kcachegrind - en to da translation catalogue (178 entries)

en: (always)
da: (altid)

en: Choose Source Folder
da: Vælg kildemappe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
da: Indstilling

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
da: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
da: Maksimalt antal punkter på lister:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
da: Forkort symboler i værktøjstip og kontekstmenuer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
da: når mere end:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
da: når længere end:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
da: Præcision ved procent-værdier:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
da: Det maksimale antal listepunkter skal være under 500.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
da: Farver til omkostningspunkt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
da: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
da: Objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
da: Klasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
da: Fil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
da: Kommentarer

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
da: Sammenhængslinjer i annotationer:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
da: Kildemapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
da: Tilføj

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
da: Slet

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
da: Objekt / relateret kildebasis

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
da: Profil-dump

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
da: Mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
da: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
da: Sti

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
da: Indstillinger

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
da: Mål-kommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
da: Profil-indstillinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
da: Valg

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
da: Værdi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
da: Spor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
da: Spring

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
da: Instruktioner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
da: Begivenheder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
da: Fuld cache

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
da: Indret selv

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
da: Indsaml

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
da: Ved opstart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
da: Mens i

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
da: Funktion

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
da: Dump profil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
da: Hver BBs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
da: Ved indgang til

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
da: Ved forlade

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
da: Nul-begivenheder

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
da: Separat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
da: Tråde

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
da: Rekursioner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
da: Kalde-kæde

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
da: Brugervalgte profil-indstillinger:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
da: Kør ny profil

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
da: Dump-grund:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
da: Begivenheds sammendrag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
da: Navn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
da: Diverse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
da: Vis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
da: Sammenlign

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
da: Tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
da: Opdatér

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
da: Hver [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
da: Tæller

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
da: Dump færdig

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
da: Samler

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
da: Kørt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
da: Basale blokke

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
da: Kald

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
da: Forskellige

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
da: ELF-Objekter

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
da: Funktioner

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
da: Sammenhænge

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
da: Stak-spor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
da: Inkl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
da: Kaldet

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
da: Sted

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
da: Beskeder

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
da: Dræb kørsel

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
da: Ryd

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
da: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
da: &Vis

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
da: Sidebjælker

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
da: Hovedværktøjslinje

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
da: Tilstandsværktøjslinje

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
da: KDE-brugerflade til Callgrind/Cachegrind

en: Author/Maintainer
da: Forfatter/Vedligeholder

en: Show information of this trace
da: Vis information for dette spor

en: Parts Overview
da: Part-overblik

en: Top Cost Call Stack
da: Topomkostning kaldstak

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
da: <b>Top-omkostning kald-stak</b><p>Dette er en rent forestillet 'mest sandsynlig' kald-stak. Den er bygget op startende med den valgte funktion og tilføjer så kaldere/kaldte med den højeste omkostning foroven og forneden.</p><p><b>Omkostning</b>- og <b>Kald</b>-søjlerne viser omkostninger brugt på alle kald fra funktionen i linjen ovenfor.</p>

en: Flat Profile
da: Flad profil

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
da: <b>Profil-dump</b><p>Denne dokbare viser i den øverste del listen af indlæsbare profil-dump i alle underkataloger af: <ul><li>nuværende arbejdskatalog for KCachegrind, dvs hvor den blev startet fra, og </li><li>standard profil-dump-mappe givet i konfigurationen.</li></ul> Listen er sorteret efter målkommandoen profileret i det tilsvarende dump.</p><p>Ved valg af et profil-dump, vises information for den i det nederste område af den dokbare: <ul><li><b>Indstillinger</b> tillader dig at se den profilerede kommando og profil-tilvalg for denne dump. Ved at ændre et punkt, laves en ny (endnu ikke eksisterende) profil-skabelon. Tryk på <b>Kør profil</b> for at starte en profil-kørsel med disse tilvalg i baggrunden.</li><li><b>Info</b> giver detaljeret info om det valgte dump såsom et sammendrag for begivenhedens omkostning og den simulerede cache's egenskaber. </li><li><b>Tilstand</b> er kun tilgængelig for profil-kørsler der kører lige nu. Tryk på <b>Opdatér</b> for at se forskellige tællere for kørslen, og et stak-spor for positionen i programmet profileret. Afkryds <b>Hver</b>-tilvalget for at lade KCachegrind trække disse data regulært. Afkryds <b>Sync</b>-tilvalget for at lade den dokbare aktivere topfunktionen i den indlæste dump.</li></ul></p>

