kcachegrind - en to cs translation catalogue (93 entries)

en: (always)
cs: (vždy)

en: Choose Source Folder
cs: Vyberte zdrojovou složku

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
cs: Nastavení

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
cs: Obecné

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
cs: Maximální množství položek v seznamech:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
cs: Přesnost procentních hodnot:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
cs: Automatické

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
cs: Objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
cs: Třída:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
cs: Soubor:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
cs: Poznámky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
cs: Zdrojové složky

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
cs: Přidat

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
cs: Smazat

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
cs: Cíl

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
cs: Čas

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
cs: Cesta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
cs: Možnosti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
cs: Cílový příkaz:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
cs: Volba

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
cs: Hodnota

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
cs: Trasování

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
cs: Skoky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
cs: Instrukce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
cs: Události

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
cs: Vlastní

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
cs: Sesbírat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
cs: Při spuštění

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
cs: Přeskočit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
cs: Funkce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
cs: Oddělit

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
cs: Vlákna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
cs: Rekurze

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
cs: Souhrn událostí:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
cs: Jméno

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
cs: Celkem

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
cs: Různé:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
cs: Zobrazit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
cs: Porovnat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
cs: Stav

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
cs: Aktualizovat

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
cs: Počitadlo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
cs: Základní bloky

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
cs: Volání

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
cs: Rozdílné

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
cs: ELF objekty

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
cs: Funkce

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
cs: Kontexty

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
cs: Zahrn.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
cs: Volaný

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
cs: Umístění

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
cs: Spustit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
cs: Vypsat

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
cs: Zprávy

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
cs: Vyprázdnit

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
cs: &Soubor

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
cs: Po&hled

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
cs: &Rozvržení

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
cs: Postranní panely

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
cs: Hlavní panel nástrojů

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
cs: Stavový panel

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
cs: KDE rozhraní pro Callgrind/Cachegrind

en: Author/Maintainer
cs: Autor/správce

en: [trace...]
cs: [trasování...]

en: Parts Overview
cs: Přehled částí

en: &Duplicate
cs: &Duplikovat

en: &Remove
cs: O&dstranit

en: &Go to Next
cs: &Přejít na následující

en: &Restore to Default
cs: &Obnovit výchozí

en: &Save as Default
cs: Uložit &jako výchozí

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
cs: <b>Nový</b><p>Otvírá nové prázdné okno KCachegrind.</p>

en: &Add...
cs: Přid&at...

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
cs: Znovu načís&t

en: &Export Graph
cs: &Exportovat graf

en: Call Stack
cs: Zásobník volání

en: Function Profile
cs: Profil funkce

en: Relative
cs: Relativní

en: Cycle Detection
cs: Detekce cyklu

en: &Up
cs: Nahor&u

en: Grouping
cs: Seskupování

en: (No Grouping)
cs: (Žádné seskupování)

en: Split
cs: Rozdělit

en: Show two information panels
cs: Zobrazit dva informační panely

en: Split Horizontal
cs: Rozdělit vodorovně

en: (Hidden)
cs: (Skrytý)

en: Hide
cs: Skrýt

en: Go Back
cs: Jít zpět

en: Go Forward
cs: Jít vpřed

en: Go Up
cs: Přejít nahoru

en: (No next function)
cs: (Žádná následující funkce)

en: (No previous function)
cs: (Žádná předchozí funkce)

en: Loading %1
cs: Načítání %1

en: Error loading %1: %2
cs: Chyba při načítání %1: %2
