kcachegrind - en to uk translation catalogue (189 entries)

en: (always)
uk: (завжди)

en: Choose Source Folder
uk: Виберіть джерельну теку

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QDialog, ConfigDlgBase)
en: Configuration
uk: Налаштування

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab1)
en: General
uk: Загальне

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel5)
en: Maximum number of items in lists:
uk: Максимальна кількість елементів у списках:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel3)
en: Truncate symbols in tooltips and context menus
uk: Обрізати символи у підказках і контекстних меню

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2)
en: when more than:
uk: якщо запис більший за:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel2_2)
en: when longer than:
uk: якщо запис довший за:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3)
en: Precision of percentage values:
uk: Точність відсоткових величин:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, maxListEdit)
en: The Maximum Number of List Items should be below 500.
uk: Максимальна кількість елементів списку не повинна перевищувати 500.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1)
en: Cost Item Colors
uk: Кольори елементів вартості

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, fileCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, classCheck) i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, objectCheck)
en: Automatic
uk: Автоматично

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4)
en: Object:
uk: Об'єкт:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2_2)
en: Class:
uk: Клас:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_2)
en: File:
uk: Файл:

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Annotations
uk: Анотації

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel4_3_2)
en: Context lines in annotations:
uk: Контекстні рядки у коментарях:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, TextLabel1_2)
en: Source Folders
uk: Теки вихідного коду

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, addDirButton)
en: Add
uk: Додати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, deleteDirButton)
en: Delete
uk: Вилучити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QTreeWidget, dirList)
en: Object / Related Source Base
uk: Об’єкт / Відповідна кодова база

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, DumpSelectionBase)
en: Profile Dumps
uk: Дампи профілів

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Target
uk: Ціль

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Time
uk: Час

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView1)
en: Path
uk: Шлях

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab)
en: Options
uk: Параметри

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: Target command:
uk: Цільова команда:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: Profiler options:
uk: Параметри профілятора:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3)
en: Option
uk: Параметр

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Value
uk: Значення

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Trace
uk: Трасування

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Jumps
uk: Переходи

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Instructions
uk: Вказівки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Events
uk: Події

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Full Cache
uk: Повний кеш

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Custom
uk: Нетиповий

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Collect
uk: Зібрати

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: At Startup
uk: Під час запуску

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: While In
uk: Доки у

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Skip
uk: Пропустити

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3) i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Function
uk: Функція

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Dump Profile
uk: Дамп профілю

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Every BBs
uk: Кожний BB

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Entering
uk: На вхід

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: On Leaving
uk: На вихід

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Zero Events
uk: Порожні події

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Separate
uk: Відокремити

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Threads
uk: Нитки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Recursions
uk: Рекурсії

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView3)
en: Call Chain
uk: Ланцюжок викликів

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1_2)
en: Custom profiler options:
uk: Нетипові параметри профілювання:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2)
en: Run New Profile
uk: Запустити нове профілювання

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab2)
en: Info
uk: Інформація

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel8)
en: Dump reason:
uk: Причина дампа:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Event summary:
uk: Резюме події:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Name
uk: Назва

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4)
en: Sum
uk: Сума

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel7)
en: Miscellaneous:
uk: Інше:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6)
en: Show
uk: Показати

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton5)
en: Compare
uk: Порівняти

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab3)
en: State
uk: Стан

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1)
en: Update
uk: Оновити

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox1)
en: Every [s]:
uk: Кожні [у с]:

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Counter
uk: Лічильник

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Dumps Done
uk: Дампи виконано

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Is Collecting
uk: Накопичення

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Executed
uk: Виконано

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Basic Blocks
uk: Базові блоки

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Calls
uk: Виклики

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Distinct
uk: Точний

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: ELF Objects
uk: ELF-об’єкти

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Functions
uk: Функції

note: i18n: ectx: property (text), item, widget (Q3ListView, listView4_3)
en: Contexts
uk: Контексти

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: Stack trace:
uk: Трасування стека:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, checkBox2)
en: Sync.
uk: Синхр.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Incl.
uk: Вкл.

