final

en: Invalid back reference
gl: Referencia cara atrás incorrecta

en: Unmatched [, [^, [:, [., or [=
gl: [, [^, [:, [., ou [= desemparellado

en: Unmatched ( or \(
gl: ( ou \( desemparellado

en: Unmatched \{
gl: \{ desemparellado

en: Invalid content of \{\}
gl: Contido incorrecto \{\}

en: Invalid range end
gl: Final de intervalo incorrecto

en: Memory exhausted
gl: Memoria esgotada

en: Invalid preceding regular expression
gl: A expresión regular precedente é incorrecta

en: Premature end of regular expression
gl: Final prematuro da expresión regular

en: Regular expression too big
gl: A expresión regular é demasiado grande

en: Unmatched ) or \)
gl: ) ou \) desemparellado

en: No previous regular expression
gl: No hai ningunha expresión regular anterior

en: Packaged by %s (%s)
gl: Empaquetado por %s (%s)

en: Packaged by %s
gl: Empaquetado por %s

note: TRANSLATORS: Translate "(C)" to the copyright symbol (C-in-a-circle), if this symbol is available in the user's locale.  Otherwise, do not translate "(C)"; leave it as-is.
en: (C)
gl: ©

note: TRANSLATORS: The %s placeholder is the web address of the GPL license.
en: License GPLv3+: GNU GPL version 3 or later <%s>.
    This is free software: you are free to change and redistribute it.
    There is NO WARRANTY, to the extent permitted by law.
gl: Licenza GPLv3+: GPL de GNU versión 3 ou posterior <%s>.
    Isto é software libre: vostede é libre de modificalo e redistribuílo.
    Non hai NINGUNHA GARANTÍA, ata onde o permite a lei.

note: TRANSLATORS: %s denotes an author name.
en: Written by %s.
gl: Escrito por %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s and %s.
gl: Escrito por %s e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name.
en: Written by %s, %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, and %s.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, e %s.

note: TRANSLATORS: Each %s denotes an author name. You can use line breaks, estimating that each author name occupies ca. 16 screen columns and that a screen line has ca. 80 columns.
en: Written by %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, and others.
gl: Escrito por %s, %s, %s,
    %s, %s, %s, %s,
    %s, %s, e outros.

note: TRANSLATORS: The placeholder indicates the bug-reporting address for this package.  Please add _another line_ saying "Report translation bugs to <...>\n" with the address for translation bugs (typically your translation team's web or email address).
en: Report bugs to: %s
gl: Comunicar erros no programa en: %s

en: Report %s bugs to: %s
gl: Comunicar %s erros de programa en: %s

en: %s home page: <%s>
gl: Páxina de web de %s: <%s>

en: General help using GNU software: <%s>
gl: Axuda xeral sobre o uso de software de GNU: <%s>

en: (standard input)
gl: (entrada estándar)

en: invalid context length argument
gl: argumento de lonxitude do contexto incorrecto

en: input is too large to count
gl: a entrada é longa de máis para facer a conta

en: %s: binary file matches
gl: %s: coincide o ficheiro binario

en: %s: warning: recursive directory loop
gl: %s: aviso: ciclo de cartafoles recursivo

en: %s: input file is also the output
gl: %s: o ficheiro de entrada tamén é o de saída

en: Usage: %s [OPTION]... PATTERNS [FILE]...
gl: Uso: %s [OPCIÓN]... PATRÓNS [FICHEIRO]...

en: Try '%s --help' for more information.
gl: Consulte con '%s --help' para máis información.

en: Search for PATTERNS in each FILE.
gl: Busca PATRÓNS en cada FICHERO.

en: Example: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    PATTERNS can contain multiple patterns separated by newlines.
    
