kcalc - en to es translation catalogue (230 entries)

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, displayColorsBox)
en: Display Colors
es: Colores de la pantalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Foreground:
es: &Primer plano:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel2)
en: &Background:
es: &Fondo:

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, buttonColorsBox)
en: Button Colors
es: Colores de los botones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel6)
en: Background
es: Fondo

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel3)
en: Foreground
es: Primer plano

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel5)
en: &Functions:
es: &Funciones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel4)
en: St&atistic functions:
es: Funciones e&stadísticas:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel9)
en: He&xadecimals:
es: He&xadecimales:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel11)
en: &Numbers:
es: &Números:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel10)
en: &Memory:
es: &Memoria:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel12)
en: O&perations:
es: O&peraciones:

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel13)
en: &Constants:
es: &Constantes:

note: i18n: ectx: property (windowTitle), widget (QWidget, Constants) i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, constantsBox)
en: Constants
es: Constantes

note: i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton0) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton1) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton2) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton, pushButton3) i18n: ectx: property (text), widget (QPushButton
en: Predefined
es: Predefinida

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, buttonlabel)
en: &Button font:
es: Tipo de letra para los &botones:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_ButtonFont)
en: The font to use for the buttons
es: El tipo de letra a usar en los botones

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, displaylabel)
en: &Display font:
es: Tipo &de letra para la pantalla:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_DisplayFont)
en: The font to use in the display
es: El tipo de letra a usar en la pantalla

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, historylabel)
en: &History font:
es: Tipo de letra para el &historial:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KFontRequester, kcfg_HistoryFont)
en: The font to use in the history
es: El tipo de letra a usar en el historial

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, precisionGroupBox)
en: Precision
es: Precisión

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, textLabel1)
en: &Maximum number of digits:
es: &Número máximo de dígitos:

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: Maximum number of digits displayed
es: Máximo número de dígitos mostrados

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QSpinBox, kcfg_Precision)
en: KCalc can compute with many more digits than the number that fits on the display. This setting gives the maximum number of digits displayed, before KCalc starts using scientific notation, i.e. notation of the type 2.34e12.
es: KCalc puede realizar cálculos con muchos más dígitos de los que caben en la pantalla. Esta preferencia proporciona el máximo número de dígitos a mostrar antes de que KCalc comience a usar la notación, científica (por ejemplo, 2.34e12).

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Whether to use fixed decimal places
es: Uso de dígitos decimales fijos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Fixed)
en: Set &decimal precision
es: Fijar precisión &decimal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QSpinBox, kcfg_FixedPrecision)
en: Number of fixed decimal digits
es: Número de dígitos decimales fijos

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, groupBox)
en: Grouping
es: Agrupamiento

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Whether to group digits
es: Agrupación de dígitos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_GroupDigits)
en: Group digits
es: Agrupar dígitos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QLabel, grouping_binary_lb)
en: Binary
es: Binario

note: i18n: ectx: property (title), widget (QGroupBox, miscGroupBox)
en: Misc
es: Otros

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: Whether to beep on error
es: Reproducción de sonido cuando ocurre un error

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_Beep)
en: &Beep on error
es: &Reproducir un sonido cuando ocurra un error

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Whether to show the result in the window title
es: Mostrar el resultado en el título de la ventana

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_CaptionResult)
en: Show &result in window title
es: &Mostrar el resultado en el título de la ventana

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers
es: Uso de complemento a dos para números no decimales

note: i18n: ectx: property (whatsThis), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent negative numbers for non-decimal numbers in computers.
es: Selecciona el uso de la notación complemento a dos para los números binarios, octales y hexadecimales. Se trata de una notación típica para representar números negativos no decimales en sistemas informáticos.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_TwosComplement)
en: Two's complement
es: Complemento a dos

note: i18n: ectx: property (text), widget (QCheckBox, kcfg_RepeatLastOperation)
en: Repeat operation for each result
es: Repetir la operación para cada resultado

en: Simple Mode
es: Modo simple

en: Science Mode
es: Modo científico

en: Statistic Mode
es: Modo estadístico

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Numeral System Mode
es: Modo sistema de numeración

en: Show &History
es: Mostrar el &historial

en: Constants &Buttons
es: &Botones de constantes

en: Show B&it Edit
es: Mostrar editor de b&its

en: &Constants
es: &Constantes

en: Add display to memory
es: Añadir el contenido de la pantalla a la memoria

en: Subtract from memory
es: Restar de la memoria

en: Third power
es: Tercera potencia

en: Cube root
es: Raíz cúbica

[ctx: Sine]
en: sin
es: sen

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sine
es: Seno

[ctx: Arc sine]
en: asin
es: asen

en: Arc sine
es: Arc seno

[ctx: Hyperbolic sine]
en: sinh
es: senh

en: Hyperbolic sine
es: Seno hiperbólico

[ctx: Inverse hyperbolic sine]
en: asinh
es: asenh

en: Inverse hyperbolic sine
es: Seno hiperbólico inverso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cosine
es: Coseno

