kcachegrind_qt - en to uk translation catalogue (400 entries)

[ctx: QObject|]
en: Import filter for Cachegrind/Callgrind generated profile data files
uk: Фільтр імпорту для створених за допомогою Cachegrind/Callgrind файлів даних профілю

[ctx: ProfileContext|]
en: Invalid Context
uk: Некоректний контекст

[ctx: ProfileContext|]
en: Unknown Context
uk: Невідомий контекст

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source Line
uk: Частина рядка джерела

[ctx: ProfileContext|]
en: Source Line
uk: Рядок джерела

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Line Call
uk: Частковий рядковий виклик

[ctx: ProfileContext|]
en: Line Call
uk: Рядковий виклик

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Jump
uk: Перехід між частинами

[ctx: ProfileContext|]
en: Jump
uk: Перехід

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction
uk: Інструкція частини

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction
uk: Інструкція

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction Jump
uk: Інструкція переходу частини

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction Jump
uk: Інструкція переходу

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Instruction Call
uk: Виклик інструкції частини

[ctx: ProfileContext|]
en: Instruction Call
uk: Виклик інструкції

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Call
uk: Виклик частини

[ctx: ProfileContext|]
en: Call
uk: Виклик

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Function
uk: Функція частини

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Source File
uk: Файл джерела функції

[ctx: ProfileContext|]
en: Function
uk: Функція

[ctx: ProfileContext|]
en: Function Cycle
uk: Функціональний цикл

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Class
uk: Клас частини

[ctx: ProfileContext|]
en: Class
uk: Клас

[ctx: ProfileContext|]
en: Part Source File
uk: Частина файла джерела

[ctx: ProfileContext|]
en: Source File
uk: Файл джерела

[ctx: ProfileContext|]
en: Part ELF Object
uk: ELF-об’єкт частини

[ctx: ProfileContext|]
en: ELF Object
uk: Об'єкт ELF

[ctx: ProfileContext|]
en: Profile Part
uk: Частина профілю

[ctx: ProfileContext|]
en: Program Trace
uk: Трасування програми

[ctx: ProfileContext|]
en: BasicBlock
uk: Базовий блок

[ctx: QObject|]
en: %1 from %2
uk: %1 від %2

[ctx: QObject|]
en: (unknown)
uk: (невідомий)

[ctx: QObject|]
en: Instruction Fetch
uk: Отримання інструкцій

[ctx: QObject|]
en: Data Read Access
uk: Доступ для читання даних

[ctx: QObject|]
en: Data Write Access
uk: Доступ для запису даних

[ctx: QObject|]
en: L1 Instr. Fetch Miss
uk: Похибка отримання інстр. L1

[ctx: QObject|]
en: L1 Data Read Miss
uk: Похибка читання даних L1

[ctx: QObject|]
en: L1 Data Write Miss
uk: Похибка запису даних L1

[ctx: QObject|]
en: L2 Instr. Fetch Miss
uk: Похибка отримання інстр. L2

[ctx: QObject|]
en: L2 Data Read Miss
uk: Похибка читання даних L2

[ctx: QObject|]
en: L2 Data Write Miss
uk: Похибка запису даних L2

[ctx: QObject|]
en: LL Instr. Fetch Miss
uk: Похибка отримання інстр. LL

[ctx: QObject|]
en: LL Data Read Miss
uk: Похибка читання даних LL

[ctx: QObject|]
en: LL Data Write Miss
uk: Похибка запису даних LL

[ctx: QObject|]
en: L1 Miss Sum
uk: Загальна сума похибки для L1

[ctx: QObject|]
en: L2 Miss Sum
uk: Загальна сума похибки для L2

[ctx: QObject|]
en: Last-level Miss Sum
uk: Недостача суми останнього рівня (LL)

[ctx: QObject|]
en: Indirect Branch
uk: Непряме відгалуження

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Ind. Branch
uk: Помилково прогнозоване непр. відгалуження

[ctx: QObject|]
en: Conditional Branch
uk: Умовне відгалуження

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Cond. Branch
uk: Помилково прогнозоване ум. відгалуження

[ctx: QObject|]
en: Mispredicted Branch
uk: Помилково прогнозоване відгалуження

[ctx: QObject|]
en: Global Bus Event
uk: Загальна подія шини

[ctx: QObject|]
en: Samples
uk: Зразки

[ctx: QObject|]
en: System Time
uk: Системний час

[ctx: QObject|]
en: User Time
uk: Час користувача

[ctx: QObject|]
en: Cycle Estimation
uk: Оцінка циклів

[ctx: QObject|]
en: (no caller)
uk: (без викликання)

[ctx: QObject|]
en: %1 via %2
uk: %1 через %2

[ctx: QObject|]
en: (no callee)
uk: (без виклику)

[ctx: QObject|]
en: (global)
uk: (загальний)

[ctx: QObject|]
en: (not found)
uk: (не знайдено)

[ctx: TraceData|]
en: Recalculating Function Cycles...
uk: Переобчислення циклів функції...

[ctx: QObject|]
en: Call(s) from %1
uk: Виклики з %1

[ctx: QObject|]
en: Call(s) to %1
uk: Викликів %1

[ctx: QObject|]
en: (unknown call)
uk: (невідомий виклик)

[ctx: QObject|]
en: Export Graph
uk: Експортувати граф

[ctx: CallGraphView|]
en: <b>Call Graph around active Function</b><p>Depending on configuration, this view shows the call graph environment of the active function. Note: the shown cost is <b>only</b> the cost which is spent while the active function was actually running; i.e. the cost shown for main() - if it is visible - should be the same as the cost of the active function, as that is the part of inclusive cost of main() spent while the active function was running.</p><p>For cycles, blue call arrows indicate that this is an artificial call added for correct drawing which actually never happened.</p><p>If the graph is larger than the widget area, an overview panner is shown in one edge. There are similar visualization options to the Call Treemap; the selected function is highlighted.</p>
uk: <b>Граф викликів навколо активної функції</b><p>Залежно від налаштувань, у цьому полі буде показано у графічному вигляді середовище викликів активної функції. Зауваження: показана вартість є <b>лише</b> вартістю, яка припадає на справжнє виконання активної функції; тобто вартість, показана для функції main() — якщо вона видима — має бути тією ж, що і вартість активної функції, оскільки вона є частиною включеної вартості main() під час виконання активної функції.</p><p>У циклах, сині стрілки викликів позначають штучні виклики додані для коректного відображення (насправді, ідеальне пропорційне відображення майже неможливе).</p><p>Якщо граф стає більшим за область віджета, на одному з країв з’являється лінійка панорамування. Ті ж параметри відображення має і Деревоподібна карта викликів; у ній вибрана функція підсвічується.</p>

[ctx: CallGraphView|]
en: Warning: a long lasting graph layouting is in progress.
    Reduce node/edge limits for speedup.
uk: Увага: виконується тривале компонування графа. 
    Зробіть обмеження на вузли/границі жорсткішими, щоб збільшити швидкість.

