kcalc - en to el translation catalogue (215 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
el: Χρώματα οθόνης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
el: &Προσκήνιο:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
el: &Φόντο:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
el: Χρώματα κουμπιών

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
el: Φόντο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
el: Προσκήνιο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
el: &Συναρτήσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
el: &Στατιστικές συναρτήσεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
el: &Δεκαεξαδικά:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
el: &Αριθμοί:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
el: &Μνήμη:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
el: &Πράξεις:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
el: &Σταθερές:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
el: Σταθερές

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
el: Προκαθορισμένο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
el: Γραμματοσειρά &κουμπιού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί για τα κουμπιά

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
el: &Γραμματοσειρά εμφάνισης:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στην οθόνη

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
el: &Γραμματοσειρά ιστορικού:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στο ιστορικό

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, General)
en: General
el: Γενικά

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
el: Ακρίβεια επανάληψης

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
el: &Μέγιστος αριθμός ψηφίων:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
el: Μέγιστος αριθμός ψηφίων που εμφανίζονται

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
el: Το KCalc μπορεί να υπολογίσει πολύ περισσότερα ψηφία από αυτά που μπορούν να εμφανιστούν. Αυτή η ρύθμιση δίνει το μέγιστο αριθμό των ψηφίων που μπορούν να εμφανιστούν, πριν το KCalc χρησιμοποιήσει την εκθετική παράσταση,για παράδειγμα η παράσταση της μορφής 2.34e12.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
el: Αν θα γίνει χρήση σταθερών δεκαδικών ψηφίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
el: Καθορισμός &δεκαδικής ακρίβειας

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
el: Αριθμός σταθερών δεκαδικών ψηφίων

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
el: Ομαδοποίηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
el: Αν θα ομαδοποιούνται τα ψηφία

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
el: Ομαδοποίηση ψηφίων

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
el: Δυαδικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_octal_lb)
en: Octal
el: Οκταδικό

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_hexadecimal_lb)
en: Hexadecimal
el: Δεκαεξαδικό

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
el: Διάφορα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
el: Αν θα ακούγεται προειδοποιητικός ήχος στο σφάλμα

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
el: &Προειδοποιητικός ήχος στο σφάλμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
el: Αν θα εμφανίζεται το αποτέλεσμα στον τίτλο του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
el: Εμφάνιση &αποτελέσματος στον τίτλο του παραθύρου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
el: Αν πρέπει να χρησιμοποιείται συμπλήρωμα του δύο για μη δεκαδικούς αριθμούς

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
el: Επιλέξτε τη χρήση την αναπαράστασης με συμπλήρωμα του δύο για δυαδικούς, οκταδικούς και δεκαεξαδικούς αριθμούς. Αυτή είναι μία συνηθισμένη αναπαράσταση αρνητικών αριθμών για τους μη δεκαδικούς αριθμούς στους υπολογιστές.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
el: Συμπλήρωμα του δύο

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RepeatLastOperation)
en: Repeat operation for each result
el: Επανάληψη λειτουργίας για κάθε αποτέλεσμα

en: Simple Mode
el: Απλή λειτουργία

en: Science Mode
el: Επιστημονική λειτουργία

en: Statistic Mode
el: Στατιστική λειτουργία

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
el: Λειτουργία αριθμητικού συστήματος

en: Show &History
el: Εμφάνιση &ιστορικού

en: Constants &Buttons
el: Κουμπιά &σταθερών

en: Show B&it Edit
el: Εμφάν&ιση επεξεργασίας bit

en: &Constants
el: &Σταθερές

en: Add display to memory
el: Εγγραφή δεδομένων στη μνήμη

en: Subtract from memory
el: Αφαίρεση από τη μνήμη

en: Third power
el: Τρίτη δύναμη

en: Cube root
el: Κυβική ρίζα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
el: Ημίτονο

en: Arc sine
el: Τόξο ημίτονου

en: Hyperbolic sine
el: Υπερβολικό ημίτονο

en: Inverse hyperbolic sine
el: Αντίστροφο υπερβολικό ημίτονο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
el: Συνημίτονο

en: Arc cosine
el: Τόξο συνημιτόνου

en: Hyperbolic cosine
el: Υπερβολικό συνημίτονο

en: Inverse hyperbolic cosine
el: Αντίστροφο υπερβολικό συνημίτονο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
el: Εφαπτομένη

en: Arc tangent
el: Τόξο εφαπτομένης

en: Hyperbolic tangent
el: Υπερβολική εφαπτομένη

en: Inverse hyperbolic tangent
el: Αντίστροφη υπερβολική εφαπτομένη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
el: Λογάριθμος με βάση 10

en: 10 to the power of x
el: 10 στη δύναμη του x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
el: Φυσικός λογάριθμος

en: Exponential function
el: Εκθετική (exp) συνάρτηση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
el: Πλήθος δεδομένων που έχουν εισαχθεί

en: Sum of all data items
el: Άθροισμα όλων των στοιχείων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
el: Μέσος

en: Sum of all data items squared
el: Το τετράγωνο του αθροίσματος όλων των στοιχείων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
el: Τυπική απόκλιση