    Pattern selection and interpretation:
gl: Exemplo: %s -i 'hello world' menu.h main.c
    
    Selección de patróns e interpretación:

en:   -E, --extended-regexp     PATTERNS are extended regular expressions
      -F, --fixed-strings       PATTERNS are strings
      -G, --basic-regexp        PATTERNS are basic regular expressions
      -P, --perl-regexp         PATTERNS are Perl regular expressions
gl:   -E, --extended-regexp     O PATRÓNS son expresións regulares estendidas
      -F, --fixed-strings       O PATRÓNS son conxuntos de cadeas
      -G, --basic-regexp        O PATRÓNS son expresións regulares básicas
      -P, --perl-regexp         O PATRÓNS son expresións regulares en Perl

en:   -e, --regexp=PATTERNS     use PATTERNS for matching
      -f, --file=FILE           take PATTERNS from FILE
      -i, --ignore-case         ignore case distinctions in patterns and data
          --no-ignore-case      do not ignore case distinctions (default)
      -w, --word-regexp         match only whole words
      -x, --line-regexp         match only whole lines
      -z, --null-data           a data line ends in 0 byte, not newline
gl:   -e, --regexp=PATRÓN       utiliza PATRÓNS para atopar coincidencias
      -f, --file=FICHEIRO       obtén PATRÓNS de FICHEIRO
      -i, --ignore-case         considera iguais as maiúsculas e as minúsculas en patróns e datos
          --no-ignore-case      non considera iguais as maiúsculas e as minúsculas (por defecto)
      -w, --word-regexp         obriga a que coincida só con palabras completas
      -x, --line-regexp         obriga a que coincida só con liñas completas
      -z, --null-data           unha liña de datos termina nun byte 0, non nun carácter de nova liña

en: 
    Miscellaneous:
      -s, --no-messages         suppress error messages
      -v, --invert-match        select non-matching lines
      -V, --version             display version information and exit
          --help                display this help text and exit
gl: 
    Variadas:
      -s, --no-messages         suprime as mensaxes de erro
      -v, --invert-match        selecciona as liñas que non coinciden
      -V, --version             amosa a versión e finaliza
          --help                amosa esta axuda e finaliza

en: 
    Output control:
      -m, --max-count=NUM       stop after NUM selected lines
      -b, --byte-offset         print the byte offset with output lines
      -n, --line-number         print line number with output lines
          --line-buffered       flush output on every line
      -H, --with-filename       print file name with output lines
      -h, --no-filename         suppress the file name prefix on output
          --label=LABEL         use LABEL as the standard input file name prefix
gl: 
    Control da saída como resultado:
      -m, --max-count=NUM       detense despois do NUM de liñas seleccionadas
      -b, --byte-offset         amosa o desprazamento en bytes xunto coas liñas de saí­da
      -n, --line-number         amosa o número de liña xunto coas liñas de saí­da
          --line-buffered       descarga o resultado para cada liña
      -H, --with-filename       amosa o nome do ficheiro de cada coincidencia
      -h, --no-filename         suprime os nomes dos ficheiros como prefixo no resultado
          --label=ETIQUETA      utiliza ETIQUETA como prefixo estándar do nome de ficheiro

en:   -o, --only-matching       show only nonempty parts of lines that match
      -q, --quiet, --silent     suppress all normal output
          --binary-files=TYPE   assume that binary files are TYPE;
                                TYPE is 'binary', 'text', or 'without-match'
      -a, --text                equivalent to --binary-files=text
gl:   -o, --only-matching       amosa só partes non baleiras de liñas que coinciden
      -q, --quiet, --silent     suprime todo o resultado normal
          --binary-files=TIPO   supón que os ficheros binarios son de TIPO;
                                TIPO é 'binary', 'text', ou 'without-match'
      -a, --text                equivalente a --binary-files=text

en:   -I                        equivalent to --binary-files=without-match
      -d, --directories=ACTION  how to handle directories;
                                ACTION is 'read', 'recurse', or 'skip'
      -D, --devices=ACTION      how to handle devices, FIFOs and sockets;
                                ACTION is 'read' or 'skip'
      -r, --recursive           like --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  likewise, but follow all symlinks
gl:   -I                        equivalente a --binary-files=sen-coincidencia
      -d, --directories=ACCIÓN  especifica como manexar os cartafoles
                                ACCIÓN pode ser 'read', 'recurse', ou 'skip'
      -D, --devices=ACCIÓN      especifica como manexar dispositivos, FIFO e
                                «sockets», pode ser 'read' ou 'skip'
      -r, --recursive           equivalente a --directories=recurse
      -R, --dereference-recursive  equivalente, pero seguindo tódolas ligazóns simbólicas

