kcachegrind - en to eu translation catalogue (182 entries)

en: (always)
eu: (beti)

en: Choose Source Folder
eu: Hautatu iturburu karpeta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
eu: Konfigurazioa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
eu: Orokorra

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
eu: Zerrendako elementu kopuru maximoa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
eu: Trunkatu ikurrak iradokizun eta testuinguru menuetan

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
eu: hau baina gehiago bada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
eu: hau baina luzegoa bada:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
eu: Portzentai balioen zehaztasuna:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
eu: Zerrendaren gehienezko elementu kopurua 500 azpitik egon beharko luke.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
eu: Kostu elementuen koloreak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
eu: Automatikoa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
eu: Objektua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
eu: Klasea:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
eu: Fitxategia:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
eu: Oharrak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
eu: Oharretako testinguru lerroak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
eu: Iturburu karpetak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
eu: Erantsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
eu: Ezabatu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
eu: Iturburuen oinarria

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
eu: Profile iraulketak

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
eu: Helburua

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
eu: Denbora

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
eu: Bide-izena

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
eu: Aukerak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
eu: Helburu agindua:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
eu: Profilatzailearen aukerak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
eu: Aukerak

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
eu: Balioa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
eu: Aztarna

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
eu: Jauziak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
eu: Instrukzioak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
eu: Gertaerak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
eu: Katxe guztia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
eu: Pertsonalizatua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
eu: Bildu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
eu: Abioan

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
eu: Honen barruan dagoenean

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
eu: Saltatu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
eu: Funtzioa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
eu: Irauli profila

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
eu: BB guztiak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
eu: Sartzean

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
eu: Irtetzean

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
eu: Zero gertaera

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
eu: Banandu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
eu: Hariak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
eu: Erreskurtsioak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
eu: Dei-katea

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
eu: Profilatzailearen aukera pertsonalizatuak:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
eu: Exekutatu profil berria

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
eu: Iraulketaren arrazoia:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
eu: Gertaeren laburpena:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
eu: Izena

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
eu: Batuketa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
eu: Hainbat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
eu: Erakutsi

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
eu: Konparatu

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
eu: Egoera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
eu: Eguneratu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
eu: Hainbatero [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
eu: Kontagailua

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
eu: Iraulketak eginda

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
eu: Biltzen ari da

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
eu: Exekutatuta

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
eu: Oinarrizko blokeak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
eu: Deiak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
eu: Desberdindu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
eu: ELF objektuak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
eu: Funtzioak

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
eu: Kontestuak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
eu: Pilaren aztarna:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
eu: Sink

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
eu: Inklusiboa

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
eu: Deitua(k)

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
eu: Kokalekua

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
eu: Hasiera

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
eu: Iraulketa

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
eu: Mezuak

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
eu: Exekuzioa gelditu

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
eu: Garbitu

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
eu: &Fitxategia

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
eu: &Ikusi

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
eu: &Diseinua

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
eu: Alboko barrak

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
eu: Tresna-barra nagusia

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
eu: Egoera tresna-barra

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
eu: KDEren bitartekoa Callgrind/Cachegrind-entzako

en: Author/Maintainer
eu: Egilea/mantentzailea

en: Show information of this trace
eu: Erakutsi aztarna honen informazioa

en: Parts Overview
eu: Zatien ikuspegia

en: Top Cost Call Stack
eu: Kostu handiko deien pila

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
eu: <b>Kostu handiko deien pila </b><p>Hau asmatutako 'probabilitate handieneko' dei pila bat da. Uneko hautatutako funtzioa hartu eta honen kostu handieneko deituak/deitzaileak gehitzen ditu goian edo behean..</p><p><b>Kostua</b> eta <b>Deiak</b>zutabeek goiko lerroko funtziotik egin diren deien kostuak erakusten ditu.</p>

