kcachegrind - en to hi translation catalogue (151 entries)

en: (always)
hi: (हमेशा)

en: Choose Source Folder
hi: स्रोत फ़ोल्डर चुनें

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
hi: कॉन्फ़िगरेशन

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
hi: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
hi: सूची में वस्तुओं की अधिकतम संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
hi: प्रतिशत मान की परिशुद्धता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
hi: कास्ट वस्तु रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
hi: स्वचलित

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
hi: वस्तुः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
hi: वर्गः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
hi: फ़ाइलः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
hi: व्याख्याएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
hi: एन्नोटेशन्स में कॉन्टेक्स्ट पंक्तियाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
hi: स्रोत फ़ोल्डर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
hi: मिटाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
hi: ऑब्जेक्ट / संबंधित स्रोत बेस

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
hi: प्रोफ़ाइल डम्प्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
hi: लक्ष्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
hi: समय

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
hi: पथ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
hi: लक्ष्य कमांडः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
hi: प्रोफ़ाइलर विकल्पः

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
hi: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
hi: मान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
hi: ट्रेस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
hi: जम्प्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
hi: निर्देश

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
hi: कार्यक्रम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
hi: पूरा कैश

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
hi: मनपसंद

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
hi: एकत्रित करें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
hi: प्रारंभ में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
hi: व्हाइल इन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
hi: छोड़ें

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: PLT
hi: पीएलटी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
hi: फंक्शन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
hi: डम्प प्रोफ़ाइल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
hi: प्रत्येक बीबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
hi: प्रवेश पर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
hi: बाहर होने पर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
hi: शून्य कार्यक्रम

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
hi: पृथक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
hi: लड़ियाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
hi: रीकर्सन्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
hi: काल चैन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
hi: मनपसंद प्रोफ़ाइलर विकल्पः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
hi: नया प्रोफ़ाइल चलाएँ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Info
hi: जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
hi: कारण डम्प करें:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
hi: कार्यक्रम सारांश:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
hi: नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
hi: जोड़

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
hi: विविधः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
hi: दिखाएँ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
hi: तुलना करें

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
hi: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
hi: अद्यतन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
hi: प्रत्येक [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
hi: काउन्टर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
hi: डम्प्स सम्पन्न

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
hi: एकत्र किया जा रहा है

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
hi: चलाया गया

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
hi: मूल ब्लाक्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
hi: काल्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
hi: पृथक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
hi: ईएलएफ ऑब्जैक्ट्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
hi: फंक्शन्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
hi: कॉन्टैक्स्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
hi: स्टैक ट्रेसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
hi: सिंक.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
hi: सम्मिलि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
hi: काल्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
hi: स्थान

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
hi: प्रारंभ

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
hi: शून्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
hi: डम्प

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
hi: संदेश

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
hi: किल रन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
hi: साफ करें

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hi: फ़ाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hi: देखें (&V)

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
hi: ख़ाका (&L)

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
hi: बाज़ू-पट्टियाँ

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hi: मुख्य औज़ार पट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
hi: स्थिति औज़ार-पट्टी

en: KCachegrind
hi: के-केश-ग्रिंड

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
hi: कैशग्रिंड/कालग्रिंड के लिए केडीई फ्रन्टएण्ड

en: Josef Weidendorfer
hi: जोसेफ वाइडेनडॉर्फर

en: Author/Maintainer
hi: लेखक/मेंटेनर

en: Show information of this trace
hi: इस ट्रेस की जानकारी दिखाएँ

en: Parts Overview
hi: पार्ट ओवर-व्यू

en: Top Cost Call Stack
hi: टॉप कास्ट काल स्टैक

en: Flat Profile
hi: फ्लैट प्रोफ़ाइल

en: &Duplicate
hi: दुहरी प्रति (&D)

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
hi: <b>मौजूदा खाका का नकल बनाएँ</b><p>वर्तमान खाका का एक प्रतिलिपि बनाता है.</p>

en: &Remove
hi: मिटाएँ (&R)

