kcachegrind - en to el translation catalogue (188 entries)

en: (always)
el: (πάντα)

en: Choose Source Folder
el: Επιλογή φακέλου πηγαίου κώδικα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
el: Διαμόρφωση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
el: Μέγιστος αριθμός αντικειμένων στις λίστες:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
el: Να αποκόπτονται τα σύμβολα στις υποδείξεις και στα σχετικά μενού

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
el: όταν είναι περισσότερα από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
el: όταν είναι μεγαλύτερα από:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
el: Ακρίβεια των τιμών των ποσοστών:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
el: Ο μέγιστος αριθμός των αντικειμένων λίστας πρέπει να είναι κάτω από 500.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
el: Χρώματα αντικειμένων κόστους

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
el: Αυτόματο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
el: Αντικείμενο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
el: Κλάση:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
el: Αρχείο:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
el: Σημειώσεις

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
el: Σχετικές γραμμές με σημειώσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
el: Φάκελοι πηγαίου κώδικα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
el: Προσθήκη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
el: Διαγραφή

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
el: Βάση πηγαίου κώδικα σχετική με αντικείμενα

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
el: Αποτυπώσεις προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
el: Προορισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
el: Χρόνος

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
el: Διαδρομή

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
el: Επιλογές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
el: Εντολή προορισμού:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
el: Επιλογές προφίλ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
el: Επιλογή

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
el: Τιμή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
el: Ίχνος

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
el: Άλματα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
el: Εντολές

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
el: Γεγονότα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
el: Πλήρης προσωρινή μνήμη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
el: Προσαρμοσμένο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
el: Συλλογή

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
el: Στην εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
el: Κατά τη διάρκεια

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
el: Παράλειψη

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
el: Συνάρτηση

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
el: Αποτύπωση προφίλ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
el: Κάθε BBs

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
el: Στην είσοδο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
el: Στην έξοδο

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
el: Μηδέν γεγονότα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
el: Διαχωρισμός

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
el: Νήματα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
el: Αναδρομές

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
el: Αλυσίδα κλήσεων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
el: Προσαρμοσμένες επιλογές προφίλ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
el: Εκτέλεση νέου προφίλ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Info
el: Πληροφορίες

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
el: Λόγος αποτύπωσης:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
el: Περίληψη γεγονότων:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
el: Όνομα

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
el: Σύνολο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
el: Διάφορα:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
el: Εμφάνιση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
el: Σύγκριση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
el: Κατάσταση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
el: Ενημέρωση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
el: Κάθε :

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
el: Μετρητής

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
el: Έγιναν αποτυπώσεις

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
el: συλλέγει

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
el: εκτελέστηκε

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
el: βασικά τμήματα

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
el: κλήσεις

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
el: Ξεχωριστό

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
el: Αντικείμενα ELF

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
el: Συναρτήσεις

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
el: Σχετικό περιεχόμενο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
el: Ίχνος στοίβας:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
el: Συγχρονισμός

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
el: Προσθετικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
el: Κλήθηκε

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
el: Τοποθεσία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
el: Εκκίνηση

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
el: Μηδενικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
el: Αποτύπωση

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
el: Μηνύματα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
el: Σκότωμα εκτέλεσης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
el: &Αρχείο

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
el: Π&ροβολή

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
el: &Διάταξη

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
el: Πλάγιες γραμμές εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
el: Κύρια γραμμή εργαλείων

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
el: Γραμμή εργαλείων κατάστασης

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
el: Πρόγραμμα διασύνδεσης του KDE για το Callgrind/Cachegrind

en: Author/Maintainer
el: Συγγραφέας/συντηρητής

en: Show information of this trace
el: Εμφάνιση πληροφοριών αυτού του ίχνους

en: [trace...]
el: [ίχνος...]