en: &Duplicate
da: &Duplikér

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
da: <b>Duplikér dette layout</b><p>Lav en kopi af dette layout.</p>

en: &Remove
da: &Fjern

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
da: <b>Fjern dette layout</b><p>Slet dette layout og gør det tidligere aktivt.</p>

en: &Go to Next
da: &Gå til næste

en: Go to Next Layout
da: Gå til næste layout

en: &Go to Previous
da: &Gå til forrige

en: Go to Previous Layout
da: Gå til forrige layout

en: &Restore to Default
da: &Nulstil til standard

en: Restore Layouts to Default
da: Nulstiller layout til standard

en: &Save as Default
da: &Gem som standard

en: Save Layouts as Default
da: Gem layout som standard

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
da: <b>Ny</b><p>Åbn nyt tomt KCachegrind-vindue.</p>

en: &Add...
da: &Tilføj...

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
da: <b>Tilføj profildata</b><p>Dette åbner endnu en profildata-fil i nuværende vindue.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
da: &Genindlæs

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
da: <b>Genindlæs profildata</b><p>Dette indlæser også alle nyligt oprettede parter.</p>

en: &Export Graph
da: &Eksportér graf

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
da: <b>Eksportér kald-graf</b><p>Genererer en fil med endelsen .dot for værktøjerne i GraphViz-pakken.</p>

en: &Force Dump
da: &Påtving dump

en: <b>Force Dump</b><p>This forces a dump for a Callgrind profile run in the current directory. This action is checked while KCachegrind looks for the dump. If the dump is finished, it automatically reloads the current trace. If this is the one from the running Callgrind, the new created trace part will be loaded, too.</p><p>Force dump creates a file 'callgrind.cmd', and checks every second for its existence. A running Callgrind will detect this file, dump a trace part, and delete 'callgrind.cmd'. The deletion is detected by KCachegrind, and it does a Reload. If there is <em>no</em> Callgrind running, press 'Force Dump' again to cancel the dump request. This deletes 'callgrind.cmd' itself and stops polling for a new dump.</p><p>Note: A Callgrind run <em>only</em> detects existence of 'callgrind.cmd' when actively running a few milliseconds, i.e. <em>not</em> sleeping. Tip: For a profiled GUI program, you can awake Callgrind e.g. by resizing a window of the program.</p>
da: <b>Påtving dump</b><p>Dette tvinger en dump for en Callgrind profil-kørsel i det aktuelle katalog. Denne handling tjekkes mens KCachegrind kigger efter dumpen. Når dumpen er afsluttet, genindlæser den automatisk det aktuelle spor. Hvis det er den fra kørslen af Callgrind, vil den nylige spor-part også blive indlæst.</p><p>Påtving dump laver en fil 'callgrind.cmd', og tjekker hvert sekund for dens eksistens. En kørende Callgrind vil detektere denne fil, dumpe en spor-part, og slette 'callgrind.cmd'. Sletningen detekteres af KCachegrind, og den foretager en genindlæsning. Hvis der <em>ikke</em> er nogen Callgrind der kører, tryk da på 'Påtving dump' igen for at annullere dump-forespørgslen. Dette sletter 'callgrind.cmd' selv og holder op med at forespørge en ny dump.</p><p>Bemærk: En Callgrind kørsel <em>only</em> detekterer eksistensen af 'callgrind.cmd' når den har kørt aktivt nogle få millisekunder, dvs den <em>ikke</em> sover. Vink: For et profileret GUI-program, kan du vække Callgrind f. eks. ved at ændre størrelse for programmets vindue.</p>

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
da: <b>Åbn profildata</b><p>Dette åbner en profildata-fil, muligvis med flere dele</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
da: Vis/Skjul part overblik-dokbar

en: Call Stack
da: Kaldstak

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
da: Vis/Skjul kaldstakkens dokbare

en: Function Profile
da: Funktionsprofil

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
da: Vis/Skjul funktionprofilens dokbare

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
da: Vis/Skjul profil-dump dokbar

en: Relative
da: Relativ

en: Show relative instead of absolute costs
da: Vis relative i stedet for absolutte omkostninger

en: Relative to Parent
da: Relativ til afledt fra

en: Show percentage costs relative to parent
da: Vis procent omkostninger relativ til den der er afledt fra