[ctx: CallGraphView|]
en: Layouting stopped.
uk: Компонування зупинено.

[ctx: CallGraphView|]
en: The call graph has %1 nodes and %2 edges.
uk: У графі викликів %1 вузлів і %2 границь.

[ctx: CallGraphView|]
en: No graph available because the layouting process failed.
uk: Створення графу зазнало невдачі через помилку процесу компонування.

[ctx: CallGraphView|]
en: Trying to run the following command did not work:
    '%1'
uk: Спроба виконати наведену нижче команду завершилася невдало:
    '%1'

[ctx: CallGraphView|]
en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
uk: Перевірте, чи встановлено «dot» (з пакунка GraphViz).

[ctx: CallGraphView|]
en: No item activated for which to draw the call graph.
uk: Не активовано елементів, для яких слід побудувати граф викликів.

[ctx: CallGraphView|]
en: No call graph can be drawn for the active item.
uk: Для активного елемента неможливо намалювати граф викликів.

[ctx: CallGraphView|]
en: Error running the graph layouting tool.
uk: Помилка під час запуску інструмента компонування графу.

[ctx: CallGraphView|]
en: There is no call graph available for function
    	'%1'
    because it has no cost of the selected event type.
uk: Граф викликів для функції
    	'%1'
    недоступний, оскільки вона не додає вартості до вибраного типу подій.

[ctx: CallGraphView|]
en: Caller Depth
uk: Глибина зовнішнього виклику

[ctx: CallGraphView|]
en: Unlimited
uk: Необмежено

[ctx: CallGraphView|None]
en: Depth 0
uk: Глибина 0

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 1
uk: макс. 1

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 2
uk: макс. 2

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 5
uk: макс. 5

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 10
uk: макс. 10

[ctx: CallGraphView|]
en: max. 15
uk: макс. 15

[ctx: CallGraphView|]
en: Callee Depth
uk: Глибина виклику

[ctx: CallGraphView|]
en: Min. Node Cost
uk: Мін. вартість вузла

[ctx: CallGraphView|]
en: No Minimum
uk: Без мінімуму

[ctx: CallGraphView|]
en: Min. Call Cost
uk: Мін. вартість виклику

[ctx: CallGraphView|]
en: Same as Node
uk: Така ж як і вузла

[ctx: CallGraphView|]
en: 50 % of Node
uk: 50 % вузла

[ctx: CallGraphView|]
en: 20 % of Node
uk: 20 % вузла

[ctx: CallGraphView|]
en: 10 % of Node
uk: 10 % вузла

[ctx: CallGraphView|]
en: Birds-eye View
uk: Вид з висоти пташиного польоту

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Left
uk: Верхній лівий

[ctx: CallGraphView|]
en: Top Right
uk: Верхній правий

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Left
uk: Вниз ліворуч

[ctx: CallGraphView|]
en: Bottom Right
uk: Нижній правий

[ctx: CallGraphView|]
en: Automatic
uk: Автоматично

[ctx: CallGraphView|]
en: Hide
uk: Сховати

[ctx: CallGraphView|]
en: Layout
uk: Розкладка

[ctx: CallGraphView|]
en: Top to Down
uk: Зверху вниз

[ctx: CallGraphView|]
en: Left to Right
uk: Зліва направо

[ctx: CallGraphView|]
en: Circular
uk: Круглий

[ctx: CallGraphView|]
en: Go to '%1'
uk: Перейти до «%1»

[ctx: CallGraphView|]
en: Stop Layouting
uk: Зупинити компонування

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph
uk: Експортувати граф

[ctx: CallGraphView|]
en: As DOT file...
uk: Як файл DOT...

[ctx: CallGraphView|]
en: As Image...
uk: Як зображення...

[ctx: CallGraphView|]
en: Graph
uk: Графік

[ctx: CallGraphView|]
en: Arrows for Skipped Calls
uk: Стрілки для пропущених викликів

[ctx: CallGraphView|]
en: Inner-cycle Calls
uk: Виклики всередині циклу

[ctx: CallGraphView|]
en: Cluster Groups
uk: Зібрати групи

[ctx: CallGraphView|]
en: Visualization
uk: Візуалізація

[ctx: CallGraphView|]
en: Compact
uk: Компактний

[ctx: CallGraphView|]
en: Normal
uk: Звичайний

[ctx: CallGraphView|]
en: Tall
uk: Високий

[ctx: CallGraphView|]
en: Export Graph As Image
uk: Експортувати граф як зображення

[ctx: CallGraphView|]
en: Images (*.png *.jpg)
uk: Зображення (*.png *.jpg)

[ctx: QObject|]
en: (active)
uk: (активний)

[ctx: CallMapView|Name]
en: A thing's name
uk: Назва елемента

[ctx: CallMapView|]
en: Cost
uk: Вартість

[ctx: CallMapView|]
en: Location
uk: Місце

[ctx: CallMapView|]
en: Calls
uk: Виклики

[ctx: CallMapView|]
en: <b>Caller Map</b><p>This graph shows the nested hierarchy of all callers of the current activated function. Each colored rectangle represents a function; its size tries to be proportional to the cost spent therein while the active function is running (however, there are drawing constraints).</p>
uk: <b>Карта зовнішніх викликів</b><p>На цьому графі показано вузлову ієрархію всіх зовнішніх викликів вибраної функції. Кожен кольоровий прямокутник відповідає певній функції; його розмір близький до пропорційного до вартості виконання функції (але існують обмеження на відтворення).</p>

[ctx: CallMapView|]
en: <b>Call Map</b><p>This graph shows the nested hierarchy of all callees of the current activated function. Each colored rectangle represents a function; its size tries to be proportional to the cost spent therein while the active function is running (however, there are drawing constraints).</p>
uk: <b>Карта внутрішніх викликів</b><p>На цьому графі показано вузлову ієрархію всіх викликів вибраною функцією інших функцій. Кожен кольоровий прямокутник відповідає певній функції; його розмір близький до пропорційного до вартості виконання функції (але існують обмеження на відтворення).</p>

