kcachegrind - en to bs translation catalogue (185 entries)

en: (always)
bs: (uvijek)

en: Choose Source Folder
bs: Izaberite izvorni direktorij

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
bs: Postavke

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
bs: Opšte

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
bs: Najveći broj stavki u listama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
bs: Skrati simbole u oblačićima i kontekstnim menijima

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
bs: ako je više od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
bs: ako je duže od:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
bs: Preciznost procentualnih vrijednosti:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
bs: Maksimalan broj stavki u listi bi trebalo da bude ispod 500.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
bs: Boje troškovnih stavki

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
bs: Automatski

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
bs: Objekat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
bs: Klasa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
bs: Datoteka:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
bs: Pribilješke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
bs: Kontekstne linije u pribilješkama:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
bs: Izvorne fascikle

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
bs: Dodaj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
bs: Obriši

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
bs: Objekat / odgovarajuća izvorna baza

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
bs: Izvajanje profila

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
bs: Cilj

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
bs: Vrijeme

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
bs: Putanja

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
bs: Opcije

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
bs: Ciljna naredba:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
bs: Opcije profilisanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
bs: Opcija

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
bs: Vrijednost

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
bs: Trag

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
bs: Skokovi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
bs: Instrukcije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
bs: Događaji

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
bs: Pun keš

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
bs: Proizvoljno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
bs: Sakupi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
bs: Pri pokretanju

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
bs: Dok je u

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
bs: Preskoči

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
bs: Funkcija

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
bs: Izbaci profil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
bs: Svakih BBs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
bs: Pri ulasku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
bs: Pri izlasku

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
bs: Nulti događaji

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
bs: Razdvojeni

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
bs: Niti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
bs: Rekurzije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
bs: Lanac poziva

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
bs: Posebne opcije profilisanja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
bs: Pokreni novi profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
bs: Razlog izbačaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
bs: Sažetak događaja:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
bs: Ime

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
bs: Zbir

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
bs: Razno:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
bs: Prikaži

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
bs: Uporedi

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
bs: Stanje

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
bs: Ažuriraj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
bs: Svakih [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
bs: Brojač

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
bs: Izbačaji su gotovi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
bs: Sakuplja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
bs: Izvršeno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
bs: Osnovni blokovi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
bs: Pozivi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
bs: Posebno

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
bs: ELF objekti

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
bs: Funkcije

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
bs: Konteksti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
bs: Trag steka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
bs: Sinh.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
bs: Uklj.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
bs: Pozvan

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
bs: Lokacija

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
bs: Pokreni

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
bs: Nula

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
bs: Izbaci

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
bs: Poruke

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
bs: Obustavi rad

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
bs: Očisti

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
bs: &Datoteka

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
bs: &Pogled

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
bs: &Raspored

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
bs: Bočne trake

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
bs: Glavna alatna traka

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
bs: Traka stanja

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
bs: KDE prednji plan za Callgrind/Cachegrind

en: Author/Maintainer
bs: Autor/Održavalac

en: Show information of this trace
bs: Prikaži informacije za ovaj trag

en: Parts Overview
bs: Pregled dijelova

en: Top Cost Call Stack
bs: Stek poziva najvećeg troška

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
bs: <b>Stek poziva najvećeg troška</b><p>Ovo je čisto zamišljeni, „najverovatniji“ stek poziva. On se gradi pokretanjem trenutno izabrane funkcije i dodavanjem pozivača/pozvanih sa najvećim troškom na vrh i na dno.</p><p>Kolone <b>Trošak</b> i <b>Pozivi</b> prikazuju trošak za sve pozive iz funkcije u gornjoj liniji.</p>

