kcachegrind - en to fi translation catalogue (164 entries)

en: (always)
fi: (aina)

en: Choose Source Folder
fi: Valitse lähdekansio

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
fi: Yleinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
fi: Alkioiden maksimimäärä listoissa:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
fi: Lyhennä symbolit työkaluvihjeissä ja kontekstivalikoissa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
fi: kun niitä on enemmän kuin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
fi: kun pidempiä kuin:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
fi: Prosenttiarvojen tarkkuus:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
fi: Alkioiden enimmäismäärän listoissa täytyy olla alle 500

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
fi: Hinta-alkioiden värit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
fi: Automaattinen

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
fi: Objekti:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
fi: Luokka:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
fi: Tiedosto:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
fi: Merkinnät

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
fi: Kontekstirivejä merkinnöissä:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
fi: Lähdekoodikansiot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
fi: Lisää

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
fi: Poista

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
fi: Objekti / liittyvä lähdekoodikanta

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
fi: Profiilivedokset

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
fi: Komento

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
fi: Aika

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
fi: Polku

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
fi: Asetukset

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
fi: Komento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
fi: Profiloijan valinnat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
fi: Ominaisuus

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
fi: Arvo

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
fi: Jäljitä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
fi: Hypyt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
fi: Ohjeet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
fi: Tapahtumat

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
fi: Välimuisti täynnä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
fi: Oma

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
fi: Kerää

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
fi: Alussa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
fi: Ohita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
fi: Funktio

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
fi: Vedosta profiili

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
fi: Säikeet

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
fi: Rekursiot

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
fi: Kutsupino

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
fi: Omat profiloijavalinnat:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
fi: Suorita uusi profiili

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Info
fi: Tiedot

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
fi: Vedostamissyy:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
fi: Tapahtumayhteenveto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
fi: Nimi

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
fi: Summa

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
fi: Sekalaista:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
fi: Näytä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
fi: Vertaile

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
fi: Tila

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
fi: Päivitä

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
fi: Joka [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
fi: Laskuri

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
fi: Tehtyjä vedoksia

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
fi: Suoritettu

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
fi: Peruslohkoja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
fi: Kutsuja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
fi: Erillisiä

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
fi: ELF-objekteja

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
fi: Funktioita

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
fi: Konteksteja

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
fi: Pinolistaus:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
fi: Synkronoi

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
fi: ml.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
fi: Kutsuttu

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
fi: Sijainti

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
fi: Alku

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
fi: Nolla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
fi: Vedosta

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
fi: Viestit

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
fi: Tapa suoritus

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
fi: Tyhjennä

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
fi: &Tiedosto

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
fi: &Näytä

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
fi: &Asettelu

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
fi: Sivupalkit

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
fi: Päätyökalurivi

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
fi: Tilatyökalurivi

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
fi: KDE-käyttöliittymä Callgrindille/Cachegrindille

en: Author/Maintainer
fi: Tekijä/Ylläpitäjä

en: Show information of this trace
fi: Näytä tietoja tästä jäljityksestä

en: Parts Overview
fi: Osien yleiskuva

en: Top Cost Call Stack
fi: Suurimman hinnan kutsupino

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
fi: <b>Suurimman hinnan kutsupino</b><p>Tämä on täysin kuvitteellinen ”todennäköisin” kutsupino, joka tehdään aloittamalla valitusta funktiosta ja lisäämällä hintavimmat sitä kutsuvat sen yläpuolelle ja sen kutsumat alapuolelle.</p><p><b>Hinta</b>- ja <b>Kutsuja</b>-sarakkeissa on kaikkien kutsujen, jotka on tehty riviä ylemmästä funktiosta, yhteishinta</p>

