kcachegrind_qt - en to fr translation catalogue (390 entries)

[ctx: QObject|]
en: Import filter for Cachegrind/Callgrind generated profile data files
fr: Filtre d'importation pour les fichiers de données de profilage générés par Cachegrind / Callgrind

[ctx: ProfileContext|]
en: Invalid Context
fr: Contexte non valable

[ctx: ProfileContext|]
en: Unknown Context
fr: Contexte inconnu

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source Line
fr: Ligne source de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Source Line
fr: Ligne source

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Line Call
fr: Ligne d'appel de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Line Call
fr: Ligne d'appel

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Jump
fr: Saut de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Jump
fr: Saut

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction
fr: Instruction de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction Jump
fr: Instruction de saut de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction Jump
fr: Instruction de saut

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction Call
fr: Instruction d'appel de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction Call
fr: Instruction d'appel

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Call
fr: Appel de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Call
fr: Appel

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Function
fr: Fonction de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Source File
fr: Fichier source de la fonction

[ctx: ProfileContext|]
en: Function
fr: Fonction

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Cycle
fr: Cycle de la fonction

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Class
fr: Classe de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Class
fr: Classe

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source File
fr: Fichier source de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: Source File
fr: Fichier source

[ctx: ProfileContext|]
en: Part ELF Object
fr: Objet ELF de la partie

[ctx: ProfileContext|]
en: ELF Object
fr: Objet ELF

[ctx: ProfileContext|]
en: Profile Part
fr: Partie du profilage

[ctx: ProfileContext|]
en: Program Trace
fr: Trace du programme

[ctx: QObject|]
en: %1 from %2
fr: %1 à %2

[ctx: QObject|]
en: (unknown)
fr: (inconnue)

[ctx: QObject|]
en: Instruction Fetch
fr: Extraction des instructions

[ctx: QObject|]
en: Data Read Access
fr: Accès en lecture des données

[ctx: QObject|]
en: Data Write Access
fr: Accès en écriture des données

[ctx: QObject|]
en: L1 Instr. Fetch Miss
fr: Défaut d'obtention d'instruction du cache L1

[ctx: QObject|]
en: L1 Data Read Miss
fr: Défaut de lecture de données du cache L1

[ctx: QObject|]
en: L1 Data Write Miss
fr: Défaut d'écriture de données du cache L1

[ctx: QObject|]
en: L2 Instr. Fetch Miss
fr: Défaut d'obtention d'instructions du cache L2

[ctx: QObject|]
en: L2 Data Read Miss
fr: Défaut de lecture de données du cache L2

[ctx: QObject|]
en: L2 Data Write Miss
fr: Défaut d'écriture de données du cache L2

[ctx: QObject|]
en: LL Instr. Fetch Miss
fr: Défaut d'obtention d'instructions du cache LL

[ctx: QObject|]
en: LL Data Read Miss
fr: Défaut de lecture de données du cache LL

[ctx: QObject|]
en: LL Data Write Miss
fr: Défaut d'écriture de données du cache LL

[ctx: QObject|]
en: L1 Miss Sum
fr: Nombre d'échecs du cache L1

[ctx: QObject|]
en: L2 Miss Sum
fr: Nombre d'échecs du cache L2

[ctx: QObject|]
en: Last-level Miss Sum
fr: Nombre d'échecs de dernier niveau

[ctx: QObject|]
en: Indirect Branch
fr: Branche indirecte

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Ind. Branch
fr: Mauvaise prédiction de branche indirecte.

[ctx: QObject|]
en: Conditional Branch
fr: Branche conditionnelle

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Cond. Branch
fr: Mauvaise prédiction de branche conditionnelle.

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Branch
fr: Mauvaise prédiction de branche

[ctx: QObject|]
en: Global Bus Event
fr: Évènement de bus global

[ctx: QObject|]
en: Samples
fr: Échantillons

[ctx: QObject|]
en: System Time
fr: Temps système

[ctx: QObject|]
en: User Time
fr: Temps utilisateur

[ctx: QObject|]
en: Cycle Estimation
fr: Estimation du cycle

[ctx: QObject|]
en: (no caller)
fr: (aucune fonction appelante)

[ctx: QObject|]
en: (no callee)
fr: (aucune fonction appelée)

[ctx: QObject|]
en: (global)
fr: (globale)

[ctx: QObject|]
en: (not found)
fr: (introuvable)

[ctx: TraceData|]
en: Recalculating Function Cycles...
fr: Nouveau calcul des cycles de la fonction...

[ctx: QObject|]
en: Call(s) from %1
fr: Appel(s) depuis %1

[ctx: QObject|]
en: Call(s) to %1
fr: Appel(s) vers %1

[ctx: QObject|]
en: (unknown call)
fr: (appel inconnu)

[ctx: QObject|]
en: Export Graph
fr: Exporter le graphe

[ctx: CallGraphView|]
en: <b>Call Graph around active Function</b><p>Depending on configuration, this view shows the call graph environment of the active function. Note: the shown cost is <b>only</b> the cost which is spent while the active function was actually running; i.e. the cost shown for main() - if it is visible - should be the same as the cost of the active function, as that is the part of inclusive cost of main() spent while the active function was running.</p><p>For cycles, blue call arrows indicate that this is an artificial call added for correct drawing which actually never happened.</p><p>If the graph is larger than the widget area, an overview panner is shown in one edge. There are similar visualization options to the Call Treemap; the selected function is highlighted.</p>
fr: <b>Graphe des appels autour de la fonction active</b><p>Selon la configuration, cette vue affiche l'environnement du graphe des appels de la fonction active. Remarque : le coût affiché est <b>uniquement</b> le coût enregistré lorsque la fonction active est réellement en cours d'exécution, c'est-à-dire que le coût affiché pour main() - si visible - devrait être identique à celui de la fonction active, car il s'agit de la partie du coût inclusif de main() enregistré alors que la fonction active est en cours d'exécution.</p><p>Pour les cycles, les flèches d'appel bleues indiquent qu'il s'agit d'un appel artificiel ajouté pour que le dessin soit correct, ce qui en réalité n'a jamais lieu.</p><p>Si le graphe est plus grand que l'aire du composant graphique, un panneau de vue d'ensemble est affiché sur un bord. Il existe des options d'affichage similaires à la carte arborescente des appels ; la fonction sélectionnée est surlignée.</p>

[ctx: CallGraphView|]
en: Warning: a long lasting graph layouting is in progress.
    Reduce node/edge limits for speedup.
fr: Avertissement : un traçage de graphe est en cours et risque de durer.
    Réduisez les limites nœud / arc pour accélérer le traçage.

[ctx: CallGraphView|]
en: Layouting stopped.
fr: Traçage arrêté.

