kcalc - en to ar translation catalogue (283 entries)

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_FollowSystemTheme)
en: Follow system color scheme
ar: استخدم مخطّط ألوان النظام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
ar: اعرض بالألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
ar: الواجهة الأ&مامية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
ar: ال&خلفية:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
ar: زر الألوان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
ar: الخلفية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
ar: الأماميّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
ar: &دالات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
ar: الدَالات الإ&حصائية:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
ar: &ستة عشري:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
ar: أ&رقام:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
ar: ال&ذاكرة:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
ar: ال&عمليات:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
ar: &ثوابت:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants)
en: Constants
ar: ثوابت

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
ar: مسبق التعريف

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
ar: &خط الزر:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
ar: الخط المستخدم في الأزرار.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
ar: خ&ط العرض:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
ar: الخط المستخدم في الشّاشة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
ar: خ&ط التاريخ:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
ar: الخط المستخدم في التاريخ

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
ar: عام

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
ar: الدقّة

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
ar: الحد الأ&قصى للأرقام:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
ar: الحد الأقصى للأرقام المعروضة.

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
ar: يمكن ل ك حاسبة أن تحسب بأرقام أكبر من ما يطابقشاشة العرض. يحدد هذا الإعداد العدد القصوي للأرقامالمعروضة، قبل أن  تستعمل ك حاسبة كتابة علمية، يعني من نوع 2.34أ12.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
ar: لإستعمال خانات عشرية ثابته.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
ar: ضبط الدقَة ال&عشرية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
ar: عدد الأرقام العشرية الثابتة.

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
ar: يجمّع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
ar: إذا تجمع الخانات أم لا

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
ar: جمّع الأرقام

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
ar: ثنائي

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
ar: ثماني

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
ar: &ست-عشري

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
ar: متفرقات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
ar: للتصفير عند الخطأ.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
ar: أ&حدث صفيرا عند حدوث خطأ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
ar: لإظهار النَتيجة في عنوان النَافذة.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
ar: أظهر ال&نتيجة على عنوان النافذة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
ar: استخدام المتمم الثنائي للأعداد غير العشرية

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
ar: اختر استخدام المتمم الثنائي للأرقام الثانئية و الثمانية و الستة عشر، هذه طريقة عامة لعرض الأرقام السالبة للأرقام غير العشرية في الحواسيب.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
ar: المتمم الثنائي

[ctx: Hexadecimal numeral system]
en: Hex
ar: ست عشرى

[ctx: Decimal numeral system]
en: Dec
ar: عشري

[ctx: Octal numeral system]
en: Oct
ar: ثماني

[ctx: Binary numeral system]
en: Bin
ar: ثنائي

en: Simple Mode
ar: النمط البسيط

en: Science Mode
ar: النمط العملي

en: Statistic Mode
ar: النمط الإحصائي

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
ar: نمط الأنظمة الرقمية

en: Show &History
ar: اعرض ال&تاريخ

en: Constants &Buttons
ar: أزرار ال&ثوابت

en: Show B&it Edit
ar: أظهر تحرير ال&بت

en: &Constants
ar: &ثوابت

en: Add display to memory
ar: إضافة المعروض إلى الذاكرة

en: Subtract from memory
ar: طرح من الذاكرة

[ctx: Square root]
en: &radic;x
ar: &radic;س

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSqrt)
en: Square root
ar: جذر مربع

en: Cube root
ar: جذر مكعب

[ctx: Sine]
en: sin
ar: جا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
ar: جيب

[ctx: Arc sine]
en: asin
ar: ق جا

en: Arc sine
ar: قوس الجيب

[ctx: Hyperbolic sine]
en: sinh
ar: جا ز

en: Hyperbolic sine
ar: الجيب الزائد

[ctx: Inverse hyperbolic sine]
en: asinh
ar: جا ز ع

en: Inverse hyperbolic sine
ar: الجيب الزائد العكسي

[ctx: Cosine]
en: cos
ar: جتا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
ar: جيب التمام