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Called
uk: Викликається

note: i18n: ectx: property (text), widget (Q3ListView, listView7)
en: Location
uk: Адреса

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton7)
en: Start
uk: Початок

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton6_2)
en: Zero
uk: Порожня

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton4)
en: Dump
uk: Дамп

note: i18n: ectx: attribute (title), widget (QWidget, tab4)
en: Messages
uk: Повідомлення

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton9)
en: Kill Run
uk: Запуск Kill

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton8)
en: Clear
uk: Очистити

note: i18n: ectx: Menu (file)
en: &File
uk: &Файл

note: i18n: ectx: Menu (view)
en: &View
uk: П&ерегляд

note: i18n: ectx: Menu (layouts)
en: &Layout
uk: &Розкладка

note: i18n: ectx: Menu
en: Sidebars
uk: Бічні панелі

note: i18n: ectx: ToolBar (mainToolBar)
en: Main Toolbar
uk: Головний пенал

note: i18n: ectx: ToolBar (stateToolBar)
en: State Toolbar
uk: Пенал стану

en: KDE Frontend for Callgrind/Cachegrind
uk: Графічний інтерфейс для Callgrind/Cachegrind під KDE

en: (C) 2002 - 2016
uk: © 2002–2016

en: Author/Maintainer
uk: Автор і супроводжувач

en: Show information of this trace
uk: Показати інформацію цього трасування

en: [trace...]
uk: [трасування...]

en: Parts Overview
uk: Огляд частин

en: Top Cost Call Stack
uk: Стек найвартісніших викликів

en: <b>The Top Cost Call Stack</b><p>This is a purely fictional 'most probable' call stack. It is built up by starting with the current selected function and adds the callers/callees with highest cost at the top and to bottom.</p><p>The <b>Cost</b> and <b>Calls</b> columns show the cost used for all calls from the function in the line above.</p>
uk: <b>Стек найвартісніших викликів</b><p>Це суто уявний «найбільш імовірний» стек викликів. Його побудовано починаючи з вибраної функції додаванням зовнішніх і внутрішніх викликів згори і знизу, відповідно.</p><p>Стовпчики <b>Вартість</b> і <b>Виклики</b> показують вартість всіх викликів з функції у рядку згори.</p>

en: Flat Profile
uk: Плоский профіль

en: <b>Profile Dumps</b><p>This dockable shows in the top part the list of loadable profile dumps in all subdirectories of: <ul><li>current working directory of KCachegrind, i.e. where it was started from, and </li><li>the default profile dump directory given in the configuration.</li></ul> The list is sorted according to the target command profiled in the corresponding dump.</p><p>On selecting a profile dump, information for it is shown in the bottom area of the dockable: <ul><li><b>Options</b> allows you to view the profiled command and profile options of this dump. By changing any item, a new (yet unexisting) profile template is created. Press <b>Run Profile</b> to start a profile run with these options in the background. </li><li><b>Info</b> gives detailed info on the selected dump like event cost summary and properties of the simulated cache. </li><li><b>State</b> is only available for current happening profiles runs. Press <b>Update</b> to see different counters of the run, and a stack trace of the current position in the program profiled. Check the <b>Every</b> option to let KCachegrind regularly poll these data. Check the <b>Sync</b> option to let the dockable activate the top function in the current loaded dump.</li></ul></p>
uk: <b>Дампи профілів</b><p>На цій панелі показано верхню частину списку придатних до завантаження дампів профілів у всіх підтеках: <ul><li>поточної робочої теки KCachegrind, тобто теки, з якої розпочато роботу, і </li><li>типової теки дампів профілів, яку вказано у налаштуваннях.</li></ul> Список впорядковано відповідно до команди призначення, записаної у відповідному дампі.</p><p>Якщо вибрати дамп профілю, у нижній частині панелі буде показано інформацію про нього: <ul><li><b>Параметри</b> надають вам можливість переглянути профільовану команду і параметри для цього дампу. Якщо змінити якийсь з елементів, буде створено новий (ще неіснуючий) шаблон профілю. Натисніть кнопку <b>Запустити профілювання</b>, щоб запустити профілювання з вказаними параметрами у тлі. </li><li>Поле <b>Інформація</b> надає вам докладну інформацію про вибраний дамп, таку, як резюме вартостей подій і властивості імітованого кешу. </li><li>Поле <b>Стан</b> доступне лише під час виконання профілювання. Натисніть кнопку <b>Оновити</b>, щоб побачити різні лічильники виконання, а також поточну позицію трасування стека профільованої програми. Позначте пункт <b>Кожні</b>, щоб визначити період, за який KCachegrind оновлюватиме ці дані. Позначте параметр <b>Синхронізувати</b>, щоб дозволити панелі активувати верхню функцію у поточному завантаженому дампі.</li></ul></p>