en: Flat Profile
eu: Profil laua

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
eu: <b>Profil iraulketak</b><p>Atrakagarri honek goiko zatian ondorengoen azpidirektorio guztietako iraulketa profil zamagarrien zerrenda erakusten du:  <ul><li>KCachegrind-en uneko laneko direktorioa, adib. abiatu zeneko direktorioa, eta</li><li>konfigurazioan emandako profil iraulketa direktorio lehenetsia.</li></ul> Zerrenda, dagokion iraulketan profilatutako helburu aginduaren arabera dago ordenatuta.</p><p>Profil iraulketa bat hautatzean, honen informazioa beheko atalean azalduko da: <ul><li><b>Aukerak</b> iraulketa honen profilatutako agindua eta profil aukerak ikusteko aukera ematen dizu. Edozein elementu aldatuta, profil plantila berria (ordurarte existitzen ez dena) sortzen da. Sakatu <b>Exekutatu profila</b> hondoan aukera hauek dituen profil exekuzio bat abiatzeko.</li><li><b>Info</b>-k hautatutako iraulketaren info zehatza ematen du, gertaera kostuen laburpena eta simulatutako cache-aren propietateak modukoa.</li><li><b>Egoera</b> uneko profil exekuzioarentzat bakarrik dago eskuragarri. Sakatu <b>Eguneratu</b> exekuzioaren kontagailu ezberdinak eta profilatutako programaren uneko posizioaren pilaren aztarna ikusteko. Markatu <b>Hainbatero</b> aukera KCachegrind-ek erregularki datu hauek jaso ditzan. Markatu <b>Sink</b> aukera atrakagarriak unean zamatutako iraulketaren goiko funtzioa aktibatu dezan.</li></ul></p>

en: &Duplicate
eu: &Bikoiztu

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
eu: <b>Bikoiztu uneko diseinua</b><p> Kopiatu uneko diseinua.Make a copy of the current layout.</p>

en: &Remove
eu: &Kendu

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
eu: <b>Kendu uneko diseinua</b><p>Ezabatu uneko diseinua eta aktibatu aurrekoa.</p>

en: &Go to Next
eu: &Joan hurrengora

en: Go to Next Layout
eu: Joan hurrengo diseinura

en: &Go to Previous
eu: &Joan aurrekora

en: Go to Previous Layout
eu: Joan aurreko diseinura

en: &Restore to Default
eu: &Leheneratu lehenetsira

en: Restore Layouts to Default
eu: Leheneratu diseinuak lehenetsira

en: &Save as Default
eu: &Gorde lehenetsia bezala

en: Save Layouts as Default
eu: Gorde diseinuak lehenetsiak bezala

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
eu: <b>Berria</b><p>Ireki KCachegrind lehio huts berri bat..</p>

en: &Add...
eu: &Gehitu...

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
eu: <b>Gehitu profil datuak</b><p>Honek profil datu fitxategi gehigarri bat irekitzen du uneko lehioan.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
eu: &Birzamatu

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
eu: <b>Birzamatu profilaren datuak</b><p>Honek sortutako zati berriak ere zamatzen ditu.</p>

en: &Export Graph
eu: &Esportatu grafikoa

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
eu: <b>Esportatu deien grafikoa</b><p>.dot luzapendun fitxategi bat sortzen du GraphViz paketearen tresnentzat.</p>