[ctx: Arc cosine]
en: acos
ar: ق جتا

en: Arc cosine
ar: قوس جيب التمام

[ctx: Hyperbolic cosine]
en: cosh
ar: جتا ز

en: Hyperbolic cosine
ar: جيب التمام الزائد

[ctx: Inverse hyperbolic cosine]
en: acosh
ar: حتا ز ع

en: Inverse hyperbolic cosine
ar: جيب التمام الزائد العكسي

[ctx: Tangent]
en: tan
ar: ظا

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
ar: الظل

[ctx: Arc tangent]
en: atan
ar: ق ظا

en: Arc tangent
ar: قوس الظل

[ctx: Hyperbolic tangent]
en: tanh
ar: ظا ز

en: Hyperbolic tangent
ar: الظل الزائد

[ctx: Inverse hyperbolic tangent]
en: atanh
ar: ظا ز ع

en: Inverse hyperbolic tangent
ar: الظل الزائد العكسي

[ctx: Logarithm to base 10]
en: log
ar: لو

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
ar: لوغاريتم إلى الأساس 10

en: 10 to the power of x
ar: 10 أس س

[ctx: Natural log]
en: ln
ar: ﻟﻮ𞸤

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
ar: اللوغاريتم الطبيعي

en: Exponential function
ar: الدالة الأسية

en: Imaginary unit
ar: وحدة تخيلية

en: Polar complex
ar: قطبي عُقدي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
ar: عدد المعلومات المدخلة

en: Sum of all data items
ar: مجموع كل العناصر البيانية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
ar: المعدَل

en: Sum of all data items squared
ar: مجموع كل العناصر البيانية مربعة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
ar: انحراف معياري

en: Sample standard deviation
ar: انحراف معياري عيّني

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
ar: أدخل المعلومات

en: Delete last data item
ar: حذف العنصر البيانايات الأخير

[ctx: Modulo]
en: mod
ar: Mod

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
ar: مودولو- باقي القسمة

en: Integer division
ar: قسمة أعداد صحيحة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
ar: مقلوب

en: n Choose m
ar: اختر من القائمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
ar: مضروب

en: Gamma
ar: جاما

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
ar: مربع

en: Third power
ar: أس ثلاثة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
ar: س للقوة ص

en: x to the power of 1/y
ar: س أس 1/ص

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
ar: القوَة

[ctx: Memory cleared]
en: M cleared
ar: تفريغ الذاكرة

en: Number of data entered =
ar: عدد المعلومات المدخلة =

en: Number of data entered =
ar: عدد المعلومات المدخلة =

en: Sum of all data items =
ar: مجموع كل العناصر البيانية =

en: Mean =
ar: المعدَل =

en: Sum of squares =
ar: مجموع المربعات =

en: Median =
ar: متوسط -

en: Median =
ar: متوسط =

en: Last stat data erased
ar: أزيل آخر مواد الإحصاء

en: Stat mem cleared
ar: مسح ذاكرة Stat

en: General Settings
ar: الإعدادات العامة

en: Fonts
ar: الخطوط

en: Colors
ar: الألوان

en: Button & Display Colors
ar: زر عرض الألوان

en: Define Constants
ar: عرف الثوابت

en: KDE Calculator
ar: حاسبة كِيدِي

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
ar: حقوق الطبع والنشر © 2008-2013، إيفان تيران
    حقوق النشر © 2000-2008، فريق كيدي
    حقوق الطبع والنشر © 2003-2005، كلاوس نيدركروغر
    حقوق الطبع والنشر © 1996-2000، بيرند يوهانس ووبين

en: Gabriel Barrantes
ar: غابرييل بارانتيس

en: Maintainer
ar: المشرف

en: Klaus Niederkrüger
ar: كلاوس نيديركروجر

en: Bernd Johannes Wuebben
ar: بيرند يوهانس ووبين

en: Evan Teran
ar: إيفان تيران

en: Espen Sand
ar: أسبن ساند

en: Chris Howells
ar: كريس هاولز

en: Aaron J. Seigo
ar: آرون ج. سيجو

en: Charles Samuels
ar: تشارلز صامويلز

en: René Mérou
ar: رينيه ميرو

en: Michel Marti
ar: ميتشيل مارتي

en: David Johnson
ar: ديفيد جونسون

en: Niklas Freund
ar: نيكلاس فرويند

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
ar: لون الواجهة الأمامية للشاشة.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
ar: لون الخلفية للشاشة.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
ar: لون أزرار الأرقام.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
ar: لون أزرار الدَالات.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
ar: لون أزرار الإحصاءات