en: &Duplicate
uk: &Здублювати

en: <b>Duplicate Current Layout</b><p>Make a copy of the current layout.</p>
uk: <b>Дублювати поточне компонування</b><p>Зробити копію поточного компонування</p>

en: &Remove
uk: Ви&лучити

en: <b>Remove Current Layout</b><p>Delete current layout and make the previous active.</p>
uk: <b>Вилучити поточне компонування</b><p>Вилучає поточне компонування зробити активним попереднє.</p>

en: &Go to Next
uk: Перейти до &наступного

en: Go to Next Layout
uk: Перейти до наступного компонування

en: &Go to Previous
uk: Перейти до попе&реднього

en: Go to Previous Layout
uk: Перейти до попереднього компонування

en: &Restore to Default
uk: Від&новити типові параметри

en: Restore Layouts to Default
uk: Відновити типові розкладки

en: &Save as Default
uk: &Зберегти як типовий

en: Save Layouts as Default
uk: Зберегти розкладки як типові

en: <b>New</b><p>Open new empty KCachegrind window.</p>
uk: <b>Нове</b><p>Відкрити нове порожнє вікно KCachegrind.</p>

en: &Add...
uk: &Додати...

en: <b>Add Profile Data</b><p>This opens an additional profile data file in the current window.</p>
uk: <b>Додати дані профілю</b><p>Відкриває додатковий файл з даними профілю в поточному вікні.</p>

[ctx: Reload a document]
en: &Reload
uk: &Перезавантажити

en: <b>Reload Profile Data</b><p>This loads any new created parts, too.</p>
uk: <b>Перезавантажити дані профілів</b><p>Завантажує також нові створені компоненти.</p>

en: &Export Graph
uk: &Експортувати граф

en: <b>Export Call Graph</b><p>Generates a file with extension .dot for the tools of the GraphViz package.</p>
uk: <b>Експортувати граф викликів</b><p>Створює файл з суфіксом .dot для інструментів пакунка GraphViz.</p>

en: &Force Dump
uk: &Примусовий дамп

en: <b>Force Dump</b><p>This forces a dump for a Callgrind profile run in the current directory. This action is checked while KCachegrind looks for the dump. If the dump is finished, it automatically reloads the current trace. If this is the one from the running Callgrind, the new created trace part will be loaded, too.</p><p>Force dump creates a file 'callgrind.cmd', and checks every second for its existence. A running Callgrind will detect this file, dump a trace part, and delete 'callgrind.cmd'. The deletion is detected by KCachegrind, and it does a Reload. If there is <em>no</em> Callgrind running, press 'Force Dump' again to cancel the dump request. This deletes 'callgrind.cmd' itself and stops polling for a new dump.</p><p>Note: A Callgrind run <em>only</em> detects existence of 'callgrind.cmd' when actively running a few milliseconds, i.e. <em>not</em> sleeping. Tip: For a profiled GUI program, you can awake Callgrind e.g. by resizing a window of the program.</p>
uk: <b>Примусовий дамп</b><p>Ця дія виконає примусовий дамп запуску профілювання Callgrind у поточну теку. Дію буде виконано під час пошуку дампа програмою KCachegrind. Якщо дампування завершено, дамп автоматично буде завантажено у поточну область трасування. Якщо дамп є результатом запуску Callgrind, буде також завантажено нову створену частину трасування.</p><p>Примусовий дамп створює файл «callgrind.cmd», і щосекунди перевіряє його наявність. Запущена програма Callgrind виявить цей файл, виконає дамп частини трасування і вилучить «callgrind.cmd». Вилучення буде виявлено програмою KCachegrind, яка виконає перезавантаження інформації. Якщо Callgrind <em>не</em> запущено, знову натисніть кнопку «Примусовий дамп», щоб скасувати запит на дамп. Ця дія вилучить файл «callgrind.cmd» і припинить моніторинг нового дампа.</p><p>Зауваження: запущений Callgrind виявляє існування «callgrind.cmd», <em>лише</em> якщо він працює у активному режимі декілька мілісекунд, тобто <em>не</em> знаходиться у режимі сну. Натяк: для профілювання програми з графічним інтерфейсом ви можете активізувати Callgrind, наприклад зміною розмірів вікна програми.</p>