[ctx: CallGraphView|]
en: The call graph has %1 nodes and %2 edges.
fr: Le graphe des appels comporte %1 nœuds et %2 arcs.

[ctx: CallGraphView|]
en: No graph available because the layouting process failed.
fr: Aucun graphe n'est disponible car le processus de disposition graphique a échoué.

[ctx: CallGraphView|]
en: Trying to run the following command did not work:
    '%1'
fr: La tentative d'exécution de la commande suivante n'a pas fonctionné :
    « %1 »

[ctx: CallGraphView|]
en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
fr: Veuillez vérifier que l'utilitaire « dot » est installé (paquet GraphViz).

[ctx: CallGraphView|]
en: No item activated for which to draw the call graph.
fr: Aucun élément activé pour lequel tracer le graphe des appels.

[ctx: CallGraphView|]
en: No call graph can be drawn for the active item.
fr: Impossible de tracer le graphe des appels pour l'élément actif.

[ctx: CallGraphView|]
en: Error running the graph layouting tool.
fr: Erreur lors de l'exécution de l'outil de traçage de graphe.

[ctx: CallGraphView|]
en: There is no call graph available for function
    	'%1'
    because it has no cost of the selected event type.
fr: Il n'existe aucun graphe des appels disponible pour la fonction
    	« %1 »
    parce qu'elle ne comporte pas de coût pour le type d'évènement sélectionné.

[ctx: CallGraphView|]
en: Caller Depth
fr: Profondeur des fonctions appelantes

[ctx: CallGraphView|]
en: Unlimited
fr: Illimitée

[ctx: CallGraphView|None]
en: Depth 0
fr: Profondeur 0

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 1
fr: 1 max.

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 2
fr: 2 max.

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 5
fr: 5 max.

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 10
fr: 10 max.

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 15
fr: 15 max.

[ctx: CallGraphView|]
en: Callee Depth
fr: Profondeur des fonctions appelées

[ctx: CallGraphView|]
en: Min. Node Cost
fr: Coût min. du nœud

[ctx: CallGraphView|]
en: No Minimum
fr: Pas de minimum

[ctx: CallGraphView|]
en: 50 %
fr: 50 %

[ctx: CallGraphView|]
en: 20 %
fr: 20 %

[ctx: CallGraphView|]
en: 10 %
fr: 10 %

[ctx: CallGraphView|]
en: 5 %
fr: 5 %

[ctx: CallGraphView|]
en: 2 %
fr: 2 %

[ctx: CallGraphView|]
en: 1 %
fr: 1 %

[ctx: CallGraphView|]
en: Min. Call Cost
fr: Coût min. de l'appel

[ctx: CallGraphView|]
en: Same as Node
fr: Identique au nœud

[ctx: CallGraphView|]
en: 50 % of Node
fr: 50 % du nœud

[ctx: CallGraphView|]
en: 20 % of Node
fr: 20 % du nœud

[ctx: CallGraphView|]
en: 10 % of Node
fr: 10 % du nœud

[ctx: CallGraphView|]
en: Birds-eye View
fr: Vue d'ensemble

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Left
fr: En haut à gauche

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Right
fr: En haut à droite

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Right
fr: En bas à droite

[ctx: CallGraphView|]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: CallGraphView|]
en: Hide
fr: Cacher

[ctx: CallGraphView|]
en: Layout
fr: Disposition

[ctx: CallGraphView|]
en: Top to Down
fr: De haut en bas

[ctx: CallGraphView|]
en: Left to Right
fr: De gauche à droite

[ctx: CallGraphView|]
en: Circular
fr: Circulaire

[ctx: CallGraphView|]
en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

[ctx: CallGraphView|]
en: Stop Layouting
fr: Arrêter le traçage

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph
fr: Exporter le graphe

[ctx: CallGraphView|]
en: As DOT file...
fr: Comme fichier « DOT »...

[ctx: CallGraphView|]
en: As Image...
fr: Comme image...

[ctx: CallGraphView|]
en: Graph
fr: Graphe

[ctx: CallGraphView|]
en: Arrows for Skipped Calls
fr: Flèches pour les appels ignorés

[ctx: CallGraphView|]
en: Inner-cycle Calls
fr: Appels dans le cycle

[ctx: CallGraphView|]
en: Cluster Groups
fr: Groupes de clusters

[ctx: CallGraphView|]
en: Visualization
fr: Affichage

[ctx: CallGraphView|]
en: Compact
fr: Synthétique

[ctx: CallGraphView|]
en: Tall
fr: Grand

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph As Image
fr: Exporter le graphe comme image

[ctx: QObject|]
en: (active)
fr: (actif)

[ctx: CallMapView|Name]
en: A thing's name
fr: Le nom d'une chose

[ctx: CallMapView|]
en: Cost
fr: Coût

[ctx: CallMapView|]
en: Location
fr: Emplacement

[ctx: CallMapView|]
en: Calls
fr: Appels

[ctx: CallMapView|]
en: <b>Caller Map</b><p>This graph shows the nested hierarchy of all callers of the current activated function. Each colored rectangle represents a function; its size tries to be proportional to the cost spent therein while the active function is running (however, there are drawing constraints).</p>
fr: <b>Carte des fonctions appelantes</b><p>Ce graphe affiche la hiérarchie imbriquée de toutes les fonctions appelantes de la fonction actuellement activée. Chaque rectangle de couleur représente une fonction. Sa taille tente d'être proportionnelle au coût qui lui est consacré pendant que la fonction active est opérationnelle (cependant, il existe des contraintes de dessin).</p>

[ctx: CallMapView|]
en: <b>Call Map</b><p>This graph shows the nested hierarchy of all callees of the current activated function. Each colored rectangle represents a function; its size tries to be proportional to the cost spent therein while the active function is running (however, there are drawing constraints).</p>
fr: <b>Carte des appels</b><p>Ce graphe affiche la hiérarchie imbriquée de toutes les fonctions appelées de la fonction actuellement activée. Chaque rectangle de couleur représente une fonction. Sa taille tente d'être proportionnelle au coût qui lui est consacré pendant que la fonction active est opérationnelle (cependant, il existe des contraintes de dessin).</p>

