kcachegrind - en to hne translation catalogue (152 entries)

en: (always)
hne: (हमेसा)

en: Choose Source Folder
hne: स्रोत फोल्डर चुनव

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
hne: कान्फिगरेसन

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
hne: सामान्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
hne: सूची मं चीज मन के सबसे अधिक संख्या

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
hne: प्रतिसत मान के परिसुद्धता:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
hne: कास्ट चीज रंग

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
hne: अपने अपन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
hne: चीजः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
hne: वर्गः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
hne: फाइलः

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
hne: व्याख्याव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
hne: एन्नोटेसन्स मं कान्टेक्स्ट पंक्तियाँ:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
hne: स्रोत फोल्डर

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
hne: मेटाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
hne: आब्जेक्ट / संबंधित स्रोत बेस

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
hne: प्रोफाइल डम्प्स

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
hne: लक्छ्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
hne: समय

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
hne: पथ

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
hne: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
hne: लक्छ्य कमांडः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
hne: प्रोफाइलर विकल्पः

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
hne: विकल्प

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
hne: मान

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
hne: ट्रेस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
hne: जम्प्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
hne: निर्देस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
hne: घटना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
hne: पूरा कैस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
hne: मनमाफिक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
hne: एकत्रित करव

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
hne: सुरू में

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
hne: व्हाइल इन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
hne: छोड़व

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: PLT
hne: पीएलटी

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
hne: फंक्सन

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
hne: डम्प प्रोफाइल

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
hne: हर एक बीबीएस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
hne: प्रवेस पर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
hne: बाहिर होए पर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
hne: सून्य घटना

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
hne: पृथक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
hne: लड़ियाँ

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
hne: रीकर्सन्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
hne: काल चैन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
hne: मनमाफिक प्रोफाइलर विकल्पः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
hne: नवा प्रोफाइल चलाव

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Info
hne: जानकारी

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
hne: कारन डम्प करव:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
hne: घटना सारांस:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
hne: नाम

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
hne: जोड़

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
hne: विविधः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
hne: देखाव

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
hne: तुलना करव

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
hne: स्थिति

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
hne: अपडेट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
hne: हर एक [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
hne: काउन्टर

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
hne: डम्प्स पूरा

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
hne: एकत्र करत हे

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
hne: चलाया गिस

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
hne: मूल ब्लाक्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
hne: काल्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
hne: पृथक

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
hne: ईएलएफ ओब्जैक्ट्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
hne: फंक्सन्स

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
hne: कान्टैक्स्ट

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
hne: स्टैक ट्रेसः

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
hne: सिंक.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
hne: सम्मिलि.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
hne: काल्ड

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
hne: जगह

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
hne: सुरू

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
hne: सून्य

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
hne: डम्प

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
hne: संदेस

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
hne: किल रन

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
hne: साफ करव

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
hne: फाइल (&F)

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
hne: देखव (&V)

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
hne: खाका (&L)

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
hne: बाजू-पट्टी मन

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
hne: मुख्य औजार पट्टी

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
hne: स्थिति औजार-पट्टी

en: KCachegrind
hne: के-केस-ग्रिंड

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
hne: कैसग्रिंड/कालग्रिंड बर केडीई फ्रन्टएन्ड

en: Josef Weidendorfer
hne: जोसेफ वाइडेनडार्फर

en: Author/Maintainer
hne: लेखक/मेंटेनर

en: Show information of this trace
hne: ये ट्रेस के जानकारी देखाव

en: Parts Overview
hne: पार्ट ओवर-व्यू

en: Top Cost Call Stack
hne: टाप कास्ट काल स्टैक

en: Flat Profile
hne: फ्लैट प्रोफाइल

en: &Duplicate
hne: दुहरी प्रति (&D)

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
hne: <b>अभी हाल के खाका के नकल बनाव</b><p>अभी हाल के खाका के एक प्रतिलिपि बनाथे .</p>

en: &Remove
hne: मेटाव (&R)