[ctx: CallMapView|]
en: <p>Appearance options can be found in the context menu. To get exact size proportions, choose 'Hide incorrect borders'. As this mode can be <em>very</em> time consuming, you may want to limit the maximum drawn nesting level before. 'Best' determinates the split direction for children from the aspect ratio of the parent. 'Always Best' decides on remaining space for each sibling. 'Ignore Proportions' takes space for function name drawing <em>before</em> drawing children. Note that size proportions can get <em>heavily</em> wrong.</p><p>This is a <em>TreeMap</em> widget. Keyboard navigation is available with the left/right arrow keys for traversing siblings, and up/down arrow keys to go a nesting level up/down. <em>Return</em> activates the current item.</p>
uk: <p>Параметри, що відповідають за вигляд, можна знайти у контекстному меню. Щоб отримати точну пропорційність розмірів, виберіть «Сховати некоректні границі». Оскільки такий режим <em>сильно</em> навантажує обчислювальні можливості, можливо, вам перед його увімкненням слід обмежити максимальний рівень вкладеності. «Найкращий» режим визначає напрямок розгалуження для нащадків зі співвідношення сторін батьківського елемента. «Завжди найкращий» вирішує на основі простору, що залишився на кожного рівноправного нащадка. «Ігнорувати пропорції» забирає простір на відображення назви функції <em>перед</em> малюванням нащадків. Зауважте, що всі пропорції розмірів можуть бути <em>великою мірою</em> неточні.</p><p>Цей віджет належить до типу <em>TreeMap</em>. Навігацію ним з клавіатури можна здійснювати за допомогою клавіш ліворуч/праворуч для руху між рівноправними елементами, і вгору/вниз для руху між рівнями вкладеності. Клавіша <em>Enter</em> активує поточний елемент.</p>

[ctx: CallMapView|]
en: Go To
uk: Перейти

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Depth
uk: Зупинитись на глибині

[ctx: CallMapView|]
en: No Depth Limit
uk: Без обмеження глибини

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 10
uk: Глибина 10

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 15
uk: Глибина 15

[ctx: CallMapView|]
en: Depth 20
uk: Глибина 20

[ctx: CallMapView|]
en: Depth of '%1' (%2)
uk: Глибина «%1» (%2)

[ctx: CallMapView|]
en: Decrement Depth (to %1)
uk: Зменшити глибину (до %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Increment Depth (to %1)
uk: Збільшити глибину (до %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Function
uk: Зупинитись на функції

[ctx: CallMapView|]
en: No Function Limit
uk: Обмеження функцій відсутнє

[ctx: CallMapView|]
en: Stop at Area
uk: Зупинитись на площі

[ctx: CallMapView|]
en: No Area Limit
uk: Без обмеження ділянки

[ctx: CallMapView|]
en: 100 Pixels
uk: 100 пікселів

[ctx: CallMapView|]
en: 200 Pixels
uk: 200 пікселів

[ctx: CallMapView|]
en: 500 Pixels
uk: 500 пікселів

[ctx: CallMapView|]
en: 1000 Pixels
uk: 1000 пікселів

[ctx: CallMapView|]
en: Area of '%1' (%2)
uk: Ділянка «%1» (%2)

[ctx: CallMapView|]
en: Double Area Limit (to %1)
uk: Обмеження подвійної ділянки (до %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Half Area Limit (to %1)
uk: Обмеження половини області (до %1)

[ctx: CallMapView|]
en: Visualization
uk: Візуалізація

[ctx: CallMapView|]
en: Split Direction
uk: Напрямок розділу

[ctx: CallMapView|]
en: Skip Incorrect Borders
uk: Пропускати некоректні границі

[ctx: CallMapView|]
en: Border Width
uk: Ширина рамок

[ctx: CallMapView|]
en: Border 0
uk: Межа 0

[ctx: CallMapView|]
en: Border 1
uk: Межа 1

[ctx: CallMapView|]
en: Border 2
uk: Межа 2

[ctx: CallMapView|]
en: Border 3
uk: Межа 3

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Symbol Names
uk: Малювати назви символів

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Cost
uk: Малювати вартість

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Location
uk: Малювати адресу

[ctx: CallMapView|]
en: Draw Calls
uk: Намалювати виклики

[ctx: CallMapView|]
en: Ignore Proportions
uk: Ігнорувати пропорції

[ctx: CallMapView|]
en: Allow Rotation
uk: Дозволяти обертання

[ctx: CallMapView|]
en: Shading
uk: Згортання

[ctx: CallMapView|]
en: Call Map: Current is '%1'
uk: Карта викликів: Поточна «%1»

[ctx: QObject|]
en: (no function)
uk: (немає функції)

[ctx: QObject|]
en: (no call)
uk: (немає виклику)

[ctx: CallView|]
en: Cost
uk: Вартість

[ctx: CallView|]
en: Cost per call
uk: Вартість одного виклику

[ctx: CallView|]
en: Cost 2
uk: Вартість 2

[ctx: CallView|]
en: Cost 2 per call
uk: Вартість 2 одного виклику

[ctx: CallView|]
en: Count
uk: Кількість

[ctx: CallView|]
en: Caller
uk: Зовнішній виклик

[ctx: CallView|]
en: Callee
uk: Внутрішній виклик

[ctx: CallView|]
en: <b>List of direct Callers</b><p>This list shows all functions calling the current selected one directly, together with a call count and the cost spent in the current selected function while being called from the function from the list.</p><p>An icon instead of an inclusive cost specifies that this is a call inside of a recursive cycle. An inclusive cost makes no sense here.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
uk: <b>Список прямих зовнішніх викликів</b><p>У цьому списку показано всі функції, що напряму викликають поточну, разом з кількістю викликів і вартістю виконання вибраної функції для функції, яка її викликає.</p><p>Піктограма замість включеної вартості позначає, що виклик виконано всередині рекурсивного циклу. В такому випадку включена вартість не має сенсу.</p><p>Якщо вибрати функцію, вона стане поточною для цієї інформаційної панелі. Якщо панелей дві (Режим розділення), замість цього буде змінено функцію на іншій панелі.</p>

[ctx: CallView|]
en: <b>List of direct Callees</b><p>This list shows all functions called by the current selected one directly, together with a call count and the cost spent in this function while being called from the selected function.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
uk: <b>Список прямих внутрішніх викликів</b><p>У цьому списку показано всі функції, які вибрана функція викликає напряму, разом з кількістю викликів і вартістю виконання виклику з вибраної функції.</p><p>Якщо вибрати функцію, вона стане поточною для цієї інформаційної панелі. Якщо панелей дві (Режим розділення), замість цього буде змінено функцію на іншій панелі.</p>

[ctx: CallView|]
en: Go to '%1'
uk: Перейти до «%1»

[ctx: CallView|]
en: %1 per call
uk: %1 на виклик

[ctx: QObject|]
en: Control-flow graph requires running callgrind with option --dump-instr=yes
uk: Для побудови графу потоку керування слід запустити callgrind із параметром --dump-instr=yes

[ctx: QObject|]
en: For annotated machine code, the following object file is needed
        '%1'
    This file cannot be found.
uk: Для машинного коду з коментарями потрібен такий файл об’єктів:
         «%1»
    Не вдалося знайти цей файл.