en: &Force Dump
eu: &Behartu iraulketa

en: <b>Force Dump</b><p>This forces a dump for a Callgrind profile run in the current directory. This action is checked while KCachegrind looks for the dump. If the dump is finished, it automatically reloads the current trace. If this is the one from the running Callgrind, the new created trace part will be loaded, too.</p><p>Force dump creates a file 'callgrind.cmd', and checks every second for its existence. A running Callgrind will detect this file, dump a trace part, and delete 'callgrind.cmd'. The deletion is detected by KCachegrind, and it does a Reload. If there is <em>no</em> Callgrind running, press 'Force Dump' again to cancel the dump request. This deletes 'callgrind.cmd' itself and stops polling for a new dump.</p><p>Note: A Callgrind run <em>only</em> detects existence of 'callgrind.cmd' when actively running a few milliseconds, i.e. <em>not</em> sleeping. Tip: For a profiled GUI program, you can awake Callgrind e.g. by resizing a window of the program.</p>
eu: <b>Behartu iraulketa</b><p>Honek Callgrind profil exekuzioaren iraulketa behartzen du uneko direktorioan. Ekintza hau KCachegrind iraulketaren bila dabilenean markatzen da. Iraulketa amaitu bada, automatikoki uneko aztarna birzamatzen du. Hau martxan dagoen Callgrind-ena bada, sortutako aztarna zati berria ere zamatuko da.</p><p>Behartu iraulketa aukerak  callgrind.cmd izeneko fitxategi bat sortzen du eta segunduro egiaztatzen du existitzen dela. Martxan dagoen Callgrind batek fitxategi hau detektutako luke aztarna zati bat irauli eta 'callgrind.cmd' ezabatuko luke. Ezabaketa KCachegrind-ek detektatuko luke eta birzamatu egingo luke. Callgrind martxan <em>ez</em> badago, sakatu 'Behartu Iraulketa' berrio iraulketa eskaria bertan behera uzteko. Honek 'callgrind.cmd' bera ezabatzen du eta iraulketa berri baten bilaketa gelditzen du.</p><p>Oharra: Callgrind-en exekuzioak 'callgrind.cmd' detektatzen du <em>soilik</em> milisegundo batzuetan aktiboki exekutatzen bada, adibidez, pausatuta <em>ez</em> dagoenean. Aholkua: Profilatutako GUI programa batean, Callgrind esna dezakezu adib programaren lehio baten neurria aldatuz.</p>

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
eu: <b>Ireki profil datuak</b><p>Honek zati asko izan ditzakeen profil datu fitxategi bat irekitzen du</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
eu: Erakutsi/ezkutatu zati ikupegi atrakagarria

en: Call Stack
eu: Dei pila

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
eu: Erakutsi/ezkutatu "Dei pila" atrakagarria

en: Function Profile
eu: Funtzio profila

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
eu: Erakutsi/ezkutatu "Funtzio profila" atrakagarria

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
eu: Erakutsi/ezkutatu "Profil iraulketak" atrakagarria

en: Relative
eu: Erlatiboa

en: Show relative instead of absolute costs
eu: Erakutsi erlatiboa aboslutuaren ordez

en: Relative to Parent
eu: Gurasoarekiko erlatiboa

en: Show percentage costs relative to parent
eu: Erakutsi ehuneko kostuak gurasoekiko erlatibo

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
eu: <b>Erakutsi ehuneko kostuak gurasoekiko erlatibo</b><p>Hau itzaltzen bada,ehuneko kostuak beti erakusten dira unean arakatzen ari diren profil zatien kostu totalarekiko erlatibo. Aukera hau piztuta, erakutsitako kostu elementuen ehuneko kostua guraso kostu elementuarekiko erlatibo izango da.</p><ul><table><tr><td><b>Kostu  mota</b></td><td><b>Guraso kostua</b></td></tr><tr><td>Funtzio metatua</td><td>Guztizkoa</td></tr><tr><td>Funtzioa bera</td><td>Funtzio taldea (*) / Guztizkoa</td></tr> <tr><td>Dei</td><td>Funtzio inklusiboa</td></tr><tr><td>Iturburu lerroa</td><td>Funtzio inklusiboa</td></tr></table></ul><p>(*) Soilik funtzioen taldekatzea pizten bada (adib ELF objektuen taldekatzea).</p>