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
hi: <b>मौजूदा खाता मिटाएँ</b><p>वर्तमान खाका को मिटाता है तथा पिछले को सक्रिय करता है.</p>

en: &Go to Next
hi: अगले पर जाएँ (&G)

en: Go to Next Layout
hi: अगले खाका में जाएँ

en: &Go to Previous
hi: पिछले पर जाएँ (&G)

en: Go to Previous Layout
hi: पिछले खाका पर जाएँ

en: &Restore to Default
hi: डिफ़ॉल्ट में बहाल करें (&R)

en: Restore Layouts to Default
hi: खाका डिफ़ॉल्ट में बहाल करें

en: &Save as Default
hi: डिफ़ॉल्ट रूप में सहेजें (&S)

en: Save Layouts as Default
hi: खाका डिफ़ॉल्ट रूप में सहेजें

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
hi: <b>नया</b><p>नया खाली के-कैशग्रिंड विंडो खोलें.</p>

en: &Add...
hi: जोड़ें...(&A)

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
hi: <b>प्रोफ़ाइल डाटा जोड़ें</b><p>यह वर्तमान विंडो में अतिरिक्त प्रोफ़ाइल डाटा फ़ाइल खोलता है.</p>

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
hi: <b>प्रोफ़ाइल डाटा रीलोड करें</b><p>यह नए बनाए पार्ट्स को भी लोड करता है.</p>

en: &Export Graph
hi: ग्राफ निर्यात करें (&E)

en: &Force Dump
hi: फोर्स डम्प (&F)

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
hi: <b>प्रोफ़ाइल डाटा खोलें</b><p>यह प्रोफ़ाइल डाटा फ़ाइल खोलता है, संभावित बहुल पार्ट्स के साथ</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
hi: डॉकएबल पार्ट्स ओवरव्यू दिखाएँ/छुपाएँ

en: Call Stack
hi: काल स्टैक

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
hi: डॉकएबल काल स्टैक दिखाएँ/छुपाएँ

en: Function Profile
hi: फंक्शन प्रोफ़ाइल

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
hi: डॉकएबल फंक्शन प्रोफ़ाइल दिखाएँ/छुपाएँ

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
hi: डॉकएबल प्रोफ़ाइल डम्प्स दिखाएँ/छुपाएँ

en: Show relative instead of absolute costs
hi: निरपेक्ष कास्ट के बजाए सापेक्ष दिखाएँ

en: Show percentage costs relative to parent
hi: पैरेन्ट से प्रतिशत सापेक्ष कास्ट दिखाएँ

en: &Up
hi: ऊपर (&U)

en: Go back in function selection history
hi: फंक्शन चयन इतिहास में पीछे जाएँ

en: Go forward in function selection history
hi: फंक्शन चयन इतिहास में आगे जाएँ

en: Primary Event Type
hi: प्राथमिक कार्यक्रम क़िस्म

en: Select primary event type of costs
hi: प्राथमिक घटना क़िस्म कास्ट चुनें

en: Secondary Event Type
hi: सेकंडरी कार्यक्रम क़िस्म

en: Grouping
hi: समूहबद्धता

en: (No Grouping)
hi: (समूहबद्धता नहीं)

en: Split
hi: विभाजित करें

en: Show two information panels
hi: दो जानकारी फलक दिखाएँ

en: Split Horizontal
hi: आड़ा विभाजित करें

en: Change Split Orientation when main window is split.
hi: विभाजन की दिशा निर्धारण बदलें जब मुख्य विंडो विभाजित होता है

en: Select Callgrind Profile Data
hi: कालग्रिंड प्रोफ़ाइल डाटा चुनें

en: Add Callgrind Profile Data
hi: कालग्रिंड प्रोफ़ाइल डाटा जोड़ें

en: (Hidden)
hi: (छुपा)

en: Hide
hi: छुपाएँ

en: Show Absolute Cost
hi: निरपेक्ष कास्ट दिखाएँ

en: Show Relative Cost
hi: सापेक्षिक कास्ट दिखाएँ

en: Go Back
hi: पीछे जाएं

en: Go Forward
hi: आगे जाएँ

en: Go Up
hi: ऊपर जाएं

en: Layout Count: %1
hi: लेआउट गिनती: %1

en: No profile data file loaded.
hi: कोई प्रोफ़ाइल डाटा फ़ाइल लोडेड नहीं है.

en: Total %1 Cost: %2
hi: कुल %1 कास्ट: %2

en: No event type selected
hi: कोई इवेंट क़िस्म चुना नहीं गया

en: (No Stack)
hi: (स्टेक नहीं)

en: (No next function)
hi: (कोई अगला फंक्शन नहीं)

en: (No previous function)
hi: (कोई पिछला फंक्शन नहीं)

en: (No Function Up)
hi: (कोई ऊपर फंक्शन नहीं)

en: Loading %1
hi: %1 लोड किया जा रहा है