[ctx: QObject|]
en: If cross-compiled, set SYSROOT variable.
uk: Якщо збиралося для інших платформ, встановіть значення для змінної SYSROOT.

[ctx: QObject|]
en: There is an error trying to execute the command
        '%1'
    Check that you have installed 'objdump'.
    This utility can be found in the 'binutils' package
uk: Під час спроби виконати команду
        «%1»
    сталася помилка. Переконайтеся, що встановлено «objdump».
    Ця програма є частиною пакунка «binutils»

[ctx: QObject|]
en: There are %1 cost line(s) without machine code.
    This happens because the code of %2 does not seem to match the profile data file.
    Are you using an old profile data file or is the abovementioned
    ELF object from an updated installation/another machine?
uk: Маємо %1 рядків вартості без машинного коду.
    Таке трапляється через те, що код %2, здається, не відповідає файлу даних профілювання.
    Користуєтеся застарілим файлом даних профілювання або згаданий вище об'єкт
    ELF походить із оновленого пакета або іншого комп'ютера?

[ctx: QObject|]
en: There seems to be an error trying to execute the command '%1'.
    Check that the ELF object used in the command exists.
    Check that you have installed 'objdump'.
    This utility can be found in the 'binutils' package.
uk: Під час спроби виконати команду «%1» сталася помилка.
    Переконайтеся, що використаний у команді об'єкт ELF існує.
    Переконайтеся, що встановлено програму «objdump».
    Ця програма є частиною пакунка «binutils».

[ctx: QObject|]
en: This is Control Flow Graph by KetchuppOfficial
uk: Автором цього графу потоку керування є KetchuppOfficial

[ctx: QObject|]
en: Warning: a long lasting graph layouting is in progress.
    Reduce node/edge limits for speedup.
uk: Увага: виконується тривале компонування графа. 
    Зробіть обмеження на вузли/границі жорсткішими, щоб збільшити швидкість.

[ctx: QObject|]
en: Layouting stopped.
uk: Компонування зупинено.

[ctx: QObject|]
en: The call graph has %1 nodes and %2 edges.
uk: У графі викликів %1 вузлів і %2 границь.

[ctx: QObject|]
en: No graph available because the layouting process failed.
uk: Створення графу зазнало невдачі через помилку процесу компонування.

[ctx: QObject|]
en: Trying to run the following command did not work:
    '%1'
uk: Спроба виконати наведену нижче команду завершилася невдало:
    '%1'

[ctx: QObject|]
en: Please check that 'dot' is installed (package GraphViz).
uk: Перевірте, чи встановлено «dot» (з пакунка GraphViz).

[ctx: QObject|]
en: Error running the graph layouting tool.
    Please check that 'dot' is installed (package Graphviz).
uk: Помилка під час спроби запустити засіб компонування графу.
    Будь ласка, перевірте, чи встановлено «dot» (пакунок Graphviz).

[ctx: QObject|]
en: This basic block
uk: Це базовий блок

[ctx: QObject|]
en: PC only
uk: Лише ЛП

[ctx: QObject|]
en: Show instructions' PC
uk: Показувати ЛП інструкції

[ctx: QObject|]
en: Show instructions' cost
uk: Показувати вартість інструкцій

[ctx: QObject|]
en: Intel ASM Syntax
uk: Синтаксис асемблера Intel

[ctx: QObject|]
en: As DOT file...
uk: Як файл DOT...

[ctx: QObject|]
en: As Image...
uk: Як зображення...

[ctx: QObject|]
en: Export Graph as Image
uk: Експортувати граф як зображення

[ctx: QObject|]
en: Images (*.png *.jpg)
uk: зображення (*.png *.jpg)

[ctx: QObject|]
en: No trace data
uk: Немає даних трасування

[ctx: QObject|]
en: No item activated for which to draw the control-flow graph.
uk: Не активовано елементів, для яких слід побудувати граф потоку керування.

[ctx: QObject|]
en: No control-flow graph can be drawn for the active item.
uk: Для активного елемента неможливо намалювати граф потоку керування.

[ctx: QObject|]
en: Stop Layouting
uk: Зупинити компонування

[ctx: QObject|]
en: Birds-eye View
uk: Загальний перегляд

[ctx: QObject|]
en: Top Left
uk: Вгорі ліворуч

[ctx: QObject|]
en: Top Right
uk: Вгорі праворуч

[ctx: QObject|]
en: Bottom Left
uk: Внизу ліворуч

[ctx: QObject|]
en: Bottom Right
uk: Внизу праворуч

[ctx: QObject|]
en: Automatic
uk: Автоматично

[ctx: QObject|]
en: Hide
uk: Приховати

[ctx: QObject|]
en: Layout
uk: Компонування

[ctx: QObject|]
en: Top to Down
uk: Зверху вниз

[ctx: QObject|]
en: Left to Right
uk: Зліва праворуч

[ctx: QObject|]
en: Min. basic block cost
uk: Мін. вартість базового блоку

[ctx: QObject|]
en: Undefined
uk: Не визначено

[ctx: QObject|]
en: (%n item(s) skipped) | (%n item(s) skipped)
uk[0]: (%n запис пропущено)
uk[1]: (%n записи пропущено)
uk[2]: (%n записів пропущено)
uk[3]: (%n запис пропущено)

[ctx: QObject|]
en: (%n function(s) skipped) | (%n function(s) skipped)
uk[0]: (%n функцію пропущено)
uk[1]: (%n функції пропущено)
uk[2]: (%n функцій пропущено)
uk[3]: (%n функцію пропущено)

[ctx: CoverageView|]
en: Incl.
uk: Вкл.