[ctx: CallMapView|]
en: <p>Appearance options can be found in the context menu. To get exact size proportions, choose 'Hide incorrect borders'. As this mode can be <em>very</em> time consuming, you may want to limit the maximum drawn nesting level before. 'Best' determinates the split direction for children from the aspect ratio of the parent. 'Always Best' decides on remaining space for each sibling. 'Ignore Proportions' takes space for function name drawing <em>before</em> drawing children. Note that size proportions can get <em>heavily</em> wrong.</p><p>This is a <em>TreeMap</em> widget. Keyboard navigation is available with the left/right arrow keys for traversing siblings, and up/down arrow keys to go a nesting level up/down. <em>Return</em> activates the current item.</p>
fr: <p>Les options d'apparence se trouvent dans le menu contextuel. Pour obtenir des proportions exactes de taille, veuillez sélectionner « Masquer les bordures incorrectes ». Comme ce mode peut être <em>très</em> consommateur en temps, vous pouvez vouloir limiter auparavant le niveau maximal d'imbrication du tracé. « Le meilleur » détermine la direction pour scinder la fonction fille à partir des proportions de la fonction parente. « Toujours le meilleur » décide de l'espace restant pour chaque fonction apparentée. « Ignorer les proportions » prend l'espace nécessaire à l'affichage du nom de la fonction <em>avant</em> d'afficher les fonctions filles. Veuillez noter que les proportions de taille peuvent devenir <em>fortement</em> erronées.</p><p>Il s'agit d'un composant graphique <em>TreeMap</em>. La navigation au clavier est disponible avec les touches de flèches gauche / droite du clavier pour passer d'une fonction apparentée à une autre et les touches de flèches haut / bas pour remonter / descendre d'un niveau d'imbrication. La touche <em>Entrée</em> active l'élément actuel.</p>

[ctx: CallMapView|]
en: Go To
fr: Aller à

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Depth
fr: Arrêter à une profondeur de

[ctx: CallMapView|]
en: No Depth Limit
fr: Pas de limite de profondeur

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 10
fr: Profondeur de 10

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 15
fr: Profondeur de 15

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 20
fr: Profondeur de 20

[ctx: CallMapView|]
en: Depth of '%1' (%2)
fr: Profondeur de « %1 » (%2)

[ctx: CallMapView|]
en: Decrement Depth (to %1)
fr: Décrémenter la profondeur (à %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Increment Depth (to %1)
fr: Incrémenter la profondeur (à %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Function
fr: Arrêter à la fonction

[ctx: CallMapView|]
en: No Function Limit
fr: Pas de limite de fonction

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Area
fr: Arrêter à la zone

[ctx: CallMapView|]
en: No Area Limit
fr: Pas de limite de zone

[ctx: CallMapView|]
en: 100 Pixels
fr: 100 pixels

[ctx: CallMapView|]
en: 200 Pixels
fr: 200 pixels

[ctx: CallMapView|]
en: 500 Pixels
fr: 500 pixels

[ctx: CallMapView|]
en: 1000 Pixels
fr: 1000 pixels

[ctx: CallMapView|]
en: Area of '%1' (%2)
fr: Zone de « %1 » (%2)

[ctx: CallMapView|]
en: Double Area Limit (to %1)
fr: Doubler l'aire (à %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Half Area Limit (to %1)
fr: Réduire l'aire (à %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Visualization
fr: Affichage

[ctx: CallMapView|]
en: Split Direction
fr: Direction pour scinder

[ctx: CallMapView|]
en: Skip Incorrect Borders
fr: Ignorer les bordures incorrectes

[ctx: CallMapView|]
en: Border Width
fr: Largeur des bordures

[ctx: CallMapView|]
en: Border 0
fr: Bordure 0

[ctx: CallMapView|]
en: Border 1
fr: Bordure 1

[ctx: CallMapView|]
en: Border 2
fr: Bordure 2

[ctx: CallMapView|]
en: Border 3
fr: Bordure 3

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Symbol Names
fr: Tracer les noms des symboles

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Cost
fr: Tracer le coût

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Location
fr: Tracer l'emplacement

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Calls
fr: Tracer les appels

[ctx: CallMapView|]
en: Ignore Proportions
fr: Ignorer les proportions

[ctx: CallMapView|]
en: Allow Rotation
fr: Autoriser la rotation

[ctx: CallMapView|]
en: Shading
fr: Ombrage

[ctx: CallMapView|]
en: Call Map: Current is '%1'
fr: Carte des appels : actuellement « %1 »

[ctx: QObject|]
en: (no function)
fr: (aucune fonction)

[ctx: QObject|]
en: (no call)
fr: (aucun appel)

[ctx: CallView|]
en: Cost
fr: Coût

[ctx: CallView|]
en: Cost per call
fr: Coût par appel

[ctx: CallView|]
en: Cost 2
fr: Coût 2

[ctx: CallView|]
en: Cost 2 per call
fr: Coût 2 par appel

[ctx: CallView|]
en: Count
fr: Compte

[ctx: CallView|]
en: Caller
fr: Fonction appelante

[ctx: CallView|]
en: Callee
fr: Fonction appelée

[ctx: CallView|]
en: <b>List of direct Callers</b><p>This list shows all functions calling the current selected one directly, together with a call count and the cost spent in the current selected function while being called from the function from the list.</p><p>An icon instead of an inclusive cost specifies that this is a call inside of a recursive cycle. An inclusive cost makes no sense here.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
fr: <b>Liste des fonctions directement appelantes</b><p>Cette liste affiche toutes les fonctions appelant la fonction sélectionnée actuelle, conjointement avec un compteur d'appels et le coût enregistré dans la fonction actuellement sélectionnée alors qu'elle est appelée depuis la fonction provenant de la liste.</p> <p>Une icône au lieu d'un coût inclusif spécifie qu'il s'agit d'un appel à l'intérieur d'un cycle récursif. Un coût inclusif n'aurait aucun sens ici.</p><p>Cliquer sur une fonction en fait la fonction actuellement sélectionnée de ce panneau d'informations. S'il existe deux panneaux (mode scindé), la fonction de l'autre panneau est changée à la place.</p>

[ctx: CallView|]
en: <b>List of direct Callees</b><p>This list shows all functions called by the current selected one directly, together with a call count and the cost spent in this function while being called from the selected function.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
fr: <b>Liste des fonctions directement appelées</b><p>Cette liste affiche toutes les fonctions appelées par la fonction sélectionnée actuelle directement, ainsi qu'un compteur d'appels et le coût enregistré dans cette fonction pendant qu'elle est appelée depuis la fonction sélectionnée.</p><p>Sélectionner une fonction en fait la fonction sélectionnée actuelle de ce panneau d'informations. S'il existe deux panneaux (mode scindé), la fonction de l'autre panneau est changée à la place.</p>

[ctx: CallView|]
en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

[ctx: CallView|]
en: %1 per call
fr: %1 par appel

[ctx: QObject|]
en: Control-flow graph requires running callgrind with option --dump-instr=yes
fr: Le graphe de flux de contrôle nécessite l'exécution de Callgrind avec l'option « --dump-instr=yes ».

[ctx: QObject|]
en: For annotated machine code, the following object file is needed
        '%1'
    This file cannot be found.
fr: Pour le code machine annoté, le fichier objet suivant est nécessaire
        « %1 »
    Il est impossible de trouver ce fichier.