en: Sample standard deviation
el: Δείγμα τυπικής απόκλισης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
el: Δώστε δεδομένα

en: Delete last data item
el: Διαγραφή τελευταίου αντικειμένου δεδομένων

en: Integer division
el: Ακέραια διαίρεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
el: Αντίστροφο κλάσμα

en: n Choose m
el: n επιλογή m

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbFactorial)
en: Factorial
el: Παραγοντικό

en: Gamma
el: Γάμμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
el: Τετράγωνο

en: Square root
el: Τετραγωνική ρίζα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
el: x στη δύναμη του y

en: x to the power of 1/y
el: x στη δύναμη του 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
el: Εκθέτης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
el: Διάμεσος

en: Last stat item erased
el: Το τελευταίο στατιστικό αντικείμενο διαγράφηκε

en: Stat mem cleared
el: Καθαρίστηκε η στατιστική μνήμη

en: General Settings
el: Γενικές ρυθμίσεις

en: Font
el: Γραμματοσειρά

en: Select Display Font
el: Επιλογή γραμματοσειράς οθόνης

en: Colors
el: Χρώματα

en: Button & Display Colors
el: Χρώματα Κουμπιών & Οθόνης

en: Define Constants
el: Ορισμός σταθερών

en: KDE Calculator
el: Αριθμομηχανή του KDE

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
el: Πνευματικά δικαιώματα © 2008-2013, Evan Teran
    Πνευματικά δικαιώματα © 2000-2008, Η ομάδα του KDE
    Πνευματικά δικαιώματα © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Πνευματικά δικαιώματα © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Maintainer
el: Συντηρητής

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
el: Το χρώμα προσκηνίου της οθόνης.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
el: Το χρώμα φόντου της οθόνης.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
el: Το χρώμα των κουμπιών αριθμών.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
el: Το χρώμα των κουμπιών συναρτήσεων.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
el: Το χρώμα των κουμπιών στατιστικής.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
el: Το χρώμα των κουμπιών δεκαεξαδικών.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
el: Το χρώμα των κουμπιών μνήμης.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
el: Το χρώμα των κουμπιών λειτουργίας.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
el: Το χρώμα των κουμπιών για τις σταθερές.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
el: Το χρώμα των γραμματοσειρών αριθμών.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
el: Το χρώμα των γραμματοσειρών συναρτήσεων.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
el: Το χρώμα των γραμματοσειρών για στατιστικά.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
el: Το χρώμα των γραμματοσειρών για δεκαεξαδικούς.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
el: Το χρώμα των γραμματοσειρών μνήμης.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
el: Το χρώμα της γραμματοσειράς λειτουργίας.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
el: Το χρώμα των γραμματοσειρών για τις σταθερές.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στα κουμπιά.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στην οθόνη.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
el: Η γραμματοσειρά που θα χρησιμοποιηθεί στο ιστορικό.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
el: Μέγιστος αριθμός ψηφίων που εμφανίζονται.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
el: 
    	Το KCalc μπορεί να υπολογίσει πολύ περισσότερα ψηφία από αυτά που μπορούν να εμφανιστούν.	 Αυτή η ρύθμιση δίνει το μέγιστο αριθμό των ψηφίων που μπορούν να εμφανιστούν	 πριν το KCalc χρησιμοποιήσει την εκθετική παράσταση,για παράδειγμα η παράσταση 2.34e12.

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
el: Αριθμός σταθερών δεκαδικών ψηφίων.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
el: Αν θα γίνει χρήση σταθερών δεκαδικών ψηφίων.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
el: Αν θα ακούγεται προειδοποιητικός ήχος στο σφάλμα.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
el: Αν θα εμφανίζεται το αποτέλεσμα στον τίτλο του παραθύρου.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
el: Αν θα ομαδοποιούνται τα ψηφία.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
el: Αν θα γίνει χρήση συμπληρώματος του δύο για μη δεκαδικούς αριθμούς.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
el: 
            Επιλέξτε τη χρήση την αναπαράστασης με συμπλήρωμα του δύο
            για δυαδικούς, οκταδικούς και δεκαεξαδικούς αριθμούς. Αυτή είναι
            μία συνηθισμένη αναπαράσταση αρνητικών αριθμών στους υπολογιστές.

note: i18n: ectx: label, entry (RepeatLastOperation), group (General)
en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
el: Επιτρέπει την επανάληψη της τελευταίας λειτουργίας όταν πιέσετε "="

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
el: Λειτουργία εύκολου υπολογιστή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
el: Μία πολύ απλή λειτουργία όπου εμφανίζονται μόνο τα βασικά κουμπιά του υπολογιστή

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
el: Λειτουργία επιστημονικού υπολογιστή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
el: Λειτουργία με επιστημονικά κουμπιά και προαιρετικά κουμπιά σταθερών

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
el: Λειτουργία στατιστικού υπολογιστή

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
el: Λειτουργία με επιπλέον κουμπιά στατιστικών και προαιρετικά κουμπιά σταθερών

