kcachegrind - en to pt translation catalogue (173 entries)

en: (always)
pt: (sempre)

en: Choose Source Folder
pt: Escolha a Pasta com Código

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
pt: Configuração

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
pt: Geral

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
pt: Número máximo de itens nas listas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
pt: Truncar os símbolos nas dicas e nos menus de contexto

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
pt: quando maiores que:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
pt: quando mais extenso que:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
pt: Precisão dos valores em percentagem:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
pt: O Número Máximo de Itens da Lista deverá ser menor que 500.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
pt: Cores dos Itens de Custo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
pt: Automático

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
pt: Objecto:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
pt: Classe:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
pt: Ficheiro:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
pt: Anotações

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
pt: Linhas de contexto nas anotações:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
pt: Pastas de Código

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
pt: Adicionar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
pt: Apagar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
pt: Base de Código Relacionada / Objecto

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
pt: Resultados da Análise

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
pt: Destino

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
pt: Tempo

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
pt: Localização

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
pt: Opções

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
pt: Comando de destino:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
pt: Opções de análise:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
pt: Opção

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
pt: Valor

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
pt: Traceamento

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
pt: Saltos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
pt: Instruções

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
pt: Eventos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
pt: 'Cache' Completa

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
pt: Personalizada

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
pt: Recolher

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
pt: No Início

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
pt: Durante

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
pt: Ignorar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
pt: Função

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
pt: Resultado da Análise

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
pt: Todos os BB's

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
pt: Ao Entrar

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
pt: Ao Sair

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
pt: Zero Eventos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
pt: Separados

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
pt: Tarefas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
pt: Recorrências

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
pt: Sequência de Chamadas

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
pt: Opções personalizadas de análise:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
pt: Executar uma Nova Análise

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Info
pt: Informação

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
pt: Razão do resultado:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
pt: Resumo do evento:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
pt: Nome

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
pt: Soma

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
pt: Diversos:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
pt: Mostrar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
pt: Comparar

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
pt: Estado

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
pt: Actualizar

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
pt: Todos [s]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
pt: Contador

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
pt: Resultados Prontos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
pt: Está a Recolher

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
pt: Executado

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
pt: Blocos Básicos

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
pt: Chamadas

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
pt: Distinto

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
pt: Objectos ELF

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
pt: Funções

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
pt: Contextos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
pt: Sequência da pilha:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
pt: Sinc.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
pt: Chamado

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
pt: Localização

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
pt: Início

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
pt: Resultado

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
pt: Mensagens

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
pt: Matar a Execução

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
pt: Limpar

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
pt: &Ficheiro

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
pt: &Ver

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
pt: &Disposição

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
pt: Barras Laterais

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
pt: Barra Principal

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
pt: Barra de Estado

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
pt: Interface do KDE para o Callgrind/Cachegrind

en: Author/Maintainer
pt: Autor/Manutenção

en: Show information of this trace
pt: Mostrar a informação deste traceamento

en: [trace...]
pt: [registo...]

en: Parts Overview
pt: Vista Geral das Partes

en: Top Cost Call Stack
pt: Topo de Custo da Pilha de Chamadas

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
pt: <b>Topo de Custo da Pilha de Chamadas</b><p>Esta é uma pilha de chamadas fictícia e 'mais provável'. Ela é construída começando na função seleccionada no momento e adicionando as funções chamadoras/chamadas com maior custo por cima e por baixo.</p><p>As colunas <b>Custo</b> e <b>Chamadas</b> mostram o custo usada para todas as chamadas da função na linha acima.</p>

en: Flat Profile
pt: Análise Simples

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
pt: <b>Resultados da Análise</b><p>Esta área mostra na parte superior a lista de resultados das análises em todas as subpastas de: <ul><li>a directoria de trabalho actual do KCachegrind, i.e., onde este foi iniciado, e </li><li>a directoria dos resultados das análises dada na configuração.</li></ul> A lista é ordenada de acordo com o comando-alvo analisado no resultado correspondente.</p><p>Ao seleccionar um resultado, são mostradas as informações sobre este na parte inferior: <ul><li><b>Opções</b> permite-lhe ver o comando analisado e as opções de análise deste resultado. Carregue em <b>Executar a Análise</b> para iniciar o processo de análise, com estas opções, em segundo plano.</li><li><b>Informações</b> fornece dados detalhados sobre o resultado seleccionado, como um resumo do custo dos eventos e as propriedades da 'cache' simulada.</li><li><b>Estado</b> só está disponível para as execuções das análises em curso de momento. Carregue em <b>Actualizar</b> para ver os diferentes contadores da execução, assim como um traceamento da pilha da posição actual do programa a sr analisado. Assinale a opção <b>Tudo</b> para deixar o KCachegrind extrair regularmente estes dados. Assinale a opção <b>Sincronizar</b> para que a área active a função de topo no resultado carregado no momento.</li></ul></p>

en: &Duplicate
pt: &Duplicar

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
pt: <b>Duplicar a Disposição Actual</b><p>Cria uma cópia da disposição actual.</p>