en: <b>Open Profile Data</b><p>This opens a profile data file, with possible multiple parts</p>
uk: <b>Відкрити дані профілю</b><p>Ця дія відкриє файл даних профілю, з усіма можливими частинами</p>

en: Show/Hide the Parts Overview Dockable
uk: Показати/Сховати панель огляду частин

en: Call Stack
uk: Стек викликів

en: Show/Hide the Call Stack Dockable
uk: Показати/Сховати панель стека викликів

en: Function Profile
uk: Профіль функції

en: Show/Hide the Function Profile Dockable
uk: Показати/Сховати панель профілю функцій

en: Show/Hide the Profile Dumps Dockable
uk: Показати/Сховати панель дампів профілів

en: Relative
uk: Відносний

en: Show relative instead of absolute costs
uk: Показати відносні, а не абсолютні, вартості

en: Relative to Parent
uk: Відносно батьківського

en: Show percentage costs relative to parent
uk: Показувати вартість у відсотках відносно батьківського елемента

en: <b>Show percentage costs relative to parent</b><p>If this is switched off, percentage costs are always shown relative to the total cost of the profile part(s) that are currently browsed. By turning on this option, percentage cost of shown cost items will be relative to the parent cost item.</p><ul><table><tr><td><b>Cost Type</b></td><td><b>Parent Cost</b></td></tr><tr><td>Function Cumulative</td><td>Total</td></tr><tr><td>Function Self</td><td>Function Group (*) / Total</td></tr><tr><td>Call</td><td>Function Inclusive</td></tr><tr><td>Source Line</td><td>Function Inclusive</td></tr></table></ul><p>(*) Only if function grouping is switched on (e.g. ELF object grouping).</p>
uk: <b>Показувати відсоткові вартості відносно батьківського елемента</b><p>Якщо цей параметр вимкнено, вартості буде обчислено відносно загальної вартості частини (частин) профілю, за якими проводиться навігація. Якщо увімкнути параметр, буде показано відсоткову вартість відносно батьківського елемента.</p><ul><table><tr><td><b>Тип вартості</b></td><td><b>Батьківська вартість</b></td></tr><tr><td>Нагромаджувальна функція</td><td>Загалом</td></tr><tr><td>Власна функції</td><td>Група функцій (*) / Загалом</td></tr><tr><td>Виклик</td><td>Включена функції</td></tr><tr><td>Рядок джерела</td><td>Включена функції</td></tr></table></ul><p>(*) Лише якщо увімкнено групування функцій (наприклад, групування ELF-об’єктів).</p>

en: Cycle Detection
uk: Виявлення циклів

en: <b>Detect recursive cycles</b><p>If this is switched off, the treemap drawing will show black areas when a recursive call is made instead of drawing the recursion ad infinitum. Note that the size of black areas often will be wrong, as inside recursive cycles the cost of calls cannot be determined; the error is small, however, for false cycles (see documentation).</p><p>The correct handling for cycles is to detect them and collapse all functions of a cycle into an artificial function, which is done when this option is selected. Unfortunately, with GUI applications, this often will lead to huge false cycles, making the analysis impossible; therefore, there is the option to switch this off.</p>
uk: <b>Визначати рекурсивні цикли</b><p>Якщо цей параметр вимкнено, у деревоподібній карті буде показано чорні ділянки там, де виконуються рекурсивні виклики, замість малювання рекурсії до нескінченності. Зауважте, що розмір чорних ділянок часто визначається неправильно, оскільки всередині рекурсивних циклів неможливо визначити вартість викликів; хоча для фіктивних циклів ця похибка і є мінімальною (перегляньте документацію). </p><p>Правильна обробка циклів полягає у їхньому виявленні і згортанні всіх функцій циклу у одну штучну функцію, що і робиться коли ви вибираєте цей параметр. На жаль, для програм з графічним інтерфейсом такий спосіб часто призводить до величезних фіктивних циклів, які роблять аналіз неможливим, тому радимо вам вимкнути цей параметр.</p>