en: Arc cosine
es: Arcocoseno

en: Hyperbolic cosine
es: Coseno hiperbólico

en: Inverse hyperbolic cosine
es: Coseno hiperbólico inverso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tangent
es: Tangente

en: Arc tangent
es: Arcotangente

en: Hyperbolic tangent
es: Tangente hiperbólica

en: Inverse hyperbolic tangent
es: Tangente hiperbólica inversa

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLog)
en: Logarithm to base 10
es: Logaritmo en base 10

en: 10 to the power of x
es: 10 elevado a x

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLn)
en: Natural log
es: Logaritmo natural

en: Exponential function
es: Función exponencial

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbNData)
en: Number of data entered
es: Número de datos introducidos

en: Sum of all data items
es: Suma de todos los datos

[ctx: Mean]
en: Mea
es: Med

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mean
es: Media

en: Sum of all data items squared
es: Suma de todos los datos al cuadrado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSd)
en: Standard deviation
es: Desviación estándar

en: Sample standard deviation
es: Desviación estándar de ejemplo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDat)
en: Enter data
es: Introducir datos

[ctx: Delete last data item]
en: CDat
es: BDat

en: Delete last data item
es: Borrar el último dato

[ctx: Modulo]
en: mod
es: mód

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Modulo
es: Módulo

[ctx: Integer division]
en: IntDiv
es: DivEnt

en: Integer division
es: División entera

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbReci)
en: Reciprocal
es: Recíproco

[ctx: n Choose m]
en: nCm
es: nSm

en: n Choose m
es: n sobre m

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbSquare)
en: Square
es: Cuadrado

en: Square root
es: Raíz cuadrada

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPower)
en: x to the power of y
es: x elevado a y

en: x to the power of 1/y
es: x elevado a 1/y

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEE)
en: Exponent
es: Exponente

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Shift
es: Cambio

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Median
es: Mediana

en: Last stat item erased
es: Se eliminó el último elemento estadístico

en: Stat mem cleared
es: Memoria de estadísticas borrada

en: General Settings
es: Preferencias generales

en: Font
es: Tipo de letra

en: Select Display Font
es: Tipo de letra para la pantalla

en: Colors
es: Colores

en: Button & Display Colors
es: Colores de los botones y la pantalla

en: Define Constants
es: Definir constantes

en: KDE Calculator
es: Calculadora de KDE

en: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, The KDE Team
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben
es: Copyright © 2008-2013, Evan Teran
    Copyright © 2000-2008, el equipo de KDE
    Copyright © 2003-2005, Klaus Niederkrüger
    Copyright © 1996-2000, Bernd Johannes Wuebben

en: Maintainer
es: Encargado

note: i18n: ectx: label, entry (ForeColor), group (Colors)
en: The foreground color of the display.
es: Color de los dígitos en la pantalla.

note: i18n: ectx: label, entry (BackColor), group (Colors)
en: The background color of the display.
es: Color de fondo de la pantalla.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberButtonsColor), group (Colors)
en: The color of number buttons.
es: Color de los botones numéricos.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionButtonsColor), group (Colors)
en: The color of function buttons.
es: Color de los botones de funciones.

note: i18n: ectx: label, entry (StatButtonsColor), group (Colors)
en: The color of statistical buttons.
es: Color de los botones de estadística.

note: i18n: ectx: label, entry (HexButtonsColor), group (Colors)
en: The color of hex buttons.
es: Color de los botones hexadecimales.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryButtonsColor), group (Colors)
en: The color of memory buttons.
es: Color de los botones de memoria.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationButtonsColor), group (Colors)
en: The color of operation buttons.
es: Color de los botones de operaciones.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsButtonsColor), group (Colors)
en: The color of constants buttons.
es: Color de los botones de constantes.

note: i18n: ectx: label, entry (NumberFontsColor), group (Colors)
en: The color of number fonts.
es: Color de los números.

note: i18n: ectx: label, entry (FunctionFontsColor), group (Colors)
en: The color of function fonts.
es: Color de las funciones.

note: i18n: ectx: label, entry (StatFontsColor), group (Colors)
en: The color of statistical fonts.
es: Color de las estadísticas.

note: i18n: ectx: label, entry (HexFontsColor), group (Colors)
en: The color of hex fonts.
es: Color de los hexadecimales.

note: i18n: ectx: label, entry (MemoryFontsColor), group (Colors)
en: The color of memory fonts.
es: Color de la memoria.

note: i18n: ectx: label, entry (OperationFontsColor), group (Colors)
en: The color of operation font.
es: Color de las operaciones.

note: i18n: ectx: label, entry (ConstantsFontsColor), group (Colors)
en: The color of constants fonts.
es: Color de las constantes.