en: Flat Profile
bs: Prosti profil

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
bs: <b> Sadržaj profila </b> <p> Usidrivi prozor prikazuje u gornjem dijelu popis sadržaja profila koji se mogu učitati za sve poddirektorije od: <ul> <li> trenutnog radnog direktorija KCachegrind, odnosno odakle je pokrenut, i </li> <li> podrazumijevanog direktorija sadržaja profila u konfiguraciji. </li> </ul> Popis je poslagan po ciljnoj naredbi profiliranoj u odgovarajućem prikazu. </p><p> Po odabiru prikaza profila, informacije o njemu su prikazane u donjem području sidrišta: <ul> <li> <b> opcije </b> vam omogućuju vam pregled profilisanih naredbi i opcije ovog prikaza profila. Promjenom bilo kojeg objekta, novi (još nepostojeći) šablon profila je stvoren. Pritisnite <b> Pokreni profil </b> za početak izvršenja profila s ovim opcijama u pozadini. </li> <li> <b> Info </b> daje detaljne informacije o odabranom sadržajuj ukupnog troška događaja i svojstva simuliranog keša. </li> <li> <b> Stanje </b> je dostupno samo za trenutno izvršavanje profila. Pritisnite <b> Ažuriraj </b> da biste vidjeli različite brojače u izvršavanju, i trag steka za trenutnu poziciju u profiliranom programu. Označite <b> Sve </b> opciju ako želite da KCachegrind redovno očitava te podatke. Označite <b> Sync </b> opciju da usidrivi prozor aktivira top funkciju u trenutno učitanom prikazu. </li> </ul> </p>

en: &Duplicate
bs: &Dupliraj

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
bs: <b>Dupliraj tekući raspored</b><p>Pravi kopiju tekućeg rasporeda.</p>

en: &Remove
bs: &Ukloni

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
bs: <b>Ukloni tekući raspored</b><p>Briše tekući raspored i postavlja prethodni kao aktivan.</p>

en: &Go to Next
bs: &Idi na slijedeći

en: Go to Next Layout
bs: Idi na slijedeći raspored

en: &Go to Previous
bs: &Idi na prethodni

en: Go to Previous Layout
bs: Idi na prethodni raspored

en: &Restore to Default
bs: &Vrati na podrazumijevano

en: Restore Layouts to Default
bs: Vrati rasporede na podrazumijevano

en: &Save as Default
bs: &Snimi kao podrazumijevano

en: Save Layouts as Default
bs: Snimi rasporede kao podrazumijevane

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
bs: <b>Novi</b><p>Otvara novi prazan prozor KCachegrind-a.</p>

en: &Add...
bs: &Dodaj...

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
bs: <b>Dodaj profilišuće podatke</b><p>Ovo otvara dodatnu datoteku sa profilišućim podacima u tekućem prozoru.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
bs: &Ponovo učitaj

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
bs: <b>Ponovo učitaj profilišuće podatke</b><p>Ovim se takođe učitavaju i svi novonapravljeni dijelovi.</p>

en: &Export Graph
bs: Izv&ezi grafikon

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
bs: <b>Izvezi grafikon poziva</b><p>Generiše se datoteka sa nastavkom .dot za alate paketa GraphViz.</p>