[ctx: QObject|]
en: If cross-compiled, set SYSROOT variable.
fr: En cas de compilation croisée, définir la variable « SYSROOT ».

[ctx: QObject|]
en: There is an error trying to execute the command
        '%1'
    Check that you have installed 'objdump'.
    This utility can be found in the 'binutils' package
fr: Une erreur s'est produite lors de l'exécution de la commande
        « %1 »
    Veuillez vérifier que vous avez bien installé le module « objdump ».
    Cet utilitaire se trouve dans le paquet « binutils »

[ctx: QObject|]
en: There are %1 cost line(s) without machine code.
    This happens because the code of %2 does not seem to match the profile data file.
    Are you using an old profile data file or is the abovementioned
    ELF object from an updated installation/another machine?
fr: Il y a %1 ligne(s) de coût sans code machine.
    Cela se produit parce que le code de %2 ne semble pas correspondre au fichier de données du profil.
    Est-ce que vous utilisez un ancien fichier de données de profil ou est-ce que l'objet « ELF » mentionné
    ci-dessus provient d'une installation mise à jour / d'une autre machine ?

[ctx: QObject|]
en: There seems to be an error trying to execute the command '%1'.
    Check that the ELF object used in the command exists.
    Check that you have installed 'objdump'.
    This utility can be found in the 'binutils' package.
fr: Il semble y avoir une erreur lors de la tentative d'exécution de la commande « %1 ».
    Veuillez vérifier que l'objet « ELF » utilisé dans la commande existe bien.
    Veuillez aussi vérifier que vous avez bien installé le module « objdump ».
    Cet utilitaire se trouve dans le paquet « binutils ».

[ctx: QObject|]
en: This is Control Flow Graph by KetchuppOfficial
fr: Ceci est un graphe de flux de contrôle par KetchuppOfficial.

[ctx: QObject|]
en: Warning: a long lasting graph layouting is in progress.
    Reduce node/edge limits for speedup.
fr: Avertissement : une mise en forme de graphe de longue durée est en cours.
    Veuillez réduire les limites de nœuds / d'arcs pour accélérer le traçage.

[ctx: QObject|]
en: Layouting stopped.
fr: La mise en forme a été arrêté.

[ctx: QObject|]
en: The call graph has %1 nodes and %2 edges.
fr: Le graphe des appels possède %1 nœuds et %2 arcs.

[ctx: QObject|]
en: No graph available because the layouting process failed.
fr: Aucun graphe n'est disponible car le processus de mise en forme de graphes a échoué.

[ctx: QObject|]
en: Trying to run the following command did not work:
    '%1'
fr: La tentative d'exécution de la commande suivante n'a pas fonctionné :
    « %1 »

[ctx: QObject|]
en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
fr: Veuillez vérifier que l'utilitaire « dot » est installé (Paquet GraphViz).

[ctx: QObject|]
en: Error running the graph layouting tool.
    Please check that 'dot' is installed (package Graphviz).
fr: Erreur lors de l'exécution de l'outil de mise en page de graphe.
    Veuillez vérifier que l'utilitaire « dot » est installé (Paquet de GraphViz).

[ctx: QObject|]
en: This basic block
fr: Ce bloc de base

[ctx: QObject|]
en: PC only
fr: PC uniquement

[ctx: QObject|]
en: Show instructions' PC
fr: Afficher les instruction du PC

[ctx: QObject|]
en: Show instructions' cost
fr: Afficher le coût des instructions

[ctx: QObject|]
en: Intel ASM Syntax
fr: Syntaxe Intel ASM

[ctx: QObject|]
en: As DOT file...
fr: Comme fichier « DOT »...

[ctx: QObject|]
en: As Image...
fr: Comme image...

[ctx: QObject|]
en: Export Graph as Image
fr: Exporter le graphe comme image

[ctx: QObject|]
en: No trace data
fr: Aucune donnée de trace

[ctx: QObject|]
en: No item activated for which to draw the control-flow graph.
fr: Aucun élément activé pour lequel tracer le graphe de flux de contrôle.

[ctx: QObject|]
en: No control-flow graph can be drawn for the active item.
fr: Il est impossible de tracer le graphe de flux de contrôle pour l'élément actif.

[ctx: QObject|]
en: Stop Layouting
fr: Arrêter la mise en forme

[ctx: QObject|]
en: Birds-eye View
fr: Vue d'ensemble

[ctx: QObject|]
en: Top Left
fr: Supérieur gauche

[ctx: QObject|]
en: Top Right
fr: Supérieur droit

[ctx: QObject|]
en: Bottom Left
fr: Inférieur gauche

[ctx: QObject|]
en: Bottom Right
fr: Inférieur droit

[ctx: QObject|]
en: Automatic
fr: Automatique

[ctx: QObject|]
en: Hide
fr: Masquer

[ctx: QObject|]
en: Layout
fr: Disposition

[ctx: QObject|]
en: Top to Down
fr: De haut en bas

[ctx: QObject|]
en: Left to Right
fr: De gauche à droite

[ctx: QObject|]
en: Min. basic block cost
fr: Coût min. d'un bloc de base

[ctx: QObject|]
en: Undefined
fr: Indéfini

[ctx: QObject|]
en: %1%
fr: %1 %

[ctx: QObject|]
en: (%n item(s) skipped) | (%n item(s) skipped)
fr[0]: (%n fonction ignorée)
fr[1]: (%n fonctions ignorées)

[ctx: QObject|]
en: (%n function(s) skipped) | (%n function(s) skipped)
fr[0]: (%n fonction ignorée)
fr[1]: (%n fonctions ignorées)

[ctx: CoverageView|]
en: Called
fr: Appelé

[ctx: CoverageView|]
en: Caller
fr: Fonction appelante

[ctx: CoverageView|]
en: Self
fr: Propre

[ctx: CoverageView|]
en: Calling
fr: Appel(s)

