kcachegrind - en to nn translation catalogue (164 entries)

en: (always)
nn: (alltid)

en: Choose Source Folder
nn: Vel kjeldemappe

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
nn: Oppsett

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
nn: Generelt

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
nn: Høgste tal element i lister:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
nn: Forkort symbol i hjelpebobler og kontekstmenyar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
nn: når meir enn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
nn: når lengre enn:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
nn: Nøyaktigheit til prosentverdiar:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
nn: Maksverdien for talet på listeelement bør mindre enn 500.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
nn: Farge på kostnadselement

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
nn: Automatisk

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
nn: Objekt:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
nn: Klasse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
nn: Fil:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
nn: Merknadar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
nn: Kontekstlinjer i merknadar:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
nn: Kjeldemapper

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
nn: Legg til

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
nn: Slett

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
nn: Objekt / nærskyld kjeldebase

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
nn: Profildumpar

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
nn: Mål

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
nn: Tid

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
nn: Adresse

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
nn: Val

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
nn: Målkommando:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
nn: Profileringsval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
nn: Val

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
nn: Verdi

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
nn: Spor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
nn: Hopp

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
nn: Instruksjonar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
nn: Hendingar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
nn: Fullt mellomlager

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
nn: Tilpassa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
nn: Samla

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
nn: Ved oppstart

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
nn: Når i

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
nn: Hopp over

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
nn: Funksjon

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
nn: Dump profil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
nn: Kvar BB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
nn: Ved inngang

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
nn: Ved utgang

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
nn: Nullhendingar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
nn: Skil

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
nn: Trådar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
nn: Rekursjonar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
nn: Kallkjede

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
nn: Tilpassa profileringsval:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
nn: Køyr ny profil

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Info
nn: Informasjon

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
nn: Grunn til dump:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
nn: Hendingssamandrag:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
nn: Namn

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
nn: Ymse:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
nn: Vis

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
nn: Samanlikna

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
nn: Tilstand

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
nn: Oppdater

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
nn: Kvart (s):

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
nn: Teljar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
nn: Ferdige dumpar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
nn: Samlar inn

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
nn: Køyrd

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
nn: Grunnblokker

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
nn: Kall

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
nn: Unike

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
nn: ELF-objekt

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
nn: Funksjonar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
nn: Kontekstar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
nn: Stabelspor:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
nn: Synk.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
nn: Inkl.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
nn: Kalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
nn: Plassering

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
nn: Null

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
nn: Meldingar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
nn: Drep køyring

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
nn: Tøm

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
nn: &Fil

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
nn: &Vis

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
nn: &Utsjånad

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
nn: Sidestolpar

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
nn: Hovudverktøylinje

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
nn: Tilstandsverktøylinje

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
nn: KDE-grensesnitt til Callgrind/Cachegrind

en: (C) 2002 - 2016
nn: © 2002–2016

en: Author/Maintainer
nn: Utviklar og vedlikehaldar

en: Show information of this trace
nn: Vis informasjon om dette sporet

en: [trace...]
nn: [spor …]

en: Parts Overview
nn: Deloversikt

en: Top Cost Call Stack
nn: Toppkostnad-kallstabel

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
nn: <b>Toppkostnad-kallstabel</b><p>Dette er ein kunstig «mest sannsynleg» kallstabel. Han vert bygd opp ved å starta med den valde funksjonen, og legg til kallarar og tilkalla med høgast kostnad over og under.</p><p><b>Kostnad</b>- og <b>Kall</b>-kolonnane viser kostnaden brukt til alle kalla frå funksjonen i linja over.</p>

en: Flat Profile
nn: Flat profil

en: &Duplicate
nn: &Lag kopi

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
nn: <b>Lag kopi av gjeldande oppsett</b><p>Lag ein kopi av gjeldade oppsett.</p>

en: &Remove
nn: &Fjern

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
nn: <b>Fjern gjeldande oppsett</b><p>Fjern gjeldande oppsett og gjer den førre aktiv.</p>

en: &Go to Next
nn: &Gå til neste

en: Go to Next Layout
nn: Gå til neste oppsett

en: &Go to Previous
nn: &Gå til førre

en: Go to Previous Layout
nn: Gå til førre oppsett

en: &Restore to Default
nn: &Gjenopprett standard

en: Restore Layouts to Default
nn: Gjenopprett oppsett til standard

en: &Save as Default
nn: &Lagra som standard

en: Save Layouts as Default
nn: Lagra oppsett som standard

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
nn: <b>Ny</b><p>Opna eit nytt KCachegrind-vindauge.</p>

en: &Add...
nn: &Legg til …

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
nn: <b>Legg til profildata</b><p>Opna ei ny profildatafil i gjeldande vindauge.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
nn: &Last om att