en: &Remove
pt: &Remover

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
pt: <b>Remover a Disposição Actual</b><p>Remove a disposição actual e torna a anterior a disposição activa.</p>

en: &Go to Next
pt: Ir para a &Próxima

en: Go to Next Layout
pt: Ir para a Próxima Disposição

en: &Go to Previous
pt: &Ir para a Anterior

en: Go to Previous Layout
pt: Ir para a Disposição Anterior

en: &Restore to Default
pt: &Repor a Predefinida

en: Restore Layouts to Default
pt: Repor a Disposição por Omissão

en: &Save as Default
pt: &Gravar como Predefinição

en: Save Layouts as Default
pt: Gravar Disposições como por Omissão

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
pt: <b>Novo</b><p>Mostra uma nova janela do KCachegrind vazia.</p>

en: &Add...
pt: &Adicionar...

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
pt: <b>Adicionar Dados de Análise</b><p>Isto abre um ficheiro de dados de análise adicional na janela actual.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
pt: &Recarregar

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
pt: <b>Reler os Dados de Análise</b><p>Isto carrega também as partes criadas como novas, também.</p>

en: &Export Graph
pt: &Exportar o Grafo

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
pt: <b>Exportar o Grafo</b><p>Gera um ficheiro com a extensão .dot para as ferramentas do pacote GraphViz.</p>

en: &Force Dump
pt: &Forçar o Resultado

en: <b>Force Dump</b><p>This forces a dump for a Callgrind profile run in the current directory. This action is checked while KCachegrind looks for the dump. If the dump is finished, it automatically reloads the current trace. If this is the one from the running Callgrind, the new created trace part will be loaded, too.</p><p>Force dump creates a file 'callgrind.cmd', and checks every second for its existence. A running Callgrind will detect this file, dump a trace part, and delete 'callgrind.cmd'. The deletion is detected by KCachegrind, and it does a Reload. If there is <em>no</em> Callgrind running, press 'Force Dump' again to cancel the dump request. This deletes 'callgrind.cmd' itself and stops polling for a new dump.</p><p>Note: A Callgrind run <em>only</em> detects existence of 'callgrind.cmd' when actively running a few milliseconds, i.e. <em>not</em> sleeping. Tip: For a profiled GUI program, you can awake Callgrind e.g. by resizing a window of the program.</p>
pt: <b>Forçar o Resultado</b><p>Isto obriga à exposição do resultado para uma análise do Cachegrind na directoria actual. Esta acção é verificada enquanto o KCachegrind espera o resultado. Se o resultado estiver pronto, este carrega de novo o traceamento actual. Se, por outro lado, for o resultado do Cachegrind em execução, o novo traceamento criado será carregado da mesma forma.</p><p>O resultado forçado cria um ficheiro 'cachegrind.cmd', e verifica a cada segundo a sua existência. Um Cachegrind em execução irá detectar este ficheiro, gerar um traceamento, e remover o 'cachegrind.cmd'. A remoção é detectada pelo KCachegrind, pelo que fará uma nova leitura. Se <em>não</em> existir nenhum Cachegrind a correr, carregue em 'Forçar o Resultado' de novo para cancelar o pedido do resultado. Isto irá remover o próprio 'cachegrind.cmd' e pára a pesquisa de um novo resultado.</p><p>Nota: Uma execução do Cachegrind <em>apenas</em> detecta a existência do 'cachegrind.cmd' quando está em execução activa durante alguns milisegundos, i.e., quando <em>não</em> está parado. Sugestão: Para um programa gráfico em análise, você pode acordar o Cachegrind, p.ex, se redimensionar uma janela do programa.</p>

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
pt: <b>Abrir os Dados de Análise</b><p>Isto abre um traceamento com várias partes, possivelmente</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
pt: Mostrar/Esconder a Componente de Traceamento

en: Call Stack
pt: Pilha de Chamadas

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
pt: Mostrar/Esconder a Componente da Pilha de Chamadas

en: Function Profile
pt: Análise da Função

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
pt: Mostrar/Esconder a Análise de Funções

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
pt: Acoplar/desacoplar os Resultados da Análise

en: Relative
pt: Relativo

en: Show relative instead of absolute costs
pt: Mostrar os custos relativos em vez dos absolutos

en: Relative to Parent
pt: Relativa ao Pai

en: Show percentage costs relative to parent
pt: Mostrar os custos percentuais face ao 'pai'