[ctx: CoverageView|]
en: Callee
fr: Fonction appelée

[ctx: CoverageView|]
en: <b>List of all Callers</b><p>This list shows all functions calling the current selected one, either directly or with several functions in-between on the stack; the number of functions in-between plus one is called the <em>Distance</em> (e.g. for function A,B,C there exists a call from A to C when A calls B and B calls C, i.e. A => B => C. The distance here is 2).</p><p>Absolute cost shown is the cost spent in the selected function while a listed function is active; relative cost is the percentage of all cost spent in the selected function while the listed one is active. The cost graphic shows logarithmic percentage with a different color for each distance.</p><p>As there can be many calls from the same function, the distance column sometimes shows the range of distances for all calls happening; then, in parentheses, there is the medium distance, i.e. the distance where most of the call costs happened.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
fr: <b>Liste de toutes les fonctions appelantes</b><p>Cette liste affiche toutes les fonctions appelant la fonction sélectionnée actuelle, soit directement, soit en passant par plusieurs fonctions intermédiaires dans la pile. Le nombre de fonctions entre les deux, plus une, est appelé la <em>distance</em> (par exemple, pour la fonction A, B, C, il existe un appel de A vers C lorsque A appelle B et que B appelle C, c'est-à-dire A => B => C. La distance est ici de 2).</p><p>Le coût absolu affiché est le coût enregistré dans la fonction sélectionnée alors qu'une fonction listée est active. Le coût relatif est le pourcentage de tous les coûts enregistrés dans la fonction sélectionnée pendant que la fonction listée est active. Le graphique du coût affiche un pourcentage logarithmique, avec une couleur différente pour chaque distance.</p> <p>Comme il peut y avoir beaucoup d'appels provenant de la même fonction, la colonne Distance affiche parfois l'intervalle des distances de tous les appels, puis, entre parenthèses se trouve la distance moyenne, c'est-à-dire la distance où la plupart des coûts d'appels est survenue.</p> <p>Sélectionner une fonction en fait la fonction actuelle sélectionnée de ce panneau d'informations. Si l'on a deux panneaux (mode scindé), la fonction de l'autre panneau est changée à la place.</p>

[ctx: CoverageView|]
en: <b>List of all Callees</b><p>This list shows all functions called by the current selected one, either directly or with several function in-between on the stack; the number of function in-between plus one is called the <em>Distance</em> (e.g. for function A,B,C there exists a call from A to C when A calls B and B calls C, i.e. A => B => C. The distance here is 2).</p><p>Absolute cost shown is the cost spent in the listed function while the selected is active; relative cost is the percentage of all cost spent in the listed function while the selected one is active. The cost graphic always shows logarithmic percentage with a different color for each distance.</p><p>As there can be many calls to the same function, the distance column sometimes shows the range of distances for all calls happening; then, in parentheses, there is the medium distance, i.e. the distance where most of the call costs happened.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
fr: <b>Liste de toutes les fonctions appelées</b><p>Cette liste affiche toutes les fonctions appelées par la fonction sélectionnée actuelle, soit directement, soit en passant par plusieurs fonctions intermédiaires dans la pile. Le nombre de fonctions entre les deux, plus une, est appelé la <em>distance</em> (par exemple, pour les fonctions A, B, C, il existe un appel de A vers C lorsque A appelle B et que B appelle C, c'est-à-dire A => B => C. La distance est ici de 2).</p><p>Le coût absolu affiché est le coût enregistré dans la fonction sélectionnée pendant qu'une fonction listée est active. Le coût relatif est le pourcentage de tous les coûts enregistrés dans la fonction sélectionnée alors que la fonction listée est active. Le graphique du coût affiche un pourcentage logarithmique, avec une couleur différente pour chaque distance.</p> <p>Comme il peut y avoir beaucoup d'appels provenant de la même fonction, la colonne Distance affiche parfois l'intervalle des distances de tous les appels, puis, entre parenthèses se trouve la distance moyenne, c'est-à-dire la distance où la plupart des coûts d'appels est survenue.</p> <p>Sélectionner une fonction en fait la fonction actuelle sélectionnée de ce panneau d'informations. Si l'on a deux panneaux (mode scindé), la fonction de l'autre panneau est changée à la place.</p>

[ctx: CoverageView|]
en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

[ctx: QObject|]
en: Unknown Type
fr: Type inconnu

[ctx: EventTypeView|]
en: Event Type
fr: Type d'évènement

[ctx: EventTypeView|]
en: Self
fr: Propre

[ctx: EventTypeView|]
en: Short
fr: Court

[ctx: EventTypeView|]
en: Formula
fr: Formule

[ctx: EventTypeView|]
en: <b>Cost Types List</b><p>This list shows all cost types available and what the self/inclusive cost of the current selected function is for that cost type.</p><p>By choosing a cost type from the list, you change the cost type of costs shown all over KCachegrind to be the selected one.</p>
fr: <b>Liste des types de coûts</b> <p>Cette liste affiche tous les types de coûts disponibles et, pour chacun, le coût propre/inclusif de la fonction sélectionnée actuelle.</p><p>En choisissant un type de coût dans la liste, vous changez le type de coût des coûts affichés dans l'ensemble de KCachegrind pour en faire celui qui est sélectionné.</p>

[ctx: EventTypeView|]
en: Set as Secondary Event Type
fr: Définir comme type d'évènement secondaire

[ctx: EventTypeView|]
en: Hide Secondary Event Type
fr: Cacher le type d'évènement secondaire

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Long Name
fr: Modifier le nom long

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Short Name
fr: Modifier le nom court

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Formula
fr: Modifier la formule

[ctx: EventTypeView|]
en: Remove
fr: Supprimer

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type...
fr: Nouveau type d'évènement...

[ctx: EventTypeView|]
en: New%1
fr: Nouveau%1

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type %1
fr: Nouveau type d'évènement %1

[ctx: FunctionListModel|]
en: Self
fr: Propre

[ctx: FunctionListModel|]
en: Called
fr: Appelé

[ctx: FunctionListModel|]
en: Function
fr: Fonction

[ctx: FunctionListModel|]
en: Location
fr: Emplacement

[ctx: FunctionListModel|]
en: (%1 function(s) skipped)
fr: (%1 fonction(s) ignorée(s))

[ctx: FunctionSelection|]
en: Function Profile
fr: Profil de la fonction

[ctx: FunctionSelection|]
en: &Search:
fr: &Recherche :

[ctx: FunctionSelection|]
en: Search Query
fr: Requête de recherche

[ctx: FunctionSelection|]
en: Self
fr: Propre

[ctx: FunctionSelection|]
en: Group
fr: Groupe

[ctx: FunctionSelection|]
en: (No Grouping)
fr: (Pas de groupement)

[ctx: FunctionSelection|]
en: <b>The Flat Profile</b><p>The flat profile contains a group and a function selection list. The group list contains all groups where costs are spent in, depending on the chosen group type. The group list is hidden when group type 'Function' is selected.</p><p>The function list contains the functions of the selected group (or all for 'Function' group type), ordered by the costs spent therein. Functions with costs less than 1% are hidden on default.</p>
fr: <b>Le profilage aplati</b><p>Le profilage aplati contient une liste des regroupements et une liste de sélection des fonctions. La liste des regroupements contient tous les groupes où les coûts ont été enregistrés, suivant le type de regroupement sélectionné. La liste des regroupements est cachée lorsque le type de regroupement sélectionné est « Fonction ».</p><p>La liste des fonctions contient les fonctions sélectionnées dans le regroupement (ou toutes pour le groupe « Fonction »), classées par coût. Par défaut, les fonctions avec un coût inférieur à 1 % sont cachées.</p>