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
ar: لون أزرار الستة عشري

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
ar: لون أزرار الذاكرة

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
ar: لون أزرار العمليات

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
ar: لون أزرار الثوابت

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
ar: لون خط الأرقام.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
ar: لون خط الدَالات.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
ar: لون خط الإحصاءات

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
ar: لون خط الستة عشري

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
ar: لون خط الذاكرة

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
ar: لون خط العمليات

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
ar: لون خط الإحصاءات

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
ar: الخط المستخدم في الأزرار.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
ar: الخط المستخدم في الشّاشة.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
ar: الخط المستخدم في التاريخ.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
ar: الحد الأقصى للأرقام المعروضة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
ar: 
    	يمكن ل ك حاسبة أن تحسب بأرقام أكبر من ما يطابق
    	شاشة العرض. يحدد هذا الإعداد العدد القصوي للأرقام
    	المعروضة، قبل أن  تستعمل ك حاسبة كتابة علمية،
    	يعني من نوع 2.34أ12.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
ar: عدد الأرقام العشرية الثابتة.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
ar: لإستعمال خانات عشرية ثابته.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
ar: للتصفير عند الخطأ.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
ar: لإظهار النَتيجة في عنوان النَافذة.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
ar: لتجميع الأرقام

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
ar: إذا ما يجب استخدام المتمم الثنائي للأرقام غير العشرية.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
ar: 
            اختر استخدام المتمم الثنائي للأرقام الثنائية و الثمانية 
            و الستة عشر، هذه طريقة عامة لعرض الأرقام السالبة
             للأرقام غير العشرية في الحواسيب.

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
ar: نمط الحاسبة السهلة

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
ar: نمط بسيط جدا حيث تعرض أزرار العمليات الحسابية الأساسية فقط

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
ar: نمط الحاسبة العلمية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
ar: نمط مع الأزرار العلمية و اختياريا أزرار الثوابت

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
ar: نمط الحاسبة الإحصائية

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
ar: نمط بأزرار إحصائية إضافية و اختياريا أزرار الثوابت

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
ar: نمط بأزرار منطقية بالإعتماد على الإختيار، و اختياريا يمكن تحرير البت.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
ar: إذا ما يجب إظهار ودجة تحرير البت

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
ar: لإظهار أزرار الأرقام الثَابته.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
ar: إذا ما يجب إظهار نافذة التاريخ

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
ar: الدرجات، أو الراديان، أو جراديان

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
ar: أساس رقمي

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
ar: ستُفصَل الخانات الثنائية عن بعضها بفراغ بعد كل عدد معين من الخانات.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier reading it's possible to visually group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
ar: 
                لتسهيل القراءة فإنه يمكن جمع الخانات الظاهرة في أزواج
                فعوضا عن عرض 10111001 فإنه يمكن أن يعرض هكذا 1011 1001  بواسطة وضع الإعداد إلى 4، 
                فسيوضع  فراغ بعد كل رابع خانة.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
ar: ستُفصَل الخانات الثُمانيّة عن بعضها بفراغ بعد كل عدد معين من الخانات.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier reading it's possible to visually group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
ar: 
                لتسهيل القراءة فإنه يمكن جمع الخانات الظاهرة في أزواج
                فعوضا عن عرض 42140213 فإنه يمكن أن يعرض هكذا 4214 0213  بواسطة وضع الإعداد إلى 4، 
                فسيوضع  فراغ بعد كل رابع خانة.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
ar: ستُفصَل الخانات الست-عشريّة عن بعضها بفراغ بعد كل عدد معين من الخانات.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier reading it's possible to visually group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
ar: 
                لتسهيل القراءة فإنه يمكن جمع الخانات الظاهرة في أزواج
                فعوضا عن عرض  AF1C42 فإنه يمكن أن يعرض هكذا AF 1C 42   بواسطة وضع الإعداد إلى 2، 
                فسيوضع  فراغ بعد كل ثاني خانة.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
ar: اسم الثوابت التي يبرمجها المستخدم.