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
nn: <b>Last om att profildata</b><p>Dette lastar òg om att nye laga delar.</p>

en: &Export Graph
nn: &Eksporter graf

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
nn: <b>Eksporter kallgraf</b><p>Generer ei fil med etternamn .dot, for bruk av GraphViz-pakken.</p>

en: &Force Dump
nn: &Tving dump

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
nn: <b>Opna profildata</b><p>Opna ei profildatafil, med eventuelt fleire delar.</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
nn: Vis/gøym deloversikt-dokkpanelet

en: Call Stack
nn: Kallstabel

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
nn: Vis/gøym kallstabel-dokkpanelet

en: Function Profile
nn: Funksjonsprofil

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
nn: Vis/gøym funksjonsprofil-dokkpanelet

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
nn: Vis/gøym profildump-dokkpanelet

en: Relative
nn: Relativ

en: Show relative instead of absolute costs
nn: Vis relative og ikkje absolutt kostnadar

en: Relative to Parent
nn: Relativ til forelder

en: Show percentage costs relative to parent
nn: Vis prosentkostnadar relative til foreldra

en: Cycle Detection
nn: Syklus-detekering

en: Shorten Templates
nn: Forkort malar

en: &Up
nn: &Opp

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
nn: <b>Gå opp</b><p>Gå til den siste valde kallaren av den gjeldande funksjonen. Viss ingen kallar var vitja, bruk den med høgast kostnad.</p>

en: Go back in function selection history
nn: Gå bakover i funksjonsutval-loggen

en: Go forward in function selection history
nn: Gå framover i funksjonsutval-loggen

en: Primary Event Type
nn: Primærhendingstype

en: Select primary event type of costs
nn: Vel primærhendingstypen for kostnadar

en: Secondary Event Type
nn: Sekundærhendingstype

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
nn: Vel sekundærhendingstypen for kostnadar (blant anna vist i merknadar)

en: Grouping
nn: Gruppering

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
nn: Vel korleis funksjonar skal grupperast til kostnadselement på høgare nivå

en: (No Grouping)
nn: (Inga gruppering)

en: Split
nn: Del

en: Show two information panels
nn: Vis to informasjonspanel

en: Split Horizontal
nn: Del oppe/nede

en: Change Split Orientation when main window is split.
nn: Endra deleretning ved deling av hovudvindauget.

en: Select Callgrind Profile Data
nn: Vel Callgrind-profildata

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
nn: Klarte ikkje opna fila «%1». Sjå til at ho finst og at du har lesetilgang til ho.

en: Add Callgrind Profile Data
nn: Legg til Callgrind-profildata

en: (Hidden)
nn: (Gøymd)

en: Hide
nn: Gøym

en: Show Absolute Cost
nn: Vis absolutte kostnadar

en: Show Relative Cost
nn: Vis relative kostnadar

en: Go Back
nn: Gå tilbake

en: Go Forward
nn: Gå fram

en: Go Up
nn: Gå opp

en: Layout Count: %1
nn: Teikneplan-tal: %1

en: No profile data file loaded.
nn: Ingen profildata lasta.

en: Total %1 Cost: %2
nn: I alt %1 – kostnad: %2

en: No event type selected
nn: Ingen hendingstype vald

en: (No Stack)
nn: (Ingen stabel)

en: (No next function)
nn: (Ingen neste funksjon)

en: (No previous function)
nn: (Ingen førre funksjon)

en: (No Function Up)
nn: (Ingen funksjon opp)

en: Loading %1
nn: Lastar inn %1

en: Error loading %1: %2
nn: Feil ved lasting av %1: %2