en: Cycle Detection
eu: Ziklo detekzioa

en: <b>Detect recursive cycles</b><p>If this is switched off, the treemap drawing will show black areas when a recursive call is made instead of drawing the recursion ad infinitum. Note that the size of black areas often will be wrong, as inside recursive cycles the cost of calls cannot be determined; the error is small, however, for false cycles (see documentation).</p><p>The correct handling for cycles is to detect them and collapse all functions of a cycle into an artificial function, which is done when this option is selected. Unfortunately, with GUI applications, this often will lead to huge false cycles, making the analysis impossible; therefore, there is the option to switch this off.</p>
eu: <b>Detektatu ziklo errekurtsiboak</b><p>Itzalduta badago, zuhaitz-mapa marrazkiak azalera beltzak erakutsiko ditu dei errekurtsibo bat egiten denean errekurtsioa ad infinitum marraztu ordez. Kontuan izan azalera beltzen neurria sarritan gaizki egongo dela, ziklo errekurtsiboen barruan deien kostuak ezin bait daitezke zehaztu; akatsa txikia da, hala ere, ziklo faltsuentzako (begiratu dokumentazioa).</p><p>Zikloentzako kudeaketa zuzena haiek detektatu eta ziklo bateko funtzio guztiak funtzio artifizial batean tolestea da, aukera hau hautatzen denean egiten dena hain zuzen. Tamalez, GUI aplikazioekin, honek sarritan ziklo faltsu itzeletara eramango du, azterketa ezinezko eginez; ondorioz, hau itzaltzeko aukera dago.</p>

en: Shorten Templates
eu: Laburtu txantiloiak

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
eu: Ezkutatu txantiloien parametroak C++ ikurretan

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
eu: <b>Ezkutatu txantiloien parametroak C++ ikurretan</b><p>Hau pizten bada, bistaratutako sinbolo guztiek izango dituzte C++ txantiloien parametroak ezkutuan, &lt;&gt; soilik erakutsiz potentzialki habiaratuta dagoen txantiloi parametro baten ordez.</p><p>Modu honetan, saguaren erakuslea aktibatutako ikur etiketaren gainean mantendu dezakezu laburtu gabeko ikurra duen argibide bat erakusteko.</p>

en: &Up
eu: &Gorantz

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
eu: <b>Joan gorantz</b><p>Joan funtzio honen hautatutako azken deitzailera. Deitzailerik hautatu ez bada, erabili kostu handiena duena.</p>

en: Go back in function selection history
eu: Joan atzera funtzio hautapenaren historian

en: Go forward in function selection history
eu: Joan aurrera funtzio hautapenaren historian

en: Primary Event Type
eu: Lehen mailako gertaera mota

en: Select primary event type of costs
eu: Hautatu lehen mailako kostuen gertaera mota

en: Secondary Event Type
eu: Bigarren mailako gertaera mota

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
eu: Hautatu bigarren mailako gertaera mota kostuentzat, adib. oharretan erakusten direnak

en: Grouping
eu: Taldekatzea

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
eu: Hautatu funtzioak nola taldekatzen diren maila handiagoko kostu elementuetan

en: (No Grouping)
eu: (Taldekatzerik ez)

en: Split
eu: Zatitu

en: Show two information panels
eu: Erakutsi bi informazio panel

en: Split Horizontal
eu: Zatitu horizontalki

en: Change Split Orientation when main window is split.
eu: Aldatu zatiketaren orientazioa lehio nagusia zatitzen denean

en: Select Callgrind Profile Data
eu: Hautatu Callgrind-en profil datuak

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
eu: Ezin izan da "%1" fitxategia ireki. Egiaztatu dagoela eta hura irakurtzeko adina baimen duzula.

en: Add Callgrind Profile Data
eu: Gehitu Callgrind-en profil datuak

en: (Hidden)
eu: (Ezkutatuta)

en: Hide
eu: Ezkutatu

en: Show Absolute Cost
eu: Erautsi kostu absolutua

en: Show Relative Cost
eu: Erautsi kostu erlatiboa

en: Go Back
eu: Atzera

en: Go Forward
eu: Joan aurrera

en: Go Up
eu: Joan gorantz

en: Layout Count: %1
eu: Diseinu kontagailua: %1

en: No profile data file loaded.
eu: Ez da profil datuen fitxategirik zamatu.