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
ar: قائمة الثوابت التي يبرمجها المستخدم.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, base_label)
en: Dec
ar: عشري

note: i18n: ectx: property (accessibleDescription), widget (KCalcDisplay, calc_display)
en: Result Display
ar: عرض النتيجة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
ar: انقر فوق البت لتثبيته

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, degRadio)
en: &Deg
ar: &درجات

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, radRadio)
en: &Rad
ar: &راديان

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, gradRadio)
en: &Grad
ar: &غراد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QComboBox, numeralSystemComboBox)
en: Switch base
ar: حوّل الأساس

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
ar: عملية OR بت

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sin
ar: الجيب

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Mod
ar: موديلو- باقي القسمة

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tan
ar: الظل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
ar: عملية AND بت

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
ar: نمط الخيار الزائدي

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
ar: عملية XOR بت

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mea
ar: المعدَل

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
ar: مكمَل الواحد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
ar: امحُ مخزن المعلومات

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
ar: تحريك البت لليمين

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cos
ar: جيب التمام

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbI)
en: Imaginary Unit
ar: وحدة تخيلية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
ar: متوسط

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Med
ar: متوسط

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
ar: تحريك البت لليسار

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSqrt)
en: sqrt
ar: جذر

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb6)
en: Six
ar: ستة

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb2)
en: Two
ar: اثنان

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
ar: مئوي

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percentage
ar: النسبة

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: %
ar: ٪

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb9)
en: Nine
ar: تسعة

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb4)
en: Four
ar: أربعة

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb5)
en: Five
ar: خمسة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
ar: طرح

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Subtract
ar: طرح

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
ar: جمع

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Add
ar: جمع

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb1)
en: One
ar: واحد

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
ar: قسمة

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Divide
ar: قسمة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
ar: ضرب

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiply
ar: ضرب

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb0)
en: Zero
ar: صفر

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
ar: علامة عشرية

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb3)
en: Three
ar: ثلاثة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
ar: النتيجة

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Equals
ar: يساوي

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb7)
en: Seven
ar: سبعة

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pb8)
en: Eight
ar: ثمانية

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
ar: أمسح الكل

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: All clear
ar: تفريغ الذاكرة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
ar: تفريغ الذاكرة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
ar: استرجاع الذاكرة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
ar: اعكس الإشارة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
ar: قوس مفتوح

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
ar: امحُ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
ar: أضف إلى الذاكرة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore) i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
ar: محفظ الذاكرة

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
ar: قوس مغلق

note: i18n: ectx: property (accessibleName), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Return
ar: رجوع

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
ar: الوظيفة الثانية للزر

[ctx: @info:tooltip]
en: Bit %1 = %2
ar: البت %1 = %2

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
ar: احفظ

en: Write display data into memory
ar: اكتب البيانات المعروضة في الذاكرة

en: Set Name
ar: ضع الاسم

en: Choose From List
ar: اختر من القائمة

en: New Name for Constant
ar: اسم جديد للثابت

en: New name:
ar: الاسم الجديد:

en: Mathematics
ar: الرياضيات

en: Electromagnetism
ar: الكهرمغناطيسية

en: Atomic && Nuclear
ar: فيزياء ذرية ونووية

en: Thermodynamics
ar: الحركية الحرارية

en: Gravitation
ar: الثقالة

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
ar: عرض النتيجة

[ctx: @action:inmenu]
en: &Copy
ar: ا&نسخ

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
ar: الإعدادات

note: i18n: tag constant attribute name
en: Pi
ar: باي

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
ar: عدد أولير

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
ar: النسبة الذهبيّة

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
ar: سرعة الضوء

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
ar: ثابثة Planck

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
ar: ثابت الجاذبية

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
ar: تسارع الأرض

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
ar: الشحنة الإبتدائية

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
ar: المعاوقة الكهربائية ل Vacuum

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
ar: ثابتة التشكيلة الدقيقة (Fine-Structure)

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
ar: نفاذية Vacuum

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
ar: تبادلية vacuum

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
ar: ثابثة Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
ar: وحدة كتلة الذرة

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
ar: ثابثة المول للغاز

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
ar: ثابثة Stefan-Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
ar: عدد أفوكادرو