[ctx: CoverageView|]
en: Distance
uk: Відстань

[ctx: CoverageView|]
en: Called
uk: Викликається

[ctx: CoverageView|]
en: Caller
uk: Зовнішній виклик

[ctx: CoverageView|]
en: Self
uk: Власний

[ctx: CoverageView|]
en: Calling
uk: Викликає

[ctx: CoverageView|]
en: Callee
uk: Внутрішній виклик

[ctx: CoverageView|]
en: <b>List of all Callers</b><p>This list shows all functions calling the current selected one, either directly or with several functions in-between on the stack; the number of functions in-between plus one is called the <em>Distance</em> (e.g. for function A,B,C there exists a call from A to C when A calls B and B calls C, i.e. A => B => C. The distance here is 2).</p><p>Absolute cost shown is the cost spent in the selected function while a listed function is active; relative cost is the percentage of all cost spent in the selected function while the listed one is active. The cost graphic shows logarithmic percentage with a different color for each distance.</p><p>As there can be many calls from the same function, the distance column sometimes shows the range of distances for all calls happening; then, in parentheses, there is the medium distance, i.e. the distance where most of the call costs happened.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
uk: <b>Список всіх зовнішніх викликів</b><p>У цьому списку показано всі функції, що викликають вибрану вами функцію, напряму або через декілька проміжних функцій зі стека; кількість проміжних функцій, збільшена на одиницю, називається <em>відстанню</em> (наприклад, для функцій A,B,C, де A викликає C шляхом виклику B, яка викликає C, тобто, A => B => C, відстань дорівнює 2).</p><p>Показана абсолютну вартість є обчислювальною вартістю функції зі списку, доки вона активна; відносна вартість — це відсоток вибраної функції у загальній вартості. Граф вартості завжди відображає відсотки у логарифмічній шкалі, позначаючи відстані відповідними їм кольорами.</p><p>Оскільки одну функцію може бути викликано багато разів, стовпчик відстаней іноді показує діапазон відстаней для всіх виконаних викликів; тоді в дужках буде вказано середню відстань, тобто відстанню, з якої було зроблено більшість викликів.</p><p>Вибір функції робить її вибраною для цієї інформаційної панелі. Якщо є дві панелі (Режим розділення), замість цього змінюється функція на іншій панелі.</p>

[ctx: CoverageView|]
en: <b>List of all Callees</b><p>This list shows all functions called by the current selected one, either directly or with several function in-between on the stack; the number of function in-between plus one is called the <em>Distance</em> (e.g. for function A,B,C there exists a call from A to C when A calls B and B calls C, i.e. A => B => C. The distance here is 2).</p><p>Absolute cost shown is the cost spent in the listed function while the selected is active; relative cost is the percentage of all cost spent in the listed function while the selected one is active. The cost graphic always shows logarithmic percentage with a different color for each distance.</p><p>As there can be many calls to the same function, the distance column sometimes shows the range of distances for all calls happening; then, in parentheses, there is the medium distance, i.e. the distance where most of the call costs happened.</p><p>Selecting a function makes it the current selected one of this information panel. If there are two panels (Split mode), the function of the other panel is changed instead.</p>
uk: <b>Список всіх внутрішніх викликів</b><p>У цьому списку показано всі функції, викликані вибраною функцією, напряму або проміжними функціями зі стека; кількість проміжних функцій, збільшена на одиницю, називається <em>відстанню</em> (наприклад, для функцій A,B,C, де A викликає C шляхом виклику B, яка викликає C, тобто, A => B => C, відстань дорівнює 2).</p><p>Показана абсолютну вартість є обчислювальною вартістю функції зі списку, доки вона активна; відносна вартість — це відсоток вибраної функції у загальній вартості. Граф вартості завжди відображає відсотки у логарифмічній шкалі, позначаючи відстані відповідними їм кольорами.</p><p>Оскільки одну функцію може бути викликано багато разів, стовпчик відстаней іноді показує діапазон відстаней для всіх виконаних викликів; тоді в дужках буде вказано середню відстань, тобто відстанню, з якої було зроблено більшість викликів.</p><p>Вибір функції робить її вибраною для цієї інформаційної панелі. Якщо є дві панелі (Режим розділення), замість цього змінюється функція на іншій панелі.</p>

[ctx: CoverageView|]
en: Go to '%1'
uk: Перейти до «%1»

[ctx: QObject|]
en: Unknown Type
uk: Невідомий тип

[ctx: EventTypeView|]
en: Event Type
uk: Тип події

[ctx: EventTypeView|]
en: Incl.
uk: Вкл.

[ctx: EventTypeView|]
en: Self
uk: Власний

[ctx: EventTypeView|]
en: Short
uk: Короткий

[ctx: EventTypeView|]
en: Formula
uk: Формула

[ctx: EventTypeView|]
en: <b>Cost Types List</b><p>This list shows all cost types available and what the self/inclusive cost of the current selected function is for that cost type.</p><p>By choosing a cost type from the list, you change the cost type of costs shown all over KCachegrind to be the selected one.</p>
uk: <b>Список видів вартості</b><p>У цьому списку показано всі доступні типи вартості і відповідні до цих типів власні/включені вартості.</p><p>Якщо вибрати тип вартості зі списку, буде змінено тип вартостей показаних всюди у KCachegrind на вибраний.</p>

[ctx: EventTypeView|]
en: Set as Secondary Event Type
uk: Встановити як тип вторинних подій

[ctx: EventTypeView|]
en: Hide Secondary Event Type
uk: Сховати тип вторинних подій

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Long Name
uk: Редагувати довгу назву

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Short Name
uk: Редагувати коротку назву

[ctx: EventTypeView|]
en: Edit Formula
uk: Редагувати формулу

[ctx: EventTypeView|]
en: Remove
uk: Вилучити

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type...
uk: Створити тип події...

[ctx: EventTypeView|]
en: New%1
uk: Новий%1

[ctx: EventTypeView|]
en: New Event Type %1
uk: Новий тип події %1

[ctx: FunctionListModel|]
en: Incl.
uk: Вкл.

[ctx: FunctionListModel|]
en: Self
uk: Власний

[ctx: FunctionListModel|]
en: Called
uk: Викликається

[ctx: FunctionListModel|]
en: Function
uk: Функція

[ctx: FunctionListModel|]
en: Location
uk: Адреса

[ctx: FunctionListModel|]
en: (%1 function(s) skipped)
uk: (%1 функцій пропущено)

[ctx: FunctionSelection|]
en: Function Profile
uk: Профіль функції

[ctx: FunctionSelection|]
en: &Search:
uk: &Пошук:

[ctx: FunctionSelection|]
en: Search Query
uk: Пошуковий запит

[ctx: FunctionSelection|]
en: Self
uk: Власний

[ctx: FunctionSelection|]
en: Group
uk: Група

[ctx: FunctionSelection|]
en: (No Grouping)
uk: (Без групування)

[ctx: FunctionSelection|]
en: <b>The Flat Profile</b><p>The flat profile contains a group and a function selection list. The group list contains all groups where costs are spent in, depending on the chosen group type. The group list is hidden when group type 'Function' is selected.</p><p>The function list contains the functions of the selected group (or all for 'Function' group type), ordered by the costs spent therein. Functions with costs less than 1% are hidden on default.</p>
uk: <b>Плоский профіль</b><p>У плоскому профілі міститься список вибору групи і функції. У списку груп показано всі групи, на які витрачається обчислювальна потужність, залежно від вибраного типу групи. Список груп буде сховано, якщо обрано тип групи «Функція».</p><p>У списку функцій показано функції вибраної групи (або всі функції для групи «Функція»), впорядковані за обчислювальною вартістю. Типово функції з вартістю меншою за 1% буде приховано.</p>

[ctx: FunctionSelection|]
en: Go to '%1'
uk: Перейти до «%1»