[ctx: FunctionSelection|]
en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

[ctx: FunctionSelection|]
en: Grouping
fr: Groupement

[ctx: FunctionSelection|]
en: No Grouping
fr: Pas de groupement

[ctx: QObject|]
en: Active call to '%1'
fr: Appel actif vers « %1 »

[ctx: QObject|]
en: Call to '%1'
fr: Appel(s) vers %1

[ctx: QObject|]
en: %n call(s) to '%2' | %n call(s) to '%2'
fr[0]: %n appel vers « %2 »
fr[1]: %n appels vers « %2 »

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 of %2 times to 0x%3
fr: Saute %1 à %2 fois vers 0x%3

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 times to 0x%2
fr: Saute %1 fois vers 0x%2

[ctx: InstrView|]
en: Cost
fr: Coût

[ctx: InstrView|]
en: Cost 2
fr: Coût 2

[ctx: InstrView|]
en: Assembly Instructions
fr: Instructions en assembleur

[ctx: InstrView|]
en: Source Position
fr: Position dans le source

[ctx: InstrView|]
en: <b>Annotated Machine Code</b><p>The annotated machine code list shows the assembly instructions of the current selected function together with (self) cost spent while executing an instruction. If this is a call instruction, lines with details on the call happening are inserted into the source: the cost spent inside of the call, the number of calls happening, and the call destination.</p><p>The machine code shown is generated with the 'objdump' utility from the 'binutils' package.</p><p>Select a line with call information to make the destination function of this call current.</p>
fr: <b>Code machine annoté</b><p>La liste du code machine annoté affiche les instructions en assembleur de la fonction sélectionnée actuelle conjointement avec le coût (propre) consacré lors de l'exécution d'une instruction. S'il s'agit d'une instruction d'appel, les lignes comportant des détails sur la survenue de l'appel sont insérées dans le source : le coût enregistré à l'intérieur de l'appel, le nombre d'appels survenant et la destination de l'appel.</p><p>Le code machine affiché est généré avec l'utilitaire « objdump » provenant du paquet « binutils ».</p><p>Sélectionnez une ligne contenant des informations relatives à l'appel pour rendre actuelle la fonction de destination de cet appel.</p>

[ctx: InstrView|]
en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

[ctx: InstrView|]
en: Go to Address %1
fr: Aller à l'adresse %1

[ctx: InstrView|]
en: Hex Code
fr: Code Hexa

[ctx: InstrView|]
en: Intel Syntax
fr: Syntaxe Intel

[ctx: InstrView|]
en: There is no instruction info in the profile data file.
fr: Il n'existe aucune information sur l'instruction dans le fichier de données de profilage.

[ctx: InstrView|]
en: Tip: For Callgrind, rerun with option
fr: Astuce : pour Callgrind, exécutez à nouveau avec l'option

[ctx: InstrView|]
en: To see (conditional) jumps, additionally specify
fr: Pour voir les sauts (conditionnels), indiquez également

[ctx: InstrView|]
en: For annotated machine code, the following object file is needed:
fr: Pour le code machine annoté, le fichier objet suivant est nécessaire :

[ctx: InstrView|]
en: This file can not be found.
fr: Impossible de trouver ce fichier.

[ctx: InstrView|]
en: If cross-compiled, set SYSROOT variable.
fr: En cas de compilation croisée, définir la variable « SYSROOT ».

[ctx: InstrView|]
en: There is an error trying to execute the command
fr: Une erreur s'est produite en essayant d'exécuter la commande

[ctx: InstrView|]
en: Check that you have installed 'objdump'.
fr: Vérifiez que vous avez installé « objdump ».

[ctx: InstrView|]
en: This utility can be found in the 'binutils' package.
fr: Cet utilitaire se trouve dans le paquet « binutils ».

[ctx: InstrView|]
en: (No Instruction)
fr: (aucune instruction)

[ctx: InstrView|]
en: There are %n cost line(s) without machine code. | There are %n cost line(s) without machine code.
fr[0]: Il y a %n ligne(s) de coût sans code machine.
fr[1]: Il y a %n ligne(s) de coût sans code machine.

[ctx: InstrView|]
en: This happens because the code of
fr: Cet incident se produit car le code

[ctx: InstrView|]
en: does not seem to match the profile data file.
fr: ne semble pas correspondre au fichier de données de profilage.

[ctx: InstrView|]
en: Are you using an old profile data file or is the above mentioned
fr: Utilisez-vous un ancien fichier de données de profilage, ou l'objet « ELF »

[ctx: InstrView|]
en: ELF object from an updated installation/another machine?
fr: mentionné ci-dessus provient-il d'une installation mise à jour / d'une autre machine ?

[ctx: InstrView|]
en: There seems to be an error trying to execute the command
fr: Il semble qu'une erreur se soit produite en essayant d'exécuter la commande

[ctx: InstrView|]
en: Check that the ELF object used in the command exists.
fr: Vérifiez que l'objet ELF utilisé dans la commande existe.

[ctx: QObject|]
en: Profile Part %1
fr: Partie du profilage %1

[ctx: QObject|]
en: (no trace)
fr: (aucune trace)

[ctx: QObject|]
en: (no part)
fr: (aucune partie)

[ctx: QObject|]
en: (none)
fr: (aucun)

[ctx: PartSelection|]
en: Parts Overview
fr: Synthèse des parties

[ctx: PartSelection|A thing's name]
en: Name
fr: Nom

[ctx: PartSelection|]
en: Cost
fr: Coût

[ctx: PartSelection|]
en: (no trace parts)
fr: (aucune partie de trace)

[ctx: PartSelection|]
en: <b>The Parts Overview</b><p>A trace consists of multiple trace parts when there are several profile data files from one profile run. The Trace Part Overview dockable shows these, horizontally ordered in execution time; the rectangle sizes are proportional to the total cost spent in the parts. You can select one or several parts to constrain all costs shown to these parts only.</p><p>The parts are further subdivided: there is a partitioning and an callee split mode: <ul><li>Partitioning: You see the partitioning into groups for a trace part, according to the group type selected. E.g. if ELF object groups are selected, you see colored rectangles for each used ELF object (shared library or executable), sized according to the cost spent therein.</li><li>Callee: A rectangle showing the inclusive cost of the current selected function in the trace part is shown. This is split up into smaller rectangles to show the costs of its callees.</li></ul></p>
fr: <b>La synthèse des parties</b><p>Une trace est composée de multiples parties de traces lorsqu'il existe plusieurs fichiers de données de profilage provenant d'une seule exécution du profil. La synthèse intégrable des parties de traces affiche ces parties, triées horizontalement par heure d'exécution. Les tailles des rectangles sont proportionnelles au coût total enregistré dans les parties. On peut sélectionner une ou plusieurs parties pour contraindre tous les coûts affichés pour ces parties uniquement.</p><p>Les parties sont en outre subdivisées : il existe un mode partitionnement et un mode scindé par fonction appelée : <ul><li>Partitionnement : on voit le partitionnement en groupes pour une partie d'une trace, en fonction du type de groupe sélectionné. Par exemple, si des groupes d'objets ELF sont sélectionnés, on voit des rectangles de couleur pour chaque objet ELF utilisé (bibliothèque partagée ou exécutable), dont la taille est fonction du coût qui lui est consacré. </li><li>Fonction appelée : un rectangle représentant le coût inclusif de la fonction sélectionnée actuelle dans la partie de la trace est affiché. Ce rectangle est scindé en rectangles plus petits pour afficher les coûts de ses fonctions appelées.</li></ul></p>