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
el: Λειτουργία με λογικά κουμπιά και βάση που μπορεί να επιλεγεί. Προαιρετική επεξεργασία bit.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
el: Αν θα εμφανίζεται το συστατικό επεξεργασίας bit.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
el: Αν θα εμφανίζονται τα κουμπιά των σταθερών.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
el: Αν θα εμφανίζεται το παράθυρο του ιστορικού.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
el: Μοίρες, ακτίνια ή βαθμοί

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
el: Αριθμητική βάση

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
el: Οι δυαδικές λέξεις θα διαχωρίζονται με κενό κάθε Χ ψηφία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
el: 
                Για ευκολότερη αναγνωσιμότητα μπορεί να γίνει ομαδοποίηση των ξεχωριστών ψηφίων κατά ζεύγη
                π.χ. αντί για 10111001 γράφετε 1011 1001, θέτοντας ρύθμιση για τετράδες
                άρα εισάγοντας κενό κάθε 4 ψηφία.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
el: Οι οκταδικές λέξεις θα διαχωρίζονται με κενό κάθε Χ ψηφία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
el: 
                Για ευκολότερη αναγνωσιμότητα μπορεί να γίνει ομαδοποίηση των ξεχωριστών ψηφίων κατά ζεύγη
                π.χ. αντί για 42140213 γράφετε 4214 0213, θέτοντας ρύθμιση για τετράδες
                άρα εισάγοντας κενό κάθε 4ο ψηφίο.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
el: Οι δεκαεξαδικές λέξεις θα διαχωρίζονται με κενό κάθε Χ ψηφία

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
el: 
                Για ευκολότερη αναγνωσιμότητα μπορεί να γίνει ομαδοποίηση των ξεχωριστών ψηφίων κατά ζεύγη
                π.χ. αντί για AF1C42 γράφετε AF,1C 42, θέτοντας ρύθμιση για δυάδες
                άρα εισάγοντας κενό κάθε 2ο ψηφία.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
el: Όνομα των προγραμματιζόμενων σταθερών από το χρήστη.

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
el: Λίστα των προγραμματιζόμενων σταθερών του χρήστη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
el: Κάντε κλικ σε ένα Bit για εναλλαγή του.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
el: Αλλαγή βάσης σε δεκαεξαδική.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
el: Δεκαε&ξ

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
el: Αλλαγή βάσης σε δεκαδική.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, decRadio)
en: &Dec
el: &10δική

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
el: Αλλαγή βάσης σε οκταδική.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
el: Αλλαγή βάσης σε δυαδική.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, binRadio)
en: &Bin
el: &2δική

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
el: Καθαρισμός αποθήκευσης δεδομένων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
el: Λογικό OR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
el: Υπερβολική λειτουργία

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
el: Ολίσθηση δεξιού ψηφίου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCube)
en: Cube
el: Κύβος

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
el: Λογικό XOR

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
el: Λογικό AND

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
el: Ολίσθηση αριστερού ψηφίου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
el: Συμπλήρωμα ως προς ένα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
el: Επί τοις εκατό

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
el: Διαίρεση

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
el: Πολλαπλασιασμός

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
el: Μείον

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
el: Και

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
el: Αποτέλεσμα

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
el: Δεκαδικό ψηφίο

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
el: Καθαρισμός όλων

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
el: Καθαρισμός μνήμης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
el: Ανάκληση μνήμης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
el: Αλλαγή πρόσημου

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
el: Άνοιγμα παρένθεσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
el: Καθαρισμός

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
el: Πρόσθεση στη μνήμη

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
el: Αποθήκευση μνήμης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
el: Κλείσιμο παρένθεσης

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
el: Λειτουργία δεύτερου κουμπιού

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
el: Αποθήκευση

en: Write display data into memory
el: Εγγραφή των εμφανιζόμενων δεδομένων στη μνήμη

en: Set Name
el: Καθορισμός ονόματος

en: Choose From List
el: Επιλογή από τη λίστα

en: New Name for Constant
el: Νέο όνομα για τη Σταθερά

en: New name:
el: Νέο όνομα:

en: Mathematics
el: Μαθηματικά

en: Electromagnetism
el: Ηλεκτρομαγνητισμός

en: Atomic && Nuclear
el: Ατομική && Πυρηνική

en: Thermodynamics
el: Θερμοδυναμική

en: Gravitation
el: Βαρύτητα

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
el: Εμφάνιση αποτελέσματος

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
el: Ρ&υθμίσεις

note: i18n: tag constant attribute name
en: Pi
el: π

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
el: Αριθμός Euler

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
el: Χρυσή αναλογία

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
el: Ταχύτητα του φωτός

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
el: Σταθερά του Planck

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
el: Σταθερά βαρύτητας

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
el: Βαρύτητα της γης

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
el: Στοιχειώδες φορτίο

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
el: Σύνθετη αντίσταση κενού

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
el: Σταθερά λεπτής υφής (Fine Structure)

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
el: Διαπερατότης κενού

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
el: Διηλεκτρική σταθερά

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
el: Σταθερά Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
el: Μονάδα ατομικής μάζας

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
el: Σταθερά Molar Gas

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
el: Σταθερά Stefan-Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
el: Αριθμός του Avogadro