en: &Force Dump
bs: &Prisili izbačaj

en: <b>Force Dump</b><p>This forces a dump for a Callgrind profile run in the current directory. This action is checked while KCachegrind looks for the dump. If the dump is finished, it automatically reloads the current trace. If this is the one from the running Callgrind, the new created trace part will be loaded, too.</p><p>Force dump creates a file 'callgrind.cmd', and checks every second for its existence. A running Callgrind will detect this file, dump a trace part, and delete 'callgrind.cmd'. The deletion is detected by KCachegrind, and it does a Reload. If there is <em>no</em> Callgrind running, press 'Force Dump' again to cancel the dump request. This deletes 'callgrind.cmd' itself and stops polling for a new dump.</p><p>Note: A Callgrind run <em>only</em> detects existence of 'callgrind.cmd' when actively running a few milliseconds, i.e. <em>not</em> sleeping. Tip: For a profiled GUI program, you can awake Callgrind e.g. by resizing a window of the program.</p>
bs: <b>Forsiraj sadržaj</b><p>Ova forsira ekstrakciju Callgrind profila u trenutni direktorij. Ova akcija se provjerava dok KCachegrind gleda sadržaj. Ako je ekstrakcija završena, ona  automatski ponovo učitava trenutni trag. Ako je to jedan od izvršavanih Callgrind, dio novostvorenog traga će se takođe učitati.</p><p>Forsiranje sadržaja kreira datoteku 'callgrind.cmd', i provjerava svake sekunde njeno postojanje. Izvršavajući Callgrind će detektovati ovu datoteku, prikazati dio traga, i obrisati 'callgrind.cmd'. Brisanje se prepozna pomoću KCachegrind, i on uradi ponovno učitavanje. Ako se Callgrind <em>ne</em> izvršava, pritisnite ponovo 'Forsiraj sadržaj' da obustavite zahtjev za ekstrakcijom. To briše sam 'callgrind.cmd' i zaustavlja traženje novog sadržaja.</p><p>Napomena: Izvršavanje Callgrind  prepozna  'callgrind.cmd'  <em>samo</em> kad se aktovno izvršava nekoliko sekundi, tj. <em>ne</em> spava. Savjet: Za profiliran grafički program, možete probuditi Callgrind npr. širenjem prozora programa.</p>

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
bs: <b>Otvori profilišuće podatke</b><p>Ovim se otvara datoteka profilišućih podataka, sa mogućim višestrukim dijelovima</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
bs: Prikaži/sakrij prozor pregleda dijelova

en: Call Stack
bs: Stek poziva

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
bs: Prikaži/sakrij prozor steka poziva

en: Function Profile
bs: Profil funkcije

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
bs: Prikaži/sakrij prozor profila funkcije

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
bs: Prikaži/sakrij prozor izbačaja profila

en: Relative
bs: Relativno

en: Show relative instead of absolute costs
bs: Prikaži relativne umjesto apsolutnih troškova

en: Relative to Parent
bs: Relativno u odnosu na roditelja

en: Show percentage costs relative to parent
bs: Prikaži procentualne troškove relativne prema roditelju

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
bs: <b>Prikazuje procentualni trošak u odnosu na roditelja</b><p>Ako je ovo isključeno, trošak se uvijek računa relativno na ukupan trošak dijelova profila koji se trenutno pregledaju. Uključivanjem ove opcije, procenat troškova prikazanih stavki će biti u odnosu na trošak roditelja stavki.</p><ul><table><tr><td><b>Vrsta troška</b></td><td><b>Trošak roditelja</b></td></tr><tr><td>Kumulativna funkcija</td><td>Ukupno</td></tr><tr><td>Sama funkcija</td><td>Grupa funkcija (*) / Ukupno</td></tr><tr><td>Poziv</td><td>Funkcija uključujući</td></tr><tr><td>Izvorna linija</td><td>Funkcija uključujući</td></tr></table></ul><p>(*) Samo ako je grupisanje funkcija uključeno (npr. ELF objektno grupisanje).</p>

en: Cycle Detection
bs: Detekcija ciklusa

en: <b>Detect recursive cycles</b><p>If this is switched off, the treemap drawing will show black areas when a recursive call is made instead of drawing the recursion ad infinitum. Note that the size of black areas often will be wrong, as inside recursive cycles the cost of calls cannot be determined; the error is small, however, for false cycles (see documentation).</p><p>The correct handling for cycles is to detect them and collapse all functions of a cycle into an artificial function, which is done when this option is selected. Unfortunately, with GUI applications, this often will lead to huge false cycles, making the analysis impossible; therefore, there is the option to switch this off.</p>
bs: <b>Prepoznaj rekurzivne cikluse</b><p>Ako je ovo isključeno, stablo će prikazati crna područja kada je napravljen rekurzivni poziv umjesto beskonačnog crtanja rekurzije. Primijetite da će veličina crnog područja često biti pogrešna, jer se unutar rekurzivnih poziva troškovi poziva ne mogu odrediti; greška je ipak mala za lažne cikluse (vidi dokumentaciju).</p><p>Korektno upravljanje ciklusima je ih prepoznati i sažeti sve funkcije ciklusa u vještačku funkciju, što se radi kada je ova opcija izabrana. Nažalost, s grafičkim programima to vodi do velikih lažnih ciklusa, čineći analizu nemogućom; stoga postoji opcija da se ovo isključi.</p>