en: Shorten Templates
uk: Скоротити шаблони

en: Hide Template Parameters in C++ Symbols
uk: Приховати параметри шаблону у символах C++

en: <b>Hide Template Parameters in C++ Symbols</b><p>If this is switched on, every symbol displayed will have any C++ template parameters hidden, just showing &lt;&gt; instead of a potentially nested template parameter.</p><p>In this mode, you can hover the mouse pointer over the activated symbol label to show a tooltip with the unabbreviated symbol.</p>
uk: <b>Приховати параметри у символах C++</b><p>Якщо буде позначено цей пункт, для всіх показаних символів параметри шаблону C++ буде приховано, програма просто покаже &lt;&gt; замість можливих вкладених параметрів шаблону.</p><p>У такому режимі ви можете просто навести вказівник миші на мітку активованого символу і затримати його там, щоб переглянути панель з докладними даними символу.</p>

en: &Up
uk: &Вгору

en: <b>Go Up</b><p>Go to last selected caller of current function. If no caller was visited, use that with highest cost.</p>
uk: <b>Перейти вгору</b><p>Перейти до останнього вибраного виклику поточної функції. Якщо не було відвідано жодного виклику, буде використано виклик з найвищою вартістю.</p>

en: Go back in function selection history
uk: Перейти назад у історії вибору функцій

en: Go forward in function selection history
uk: Перейти вперед у історії вибору функцій

en: Primary Event Type
uk: Головний тип події

en: Select primary event type of costs
uk: Вибрати головний тип подій вартостей

en: Secondary Event Type
uk: Другорядний тип події

en: Select secondary event type for cost e.g. shown in annotations
uk: Вибрати вторинний тип події для вартості, наприклад у коментарях

en: Grouping
uk: Групування

en: Select how functions are grouped into higher level cost items
uk: Виберіть спосіб групування функцій у елементи вартості вищого рівня

en: (No Grouping)
uk: (Без групування)

en: Split
uk: Розділити

en: Show two information panels
uk: Показати дві інформаційні панелі

en: Split Horizontal
uk: Розділити горизонтально

en: Change Split Orientation when main window is split.
uk: Змінити орієнтацію розділу, коли головне вікно розділене.

en: Select Callgrind Profile Data
uk: Виберіть дані профілю Callgrind

en: Callgrind Profile Data (cachegrind.out* callgrind.out*);;All Files (*)
uk: дані профілювання Callgrind (cachegrind.out* callgrind.out*);;усі файли (*)

en: Could not open the file "%1". Check it exists and you have enough permissions to read it.
uk: Не вдалося відкрити файл «%1». Перевірте, чи існує такий файл і чи маєте ви права на його читання.

en: Add Callgrind Profile Data
uk: Додати дані профілю Callgrind

en: (Hidden)
uk: (Сховано)

en: Hide
uk: Сховати

en: Show Absolute Cost
uk: Показувати абсолютну вартість

en: Show Relative Cost
uk: Показувати відносну вартість

en: Go Back
uk: Піти назад

en: Go Forward
uk: Вперед

en: Go Up
uk: Перейти вгору

en: Layout Count: %1
uk: Лічильник компонування: %1

en: No profile data file loaded.
uk: Не завантажено файла даних профілю.