[ctx: PartSelection|]
en: Profile Part Overview: Current is '%1'
fr: Synthèse des parties du profilage : la partie actuelle est « %1 »

[ctx: PartSelection|]
en: Deselect '%1'
fr: Désélectionner « %1 »

[ctx: PartSelection|]
en: Select '%1'
fr: Sélectionner « %1 »

[ctx: PartSelection|]
en: Select All Parts
fr: Sélectionner toutes les parties

[ctx: PartSelection|]
en: Visible Parts
fr: Parties visibles

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Selected Parts
fr: Cacher les parties sélectionnées

[ctx: PartSelection|]
en: Show Hidden Parts
fr: Afficher les parties cachées

[ctx: PartSelection|]
en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

[ctx: PartSelection|]
en: Visualization
fr: Affichage

[ctx: PartSelection|]
en: Partitioning Mode
fr: Mode partitionnement

[ctx: PartSelection|]
en: Zoom Function
fr: Zoomer la fonction

[ctx: PartSelection|]
en: Show Direct Calls
fr: Afficher les appels directs

[ctx: PartSelection|]
en: Increment Shown Call Levels
fr: Incrémenter les niveaux d'appels affichés

[ctx: PartSelection|]
en: Diagram Mode
fr: Mode diagramme

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Names
fr: Tracer les noms

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Costs
fr: Tracer les coûts

[ctx: PartSelection|]
en: Ignore Proportions
fr: Ignorer les proportions

[ctx: PartSelection|]
en: Allow Rotation
fr: Autoriser la rotation

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Frames
fr: Tracer les cadres

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Info
fr: Cacher les informations

[ctx: PartSelection|]
en: Show Info
fr: Afficher les informations

[ctx: PartSelection|]
en: (no trace loaded)
fr: (aucune trace chargée)

[ctx: PartView|]
en: Profile Part
fr: Partie du profilage

[ctx: PartView|]
en: Self
fr: Propre

[ctx: PartView|]
en: Called
fr: Appelé

[ctx: PartView|]
en: Comment
fr: Commentaire

[ctx: PartView|]
en: <b>Trace Part List</b><p>This list shows all trace parts of the loaded trace. For each part, the self/inclusive cost of the current selected function, spent in the part, is shown; percentage costs are always relative to the total cost <em>of the part</em> (not to the whole trace as in the Trace Part Overview). Also shown are the calls happening to/from the current function inside of the trace part.</p><p>By choosing one or more trace parts from the list, the costs shown all over KCachegrind will only be the ones spent in the selected part(s). If no list selection is shown, in fact all trace parts are selected implicitly.</p><p>This is a multi-selection list. You can select ranges by dragging the mouse or use SHIFT/CTRL modifiers. Selection/Deselection of trace parts can also be done by using the Trace Part Overview Dockable. This one also supports multiple selection.</p><p>Note that the list is hidden if only one trace part is loaded.</p>
fr: <b>Liste des parties d'une trace</b> <p>Cette liste affiche toutes les parties de la trace chargée. Pour chaque partie, le coût propre / inclusif de la fonction sélectionnée actuelle, enregistré dans la partie, est affiché. Les coûts en pourcentage sont toujours relatifs au total des coûts <em>de la partie</em> (non à la totalité de la trace comme dans la synthèse des parties de la trace). Sont également affichés les appels survenant depuis/vers la fonction actuelle à l'intérieur de la partie de la trace.</p> <p>En choisissant une partie de la trace ou plus dans la liste, les coûts affichés partout dans KCachegrind seront uniquement ceux enregistrés dans la(les) partie(s) sélectionnée(s). Si aucune sélection de liste n'est affichée, en fait toutes les parties de la trace sont sélectionnées.</p> <p>Il s'agit d'une liste multi-sélection. Vous pouvez sélectionner des intervalles en faisant glisser la souris ou utiliser les modificateurs Majuscule/Ctrl. La sélection / dé-sélection de parties de la trace peut également être effectuée à l'aide de la synthèse intégrable des parties de la trace. Celle-ci prend en charge également la sélection multiple.</p> <p>Notez que la liste est cachée si une seule partie de la trace est chargée.</p>

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 of %2 times to %3
fr: Saute %1 à %2 fois vers %3

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 times to %2
fr: Saute %1 fois vers %2

[ctx: SourceView|]
en: Cost
fr: Coût

[ctx: SourceView|]
en: Cost 2
fr: Coût 2

[ctx: SourceView|]
en: <b>Annotated Source</b><p>The annotated source list shows the source lines of the current selected function together with (self) cost spent while executing the code of this source line. If there was a call in a source line, lines with details on the call happening are inserted into the source: the cost spent inside of the call, the number of calls happening, and the call destination.</p><p>Select a inserted call information line to make the destination function current.</p>
fr: <b>Source annoté</b> <p>La liste du source annoté affiche les lignes du source de la fonction sélectionnée actuelle, ainsi que le coût (propre) enregistré lors de l'exécution du code de cette ligne de source. S'il existe un appel dans une ligne du source, des lignes comportant des détails sur la survenue de l'appel sont insérées dans le source : le coût enregistré à l'intérieur de l'appel, le nombre d'appels survenus et la destination de l'appel.</p> <p>Sélectionnez une ligne d'informations insérée à propos de l'appel pour en faire la fonction de destination actuelle.</p>

[ctx: SourceView|]
en: Go to '%1'
fr: Aller à « %1 »

[ctx: SourceView|]
en: Go to Line %1
fr: Aller à la ligne %1

[ctx: SourceView|]
en: There is no cost of current selected type associated
fr: Il n'existe pas de coût pour le type sélectionné actuel associé

[ctx: SourceView|]
en: with any source line of this function in file
fr: à une quelconque ligne du source de cette fonction dans le fichier

[ctx: SourceView|]
en: Thus, no annotated source can be shown.
fr: Donc, il est impossible d'afficher un source annoté.