[ctx: FunctionSelection|]
en: Grouping
uk: Групування

[ctx: FunctionSelection|]
en: No Grouping
uk: Без групування

[ctx: QObject|]
en: Active call to '%1'
uk: Задіяний виклик «%1»

[ctx: QObject|]
en: Call to '%1'
uk: Виклик «%1»

[ctx: QObject|]
en: %n call(s) to '%2' | %n call(s) to '%2'
uk[0]: %n виклик «%2»
uk[1]: %n виклики «%2»
uk[2]: %n викликів «%2»
uk[3]: %n виклик «%2»

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 of %2 times to 0x%3
uk: Перехід %1 з %2 разів до 0x%3

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 times to 0x%2
uk: Перехід %1 разів до 0x%2

[ctx: QObject|]
en: (cycle)
uk: (цикл)

[ctx: InstrView|]
en: #
uk: №

[ctx: InstrView|]
en: Cost
uk: Вартість

[ctx: InstrView|]
en: Cost 2
uk: Вартість 2

[ctx: InstrView|]
en: Hex
uk: Шіст.

[ctx: InstrView|]
en: Assembly Instructions
uk: Інструкції асемблера

[ctx: InstrView|]
en: Source Position
uk: Позиція у вихідному коді

[ctx: InstrView|]
en: <b>Annotated Machine Code</b><p>The annotated machine code list shows the assembly instructions of the current selected function together with (self) cost spent while executing an instruction. If this is a call instruction, lines with details on the call happening are inserted into the source: the cost spent inside of the call, the number of calls happening, and the call destination.</p><p>The machine code shown is generated with the 'objdump' utility from the 'binutils' package.</p><p>Select a line with call information to make the destination function of this call current.</p>
uk: <b>Код асемблера з коментарями</b><p>У списку коду асемблера з коментарями показано машинні інструкції вибраної функції разом з (власною) вартістю виконання цих інструкцій. Якщо це інструкція виклику у вихідний код буде додано подробиці про те, що виконується за умови виклику: вартість виклику, кількість викликів, призначення виклику.</p><p>У вікні показано вивід дизасемблера, створений утилітою «objdump» з пакунка «binutils».</p><p>Щоб зробити функцію, яка викликається, поточною, виберіть рядок з інформацією про виклик.</p>

[ctx: InstrView|]
en: Go to '%1'
uk: Перейти до «%1»

[ctx: InstrView|]
en: Go to Address %1
uk: Перейти до адреси %1

[ctx: InstrView|]
en: Hex Code
uk: Шістн. код

[ctx: InstrView|]
en: Intel Syntax
uk: Синтаксис Intel

[ctx: InstrView|]
en: There is no instruction info in the profile data file.
uk: У файлі профілю відсутня інформація про інструкції.

[ctx: InstrView|]
en: Tip: For Callgrind, rerun with option
uk: Підказка: щоб скористатися Callgrind, перезапустіть програму з параметром

[ctx: InstrView|]
en: To see (conditional) jumps, additionally specify
uk: Щоб побачити (умовні) переходи, додатково вкажіть

[ctx: InstrView|]
en: For annotated machine code, the following object file is needed:
uk: Для машинного коду з коментарями потрібен такий файл об’єктів:

[ctx: InstrView|]
en: This file can not be found.
uk: Файл не було знайдено.

[ctx: InstrView|]
en: If cross-compiled, set SYSROOT variable.
uk: Якщо збиралося для інших платформ, встановіть значення для змінної SYSROOT.

[ctx: InstrView|]
en: There is an error trying to execute the command
uk: Під час спроби виконати команду сталася помилка

[ctx: InstrView|]
en: Check that you have installed 'objdump'.
uk: Перевірте, чи встановили ви «objdump».

[ctx: InstrView|]
en: This utility can be found in the 'binutils' package.
uk: Цю програму можна знайти у пакунку «binutils».

[ctx: InstrView|]
en: (No Instruction)
uk: (Немає інструкції)

[ctx: InstrView|]
en: There are %n cost line(s) without machine code. | There are %n cost line(s) without machine code.
uk[0]: %n рядок вартості без машинного коду.
uk[1]: %n рядки вартості без машинного коду.
uk[2]: %n рядків вартості без машинного коду.
uk[3]: %n рядок вартості без машинного коду.

[ctx: InstrView|]
en: This happens because the code of
uk: Це сталося через те, що код

[ctx: InstrView|]
en: does not seem to match the profile data file.
uk: здається не відповідає файлові даних профілю.

[ctx: InstrView|]
en: Are you using an old profile data file or is the above mentioned
uk: Ви використовуєте дані застарілого файла профілю або через вищевикладені причини

[ctx: InstrView|]
en: ELF object from an updated installation/another machine?
uk: ELF-об’єкт з оновленої системи або іншого комп’ютера?

[ctx: InstrView|]
en: There seems to be an error trying to execute the command
uk: Здається, під час спроби виконання команди виявлено помилку

[ctx: InstrView|]
en: Check that the ELF object used in the command exists.
uk: Перевірити існування ELF-об’єкта використаного у команді.

[ctx: QObject|]
en: Profile Part %1
uk: Частина профілю %1

[ctx: QObject|]
en: (no trace)
uk: (без трасування)

[ctx: QObject|]
en: (no part)
uk: (немає частин)

[ctx: QObject|]
en: (none)
uk: (нічого)

[ctx: PartSelection|]
en: Parts Overview
uk: Огляд частин

[ctx: PartSelection|A thing's name]
en: Name
uk: Назва

[ctx: PartSelection|]
en: Cost
uk: Вартість

[ctx: PartSelection|]
en: (no trace parts)
uk: (немає частин трасування)

[ctx: PartSelection|]
en: <b>The Parts Overview</b><p>A trace consists of multiple trace parts when there are several profile data files from one profile run. The Trace Part Overview dockable shows these, horizontally ordered in execution time; the rectangle sizes are proportional to the total cost spent in the parts. You can select one or several parts to constrain all costs shown to these parts only.</p><p>The parts are further subdivided: there is a partitioning and an callee split mode: <ul><li>Partitioning: You see the partitioning into groups for a trace part, according to the group type selected. E.g. if ELF object groups are selected, you see colored rectangles for each used ELF object (shared library or executable), sized according to the cost spent therein.</li><li>Callee: A rectangle showing the inclusive cost of the current selected function in the trace part is shown. This is split up into smaller rectangles to show the costs of its callees.</li></ul></p>
uk: <b>Огляд частин</b><p>Трасування складається з декількох частин, якщо під час одного запуску профілювання отримано декілька файлів з даними профілю. Панель огляду частин трасування показує частини, впорядковані за часом виконання у горизонтальному напрямку, розміри прямокутника пропорційні до загальної часової вартості кожної частини. Ви можете вибрати одну або декілька частин, щоб обмежити перегляд вартостями лише цих частин.</p><p>Частини підлягають подальшому розбиттю: існують режими розбиття за розділами і за викликом: <ul><li>За розділом: Ви бачите розбиття за розділами на групи частини трасування, відповідно до вибраного типу групи. Наприклад, якщо обрано групи об’єктів ELF, ви побачите кольорові прямокутники для всіх використаних об’єктів ELF (спільних бібліотек або виконуваних файлів), з розмірами, що відповідають часовим витратам на них.</li><li>За викликом: Буде показано прямокутник, розмір якого відповідає включеній вартості вибраної функції у частині трасування. Його буде поділено на менші прямокутники, які відповідатимуть вартостям викликів.</li></ul></p>