en: Parts Overview
el: Περίληψη τμημάτων

en: Top Cost Call Stack
el: Στοίβα κλήσεων μέγιστου κόστους

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
el: <b>Η στοίβα κλήσεων μέγιστου κόστους</b><p>Αυτή είναι μια καθαρά φανταστική 'το πιο πιθανόν' στοίβα κλήσης. Κατασκευάζεται ξεκινώντας με την τρέχουσα επιλεγμένη συνάρτηση και προσθέτοντας τις κλήσεις/κληθέντα με το μέγιστο κόστος από πάνω προς τα κάτω.</p><p>Οι στήλες <b>Κόστος</b> και <b>Κλήσεις</b> εμφανίζουν το κόστος που χρησιμοποιείται για όλες τις κλήσεις από τη συνάρτηση στη παραπάνω γραμμή.</p>

en: Flat Profile
el: Επίπεδο προφίλ

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
el: <b>Αποτυπώσεις προφίλ</b><p>Αυτή η προσάρτηση εμφανίζει στο πάνω τμήμα τη λίστα με τις αποτυπώσεις προφίλ όλων των υποκαταλόγων του: <ul><li>τρέχοντος καταλόγου εργασίας του KCachegrind, π.χ. από αυτόν που ξεκίνησε το πρόγραμμα, και </li><li>προκαθορισμένου καταλόγου αποτύπωσης προφίλ που είναι δοσμένο στη διαμόρφωση.</li></ul> Η λίστα ταξινομείται σύμφωνα με την εντολή προορισμού προφίλ στην αντίστοιχη αποτύπωση.</p><p>Κατά την επιλογή μιας αποτύπωσης προφίλ, εμφανίζονται πληροφορίες για αυτήν στην κάτω περιοχή της προσάρτησης: <ul><li>Οι <b>Επιλογές</b> σας επιτρέπουν να προβάλετε την εντολή προφίλ και τις επιλογές προφίλ της αποτύπωσης. Τροποποιώντας ένα αντικείμενο, ένα νέο (μη υπάρχον ακόμα) πρότυπο προφίλ δημιουργείται. Πιέστε την <b>Εκτέλεση προφίλ</b> για να αρχίσει εκτέλεση προφίλ στο παρασκήνιο με αυτές τις επιλογές. </li><li>Οι <b>Πληροφορίες</b> σας δίνουν αναλυτικές πληροφορίες για την επιλεγμένη αποτύπωση όπως σύνολα κόστους γεγονότων και ιδιότητες της προσομοιωμένης στοίβας. </li><li>Η <b>Κατάσταση</b> είναι διαθέσιμη μόνο για τα τρέχοντα εκτελούμενα προφίλ. Πιέστε <b>Ενημέρωση</b> για να δείτε διάφορους μετρητές της εκτέλεσης και ένα ίχνος της στοίβας της τρέχουσας θέσης στο πρόγραμμα. Ενεργοποιήστε την επιλογή <b>Κάθε</b> για να ελέγχει το KCachegrind συστηματικά αυτά τα δεδομένα. Ενεργοποιήστε την επιλογή <b>Συγχρονισμός</b> για να ενεργοποιηθεί η ανώτερη συνάρτηση στην τρέχουσα φορτωμένη αποτύπωση.</li></ul></p>

en: &Duplicate
el: &Αντίγραφο

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
el: <b>Αντίγραφο της τρέχουσας διάταξης</b><p>Δημιουργία ενός αντιγράφου της τρέχουσας διάταξης.</p>

en: &Remove
el: Α&φαίρεση

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
el: <b>Αφαίρεση τρέχουσας διάταξης</b><p>Αφαίρεση της τρέχουσας διάταξης και ενεργοποίηση της προηγούμενης.</p>

en: &Go to Next
el: &Μετάβαση στην επόμενη

en: Go to Next Layout
el: Μετάβαση στην επόμενη διάταξη

en: &Go to Previous
el: &Μετάβαση στην προηγούμενη

en: Go to Previous Layout
el: Μετάβαση στην προηγούμενη διάταξη

en: &Restore to Default
el: &Επαναφορά προκαθορισμένων

en: Restore Layouts to Default
el: Επαναφορά των διατάξεων στα προκαθορισμένα

en: &Save as Default
el: &Αποθήκευση ως προκαθορισμένο

en: Save Layouts as Default
el: Αποθήκευση διατάξεων ως προκαθορισμένες

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
el: <b>Νέο</b><p>Ανοίγει ένα νέο κενό παράθυρο KCachegrind.</p>

en: &Add...
el: &Προσθήκη...