en: Total %1 Cost: %2
uk: Загалом %1 Вартість %2

en: No event type selected
uk: Немає вибраних типів подій

en: Cannot determine receiver PID for dump request
uk: Не вдалося визначити PID отримувача для запиту щодо створення дампу

en: Error running callgrind_control
uk: Помилка під час спроби запуску callgrind_control

en: (No Stack)
uk: (Без стека)

en: (No next function)
uk: (Немає наступної функції)

en: (No previous function)
uk: (Немає попередньої функції)

en: (No Function Up)
uk: (Немає вищої функції)

en: Loading %1
uk: Завантаження %1

en: Error loading %1: %2
uk: Помилка під час завантаження %1: %2

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the <em>What's this...</em> help for every GUI widget
    in KCachegrind contains detailed usage information for this widget?
    It is highly recommend to read at least these help texts on first
    use. Request <em>What's this...</em> help by pressing
    Shift-F1 and clicking on the widget.</p>
uk: <p>...що кнопка <em>Що це?</em> допоможе розібратися у функціях
    всіх віджетів KCachegrind і надає докладну інформацію з використання кожного віджета?
    Наполегливо рекомендуємо вам прочитати принаймні ці довідкові матеріали,
    перш ніж користуватися програмою. Викликати <em>Що це?</em> можна
    натисканням Shift-F1 або клацанням на віджеті.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can get profile information at instruction level
    with Calltree when you provide the option <em>--dump-instr=yes</em>?
    Use the Assembler View for the instruction annotations.
    </p>
uk: <p>...що ви можете отримати інформацію профілю на рівні інструкцій
    за допомогою Calltree, якщо вкажете параметр командного рядка <em>--dump-instr=yes</em>?
    Щоб побачити коментарі до інструкцій, користайтеся переглядом «Асемблер».
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can use Alt-Left/Right keys of your keyboard to go
    back/forward in the active object history ?</p>
uk: <p>...що ви можете скористатися клавішами Alt-стрілка ліворуч/праворуч, щоб
    пересуватися назад/вперед історією активних об’єктів?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Callee/Caller Map View using
    arrow keys? Use Left/Right to change to siblings of the current
    item; use Up/Down to go one nesting level up/down. To select
    the current item, press Space, and to activate it, press Return.
    </p>
uk: <p>...що ви можете здійснювати навігацію у перегляді карти внутрішніх/зовнішніх викликів
    за допомогою клавіш стрілочок? Скористайтеся клавішами ліворуч/праворуч для переходу між
    об’єктами одного з поточним рівня, клавіші вгору/вниз дозволяють пересуватися рівнями вкладеності вгору/вниз. Щоб вибрати
    поточний елемент, натисніть «Пробіл», а щоб активувати його, натисніть «Enter».
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can navigate in the Call Graph View using
    arrow keys? Use Up/Down to go one calling level up/down, alternating
    between calls and functions. Use Left/Right to change to siblings of a current
    selected call. To activate the current item, press Return.
    </p>
uk: <p>...що ви можете здійснювати навігацію Переглядом графа викликів за допомогою
    клавіш-стрілочок? Скористайтеся стрілками вгору/вниз для пересування між рівнями, перемикаючись
    між викликами і функціями. Клавіші ліворуч/праворуч здійснюють рух між об’єктами
    одного рівня з вибраною коміркою. Щоб активувати поточний елемент, натисніть «Enter».
    </p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can rapidly locate a function by entering part of its
    name (case-insensitive) into the edit line of the toolbar
    and hit return?</p>
uk: <p>...що ви можете швидко встановити адресу функції,
    якщо введете частину її назви (з врахуванням регістру) у поле рядка
    панелі інструментів, а потім натиснете «Enter»?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can assign custom colors to 
    ELF objects/C++ Classes/Source Files for graph coloring
    in <em>Settings->Configure KCachegrind...</em>?</p>
uk: <p>...що ви можете призначити власні кольори 
    ELF-об’єктам/Класам C++/Файлам вихідних кодів для розфарбування
    графа у меню <em>Параметри->Налаштувати KCachegrind...</em>?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can see if debug info is available for a selected 
    function by looking at the location label in the Info tab or
    the source listing header in the source tab?</p>
    <p>There must be the name of the source file (with extension).
    If KCachegrind still does not show the source, make sure that you
    have added the directory of the source file to the
    <em>Source Directories</em> list in the configuration.
uk: <p>...що ви можете дізнатися, чи наявна інформація для налагоджування для
    вибраної функції, знайшовши мітку адреси на сторінці «Інформація», або
    за заголовком роздруку вихідних кодів на сторінці «Джерело»?</p>
    <p>Слід також знати назву файла вихідних кодів (з суфіксом).
    Якщо KCachegrind все ж не показує вихідних кодів, переконайтесь, що ви
    додали теку з файлом вихідних кодів до списку
    <em>Теки вихідних кодів</em> у налаштуваннях.