[ctx: PartSelection|]
en: Profile Part Overview: Current is '%1'
uk: Огляд частин профілю: поточна «%1»

[ctx: PartSelection|]
en: Deselect '%1'
uk: Скасувати вибір «%1»

[ctx: PartSelection|]
en: Select '%1'
uk: Вибрати «%1»

[ctx: PartSelection|]
en: Select All Parts
uk: Вибрати всі частини

[ctx: PartSelection|]
en: Visible Parts
uk: Видимі частини

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Selected Parts
uk: Сховати вибрані частини

[ctx: PartSelection|]
en: Show Hidden Parts
uk: Показати приховані частини

[ctx: PartSelection|]
en: Go to '%1'
uk: Перейти до «%1»

[ctx: PartSelection|]
en: Visualization
uk: Візуалізація

[ctx: PartSelection|]
en: Partitioning Mode
uk: Режим розбиття

[ctx: PartSelection|]
en: Zoom Function
uk: Функція зміни масштабу

[ctx: PartSelection|]
en: Show Direct Calls
uk: Показувати прямі виклики

[ctx: PartSelection|]
en: Increment Shown Call Levels
uk: Збільшення показаних рівнів виклику

[ctx: PartSelection|]
en: Diagram Mode
uk: Режим діаграм

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Names
uk: Малювати назви

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Costs
uk: Малювати вартості

[ctx: PartSelection|]
en: Ignore Proportions
uk: Ігнорувати пропорції

[ctx: PartSelection|]
en: Allow Rotation
uk: Дозволяти обертання

[ctx: PartSelection|]
en: Draw Frames
uk: Малювати рамки

[ctx: PartSelection|]
en: Hide Info
uk: Ховати інформацію

[ctx: PartSelection|]
en: Show Info
uk: Показати інформацію

[ctx: PartSelection|]
en: (no trace loaded)
uk: (не завантажено трасування)

[ctx: PartView|]
en: Profile Part
uk: Частина профілю

[ctx: PartView|]
en: Incl.
uk: Вкл.

[ctx: PartView|]
en: Self
uk: Власний

[ctx: PartView|]
en: Called
uk: Викликається

[ctx: PartView|]
en: Comment
uk: Коментар

[ctx: PartView|]
en: <b>Trace Part List</b><p>This list shows all trace parts of the loaded trace. For each part, the self/inclusive cost of the current selected function, spent in the part, is shown; percentage costs are always relative to the total cost <em>of the part</em> (not to the whole trace as in the Trace Part Overview). Also shown are the calls happening to/from the current function inside of the trace part.</p><p>By choosing one or more trace parts from the list, the costs shown all over KCachegrind will only be the ones spent in the selected part(s). If no list selection is shown, in fact all trace parts are selected implicitly.</p><p>This is a multi-selection list. You can select ranges by dragging the mouse or use SHIFT/CTRL modifiers. Selection/Deselection of trace parts can also be done by using the Trace Part Overview Dockable. This one also supports multiple selection.</p><p>Note that the list is hidden if only one trace part is loaded.</p>
uk: <b>Список частин трасування</b><p>У цьому списку показано всі завантажені частини трасування. Для кожної частини показано власну/включену вартість виконання вибраної функції; відсоткові значення завжди співвіднесено з загальною вартістю <em>частини</em> (а не всього трасування, як у «Огляді частин трасування»). Також показано виклики поточної функції у частині трасування.</p><p>Якщо вибрати одну або декілька частин трасування зі списку, всюди у KCachegrind буде показано лише дані, що відповідають вартостям у вибраній частині (частинах). Якщо вибір зі списку неможливий, обчислення буде проведено за всіма частинами трасування.</p><p>Список є списком з можливістю вибору декількох елементів. Ви можете вибирати діапазон елементів за допомогою перетягування мишкою або клавіш-модифікаторів SHIFT/CTRL. Вибір або скасування вибору частин трасування можна виконати за допомогою панелі «Огляду частин трасування». Вона також підтримує можливість вибору декількох елементів.</p><p>Зауважте, що цей список буде приховано, якщо завантажено лише одну частину трасування.</p>

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 of %2 times to %3
uk: Перехід %1 з %2 разів до %3

[ctx: QObject|]
en: Jump %1 times to %2
uk: Перехід %1 разів до %2

[ctx: SourceView|]
en: #
uk: №

[ctx: SourceView|]
en: Cost
uk: Вартість

[ctx: SourceView|]
en: Cost 2
uk: Вартість 2

[ctx: SourceView|]
en: Source
uk: Джерело

[ctx: SourceView|]
en: <b>Annotated Source</b><p>The annotated source list shows the source lines of the current selected function together with (self) cost spent while executing the code of this source line. If there was a call in a source line, lines with details on the call happening are inserted into the source: the cost spent inside of the call, the number of calls happening, and the call destination.</p><p>Select a inserted call information line to make the destination function current.</p>
uk: <b>Вихідний код з коментарями</b><p>У Списку вихідного коду з коментарями показано рядки вихідного коду вибраної функції разом з інформацію про (власну) вартість виконання коду цього рядка вихідного коду. Якщо у рядку вихідного коду відбувається виклик, у вихідний код буде додано рядки з подробицями про виклик: вартістю виклику, кількістю викликів, призначенням виклику.</p><p>Виберіть вставлений рядок з інформацією про виклик, щоб вибрати функцію призначення виклику.</p>

[ctx: SourceView|]
en: Go to '%1'
uk: Перейти до «%1»

[ctx: SourceView|]
en: Go to Line %1
uk: Перейти до рядка %1

[ctx: SourceView|]
en: There is no cost of current selected type associated
uk: Поточному вибраному типу не відповідає жодна вартість.

[ctx: SourceView|]
en: with any source line of this function in file
uk: з будь-яким рядком джерела цієї функції у файлі

[ctx: SourceView|]
en: Thus, no annotated source can be shown.
uk: Отже, вихідний код з коментарями показати неможливо.