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
da: <b>Vis procent omkostninger relativ til afledt fra</b><p>Hvis dette r slået fra, vil procent omkostninger altid vises relativt til de totale omkostninger af de profil-parter der bliver gennemset for øjeblikket. Ved at slå dette til, vil procent omkostningerne der vises være relativt til omkostningerne for det punkt (parent) de er afledt fra. </p><ul><table><tr><td><b>Omkostningstype</b></td><td><b>Afledt fra omkostning</b></td></tr><tr><td>Funktion kumulativ</td><td>Total</td></tr><tr><td>Funktion selv</td><td>Funktion gruppe (*) / total</td></tr><tr><td>Kald</td><td>Funktion inklusiv</td></tr><tr><td>Kildelinje</td><td>Funktion inklusiv</td></tr></table></ul><p>(*) Kun hvis funktionsgruppering er slået til (f.eks. ELF objekt-gruppering).</p>

en: Cycle Detection
da: Cyklus-detektion

en: <b>Detect recursive cycles</b><p>If this is switched off, the treemap drawing will show black areas when a recursive call is made instead of drawing the recursion ad infinitum. Note that the size of black areas often will be wrong, as inside recursive cycles the cost of calls cannot be determined; the error is small, however, for false cycles (see documentation).</p><p>The correct handling for cycles is to detect them and collapse all functions of a cycle into an artificial function, which is done when this option is selected. Unfortunately, with GUI applications, this often will lead to huge false cycles, making the analysis impossible; therefore, there is the option to switch this off.</p>
da: <b>Detektér rekursive cykler</b><p>Hvis dette er slået fra vil trækortet vise sorte områder når et rekursivt kald laves, i stedet for at tegne rekursionen i det uendelige. Bemærk at størrelsen af sorte områder ofte vil være forkert, idet du ikke kan afgøre omkostningen af et kald indeni rekursive cykler; fejlen er imidlertid lille for falske cykler (se dokumentationen).</p><p> Den rigtige håndtering for cykler er at detektere dem og kollapse alle funktioner for en cykel til en kunstig funktion, hvilket gøres når dette tilvalg er markeret. Uheldigvis vil dette ofte føre til kæmpestore falske cykler med GUI-programmer, og gør derved analyse umulig. Derfor er der muligheden for at slå dette fra.</p>

en: Shorten Templates
da: Afkort skabeloner

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
da: Skjul skabelonparametre i C++-symboler

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
da: <b>Skjul skabelonparametre i C++-symboler</b><p>Hvis dette er slået til, vil hvert vist symbol have alle C++-skabelonparametre skjult, og bare vise&lt;&gt; i stedet for en potentielt indlejret skabelonparameter.</p><p>I denne tilstand kan du bevæge musemarkøren over den aktiverede symboletiket for at vise et værktøjstip med det uforkortede symbol.</p>

en: &Up
da: &Op

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
da: <b>Gå op</b><p>Gå til sidst valgte kalder af denne funktion. Hvis ingen kalder blev besøgt, så brug den med den højeste omkostning.</p>

en: Go back in function selection history
da: Gå tilbage i funktionvalgshistorikken

en: Go forward in function selection history
da: Gå frem i funktionvalgshistorikken

en: Primary Event Type
da: Primær begivenhedstype

en: Select primary event type of costs
da: Vælg primær begivenhedstype for omkostninger

en: Secondary Event Type
da: Sekundær begivenhedstype

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
da: Vælg sekundær begivenhedstype for omkostninger f.eks. vist i påtegninger

en: Grouping
da: Gruppering

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
da: Vælg hvordan funktioner er grupperet i højere niveau omkostningspunkter

en: (No Grouping)
da: (Ingen gruppering)

en: Split
da: Opdelt

en: Show two information panels
da: Vis to informationspaneler

en: Split Horizontal
da: Opdel vandret

en: Change Split Orientation when main window is split.
da: Ændr opdelingsorienteringen når hovedvinduet opdeles

en: Select Callgrind Profile Data
da: Vælg Callgrind profildata

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
da: Kunne ikke åbne filen "%1". Kontrollér at den findes og at du har tilstrækkelige rettigheder til at læse den.