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
el: <b>Προσθήκη δεδομένων προφίλ</b><p>Ανοίγει ένα πρόσθετο αρχείο δεδομένων προφίλ στο τρέχον παράθυρο.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
el: &Επαναφόρτωση

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
el: <b>Επαναφόρτωση δεδομένων προφίλ</b><p>Φόρτωση νέων τμημάτων, επίσης.</p>

en: &Export Graph
el: Ε&ξαγωγή γραφήματος

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
el: <b>Εξαγωγή γραφήματος κλήσεων</b><p>Δημιουργεί ένα αρχείο με επέκταση .dot για τη χρήση του με τα εργαλεία του πακέτου GraphViz.</p>

en: &Force Dump
el: &Εξαναγκασμός αποτύπωσης

en: <b>Force Dump</b><p>This forces a dump for a Callgrind profile run in the current directory. This action is checked while KCachegrind looks for the dump. If the dump is finished, it automatically reloads the current trace. If this is the one from the running Callgrind, the new created trace part will be loaded, too.</p><p>Force dump creates a file 'callgrind.cmd', and checks every second for its existence. A running Callgrind will detect this file, dump a trace part, and delete 'callgrind.cmd'. The deletion is detected by KCachegrind, and it does a Reload. If there is <em>no</em> Callgrind running, press 'Force Dump' again to cancel the dump request. This deletes 'callgrind.cmd' itself and stops polling for a new dump.</p><p>Note: A Callgrind run <em>only</em> detects existence of 'callgrind.cmd' when actively running a few milliseconds, i.e. <em>not</em> sleeping. Tip: For a profiled GUI program, you can awake Callgrind e.g. by resizing a window of the program.</p>
el: <b>Εξαναγκασμός αποτύπωσης</b><p>Αυτό εξαναγκάζει μια αποτύπωση για μια εκτέλεση προφίλ Callgrind στον τρέχοντα κατάλογο. Αυτή η ενέργεια ελέγχεται κατά την αναζήτηση αποτύπωσης από το KCachegrind. Αν η αποτύπωση τερματίσει, αυτόματα επαναφορτώνει το τρέχον ίχνος. Αν αυτό ανήκει στο τρέχον εκτελούμενο Callgrind, το δημιουργημένο τμήμα ίχνους θα φορτωθεί επίσης.</p><p>Ο εξαναγκασμός αποτύπωσης δημιουργεί ένα αρχείο 'callgrind.cmd', και ελέγχει κάθε δευτερόλεπτο για την ύπαρξή του. Ένα εκτελούμενο Callgrind θα ανιχνεύσει του αρχείο αυτό, θα αποτυπώσει ένα τμήμα ίχνους, και θα διαγράψει το 'callgrind.cmd'. Η διαγραφή ανιχνεύεται από το KCachegrind, και εκτελεί μια επαναφόρτωση. Αν <em>δεν</em> υπάρχει Callgrind που εκτελείται, πιέστε ξανά τον 'Εξαναγκασμό αποτύπωσης' για την ακύρωση της αίτησης αποτύπωσης. Αυτό θα διαγράψει το 'callgrind.cmd' και θα σταματήσει την ανίχνευση μιας νέας αποτύπωσης.</p><p>Σημείωση: Μια εκτέλεση Callgrind ανιχνεύει <em>μόνο</em> την ύπαρξη του 'callgrind.cmd' όταν εκτελείται ενεργά για λίγα χιλιοστά του δευτερολέπτου και <em>όχι</em> π.χ. όταν είναι σε αδράνεια. Συμβουλή: Για προφίλ προγράμματος με γραφικό περιβάλλον, μπορείτε να ενεργοποιήσετε το Callgrind π.χ. με αλλαγή μεγέθους του παραθύρου του προγράμματος.</p>

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
el: <b>Άνοιγμα δεδομένων προφίλ</b><p>Ανοίγει ένα αρχείο δεδομένων προφίλ, με δυνατότητα πολλών τμημάτων</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της προσάρτησης περίληψης τμημάτων

en: Call Stack
el: Στοίβα κλήσης

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της προσάρτησης στοίβας κλήσεων

en: Function Profile
el: Προφίλ συνάρτησης

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της προσάρτησης προφίλ συνάρτησης

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
el: Εμφάνιση/απόκρυψη της προσάρτησης αποτυπώσεων προφίλ

en: Relative
el: Σχετικό

en: Show relative instead of absolute costs
el: Εμφάνιση σχετικού κόστους στη θέση του απόλυτου

en: Relative to Parent
el: Σχετικό με το γονέα

en: Show percentage costs relative to parent
el: Εμφάνιση ποσοστών κόστους σχετικό με το γονέα

