kcalc - en to be translation catalogue (51 entries)

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
be: Канстанты

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
be: Агульныя

en: &Constants
be: Канстанты

en: Add display to memory
be: Змясціць экран у памяць

en: Subtract from memory
be: Адняць з памяці

en: Third power
be: Куб

en: Cube root
be: Кубічны корань

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
be: Сінус

en: Arc sine
be: Арксінус

en: Hyperbolic sine
be: Гіпербалічны сінус

en: Inverse hyperbolic sine
be: Інвертаваны гіпербалічны сінус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
be: Косінус

en: Arc cosine
be: Арккосінус

en: Hyperbolic cosine
be: Гіпербалічны косінус

en: Inverse hyperbolic cosine
be: Інвертаваны гіпербалічны косінус

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
be: Тангенс

en: Arc tangent
be: Арктангенс

en: Hyperbolic tangent
be: Гіпербалічны тангенс

en: Inverse hyperbolic tangent
be: Інвертаваны гіпербалічны тангенс

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
be: Дзесятковы лагарыфм

en: 10 to the power of x
be: 10 у ступені x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
be: Натуральны лагарыфм

en: Exponential function
be: Экспанентная функцыя

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
be: Колькасць уведзеных элементаў

en: Sum of all data items
be: Сума ўсіх элементаў

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
be: Значэнне

en: Sum of all data items squared
be: Сума ўсіх элементаў у квадраце

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
be: Стандартнае адхіленне

en: Sample standard deviation
be: Стандартнае адхіленне выбаркі

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
be: Даданне элемента

en: Delete last data item
be: Выдаленне апошняга запісу

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
be: Модуль

en: Integer division
be: Цэлалікавае дзяленне

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
be: Фактарыял

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
be: Квадрат

en: Square root
be: Квадратны корань

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
be: x у ступені y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
be: Экспанента

en: General Settings
be: Агульныя настаўленні

en: Font
be: Шрыфт

en: Select Display Font
be: Выбар шрыфта

en: Colors
be: Колеры

en: Button & Display Colors
be: Колеры кнопак і экрана

en: KDE Calculator
be: Калькулятар KDE

en: Bernd Johannes Wuebben
be: Бернд Джонс Уэбэн

en: Espen Sand
be: Эспен Санд

en: Chris Howells
be: Крыс Хоўэллс

en: Aaron J. Seigo
be: Аарон Дж. Сейга

en: Charles Samuels
be: Чарльз Самуэльс

en: Set Name
be: Вызначыць назву

en: Choose From List
be: Вылучыць з спісу