en: Shorten Templates
bs: Skraćeni predlošci

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
bs: Sakriva parametre predložaka u C++ Simbolima

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
bs: <b>Sakrij parametre predložaka u C++ simbolima</b><p>Ako je ovo uključeno, svaki prikazani simbol će imati sakrivene parametre C++ predložaka (template) prikazujući samo &lt;&gt; umjesto potencijalno gniježdenih parametara predloška.</p><p>U ovom režimu, možete vući pokazivač miša preko aktiviranog simbola da prikažete savjet s neskraćenim simbolom.</p>

en: &Up
bs: &Gore

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
bs: <b>Idi gore</b><p>Ide se na posljednji izabrani pozivač tekuće funkcije. Ako nije posjećen nijedan pozivač, koristi se onaj sa najvećim troškom.</p>

en: Go back in function selection history
bs: Vrati se nazad u istoriji izbora funkcija

en: Go forward in function selection history
bs: Idi naprijed u istoriji izbora funkcija

en: Primary Event Type
bs: Primarni tip događaja

en: Select primary event type of costs
bs: Izaberite primarni tip događaja za troškove

en: Secondary Event Type
bs: Sekundarni tip događaja

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
bs: Izaberite sekundarni tip događaja za troškove npr. prikazan u pribilješkama

en: Grouping
bs: Grupisanje

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
bs: Izaberite kako se funkcije grupišu u troškovne stavke višeg nivoa

en: (No Grouping)
bs: (Bez grupisanja)

en: Split
bs: Razdvoji

en: Show two information panels
bs: Prikaži dva informaciona panela

en: Split Horizontal
bs: Razdvoji horizontalno

en: Change Split Orientation when main window is split.
bs: Promijeni orijentaciju podjele kada se podijeli glavni prozor.

en: Select Callgrind Profile Data
bs: Izaberite profilišuće podatke Callgrind-a

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
bs: Ne mogu otvoriti datoteku "%1". Provjerite da li postoji i imate li dovoljno dopuštenja da je pročitate.

en: Add Callgrind Profile Data
bs: Dodaj profilišuće podatke Callgrind-a

en: (Hidden)
bs: (Skriven)

en: Hide
bs: Sakrij

en: Show Absolute Cost
bs: Prikaži apsolutan trošak

en: Show Relative Cost
bs: Prikaži relativan trošak

en: Go Back
bs: Idi nazad

en: Go Forward
bs: Idi naprijed

en: Go Up
bs: Idi gore

en: Layout Count: %1
bs: Broj rasporeda: %1

en: No profile data file loaded.
bs: Nije učitana nijedna datoteka sa profilišućim podacima.

en: Total %1 Cost: %2
bs: Ukupno %1 Trošak: %2

en: No event type selected
bs: Nije izabran tip događaja

en: Cannot determine receiver PID for dump request
bs: Ne mogu odrediti primaočev PID za zahtjev za izdvajanje

en: Error running callgrind_control
bs: Greška pri izvršavanju callgrind_control

en: (No Stack)
bs: (Nema steka)

en: (No next function)
bs: (Nema slijedeće funkcije)

en: (No previous function)
bs: (Nema prethodne funkcije)

en: (No Function Up)
bs: (Nema funkcije gore)