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
hne: <b>अभी हाल के खाता मेटाव</b><p>अभी हाल के खाका ल मिटाथे  अउ पिछले ल सक्रिय करथे .</p>

en: &Go to Next
hne: अगले मं जाव (&G)

en: Go to Next Layout
hne: अगले खाका मं जाव

en: &Go to Previous
hne: पिछले मं जाव (&G)

en: Go to Previous Layout
hne: पिछले खाका मं जाव

en: &Restore to Default
hne: डिफाल्ट मं बहाल करव (&R)

en: Restore Layouts to Default
hne: खाका डिफाल्ट मं बहाल करव

en: &Save as Default
hne: डिफाल्ट रूप मं सहेजव (&S)

en: Save Layouts as Default
hne: खाका डिफाल्ट रूप मं सहेजव

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
hne: <b>नवा</b><p>नवा खाली के-कैसग्रिंड विंडो खोलव.</p>

en: &Add...
hne: जोड़व...(&A)

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
hne: <b>प्रोफाइल डाटा जोड़व</b><p>ये अभी हाल के विंडो मं अतिरिक्त प्रोफाइल डाटा फाइल खोलथे .</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
hne: फिर से  लोड करव (&R)

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
hne: <b>प्रोफाइल डाटा  रीलोड करव</b><p>ये नवा बनाए पार्ट्स ल घलोक लोड करथे .</p>

en: &Export Graph
hne: ग्राफ निर्यात करव (&E)

en: &Force Dump
hne: फोर डम्प (&F)

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
hne: <b>प्रोफाइल डाटा खोलव</b><p>ये प्रोफाइल डाटा फाइल खोलथे , संभावित बहुल पार्ट्स के साथ</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
hne: डाकएबल पार्ट्स ओवरव्यू देखाव/लुकाव

en: Call Stack
hne: काल स्टैक

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
hne: डाकएबल काल स्टैक देखाव/लुकाव

en: Function Profile
hne: फंक्सन प्रोफाइल

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
hne: डाकएबल फंक्सन प्रोफाइल देखाव/लुकाव

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
hne: डाकएबल प्रोफाइल डम्प्स देखाव/लुकाव

en: Show relative instead of absolute costs
hne: निरपेक्छ कास्ट के बदला मा सापेक्छ देखाव

en: Show percentage costs relative to parent
hne: पैरेन्ट से प्रतिसत सापेक्छ कास्ट देखाव

en: &Up
hne: ऊपर (&U)

en: Go back in function selection history
hne: फंक्सन चयन इतिहास मं पीछू जाव

en: Go forward in function selection history
hne: फंक्सन चयन इतिहास मं आगू जाव

en: Primary Event Type
hne: प्राथमिक घटना किसिम

en: Select primary event type of costs
hne: प्राथमिक घटना किसिम कास्ट चुनव

en: Secondary Event Type
hne: सेकन्डरी घटना किसिम

en: Grouping
hne: समूहबद्धता

en: (No Grouping)
hne: (समूहबद्धता नइ)

en: Split
hne: विभाजित करव

en: Show two information panels
hne: दो जानकारी पेनल देखाव

en: Split Horizontal
hne: आड़ा विभाजित करव

en: Change Split Orientation when main window is split.
hne: विभाजन के दिसा निर्धारन बदलव जब मुख्य विंडो विभाजित होथे

en: Select Callgrind Profile Data
hne: कालग्रिंड प्रोफाइल डाटा चुनव

en: Add Callgrind Profile Data
hne: कालग्रिंड प्रोफाइल डाटा जोड़व

en: (Hidden)
hne: (छुपा)

en: Hide
hne: लुकाव

en: Show Absolute Cost
hne: निरपेक्छ कास्ट देखाव

en: Show Relative Cost
hne: सापेक्छिक कास्ट देखाव

en: Go Back
hne: पीछू जाव

en: Go Forward
hne: आगू जाव

en: Go Up
hne: ऊपर जाव

en: Layout Count: %1
hne: लेआउट गिनती: %1

en: No profile data file loaded.
hne: कोई प्रोफाइल डाटा फाइल लोडेड नइ हे.

en: Total %1 Cost: %2
hne: कुल %1 कास्ट: %2

en: No event type selected
hne: कोई इवेंट किसिम चुने नइ गिस

en: (No Stack)
hne: (स्टेक नइ)

en: (No next function)
hne: (कोई अगला फंक्सन नइ)

en: (No previous function)
hne: (कोई पिछला फंक्सन नइ)

en: (No Function Up)
hne: (कोई ऊपर फंक्सन नइ)

en: Loading %1
hne: %1 लोड करत हे