[ctx: SourceView|]
en: --- From '%1' ---
fr: --- Depuis « %1 » ---

[ctx: SourceView|]
en: --- Inlined from '%1' ---
fr: --- Inséré directement depuis « %1 » ---

[ctx: SourceView|]
en: --- Inlined from unknown source ---
fr: --- Inséré directement depuis une source inconnue ---

[ctx: SourceView|]
en: There is no source available for the following function:
fr: Il n'existe pas de source disponible pour la fonction suivante :

[ctx: SourceView|]
en: This is because no debug information is present.
fr: Ce problème est dû à un manque d'informations de débogage.

[ctx: SourceView|]
en: Recompile source and redo the profile run.
fr: Recompilez les sources et relancez le profilage.

[ctx: SourceView|]
en: The function is located in this ELF object:
fr: Cette fonction est présente dans cet objet ELF :

[ctx: SourceView|]
en: This is because its source file cannot be found:
fr: La raison tient à ce que son fichier source est introuvable :

[ctx: SourceView|]
en: Add the folder of this file to the source folder list.
fr: Ajoutez le dossier de ce fichier à la liste des dossiers des sources.

[ctx: SourceView|]
en: The list can be found in the configuration dialog.
fr: Cette liste se trouve dans la boite de dialogue de configuration.

[ctx: StackSelection|]
en: Stack Selection
fr: Sélection de la pile

[ctx: StackSelection|]
en: Cost
fr: Coût

[ctx: StackSelection|]
en: Cost2
fr: Coût2

[ctx: StackSelection|]
en: Calls
fr: Appels

[ctx: StackSelection|]
en: Function
fr: Fonction

[ctx: TabBar|]
en: Move to Top
fr: Déplacer vers le haut

[ctx: TabBar|Move to Top]
en: Top
fr: Haut

[ctx: TabBar|]
en: Move to Right
fr: Déplacer vers la droite

[ctx: TabBar|Move to Right]
en: Right
fr: Droite

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom
fr: Déplacer vers le bas

[ctx: TabBar|Move to Bottom]
en: Bottom
fr: Bas

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom Left
fr: Déplacer vers le bas à gauche

[ctx: TabBar|Move to Bottom Left]
en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

[ctx: TabBar|]
en: Move Area To
fr: Déplacer l'aire vers

[ctx: TabBar|]
en: Hide This Tab
fr: Cacher cet onglet

[ctx: TabBar|]
en: Hide Area
fr: Cacher cette aire

[ctx: TabBar|Show on Top]
en: Top
fr: Haut

[ctx: TabBar|Show on Right]
en: Right
fr: Droite

[ctx: TabBar|Show on Bottom]
en: Bottom
fr: Bas

[ctx: TabBar|Show on Bottom Left]
en: Bottom Left
fr: En bas à gauche

[ctx: TabBar|]
en: Show Hidden On
fr: Afficher les éléments cachées sur

[ctx: TabView|]
en: (No profile data file loaded)
fr: (aucun fichier de données de profilage chargé)

[ctx: TabView|]
en: Callers
fr: Fonctions appelantes

[ctx: TabView|]
en: All Callers
fr: Toutes les fonctions appelantes

[ctx: TabView|]
en: Callee Map
fr: Carte des fonctions appelées

[ctx: TabView|]
en: Source Code
fr: Code source

[ctx: TabView|]
en: Control Flow Graph
fr: Graphe de flux de contrôle

[ctx: TabView|]
en: Parts
fr: Parties

[ctx: TabView|]
en: Callees
fr: Fonctions appelées

[ctx: TabView|]
en: Call Graph
fr: Graphe des appels

[ctx: TabView|]
en: All Callees
fr: Toutes les fonctions appelées

[ctx: TabView|]
en: Caller Map
fr: Carte des fonctions appelantes

[ctx: TabView|]
en: Machine Code
fr: Code machine

[ctx: TabView|]
en: <b>Information Tabs</b><p>This widget shows information for the currently selected function in different tabs: <ul><li>The Costs tab shows a list of available event types and the inclusive and self-costs related to these types.</li><li>The Parts tab shows a list of trace parts if the trace consists of more than one part (otherwise, this tab is hidden). The cost of the selected function spent in the different parts together with the calls happening is shown.</li><li>The Call Lists tab shows direct callers and callees of the function in more detail.</li><li>The Coverage tab shows the same as the Call Lists tab, but also shows indirect callers and callees, not just direct ones.</li><li>The Call Graph tab shows a graphical visualization of the calls made by this function.</li><li>The Source Code tab presents annotated source code if debugging information and the source file are available.</li><li>The Machine Code tab presents annotated assembly instructions if profile information at instruction level is available.</li></ul>For more information, see the <em>What's This?</em> help of the corresponding tab widget.</p>
fr: <b>Onglets Informations</b><p>Ce composant graphique affiche des informations relatives à la fonction actuellement sélectionnée dans différents onglets : <ul><li>l'onglet « Coûts » affiche une liste des types d'évènements disponibles, ainsi que les coûts inclusifs et propres liés à ces types.</li><li>L'onglet « Parties » affiche une liste des parties de traces si la trace est composée de plus d'une partie (sinon, cet onglet est caché). Le coût de la fonction sélectionnée enregistré dans les différentes parties ainsi que la survenue des appels sont affichés.</li><li>L'onglet « Liste des appels » affiche plus en détail les fonctions directement appelantes et les fonctions directement appelées de la fonction. </li><li>L'onglet « Couverture » affiche le même contenu que l'onglet « Listes des appels », mais aussi les fonctions indirectement appelantes et les fonctions indirectement appelées, pas simplement les fonctions directes.</li><li>L'onglet « Graphe des appels » présente un affichage graphique des appels effectués par cette fonction.</li><li>L'onglet « Code source » présente le code source annoté si les informations de débogage et le fichier source sont disponibles.</li><li>L'onglet « Code machine » présente des instructions en assembleur annotées si les informations de profilage au niveau de l'instruction sont disponibles.</li></ul>Pour plus d'informations, consultez l'aide <em>Qu'est-ce que c'est ?</em> du composant graphique de l'onglet correspondant.</p>

[ctx: TabView|]
en: (No function selected)
fr: (aucune fonction sélectionnée)

[ctx: QObject|]
en: No description available
fr: Aucune description disponible

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Text %1
fr: Texte %1

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Recursive Bisection
fr: Bissection récursive

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Columns
fr: Colonnes

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Rows
fr: Lignes

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Always Best
fr: Toujours le meilleur

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Best
fr: Le meilleur

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (V)
fr: Alternatif (V)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (H)
fr: Alternatif (H)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Horizontal
fr: Scinder horizontalement

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Vertical
fr: Scinder verticalement