en: Flat Profile
fi: Litteä profiili

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
fi: <b>Profiilivedokset</b><p>Yläosassa on lista kaikista ladattavista profiilivedoksista, jotka ovat seuraavissa kansioissa tai niiden alikansioissa:<ul><li>KCachgrindin nykyinen työhakemisto eli mistä se käynnistettiin ja </li><li>asetuksissa annettu profiilivedosten oletuskansio.</li></ul> Lista on järjestetty vedoksessa profiloidun komennon mukaan.</p><p>Valitusta profiilidatasta näytetään alaosassa seuraavia tietoja: <ul><li><b>Asetuksissa</b> voit tarkastella profiloitua komentoa ja vedoksen profilointiasetuksia. Muuttamalla mitä tahansa luodaan uusi profiilimallinne. Aloita profiilin suoritus taustalla niillä asetuksilla painamalla <b>Suorita profiili</b>  </li><li><b>Tiedoissa</b> on yksityiskohtaista tietoa valitusta vedoksesta kuten tapahtumien hintayhteenveto ja simuloidun välimuistin ominaisuudet. </li><li><b>Tila</b> on saatavilla vain suorituksessa oleville profiileille. Paina <b>Päivitä</b> nähdäksesi laskuriarvoja suorituksesta ja pinolistaus profiloitavan ohjelman nykyisestä sijainnista. Kun valitset <b>Joka [s]</b>, KCachegrind tarkistaa näiden arvot säännöllisesti. Aktivoi top-toiminto vedoksessa valitsemalla <b>Synkronoi</b>.</li></ul></p>

en: &Duplicate
fi: &Monista

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
fi: <b>Monista nykyinen asettelu</b><p>Tee kopio nykyisestä asettelusta.</p>

en: &Remove
fi: &Poista

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
fi: <b>Poista nykyinen asettelu</b><p>Poista nykyinen asettelu ja aktivoi edellinen.</p>

en: &Go to Next
fi: &Siirry seuraavaan

en: Go to Next Layout
fi: Siirry seuraavaan asetteluun

en: &Go to Previous
fi: &Siirry edelliseen

en: Go to Previous Layout
fi: Siirry edelliseen asetteluun

en: &Restore to Default
fi: P&alauta oletuksiin

en: Restore Layouts to Default
fi: Palauta asettelut oletuksiin

en: &Save as Default
fi: &Tallenna oletukseksi

en: Save Layouts as Default
fi: Tallenna asettelut oletukseksi

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
fi: <b>Uusi</b><p>Avaa uusi tyhjä KCachegrind-ikkuna.</p>

en: &Add...
fi: &Lisää…

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
fi: <b>Lisää profiilidataa</b><p>Tämä avaa lisäprofiilidatatiedoston nykyiseen ikkunaan.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
fi: &Lataa uudelleen

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
fi: <b>Lataa profiilidata uudelleen</b><p>Tämä lataa luodut uudetkin osat.</p>

en: &Export Graph
fi: &Vie graafi

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
fi: <b>Vie kutsukaavio</b><p>Luo .dot-päätteisen tiedoston GraphViz-paketin työkalujen käyttöön.</p>

en: &Force Dump
fi: &Pakota vedostus

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
fi: <b>Avaa profiilidata</b><p>Tämä avaa profiilidatatiedoston, jossa on mahdollisesti monia osia</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
fi: Näytä/piilota osien yleiskuvatelakka

en: Call Stack
fi: Kutsupino

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
fi: Piilota/näytä kutsupinotelakka

en: Function Profile
fi: Funktioprofiili

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
fi: Piilota/näytä funktioprofiilitelakka

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
fi: Näytä/piilota profiilivedostelakka

en: Relative
fi: Suhteellinen

en: Show relative instead of absolute costs
fi: Näytä hinnat suhteellisena absoluuttisten arvojen sijaan

en: Relative to Parent
fi: Suhteessa ylempään tasoon

en: Show percentage costs relative to parent
fi: Näytä prosenttihinnat suhteessa ylempään tasoon

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
fi: <b>Näytä prosenttihinnat suhteessa ylempään tasoon</b><p>Tämän ollessa pois käytöstä prosenttihinnat ovat aina suhteessa juuri selattavien profiilin osien yhteishintaan, kun taas tämän ollessa käytössä ne ovat suhteessa ylemmän tason hinta-alkioon.</p><ul><table><tr><td><b>Hinnan tyyppi</b></td><td><b>Ylemmän tason hinta</b></td></tr><tr><td>Funktion kertymä</td><td>Yhteensä</td></tr><tr><td>Funktio itse</td><td>Funktioryhmä (*) / Yhteensä</td></tr><tr><td>Kutsu</td><td>Funktio mukaan lukien</td></tr><tr><td>Lähdekoodirivi</td><td>Funktio mukaan lukien</td></tr></table></ul><p>(*) Vain, jos funktioiden ryhmitys ovat käytössä (esim. ELF-objektien ryhmitys).</p>

en: Cycle Detection
fi: Kehien tunnistus

en: Shorten Templates
fi: Lyhennä mallit

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
fi: Piilota C++-symbolien malliparametrit