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
el: <b>Εμφάνιση ποσοστών κόστους σχετικό με το γονέα</b><p>Αν αυτό απενεργοποιηθεί, τα ποσοστά κόστους εμφανίζονται πάντα σχετικά με το συνολικό κόστος του τμήματος/ων προφίλ που γίνεται εξερεύνηση. Ενεργοποιώντας αυτή την επιλογή, τα ποσοστά κόστους εμφανίζονται σε σχέση με το γονικό αντικείμενο κόστους.</p><ul><table><tr><td><b>Τύπος κόστους </b></td><td><b>Κόστος γονέα</b></td></tr><tr><td>Αθροιστικό συνάρτησης </td><td>Συνολικό</td></tr><tr><td>Ιδίας συνάρτησης</td><td>Ομάδα συνάρτησης (*) / Συνολικό</td></tr><tr><td>Κλήση</td><td>Αθροιστικό συνάρτησης </td></tr><tr><td>Γραμμή πηγαίου κώδικα</td><td>Αθροιστικό συνάρτησης </td></tr></table></ul><p>(*) Μόνο αν η ομαδοποίηση συναρτήσεων είναι ενεργοποιημένη (π.χ. ομαδοποίηση αντικειμένων ELF).</p>

en: Cycle Detection
el: Ανίχνευση κύκλων

en: <b>Detect recursive cycles</b><p>If this is switched off, the treemap drawing will show black areas when a recursive call is made instead of drawing the recursion ad infinitum. Note that the size of black areas often will be wrong, as inside recursive cycles the cost of calls cannot be determined; the error is small, however, for false cycles (see documentation).</p><p>The correct handling for cycles is to detect them and collapse all functions of a cycle into an artificial function, which is done when this option is selected. Unfortunately, with GUI applications, this often will lead to huge false cycles, making the analysis impossible; therefore, there is the option to switch this off.</p>
el: <b>Ανίχνευση αναδρομικών κύκλων</b><p>Αν αυτό είναι απενεργοποιημένο, το δενδροδιάγραμμα θα εμφανίσει μαύρες περιοχές όταν μια αναδρομική κλίση εκτελεστεί αντί της αναδρομής. Σημειώστε ότι το μέγεθος των μαύρων περιοχών συχνά θα είναι εσφαλμένες, καθώς μέσα σε αναδρομικούς κύκλους δεν μπορεί να καθορισθεί ακριβώς το κόστος, το σφάλμα είναι μικρό ωστόσο για εσφαλμένους κύκλους (δείτε την τεκμηρίωση).</p><p>Ο σωστός τρόπος χειρισμού των κύκλων είναι η ανίχνευσή τους και η σύμπτυξη όλων των συναρτήσεων ενός κύκλος σε μια εικονική συνάρτηση, το οποίο γίνεται όταν η επιλογή είναι ενεργοποιημένη. Δυστυχώς, με τις εφαρμογές γραφικού περιβάλλοντος, αυτό συχνά έχει σαν αποτέλεσμα τεράστιους εσφαλμένους κύκλους, κάνοντας την ανάλυση αδύνατη, για αυτό, υπάρχει και η επιλογή απενεργοποίησης.</p>

en: Shorten Templates
el: Συντόμευση σε templates

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
el: Απόκρυψη template παραμέτρων σε C++ σύμβολα

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
el: <b>Απόκρυψη template παραμέτρων σε C++ σύμβολα</b><p>Αν αυτό είναι ενεργό, κάθε εμφανιζόμενο σύμβολο θα έχει τις C++ template παραμέτρους κρυμμένες, απλά δείχνοντας &lt;&gt; αντί μια δυνητικά φωλιασμένη template παράμετρο.</p><p>Στη λειτουργία αυτή, μπορείτε να περνάτε το δείκτη του ποντικιού πάνω από τον τίτλο του ενεργοποιημένου συμβόλου για να εμφανιστεί μια υπόδειξη με το πλήρες σύμβολο.</p>

en: &Up
el: &Πάνω

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
el: <b>Μετάβαση πάνω</b><p>Μετάβαση στην τελευταία κλήση της τρέχουσας συνάρτησης. Αν δεν υπάρχει αυτή, χρησιμοποίησε αυτή με το μεγαλύτερο κόστος.</p>

en: Go back in function selection history
el: Μετάβαση πίσω στο ιστορικό επιλογής συνάρτησης

en: Go forward in function selection history
el: Μετάβαση μπροστά στο ιστορικό επιλογής συνάρτησης