en: Total %1 Cost: %2
eu: Kostua guztira (%1) : %2

en: No event type selected
eu: Ez da gertaera motarik hautatu

en: (No Stack)
eu: (Pilarik ez)

en: (No next function)
eu: (Ez dago hurrengo funtziorik)

en: (No previous function)
eu: (Ez dago aurreko funtziorik)

en: (No Function Up)
eu: (Ez dago guraso funtziorik)

en: Loading %1
eu: %1 zamatzen

en: Error loading %1: %2
eu: Akatsa %1 zamatzerakoan: %2

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the <em>What's this...</em> help for every GUI widget
    in KCachegrind contains detailed usage information for this widget?
    It is highly recommend to read at least these help texts on first
    use. Request <em>What's this...</em> help by pressing
    Shift-F1 and clicking on the widget.</p>
eu: <p>...KCachegrind-en GUI trepeta guztien <em>Zer da hau...</em>
    laguntzak trepeta honen erabilerari buruzko informazio zehatza daukala?
    Oso gomendagarria da gutxienez laguntza testu hauek irakurtzea
    lehenengoz erabiltzerakoan. Eskatu <em>Zer da hau...</em> laguntza
    Shift-F1 sakatu eta trepetan klikatuz.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can get profile information at instruction level
    with Calltree when you provide the option <em>--dump-instr=yes</em>?
    Use the Assembler View for the instruction annotations.
    </p>
eu: <p>...instrukzio mailako profil informazioa eskura dezakezula
    Calltree-rekin <em>--dump-instr=yes</em> akera erabiltzen baduzu?
    Erabili Mihiztadura ikuspegia instrukzioen oharretarako.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>
eu: <p>...teklatuko Alt-Ezker/Eskuin teklak erabil ditzakezula objektu aktiboaren historian zehar atzera/aurrera joateko?that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Callee/Caller Map View using
    arrow keys? Use Left/Right to change to siblings of the current
    item; use Up/Down to go one nesting level up/down. To select
    the current item, press Space, and to activate it, press Return.
    </p>
eu: <p>...Deitu/Deitzaile mapa ikuspegietan teklatuko geziak erabiliz
    mugitu zaitezkeela? Erabili Ezkerrera/Eskuinera geziak uneko
    elementuaren anaien artean mugitzeko; erabili Gorantz/Behera
    geziak kabiatze mailan zehar gorantz/beherantz mugitzeko.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Call Graph View using
    arrow keys? Use Up/Down to go one calling level up/down, alternating
    between calls and functions. Use Left/Right to change to siblings of a current
    selected call. To activate the current item, press Return.
    </p>
eu: <p>...Dei grafikoa ikuspegian teklatuko geziak erabiliz mugitu zaitezkeela?
    Erabili Gorantz/Behera geziak dei mailan zehar gorantz/beherantz mugitzeko,
    deien eta funtzioen artean txandakatuz. Erabili Ezkerrera/Eskuinera geziak uneko
    hautatutako deiaren anaien artean mugitzeko. Uneko elementua aktibatzeko, sakatu Return.
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can rapidly locate a function by entering part of its
    name (case-insensitive) into the edit line of the toolbar
    and hit return?</p>
eu: <p>...funtzio bat bizkor aurki dezakezula bere izenaren zati bat
    (maiuskula/minuskulak baztertuz) tresna-barraren edizio lerroan
    sartu eta return sakatzen baduzu?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can assign custom colors to 
    ELF objects/C++ Classes/Source Files for graph coloring
    in <em>Settings->Configure KCachegrind...</em>?</p>
eu: <p>...kolore pertsonalizatuak ezarri ditzakezula grafikoetarako
    ELF objektu/C+ klase/Iturburu fitxategientzat,
    <em>Ezarpenak->Konfiguratu KCachegrind...</em> menuan?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can see if debug info is available for a selected 
    function by looking at the location label in the Info tab or
    the source listing header in the source tab?</p>
    <p>There must be the name of the source file (with extension).
    If KCachegrind still does not show the source, make sure that you
    have added the directory of the source file to the
    <em>Source Directories</em> list in the configuration.
eu: <p>...hautatutako funtzio batentzat arazketa info eskuragarri
    dagoen ikusi dezakezula Info fitxako kokaleku etiketari edo
    iturburu fitxako iturburu zerrendaren goiburuari begiratuz?</p>