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
pt: <b>Mostrar os custos percentuais face ao 'pai'</b><p>Se esta opção estiver desligada, os custos percentuais são sempre mostrados em relação ao custo total da parte da análise que você está a navegar neste momento. Se ligar esta opção, o custo percentual dos itens de custo mostrados serão relativos ao 'item-pai' do custo.</p><ul><table><tr><td><b>Tipo de Custo</b></td><td><b>Custo do Pai</b></td></tr><tr><td>Acumulação da Função</td><td>Total</td></tr><tr><td>Própria Função</td><td>Grupo da Função / Total</td></tr><tr><td>Chamada</td><td>Acumulação da Função</td></tr><tr><td>Linha de Código</td><td>Acumulação da Função</td></tr></table></ul><p>(*) Só se o agrupamento de funções estiver activado (p.ex., agrupamento de objectos ELF).</p>

en: Cycle Detection
pt: Detectar Ciclos

en: <b>Detect recursive cycles</b><p>If this is switched off, the treemap drawing will show black areas when a recursive call is made instead of drawing the recursion ad infinitum. Note that the size of black areas often will be wrong, as inside recursive cycles the cost of calls cannot be determined; the error is small, however, for false cycles (see documentation).</p><p>The correct handling for cycles is to detect them and collapse all functions of a cycle into an artificial function, which is done when this option is selected. Unfortunately, with GUI applications, this often will lead to huge false cycles, making the analysis impossible; therefore, there is the option to switch this off.</p>
pt: <b>Detectar os ciclos recursivos</b><p>Se isto estiver desligado, o desenho da árvore irá mostrar áreas a preto quando é feita uma chamada recursiva em vez de desenhar a recursividade 'ad infinitum'. Tenha em atenção que o tamanho das áreas a preto poderá ser muitas vezes errado, dado que dentro de ciclos recursivos, você não consegue determinar o custo das chamadas. Contudo, o erro é pequeno para os ciclos falsos (ver a documentação).</p><p>O tratamento correcto dos ciclos é detectá-los e fechar todas as funções de um ciclo numa função virtual. Isto é feito quando esta opção é seleccionada. Infelizmente, com as aplicações gráficos, isto irá conduzir a ciclos falsos enormes, tornando a análise impossível. Daí a possibilidade de desligar esta opção.</p>

en: Shorten Templates
pt: Reduzir os 'Templates'

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
pt: Esconder os Parâmetros dos 'Templates' nos Símbolos de C++

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
pt: <b>Esconder os Parâmetros dos 'Templates' nos Símbolos de C++</b><p>Se esta opção estiver activada, todos os símbolos apresentados terão os seus parâmetros de 'templates' (classes genéricas) escondidos, mostrando apenas &lt;&gt; em vez de um parâmetro de 'template' potencialmente encadeado.</p><p>Neste modo, poderá passar o cursor do rato sobre o texto do símbolo activado, de modo a mostrar uma dica com o símbolo não abreviado.</p>

en: &Up
pt: S&ubir

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
pt: <b>Subir</b><p>Ir para o último responsável seleccionado da chamada da função actual. Se nenhum destes responsáveis foi visitado, é usado o com custo maior.</p>

en: Go back in function selection history
pt: Voltar atrás no histórico da selecção das funções

en: Go forward in function selection history
pt: Avançar no histórico da selecção das funções

en: Primary Event Type
pt: Tipo Primário de Evento

en: Select primary event type of costs
pt: Seleccione o tipo primário de evento dos custos

en: Secondary Event Type
pt: Tipo Secundário de Evento

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
pt: Seleccionar o tipo secundário de eventos para o custo, mostrados em anotações

en: Grouping
pt: Agrupamento

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
pt: Seleccionar como é que as funções são agrupadas nos itens de custo superiores

en: (No Grouping)
pt: (Sem Grupos)

en: Split
pt: Dividir

en: Show two information panels
pt: Mostrar dois painéis de informação

en: Split Horizontal
pt: Dividir Horizontalmente

en: Change Split Orientation when main window is split.
pt: Mudar a Orientação da Repartição quando a janela principal está repartida.

en: Select Callgrind Profile Data
pt: Seleccionar os Dados de Perfil do Cachegrind

en: Callgrind Profile Data (cachegrind.out* callgrind.out*);;All Files (*)
pt: Dados de Análise do Cachegrind (cachegrind.out* callgrind.out*);;Todos os Ficheiros (*)

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
pt: Não foi possível aceder ao ficheiro "%1". Verifique se existe e se tem permissões suficientes para o ler.

en: Add Callgrind Profile Data
pt: Adicionar Dados de Perfil do Callgrind

en: (Hidden)
pt: (Escondido)

en: Hide
pt: Esconder

en: Show Absolute Cost
pt: Mostrar Custo Absoluto

en: Show Relative Cost
pt: Mostrar Custo Relativo

en: Go Back
pt: Recuar

en: Go Forward
pt: Avançar

en: Go Up
pt: Subir

en: Layout Count: %1
pt: Contagem de Disposição: %1

en: No profile data file loaded.
pt: Não está nenhum ficheiro de dados de perfil carregado.

en: Total %1 Cost: %2
pt: Total %1 Custo: %2

en: No event type selected
pt: Sem tipo de evento seleccionado

en: Cannot determine receiver PID for dump request
pt: Não é possível determinar o PID do destinatário do pedido de exportação dos dados

en: Error running callgrind_control
pt: Erro ao invocar o 'callgrind_control'

en: (No Stack)
pt: (Sem Pilha)

en: (No next function)
pt: (Não há próxima função)

en: (No previous function)
pt: (Não há função anterior)

en: (No Function Up)
pt: (Não há função acima)

en: Loading %1
pt: A carregar o %1

en: Error loading %1: %2
pt: Erro ao carregar o %1: %2