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
fi: <b>Piilota C++-symbolien malliparametrit</b><p>Tämän ollessa käytössä C++-malliparametrit on piilotettu joka symbolista ja niiden sijaan näytetään pelkästään &lt;&gt; </p><p>Voit kuitenkin tässäkin tilassa nähdä lyhentämättömän symbolin sen työkaluvihjeessä (laittamalla hiiren osoittimen symbolin päälle).</p>

en: &Up
fi: &Ylös

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
fi: <b>Siirry ylös</b><p>Siirry viimeiseksi valittuun nykyisen funktion kutsujaan. Jos sellaista ei ole, siirry hintavimpaan kutsujaan.</p>

en: Go back in function selection history
fi: Siirry valintahistoriassa edelliseen funktioon

en: Go forward in function selection history
fi: Siirry valintahistoriassa seuraavaan funktioon

en: Primary Event Type
fi: Ensisijaisen tapahtuman tyyppi

en: Select primary event type of costs
fi: Toissijaisen tapahtuman tyyppi

en: Secondary Event Type
fi: Toissijaisen tapahtuman tyyppi

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
fi: Toisijaisen tapahtuman tyyppi, joka näytetään esim. merkinnöissä

en: Grouping
fi: Ryhmittely

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
fi: Miten funktiot ryhmitellään korkeamman hintatason alkioihin

en: (No Grouping)
fi: (Ei ryhmittelyä)

en: Split
fi: Puolita

en: Show two information panels
fi: Näytä kaksi tietopaneelia

en: Split Horizontal
fi: Puolita vaakasuunnassa

en: Change Split Orientation when main window is split.
fi: Vaihda puolituksen suuntaa sen ollessa käytössä

en: Select Callgrind Profile Data
fi: Valitse Callgrind-profiilivedos

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
fi: Tiedoston ”%1” avaus epäonnistui. Tarkista, että se on olemassa ja että sinulla on tarvittavat oikeudet sen lukemiseen.

en: Add Callgrind Profile Data
fi: Lisää Callgrind-profiilidataa

en: (Hidden)
fi: (piilotettu)

en: Hide
fi: Piilota

en: Show Absolute Cost
fi: Näytä absoluuttinen hinta

en: Show Relative Cost
fi: Näytä suhteellinen hinta

en: Go Back
fi: Siirry takaisin

en: Go Forward
fi: Siirry eteenpäin

en: Go Up
fi: Siirry ylös

en: Layout Count: %1
fi: Asettelujen määrä: %1

en: No profile data file loaded.
fi: Profilointitietojen tiedostoa ei ole ladattu.

en: Total %1 Cost: %2
fi: Yhteensä %1 Hinta: %2

en: No event type selected
fi: Tapahtuman tyyppiä ei ole valittu

en: (No Stack)
fi: (Ei pinoa)

en: (No next function)
fi: (Ei seuraavaa funktiota)

en: (No previous function)
fi: (Ei edellistä funktiota)

en: (No Function Up)
fi: (Ei ylemmän tason funktiota)

en: Loading %1
fi: Lataa %1

en: Error loading %1: %2
fi: Virhe ladattaessa tiedostoa %1: %2

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the <em>What's this...</em> help for every GUI widget
    in KCachegrind contains detailed usage information for this widget?
    It is highly recommend to read at least these help texts on first
    use. Request <em>What's this...</em> help by pressing
    Shift-F1 and clicking on the widget.</p>
fi: <p>…että KCachegrindin joka käyttöliittymäelementin <em>Mikä tämä on…</em>-ohjeet
    sisältävät yksityiskohtaista tietoa niiden käyttämisestä?
    On erittäin suositeltavaa lukea ainakin ne ensimmäisellä
    käyttökerralla. <em>Mikä tämä on…</em>-ohjeet saat esiin
    painamalla Vaihto-F1 ja napsauttamalla elementtiä.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>
fi: <p>…että voit siirtyä aktiivisen objektin historiassa edelliseen/seuraavaan
    painamalla Alt-Vasen/Oikea-näppäimiä?</p>