    <p>Iturburu fitxategiaren izena (luzapenarekin) agertu behar da.
    KCachegrind-ek ez badu oraindik iturburua erakusten, ziurtatu
    iturburu fitxategiaren direktorioa konfigurazioko <em>Iturburu
    direktorioak</em> zerrendara erantsi duzula.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure whether KCachgrind should
    show absolute event counts or relative ones (percentage display)?</p>
eu: <p>...KCachegrind-ek gertaeren zenbaketa absolutuak edo erlatiboak (portzentaiak) erakutsi behar dituen konfigura dezakezula?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure the maximum number of items
    for all function lists in KCachegrind? Limiting the number
    of items is done to get a fast reacting GUI. The last item in
    the list will show you the number of skipped functions, together
    with a cost condition for these skipped functions.</p>
    <p>To activate a function with small costs, search for it and select
    it in the flat profile. Selecting functions with small cost will
    temporarily add them to the flat profile list.</p>
eu: <p>...KCachegrind-eko funtzio zerrenda guztien elementu kopuru
    maximoa konfiguratu dezakezula? Elementu kopuruaren mugapena
    erantzun azkarreko GUI bat lortzeko egin ohi da. Zerrendako azken 
    elementuak saltatutako funtzio kopuruz erakutsiko dizu, saltatutako 
    funtzioen kostu baldintza batekin betera.</p>
    <p>Kostu txikiko funtzio bat aktibatzeio, bilatu eta hautatu ezazu
    profil lauan. Kostu txikiko funtzio bat hautatzean, behin-behinekoz
    profil lau zerrendara gehituko da.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the Coverage tab - in contrast to the Call Lists tab -
    shows <em>all</em> functions that are calling the selected function
    (upper part) / are called by the selected function (bottom part),
    no matter how many function are between them on the stack?</p>
    <p>Examples:</p>
    <p>An entry in the upper list for function foo1() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while called from function foo1().</p>
    <p>An entry in the bottom list for function foo2() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while calling foo2() from bar().</p>
eu: <p>...estaldura fitxak -Dei zerenda fitxak ez bezala- hautatutako funtzioa
    deitzen duten (goiko partea) / hautatutako funtzioaren bidez deituak diren
    (beheko partea) funtzio <em>guztiak</em> erakusten dituela, bitarteko
    funtzioak kontuan eduki gabe?</p>
    <p>Adibideak:</p>
    <p>foo1() funtzioarentzat, goiko zerrendako sarrera batek % 50-eko balioa
    badu bar() funtzio hautatuta baldin badago, bar() funtzioaren guztizko
    kostuaren % 50 foo1() funtziotik deitu denean gertatu dela esan nahi du.</p>
    <p>foo2() funtzioarentzat, beheko zerrendako sarrera batek % 50-eko balioa
    badu bar() funtzio hautatuta baldin badago, bar() funtzioaren guztizko
    kostutik % 50-a bar()-ek foor2() deitzean gertatu dela esan nahi du.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that waiting for the tool tip inside of a tree map
    shows the list of names of the nested rectangles the mouse
    pointer is over?</p>
    <p>Items from this list can be selected by pressing the right
    mouse button.</p>
eu: <p>...zuhaitz mapa baten barnean argibide baten zain gelditzen bazara,
    saguak apuntatzen duen posizioan kabiatutako errektangeluen izenen zerrenda
    bistaratzen dela?</p>
    <p>Zerrenda honetako elementuak saguaren eskuineko botoia sakatuz hauta daitezke.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can constrain the cost counts shown to only a
    few parts of the whole trace by selecting these parts in the
    "Trace Selection" Dockable?</p>
    <p>To generate multiple parts in a profiling run with
    cachegrind, use e.g. option --cachedumps=xxx for parts
    of a length of xxx basic blocks (A basic block is a run
    of not-branching assembler statements inside of your program
    code).</p>
eu: <p>...erakusten diren kostu zenbaketak muga ditzakezula
    "Aztarna hautapena" atrakagarrian erakutsiko diren zatiak
    hautatuz?</p>
    <p>Cachegrind-ekin profil exekuzio batean zati anitz sortzeko,
    erabili adibidez --cachedumps=xxx aukera xxx luzerako bloke
    basikoa duten zatiak eskuratzeko (bloke basikoa zure programaren
    kodeko adarrik gabeko mihiztadura sententzien exekuzioa da).</p>