en: Loading %1
bs: Učitavam %1

en: Error loading %1: %2
bs: Greška učitavanja %1: %2

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the <em>What's this...</em> help for every GUI widget
    in KCachegrind contains detailed usage information for this widget?
    It is highly recommend to read at least these help texts on first
    use. Request <em>What's this...</em> help by pressing
    Shift-F1 and clicking on the widget.</p>
bs: <p> ... da <em> Što je ovo ...</em> pomoć za svaku GUI widget
    u KCachegrind sadrži detaljne informacije o korištenju za ovaj widget?
    Toplo preporučujemoi da pročitate barem ove tekstove pomoći pri prvoj
    upotrebi. Zahtijevajte <em> Što je ovo ...</em> pomoć pritiskom na
    Shift-F1 i klikom na widget. </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can get profile information at instruction level
    with Calltree when you provide the option <em>--dump-instr=yes</em>?
    Use the Assembler View for the instruction annotations.
    </p>
bs: <p>...da možete dobiti profilišuće informacije na nivou instrukcije
    pomoću Calltree-ja kada zadate opciju <em>--dump-instr=yes</em>?
    Koristite asemblerski prikaz za instrukcije sa pribilješkama.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>
bs: <p>...da možete koristiti strelice lijevo/desno na tastaturi da biste
    išli nazad/naprijed u istoriji aktivnih objekata?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Callee/Caller Map View using
    arrow keys? Use Left/Right to change to siblings of the current
    item; use Up/Down to go one nesting level up/down. To select
    the current item, press Space, and to activate it, press Return.
    </p>
bs: <p>...da se možete kretati u prikazu mape pozvanih/pozivača
    koristeći strelice na tastaturi? Koristite lijevo/desno da biste
    mijenjali između srodnika tekuće stavke, a gore/dolje da biste išli
    jedan nivo ugnježđenja gore/dolje. Da biste izabrali tekuću stavku,
    pritisnite Space, a da biste je aktivirali, Return.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Call Graph View using
    arrow keys? Use Up/Down to go one calling level up/down, alternating
    between calls and functions. Use Left/Right to change to siblings of a current
    selected call. To activate the current item, press Return.
    </p>
bs: <p>...da možete da se krećete kroz prikaz grafikona poziva
    koristeći strelice na tastaturi? Koristite gore/dolje da biste išli
    jedan nivo poziva gore/dolje, izmjenjujući između poziva i funkcija.
    Koristite lijevo/desno da biste promijenili na srodnike trenutno
    izabranog poziva. Da biste aktivirali tekuću stavku, pritisnite
    Return.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can rapidly locate a function by entering part of its
    name (case-insensitive) into the edit line of the toolbar
    and hit return?</p>
bs: <p>...da možete brzo locirati funkciju unosom dijela njenog imena (ne
    razlikuju se velika i mala slova) u liniju za uređivanje na traci sa
    alatima i pritiskom na Return?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can assign custom colors to 
    ELF objects/C++ Classes/Source Files for graph coloring
    in <em>Settings->Configure KCachegrind...</em>?</p>
bs: <p>...da možete dodijeliti posebne boje 
    ELF objektima/C++ klasama/izvornim datotekama za bojenje
    grafikona u <em>Postavke->Podesi KCachegrind...</em>?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can see if debug info is available for a selected 
    function by looking at the location label in the Info tab or
    the source listing header in the source tab?</p>
    <p>There must be the name of the source file (with extension).
    If KCachegrind still does not show the source, make sure that you
    have added the directory of the source file to the
    <em>Source Directories</em> list in the configuration.
bs: <p>... Da možete vidjeti da li je dostupna debug informacije za odabranu
    funkciju gledajući na oznaku lokacije u Info kartici ili
    zaglavlju izvornog koda na izvornoj kartici?</p>
    <p>Tu mora biti naziv izvorne datoteke (s produžetkom).