en:       --include=GLOB        search only files that match GLOB (a file pattern)
          --exclude=GLOB        skip files that match GLOB
          --exclude-from=FILE   skip files that match any file pattern from FILE
          --exclude-dir=GLOB    skip directories that match GLOB
gl:       --include=PATRÓN_FICHEIRO  busca só os ficheiros que coinciden con PATRÓN_FICHEIRO
          --exclude=PATRÓN_FICHEIRO  omítense os ficheiros e cartafoles que coinciden con PATRÓN_FICHEIRO
          --exclude-from=FICHEIRO    omítense os ficheiros que coinciden con calquera patrón de ficheiro de FICHEIRO
          --exclude-dir=PATRÓN       omítense os cartafoles que coinciden con PATRÓN

en:   -L, --files-without-match  print only names of FILEs with no selected lines
      -l, --files-with-matches  print only names of FILEs with selected lines
      -c, --count               print only a count of selected lines per FILE
      -T, --initial-tab         make tabs line up (if needed)
      -Z, --null                print 0 byte after FILE name
gl:   -L, --files-without-match amosa só os nomes dos FICHEIROS que no conteñen ningunha coincidencia
      -l, --files-with-matches  amosa só os nomes de FICHEIROS que conteñen algunha coincidencia
      -c, --count               amosa só resultado de liñas que coinciden de cada FICHEIRO
      -Z, --null                imprime un byte 0 despois do nome do FICHEIRO

en: 
    Context control:
      -B, --before-context=NUM  print NUM lines of leading context
      -A, --after-context=NUM   print NUM lines of trailing context
      -C, --context=NUM         print NUM lines of output context
gl: 
    Control do contexto:
      -B, --before-context=NÚM  amosa o NÚM de liñas de contexto anterior
      -A, --after-context=NÚM   amosa o NÚM de liñas de contexto posterior
      -C, --context=NÚM         amosa o NÚM liñas de contexto

en: When FILE is '-', read standard input.  With no FILE, read '.' if
    recursive, '-' otherwise.  With fewer than two FILEs, assume -h.
    Exit status is 0 if any line is selected, 1 otherwise;
    if any error occurs and -q is not given, the exit status is 2.
gl: Cando o FICHEIRO é '-', le a entrada estándard. De non especificar FICHEIRO, le '.'
    se é recursivo, doutra maneira '-'. De se dar menos de dous FICHEIROS, suponse -h.
    O estado de saída é 0 se algunha liña é elixida, 1 se non as hai;
    de se producir algún  erro e asemade non se especificou -q,
    o estado de saída é 2.

en: conflicting matchers specified
gl: especificáronse expresións conflitivas

en: Perl matching not supported in a --disable-perl-regexp build
gl: A coincidencia compatible con Perl non está soportada nun compilado --disable-perl-regexp

en: invalid matcher %s
gl: a expresión %s non é correcta

en: unknown devices method
gl: método de dispositivos descoñecido

en: invalid max count
gl: contador máximo incorrecto

en: unknown binary-files type
gl: tipo binary-files descoñecido

en: Written by Mike Haertel and others; see
    <https://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>.
gl: Escrito por Mike Haertel e outros, véxase
    <https://git.sv.gnu.org/cgit/grep.git/tree/AUTHORS>

en: failed to allocate memory for the PCRE JIT stack
gl: ao tentar dispoñer de memoria produciuse un erro para a pila PCRE JIT

en: -P supports only unibyte and UTF-8 locales
gl: -P admite só locales unibyte e UTF-8

en: the -P option only supports a single pattern
gl: a opción -P admite só un patrón

en: internal error (should never happen)
gl: erro interno (non debería ocorrer nunca)

en: exceeded PCRE's line length limit
gl: excedeuse o tamaño límite das liñas PCRE

en: %s: memory exhausted
gl: %s: memoria esgotada

en: %s: exhausted PCRE JIT stack
gl: %s: esgotouse a pila PCRE JIT

en: %s: exceeded PCRE's backtracking limit
gl: %s: excedeuse o límite de volta atrás das PCREs

en: %s: exceeded PCRE's recursion limit
gl: %s: excedeuse o límite de recursividade das PCREs

en: %s: internal PCRE error: %d
gl: %s: erro interno de PCRE: %d