[ctx: SourceView|]
en: --- From '%1' ---
uk: --- З «%1» ---

[ctx: SourceView|]
en: --- Inlined from '%1' ---
uk: --- Вбудований виклик з «%1» ---

[ctx: SourceView|]
en: --- Inlined from unknown source ---
uk: --- Вбудований виклик з невідомого джерела ---

[ctx: SourceView|]
en: There is no source available for the following function:
uk: Для наступної функції відсутній вихідний код:

[ctx: SourceView|]
en: This is because no debug information is present.
uk: Причиною є відсутність інформації для налагоджування.

[ctx: SourceView|]
en: Recompile source and redo the profile run.
uk: Перекомпілюйте вихідний код і повторіть профілювання.

[ctx: SourceView|]
en: The function is located in this ELF object:
uk: Функція знаходиться у цьому ELF-об’єкті:

[ctx: SourceView|]
en: This is because its source file cannot be found:
uk: Причина полягає у відсутності файла вихідних кодів:

[ctx: SourceView|]
en: Add the folder of this file to the source folder list.
uk: Додати теку цього файла до списку тек вихідних кодів.

[ctx: SourceView|]
en: The list can be found in the configuration dialog.
uk: Список можна знайти у діалозі налаштування.

[ctx: StackSelection|]
en: Stack Selection
uk: Вибір стека

[ctx: StackSelection|]
en: Cost
uk: Вартість

[ctx: StackSelection|]
en: Cost2
uk: Вартість2

[ctx: StackSelection|]
en: Calls
uk: Виклики

[ctx: StackSelection|]
en: Function
uk: Функція

[ctx: TabBar|]
en: Move to Top
uk: Пересунути вгору

[ctx: TabBar|Move to Top]
en: Top
uk: Вгору

[ctx: TabBar|]
en: Move to Right
uk: Пересунути праворуч

[ctx: TabBar|Move to Right]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom
uk: Пересунути вниз

[ctx: TabBar|Move to Bottom]
en: Bottom
uk: Вниз

[ctx: TabBar|]
en: Move to Bottom Left
uk: Пересунути вниз ліворуч

[ctx: TabBar|Move to Bottom Left]
en: Bottom Left
uk: Вниз ліворуч

[ctx: TabBar|]
en: Move Area To
uk: Пересунути область

[ctx: TabBar|]
en: Hide This Tab
uk: Сховати цю вкладку

[ctx: TabBar|]
en: Hide Area
uk: Сховати ділянку

[ctx: TabBar|Show on Top]
en: Top
uk: Вгорі

[ctx: TabBar|Show on Right]
en: Right
uk: Праворуч

[ctx: TabBar|Show on Bottom]
en: Bottom
uk: Внизу

[ctx: TabBar|Show on Bottom Left]
en: Bottom Left
uk: Внизу ліворуч

[ctx: TabBar|]
en: Show Hidden On
uk: Показувати приховані

[ctx: TabView|]
en: (No profile data file loaded)
uk: (Не завантажено жодного файла з даними профілю)

[ctx: TabView|]
en: Types
uk: Типи

[ctx: TabView|]
en: Callers
uk: Зовнішні виклики

[ctx: TabView|]
en: All Callers
uk: Всі зовнішні виклики

[ctx: TabView|]
en: Callee Map
uk: Карта внутрішніх викликів

[ctx: TabView|]
en: Source Code
uk: Джерельний код

[ctx: TabView|]
en: Control Flow Graph
uk: Граф потоку керування

[ctx: TabView|]
en: Parts
uk: Компоненти

[ctx: TabView|]
en: Callees
uk: Внутрішні виклики

[ctx: TabView|]
en: Call Graph
uk: Граф викликів

[ctx: TabView|]
en: All Callees
uk: Всі внутрішні виклики

[ctx: TabView|]
en: Caller Map
uk: Карта зовнішніх викликів

[ctx: TabView|]
en: Machine Code
uk: Код асемблера

[ctx: TabView|]
en: <b>Information Tabs</b><p>This widget shows information for the currently selected function in different tabs: <ul><li>The Costs tab shows a list of available event types and the inclusive and self-costs related to these types.</li><li>The Parts tab shows a list of trace parts if the trace consists of more than one part (otherwise, this tab is hidden). The cost of the selected function spent in the different parts together with the calls happening is shown.</li><li>The Call Lists tab shows direct callers and callees of the function in more detail.</li><li>The Coverage tab shows the same as the Call Lists tab, but also shows indirect callers and callees, not just direct ones.</li><li>The Call Graph tab shows a graphical visualization of the calls made by this function.</li><li>The Source Code tab presents annotated source code if debugging information and the source file are available.</li><li>The Machine Code tab presents annotated assembly instructions if profile information at instruction level is available.</li></ul>For more information, see the <em>What's This?</em> help of the corresponding tab widget.</p>
uk: <b>Інформаційні сторінки</b><p>Цей віджет показує інформацію щодо вибраної функції на декількох сторінках: <ul><li>Сторінка «Вартість» показує список доступних типів подій, включену і власну вартість, відповідно до цих типів.</li><li>Сторінка «Частини» показує список всіх частин трасування, якщо трасування складається з декількох частин (у іншому випадку, цю сторінку буде приховано). На цій сторінці буде показано вартість вибраної функції у різних частинах зібрана разом і інформацію про виклики функції.</li><li>На сторінці «Списки викликів» показано детальну інформацію про функції, які викликають вибрану функцію, і які викликає вибрана функція напряму.</li><li>На сторінці «Охоплення» показано ту ж інформацію, що і на сторінці «Списки викликів», але виклики можуть бути як прямими, так і опосередкованими.</li><li>Сторінка «Граф викликів» демонструє графічну візуалізацію викликів виконаних заданою функцією.</li><li>На сторінці «Вихідний код» показано вихідний код з коментарями, якщо доступні вихідний файл і інформація для налагодження.</li><li>На сторінці «Асемблер» представлено код асемблера з коментарями, якщо доступна інформація профілювання щодо рівня інструкцій.</li></ul>Докладніше про все можна дізнатися за допомогою довідки <em>Що це?</em> на віджеті відповідної сторінки.</p>

[ctx: TabView|]
en: (No function selected)
uk: (Не вибрано функцію)

[ctx: QObject|]
en: No description available
uk: Опис відсутній

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Text %1
uk: Текст %1

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Recursive Bisection
uk: Рекурсивний поділ навпіл

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Columns
uk: Колонки

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Rows
uk: Рядки

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Always Best
uk: Завжди найкраще

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Best
uk: Найкраще

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (V)
uk: Альтернативне (верт.)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Alternate (H)
uk: Альтернативне (гориз.)

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Horizontal
uk: По горизонталі

[ctx: TreeMapWidget|]
en: Vertical
uk: По вертикалі