en: Add Callgrind Profile Data
da: Tilføj Callgrind profildata

en: (Hidden)
da: (Skjult)

en: Hide
da: Skjul

en: Show Absolute Cost
da: Vis absolutte omkostninger

en: Show Relative Cost
da: Vis relativ omkostning

en: Go Back
da: Gå tilbage

en: Go Forward
da: Gå fremad

en: Go Up
da: Gå op

en: Layout Count: %1
da: Layout antal: %1

en: No profile data file loaded.
da: Ingen profildata indlæst.

en: Total %1 Cost: %2
da: Total %1 Omkostning: %2

en: No event type selected
da: Ingen begivenhedstype valgt

en: Cannot determine receiver PID for dump request
da: Kan ikke bestemme modtager-PID for dump-anmodning

en: Error running callgrind_control
da: Fejl ved kørsel af callgrind_control

en: (No Stack)
da: (Ingen stak)

en: (No next function)
da: (Ingen næste funktion)

en: (No previous function)
da: (Ingen forrige funktion)

en: (No Function Up)
da: (Ingen funktion op)

en: Loading %1
da: Indlæser %1

en: Error loading %1: %2
da: Fejl ved indlæsning af %1: %2

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the <em>What's this...</em> help for every GUI widget
    in KCachegrind contains detailed usage information for this widget?
    It is highly recommend to read at least these help texts on first
    use. Request <em>What's this...</em> help by pressing
    Shift-F1 and clicking on the widget.</p>
da: <p>...at <em>Hvad er dette?</em>-hjælpen for hver GUI-kontrol
    i KCachegrind indeholder detaljeret brugsinformation for kontrollen?
    Det anbefales stærkt at læse i det mindste disse hjælpetekster ved første
    brug. Bed om <em>Hvad er dette?</em>-hjælp ved at trykke på
    Shift-F1 og klikke på kontrollen.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can get profile information at instruction level
    with Calltree when you provide the option <em>--dump-instr=yes</em>?
    Use the Assembler View for the instruction annotations.
    </p>
da: <p>...at du kan få profilinformation på instruktionsniveau
    med Calltree når du bruger flaget <em>--dump-instr=yes</em>?
    Brug Assembler-visningen for instruktionsannotationer.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>
da: <p>...at du kan bruge Alt-Venstre/Højre-taster på dit tastatur til at
    gå tilbage/fremad i den aktive objekt-historikken ?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Callee/Caller Map View using
    arrow keys? Use Left/Right to change to siblings of the current
    item; use Up/Down to go one nesting level up/down. To select
    the current item, press Space, and to activate it, press Return.
    </p>
da: <p>...at du kan navigere i Kaldte/Kalder-kortvisningen ved brug af
    piletaster? Brug venstre/højre til sidelæns bevægelser;
    brug op/ned til at et indlejringsniveau op eller ned. For at vælge
    dette punkt trykkes på mellemrumstasten og for at 
    aktivere det Return.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Call Graph View using
    arrow keys? Use Up/Down to go one calling level up/down, alternating
    between calls and functions. Use Left/Right to change to siblings of a current
    selected call. To activate the current item, press Return.
    </p>
da: <p>...at du kan navigere i Kaldegraf-visningen ved brug af
    piletaster? Brug op/ned for at gå et kaldeniveau op/ned,
    alternerende mellem kald og funktioner. Brug venstre/højre
    til sidelæns ændringer fra det valgte kald. For at gøre dette
    punkt til det valgte trykkes på Return.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can rapidly locate a function by entering part of its
    name (case-insensitive) into the edit line of the toolbar
    and hit return?</p>
da: <p>...at du kan finde en funktion hurtigt ved at indtaste en del
    af dens navn (ikke versalfølsomt) i redigeringslinjen på
    værktøjslinjen og trykke på Enter?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can assign custom colors to 
    ELF objects/C++ Classes/Source Files for graph coloring
    in <em>Settings->Configure KCachegrind...</em>?</p>
da: <p>...at du kan tilknytte selvvalgte farver til 
    ELF-objekter/C++ klasser/Kildefiler for graf-kolorering
    i <em>Indstillinger->Indstil KCachegrind...</em>?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can see if debug info is available for a selected 
    function by looking at the location label in the Info tab or
    the source listing header in the source tab?</p>
    <p>There must be the name of the source file (with extension).
    If KCachegrind still does not show the source, make sure that you
    have added the directory of the source file to the