en: Primary Event Type
el: Πρωτεύων τύπος γεγονότος

en: Select primary event type of costs
el: Επιλογή πρωτεύοντος τύπου γεγονότος για τα κόστη

en: Secondary Event Type
el: Δευτερεύων τύπος γεγονότος

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
el: Επιλογή δευτερεύοντος τύπου γεγονότος για τα κόστη, π.χ. για εμφάνιση στις σημειώσεις

en: Grouping
el: Ομαδοποίηση

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
el: Επιλογή του τρόπου ομαδοποίησης συναρτήσεων σε ανώτερου επιπέδου αντικείμενα κόστους

en: (No Grouping)
el: (Χωρίς ομαδοποίηση)

en: Split
el: Διαίρεση

en: Show two information panels
el: Εμφάνιση δύο πινάκων πληροφοριών

en: Split Horizontal
el: Διαίρεση οριζόντια

en: Change Split Orientation when main window is split.
el: Αλλαγή προσανατολισμού διαίρεσης όταν το κύριο παράθυρο είναι διαιρεμένο.

en: Select Callgrind Profile Data
el: Επιλογή δεδομένων προφίλ Callgrind

en: Callgrind Profile Data (cachegrind.out* callgrind.out*);;All Files (*)
el: Callgrind δεδομένα προφίλ (cachegrind.out* callgrind.out*);;Όλα τα αρχεία (*)

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
el: Αδυναμία ανοίγματος του αρχείου "%1". Ελέγξτε αν υπάρχει και αν έχετε επαρκή δικαιώματα για να το διαβάσετε.

en: Add Callgrind Profile Data
el: Προσθήκη δεδομένων προφίλ Callgrind

en: (Hidden)
el: (Κρυφό)

en: Hide
el: Απόκρυψη

en: Show Absolute Cost
el: Εμφάνιση απόλυτου κόστους

en: Show Relative Cost
el: Εμφάνιση σχετικού κόστους

en: Go Back
el: Μετάβαση πίσω

en: Go Forward
el: Μετάβαση μπροστά

en: Go Up
el: Μετάβαση πάνω

en: Layout Count: %1
el: Αριθμός διατάξεων: %1

en: No profile data file loaded.
el: Δε φορτώθηκε αρχείο δεδομένων προφίλ.

en: Total %1 Cost: %2
el: Σύνολο %1 Κόστος: %2

en: No event type selected
el: Δεν επιλέχθηκε τύπος γεγονότος

en: Cannot determine receiver PID for dump request
el: Αδυναμία προσδιορισμού του PID του λήπτη για την αποτύπωση αίτησης

en: Error running callgrind_control
el: Σφάλμα εκτέλεσης callgrind_control

en: (No Stack)
el: (Χωρίς στοίβα)

en: (No next function)
el: (Χωρίς επόμενη συνάρτηση)

en: (No previous function)
el: (Χωρίς προηγούμενη συνάρτηση)

en: (No Function Up)
el: (Χωρίς άνω συνάρτηση)