    Ako KCachegrind još uvijek ne pokazuju izvorni kod, pobrinite se da
    dodate direktorij izvorne datoteke pomoću liste
    <em>Izvorni direktoriji</em> u ovoj konfiguraciji.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure whether KCachgrind should
    show absolute event counts or relative ones (percentage display)?</p>
bs: <p>...da možete da podesite da li će KCachgrind prikazivati apsolutne 
    ili relativne brojeve događaja (procentualni prikaz)?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure the maximum number of items
    for all function lists in KCachegrind? Limiting the number
    of items is done to get a fast reacting GUI. The last item in
    the list will show you the number of skipped functions, together
    with a cost condition for these skipped functions.</p>
    <p>To activate a function with small costs, search for it and select
    it in the flat profile. Selecting functions with small cost will
    temporarily add them to the flat profile list.</p>
bs: <p>...da možete da podesite maksimalan broj stavki za sve liste
    funkcija u KCachegrind-u? Ovo ograničavanje se radi da bi GUI
    brže reagovao. Posljednja stavka u listi će vam prikazati broj
    preskočenih funkcija, zajedno sa troškovnim uslovom za te preskočene
    funkcije.</p>
    <p>Da biste aktivirali funkciju sa malim troškom, potražite je i
    izaberite u ravnom profilu. Izborom funkcije sa malim troškom,
    privremeno ćete je dodati u listu ravnog profila.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the Coverage tab - in contrast to the Call Lists tab -
    shows <em>all</em> functions that are calling the selected function
    (upper part) / are called by the selected function (bottom part),
    no matter how many function are between them on the stack?</p>
    <p>Examples:</p>
    <p>An entry in the upper list for function foo1() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while called from function foo1().</p>
    <p>An entry in the bottom list for function foo2() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while calling foo2() from bar().</p>
bs: <p>...da tab „Pokrivenost“ — suprotno tabu „Liste poziva“ —
    prikazuje <em>sve</em> funkcije koje pozivaju izabranu funkciju
    (gornji dio) ili su pozvane iz izabrane funkcije (donji dio), bez
    obzira koliko je funkcija između njih na steku?</p>
    <p>Primjeri:</p>
    <p>Unos u gornjoj listi za funkciju foo1() sa vrijednošću 50% sa
    izabranom funkcijom bar() znači da je 50% svih troškova funkcije
    bar() načinjeno dok je pozivana iz funkcije foo1().</p>
    <p>Unos u donjoj listi za funkciju foo2() sa vrijednošću 50% sa
    izabranom funkcijom bar() znači da je 50% svih troškova funkcije
    bar() načinjeno kada se iz nje pozivala funkcija foo2().</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that waiting for the tool tip inside of a tree map
    shows the list of names of the nested rectangles the mouse
    pointer is over?</p>
    <p>Items from this list can be selected by pressing the right
    mouse button.</p>
bs: <p>...da čekanjem oblačića unutar mape stabla dobijate listu
    imena ugnježđenih pravougaonika iznad kojih je strelica miša?</p>
    <p>Stavke u ovoj listi mogu biti izabrane pritiskom na desno
    dugme miša.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can constrain the cost counts shown to only a
    few parts of the whole trace by selecting these parts in the
    "Trace Selection" Dockable?</p>
    <p>To generate multiple parts in a profiling run with
    cachegrind, use e.g. option --cachedumps=xxx for parts
    of a length of xxx basic blocks (A basic block is a run
    of not-branching assembler statements inside of your program
    code).</p>
bs: <p>...da možete ograničiti prikaz troškova samo na nekoliko
    dijelova cijelog traga izborom tih dijelova u prozoru „Izbor traga“?</p>
    <p>Da biste generisali višestruke dijelove u jednom profilišućem
    prolazu cachegrind-om, upotrijebite npr. opciju --cachedumps=xxx za
    dijelove dužine xxx osnovnih blokova (osnovni blok je prolaz negranajućih
    asemblerskih naredbi unutar vašeg programa).</p>