    <em>Source Directories</em> list in the configuration.
da: <p>...at du kan se om der er fejlretningsinfo tilstede for en valgt 
    funktion ved at kigge på stedetiketten i Info-fanebladet eller
    kildelistningsoverskriften i kildefanebladet?</p>
    <p>Navnet på kildefilen (med endelse) skal være der.
    Hvis KCachegrind stadig ikke viser kilden, så sørg for at du
    har tilføjet kataloget for kildefilen til
    <em>Kildekataloger</em>-listen i indstillingen.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure whether KCachgrind should
    show absolute event counts or relative ones (percentage display)?</p>
da: <p>...at du kan indstille om KCachgrind skal vise
    absolutte begivenhedstællere eller relative (procent-visning)?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure the maximum number of items
    for all function lists in KCachegrind? Limiting the number
    of items is done to get a fast reacting GUI. The last item in
    the list will show you the number of skipped functions, together
    with a cost condition for these skipped functions.</p>
    <p>To activate a function with small costs, search for it and select
    it in the flat profile. Selecting functions with small cost will
    temporarily add them to the flat profile list.</p>
da: <p>...at du kan indstille det maksimale antal punkter
    for alle funktionslister i KCachegrind? Begrænsning af antallet
    af punkter gøres for at få et hurtigt reagerende GUI. Det sidste punkt
    på listen vil vise dig antallet af oversprungne funktioner, sammen
    med en omkostningsbetingelse for disse oversprungne funktioner.</p>
    <p>For at aktivere en funktion med lille omkostning, søges efter den og den
    vælges i den flade profil. Valg af funktioner med lille omkostning vil
    midlertidigt tilføje dem til den flade profilliste.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the Coverage tab - in contrast to the Call Lists tab -
    shows <em>all</em> functions that are calling the selected function
    (upper part) / are called by the selected function (bottom part),
    no matter how many function are between them on the stack?</p>
    <p>Examples:</p>
    <p>An entry in the upper list for function foo1() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while called from function foo1().</p>
    <p>An entry in the bottom list for function foo2() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while calling foo2() from bar().</p>
da: <p>...at dækningsfanebladet - i modsætning til kaldliste-fanebladet -
    viser <em>alle</em> funktioner der kalder den valgte funktion
    (øvre del) / bliver kaldet af den valgte funktion (nedre del),
    ligegyldigt hvor mange funktioner der er mellem dem på stakken?</p>
    <p>Eksempler:</p>
    <p>En indgang i den øvre liste for funktion foo1() med en værdi på 50%
    med funktion bar() valgt betyder at 50% af alle omkostninger for funktionen
    bar() skete mens den blev kaldet fra funktion foo1().</p>
    <p>En indgang i den nederste liste for funktion foo2() med en værdi på 50%
    med funktion bar() valgt betyder at 50% af alle omkostninger af funktionen
    bar() skete mens foo2() blev kaldet fra bar().</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that waiting for the tool tip inside of a tree map
    shows the list of names of the nested rectangles the mouse
    pointer is over?</p>
    <p>Items from this list can be selected by pressing the right
    mouse button.</p>
da: <p>...at hvis man venter på værktøjsvink indeni et trækort
    så vil listen af navne på de indlejrede rektangler muse-
    markøren er over vises?</p>
    <p>Punkter fra denne liste kan vælges ved at trykke på
    højre museknap.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can constrain the cost counts shown to only a
    few parts of the whole trace by selecting these parts in the
    "Trace Selection" Dockable?</p>
    <p>To generate multiple parts in a profiling run with
    cachegrind, use e.g. option --cachedumps=xxx for parts
    of a length of xxx basic blocks (A basic block is a run
    of not-branching assembler statements inside of your program
    code).</p>
da: <p>...at du kan begrænse de omkostningstællere der vises til kun
    nogle få parter af hele sporet ved at vælge disse dele i
    "Spor-valg" dokbar?</p>
    <p>For at generer flere parter i en profileringskørsel med
    cachegrind, bruges f.eks. flaget --cachedumps=xxx for parter
    af længde på xxx basale blokke (En basal blok er en kørsel
    af ikke-forgrenede assembler-udsagn indeni din program-
    kode).</p>