en: Loading %1
el: Φόρτωση %1

en: Error loading %1: %2
el: Σφάλμα φόρτωσης %1: %2

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the <em>What's this...</em> help for every GUI widget
    in KCachegrind contains detailed usage information for this widget?
    It is highly recommend to read at least these help texts on first
    use. Request <em>What's this...</em> help by pressing
    Shift-F1 and clicking on the widget.</p>
el: <p>...ότι η βοήθεια <em>Τι είναι αυτό;</em> για κάθε γραφικό συστατικό του 
    KCachegrind περιέχει αναλυτικές πληροφορίες χρήσης για το συστατικό;
    Προτείνεται να διαβάσετε αυτά τα βοηθητικά κείμενα τουλάχιστον κατά την
    πρώτη χρήση. Ζητήστε τη βοήθεια <em>Τι είναι αυτό;</em> πατώντας
    Shift-F1 και κάνοντας κλικ στο γραφικό συστατικό.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can get profile information at instruction level
    with Calltree when you provide the option <em>--dump-instr=yes</em>?
    Use the Assembler View for the instruction annotations.
    </p>
el: <p>...ότι μπορείτε να ανακτήσετε πληροφορίες του προφίλ σε επίπεδο εντολών
    με το Calltree όταν δώσετε την επιλογή <em>--dump-instr=yes</em>;
    Χρησιμοποιήστε την προβολή τελεστών κώδικα μηχανής για σημειώσεις εντολών.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να χρησιμοποιήσετε το πλήκτρα Alt-αριστερά/δεξιά του πληκτρολογίου σας
    για να κινηθείτε πίσω/μπροστά στο ιστορικό του ενεργού αντικειμένου;</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Callee/Caller Map View using
    arrow keys? Use Left/Right to change to siblings of the current
    item; use Up/Down to go one nesting level up/down. To select
    the current item, press Space, and to activate it, press Return.
    </p>
el: <p>...ότι μπορείτε να περιηγηθείτε στην προβολή χάρτη κληθέντων/κλήσεων
    χρησιμοποιώντας τα βέλη του πληκτρολογίου; Με αριστερό/δεξί για μετάβαση σε 
    απογόνους του τρέχοντος αντικειμένου, με πάνω/κάτω για μετάβαση σε διαφορετικό βάθος.
    Για επιλογή του τρέχοντος αντικειμένου πατήστε το Space, και για ενεργοποίηση το Enter.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Call Graph View using
    arrow keys? Use Up/Down to go one calling level up/down, alternating
    between calls and functions. Use Left/Right to change to siblings of a current
    selected call. To activate the current item, press Return.
    </p>
el: <p>...ότι μπορείτε να περιηγηθείτε στην προβολή του γραφήματος κλήσεων
     χρησιμοποιώντας τα βέλη του πληκτρολογίου; Χρησιμοποιήστε τα πάνω/κάτω για
    να μεταβείτε ένα επίπεδο κλήσης πάνω/κάτω και το αριστερό/δεξί για μετάβαση στους
    απογόνους της τρέχουσας επιλεγμένης κλήσης. Για ενεργοποίηση του τρέχοντος αντικειμένου, πατήστε το Enter.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can rapidly locate a function by entering part of its
    name (case-insensitive) into the edit line of the toolbar
    and hit return?</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να εντοπίσετε γρήγορα μια συνάρτηση εισάγοντας τμήμα
    του ονόματός της (ευαισθησία σε πεζά/κεφαλαία) στη γραμμή επεξεργασίας
    της γραμμής εργαλείων και πατώντας το Enter;</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can assign custom colors to 
    ELF objects/C++ Classes/Source Files for graph coloring
    in <em>Settings->Configure KCachegrind...</em>?</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να αντιστοιχίσετε προσαρμοσμένα χρώματα
    σε αντικείμενα ELF/κλάσεις C++/αρχεία πηγαίου κώδικα για το χρωματισμό
    γραφήματος στις <em>Ρυθμίσεις->Διαμόρφωση KCachegrind...</em>;</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can see if debug info is available for a selected 
    function by looking at the location label in the Info tab or
    the source listing header in the source tab?</p>
    <p>There must be the name of the source file (with extension).
    If KCachegrind still does not show the source, make sure that you
    have added the directory of the source file to the
    <em>Source Directories</em> list in the configuration.
el: <p>...ότι μπορείτε να δείτε αν πληροφορίες αποσφαλμάτωσης είναι διαθέσιμες 
    για την επιλεγμένη συνάρτηση βλέποντας την ετικέτα τοποθεσίας στη καρτέλα 
    πληροφοριών ή την επικεφαλίδα του πηγαίου κώδικα στην καρτέλα πηγαίου κώδικα;</p>
    <p>Πρέπει να υπάρχει το όνομα του αρχείου πηγαίου κώδικα (με επέκταση).
    Αν το KCachegrind συνεχίζει να μην εμφανίζει τον κώδικα, σιγουρευτείτε ότι
    έχετε προσθέσει τον κατάλογο του κώδικα στη λίστα 
