kcachegrind - en to ar translation catalogue (67 entries)

en: (always)
ar: (دائما)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
ar: الضّبط

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
ar: عامّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
ar: آليّ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
ar: الكائن:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
ar: الفئة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
ar: الملف:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
ar: الشروح

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
ar: أضف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
ar: احذف

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
ar: الهدف

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
ar: الوقت

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
ar: المسار

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
ar: خيارات

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
ar: الخيار

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
ar: القيمة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
ar: الأثر

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
ar: القفزات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
ar: التعليمات

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
ar: الأحداث

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
ar: كامل الذّاكرة المؤقّتة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
ar: مخصّص

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
ar: اجمع

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
ar: عند بدء التشغيل:

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
ar: عند الدخول

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
ar: تخطّى

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
ar: الدالة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
ar: تفريغ التشكيلة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
ar: عند الدخول

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
ar: عند المغادرة

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
ar: منفصل

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
ar: الخطوط

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
ar: شغّل تشكيلة جديدة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
ar: متنوّع:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
ar: قارن

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
ar: الحالة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
ar: حدّث

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
ar: العدّاد

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
ar: مميز

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
ar: الدّوال

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
ar: صفر

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
ar: رسائل

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
ar: امسح

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
ar: &ملف

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
ar: &عرض

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
ar: التّ&صميم

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
ar: الأشرطة الجانبية

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
ar: شريط الأدوات الرئيسي

en: [trace...]
ar: [أثر...]

en: &Duplicate
ar: &كرّر

en: &Remove
ar: أ&زل

en: &Add...
ar: أ&ضف...

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
ar: أ&عد التحميل

en: Call Stack
ar: نادِ الرّصة

en: Relative
ar: نسبيّ

en: Cycle Detection
ar: تحديد حلقي

en: &Up
ar: لأ&على

en: Grouping
ar: يجمّع

en: (No Grouping)
ar: (بلا تجميع)

en: Split
ar: اقسم

en: Split Horizontal
ar: اقسم أف&قياً

en: Hide
ar: أخفِ

en: Go Back
ar: عُد

en: Go Forward
ar: تقدم

en: Go Up
ar: اذهب إلى الأعلى

en: Loading %1
ar: يحمل %1

en: Error loading %1: %2
ar: خطأ في أثناء تحميل  %1:‏ %2