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure whether KCachgrind should
    show absolute event counts or relative ones (percentage display)?</p>
uk: <p>...що ви можете налаштувати те, чи повинен KCachgrind
    показувати абсолютні кількості подій, чи відносні (відсотковий показ)?</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can configure the maximum number of items
    for all function lists in KCachegrind? Limiting the number
    of items is done to get a fast reacting GUI. The last item in
    the list will show you the number of skipped functions, together
    with a cost condition for these skipped functions.</p>
    <p>To activate a function with small costs, search for it and select
    it in the flat profile. Selecting functions with small cost will
    temporarily add them to the flat profile list.</p>
uk: <p>...що ви можете налаштувати максимальну кількість елементів
    для всіх списків функцій у KCachegrind? Обмеження кількості
    елементів проводиться для підвищення швидкодії графічного інтерфейсу. Останній елемент
    у списку покаже вам кількість пропущених функцій, разом з
    умовою вартості для цих пропущених функцій.</p>
    <p>Щоб активувати функцію з малою вартістю, знайдіть і виберіть її
    у плоскому профілі. Вибір функцій з малою вартістю
    тимчасово додає їх до списку плоского профілю.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that the Coverage tab - in contrast to the Call Lists tab -
    shows <em>all</em> functions that are calling the selected function
    (upper part) / are called by the selected function (bottom part),
    no matter how many function are between them on the stack?</p>
    <p>Examples:</p>
    <p>An entry in the upper list for function foo1() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while called from function foo1().</p>
    <p>An entry in the bottom list for function foo2() with a value of 50%
    with function bar() selected means that 50% of all the cost of function
    bar() happened while calling foo2() from bar().</p>
uk: <p>...що сторінка «Охоплення» — на відміну від сторінки «Список викликів» —
    показує <em>всі</em> функції, що викликаються вибраною функцією
    (верхня частина) і всі, які викликає вибрана функція (нижня частина),
    незважаючи на те, скільки проміжних функцій між ними у стеку?</p>
    <p>Приклади:</p>
    <p>Запис у верхньому списку для функції foo1() зі значенням 50%
    для вибраної функції bar() означає, що 50% всієї вартості функції
    bar() припадає на виклики з функції foo1().</p>
    <p>Запис у нижньому списку для функції foo2() зі значенням 50%
    для вибраної функції bar() означає, що 50% її всієї вартості функції
    bar() припадає на виклик функції foo2() з функції bar().</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that waiting for the tool tip inside of a tree map
    shows the list of names of the nested rectangles the mouse
    pointer is over?</p>
    <p>Items from this list can be selected by pressing the right
    mouse button.</p>
uk: <p>...що, якщо трохи почекати, поряд з вказівником миші,
    що знаходиться на деревоподібній карті, з’явиться підказка зі списком
    назв вкладених прямокутників, над якими знаходиться вказівник?</p>
    <p>Елементи з цього списку можна обрати клацанням правою
    кнопкою миші.</p>

note: i18n: ectx: @info:tipoftheday
en: <p>...that you can constrain the cost counts shown to only a
    few parts of the whole trace by selecting these parts in the
    "Trace Selection" Dockable?</p>
    <p>To generate multiple parts in a profiling run with
    cachegrind, use e.g. option --cachedumps=xxx for parts
    of a length of xxx basic blocks (A basic block is a run
    of not-branching assembler statements inside of your program
    code).</p>
uk: <p>...що ви можете обмежити показані вартості лише деякими з
    частин всього трасування, якщо виберете ці частини на панелі
    «Вибір трасування»?</p>
    <p>Щоб створити декілька частин під час запуску профілювання
    у cachegrind, скористайтеся, наприклад параметром --cachedumps=xxx для частин
    довжиною у xxx базових блоків (Базовим блоком є блок
    з асемблерних інструкцій без розгалуження всередині коду
    вашої програми).</p>