    <em>Καταλόγων πηγαίου κώδικα</em> στη διαμόρφωση.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure whether KCachgrind should
    show absolute event counts or relative ones (percentage display)?</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να διαμορφώσετε αν θέλετε το KCachgrind να εμφανίζει
    απόλυτες μετρήσεις γεγονότων ή σχετικές (εμφάνιση ποσοστού);</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure the maximum number of items
    for all function lists in KCachegrind? Limiting the number
    of items is done to get a fast reacting GUI. The last item in
    the list will show you the number of skipped functions, together
    with a cost condition for these skipped functions.</p>
    <p>To activate a function with small costs, search for it and select
    it in the flat profile. Selecting functions with small cost will
    temporarily add them to the flat profile list.</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να διαμορφώσετε το μέγιστο αριθμό αντικειμένων
    για όλες τις λίστες συναρτήσεων του KCachegrind; Περιορίζοντας τον αριθμό
    αυτό γίνεται γρηγορότερη η λειτουργία αντίδρασης του γραφικού περιβάλλοντος. 
    Το τελευταίο αντικείμενο της λίστας θα σας εμφανίζει τον αριθμό των συναρτήσεων που
    παραλείφθηκαν συνοδευόμενο με έναν μετρητή συνθηκών για αυτές τις συναρτήσεις.</p>
    <p>Για ενεργοποίηση μιας συνάρτησης με μικρό κόστος, αναζητήστε τις στο επίπεδο
    προφίλ. Επιλέγοντας συναρτήσεις με μικρό κόστος θα προστεθούν προσωρινά στο επίπεδο προφίλ.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the Coverage tab - in contrast to the Call Lists tab -
    shows <em>all</em> functions that are calling the selected function
    (upper part) / are called by the selected function (bottom part),
    no matter how many function are between them on the stack?</p>
    <p>Examples:</p>
    <p>An entry in the upper list for function foo1() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while called from function foo1().</p>
    <p>An entry in the bottom list for function foo2() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while calling foo2() from bar().</p>
el: <p>...ότι η καρτέλα κάλυψης - σε αντίθεση με την καρτέλα λίστας κλήσεων -
    εμφανίζει <em>όλες</em> τις συναρτήσεις που καλούν την επιλεγμένη συνάρτηση
    (πάνω τμήμα) / και καλούνται από την επιλεγμένη συνάρτηση (κάτω τμήμα),
    χωρίς να παίζει ρόλο ο αριθμός συναρτήσεων που βρίσκονται ανάμεσά τους στη στοίβα;</p>
    <p>Παραδείγματα:</p>
    <p>Μια καταχώρηση στην πάνω λίστα για τη συνάρτηση foo1() με μια τιμή 50%
    με επιλεγμένη τη συνάρτηση bar() σημαίνει ότι το 50% του κόστους της συνάρτησης
    bar() συνέβη κατά τις κλήσεις της συνάρτησης foo1().</p>
    <p>Μια καταχώρηση στην κάτω λίστα για τη συνάρτηση foo2() με μια τιμή 50%
    με επιλεγμένη τη συνάρτηση bar() σημαίνει ότι το 50% του κόστους της συνάρτησης
    bar() συνέβη κατά την κλήση της foo2() από την bar().</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that waiting for the tool tip inside of a tree map
    shows the list of names of the nested rectangles the mouse
    pointer is over?</p>
    <p>Items from this list can be selected by pressing the right
    mouse button.</p>
el: <p>...ότι περιμένοντας για το εργαλείο συμβουλών μέσα σε ένα δενδροδιάγραμμα
    εμφανίζει μια λίστα με τα ονόματα των ορθογωνίων που βρίσκονται από κάτω στο σημείο
    που βρίσκεται το ποντίκι;</p>
    <p>Αντικείμενα αυτής της λίστας μπορούν να επιλεχθούν πατώντας το δεξί κουμπί 
    του ποντικιού.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can constrain the cost counts shown to only a
    few parts of the whole trace by selecting these parts in the
    "Trace Selection" Dockable?</p>
    <p>To generate multiple parts in a profiling run with
    cachegrind, use e.g. option --cachedumps=xxx for parts
    of a length of xxx basic blocks (A basic block is a run
    of not-branching assembler statements inside of your program
    code).</p>
el: <p>...ότι μπορείτε να περιορίσετε τους μετρητές κόστους που 
    εμφανίζονται μόνο σε μικρά τμήματα όλου του ίχνους επιλέγοντας τα τμήματα
    αυτά στην προσάρτηση "Επιλογής ίχνους";</p>
    <p>Για τη δημιουργία πολλών τμημάτων κατά την εκτέλεση του προφίλ με το
    cachegrind, χρησιμοποιήστε π.χ. την επιλογή --cachedumps=xxx για τμήματα
    βασικού μήκους xxx (Ένα βασικό τμήμα είναι μια εκτέλεση 
    εντολών κώδικα μηχανής χωρίς κλάδους μέσα στο πρόγραμμά
    σας).</p>