note: i18n: ectx: label, entry (ButtonFont), group (Font)
en: The font to use for the buttons.
es: El tipo de letra a usar en los botones.

note: i18n: ectx: label, entry (DisplayFont), group (Font)
en: The font to use in the display.
es: El tipo de letra a usar en la pantalla.

note: i18n: ectx: label, entry (HistoryFont), group (Font)
en: The font to use in the history.
es: El tipo de letra a usar en el historial.

note: i18n: ectx: label, entry (Precision), group (Precision)
en: Maximum number of digits displayed.
es: Número máximo de dígitos mostrados.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (Precision), group (Precision)
en: 
    	KCalc can compute with many more digits than the number that
    	fits on the display. This setting gives the maximum number of
    	digits displayed, before KCalc starts using scientific notation,
    	i.e. notation of the type 2.34e12.
es: 
    	KCalc puede realizar cálculos con muchos más dígitos de los que
    	caben en la pantalla. Esta preferencia proporciona el máximo número
    	de dígitos a mostrar antes de que KCalc comience a usar la notación,
    	científica (por ejemplo, 2.34e12).

note: i18n: ectx: label, entry (FixedPrecision), group (Precision)
en: Number of fixed decimal digits.
es: Número de dígitos decimales fijos.

note: i18n: ectx: label, entry (Fixed), group (Precision)
en: Whether to use fixed decimal places.
es: Uso de dígitos decimales fijos.

note: i18n: ectx: label, entry (Beep), group (General)
en: Whether to beep on error.
es: Reproducción de sonido cuando ocurre un error.

note: i18n: ectx: label, entry (CaptionResult), group (General)
en: Whether to show the result in the window title.
es: Mostrar el resultado en el título de la ventana.

note: i18n: ectx: label, entry (GroupDigits), group (General)
en: Whether to group digits.
es: Agrupar los dígitos.

note: i18n: ectx: label, entry (TwosComplement), group (General)
en: Whether to use Two's Complement for non-decimal numbers.
es: Uso de complemento a dos para números no decimales.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (TwosComplement), group (General)
en: 
            Select to use Two's Complement notation for Binary, Octal
            and Hexidecimal numbers. This is a common notation to represent
            negative numbers in computers.
es: 
            Selecciona el uso de la notación complemento a dos para números
            binarios, octales y hexadecimales. Se trata de una notación típica para
            representar números negativos en sistemas informáticos.

note: i18n: ectx: label, entry (RepeatLastOperation), group (General)
en: Enables that the last operation is repeated when "=" is pressed
es: Permite que se repita la última operación al pulsar «=»

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Easy Calculator Mode
es: Modo de calculadora sencilla

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: A very simple mode where only the basic calculator buttons are shown
es: Un modo muy simple en el que solo se muestran los botones básicos de la calculadora

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Science Calculator Mode
es: Modo de calculadora científica

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with science buttons and optional constants buttons
es: Modo con botones científicos y, opcionalmente, botones de constantes

note: i18n: ectx: label, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Statistic Calculator Mode
es: Modo de calculadora estadística

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with additional statistics buttons and optional constants buttons
es: Modo con botones estadísticos adicionales y, opcionalmente, botones de constantes

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (CalculatorMode), group (General)
en: Mode with logic buttons and selectable base. Optional bit edit available.
es: Modo con botones lógicos y base seleccionable. Opcionalmente dispone de edición de bits.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowBitset), group (General)
en: Whether to show the bit edit widget.
es: Si se debe mostrar el control de edición de bits.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowConstants), group (General)
en: Whether to show constant buttons.
es: Mostrar los botones de constantes.

note: i18n: ectx: label, entry (ShowHistory), group (General)
en: Whether to show the history window.
es: Si se debe mostrar la ventana del historial.

note: i18n: ectx: label, entry (AngleMode), group (General)
en: Degrees, radians or grads
es: Grados, radianes o gradianes

note: i18n: ectx: label, entry (BaseMode), group (General)
en: Numeric base
es: Base numérica

note: i18n: ectx: label, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: Binary figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
es: Las cifras binarias estarán separadas por un espacio en blanco tras cada N dígitos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (BinaryGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 10111001 you can display 1011 1001, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
es: 
                Para mejor legibilidad es posible agrupar los dígitos individuales en parejas
                por ejemplo, en lugar de 10111001 se puede mostrar 1011 1001, ajustando esta preferencia
                a 4, por lo que se inserta un espacio en blanco tras cada 4 dígitos.

note: i18n: ectx: label, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: Octal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
es: Las cifras octales estarán separadas por un espacio en blanco tras cada N dígitos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (OctalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of 42140213 you can display 4214 0213, by setting the setting to
                4, thus inserting a whitespace after every 4th digit.
es: 
                Para mejor legibilidad es posible agrupar los dígitos individuales en parejas
                por ejemplo, en lugar de 42140213 se puede mostrar 4214 0213, ajustando esta preferencia
                a 4, por lo que se inserta un espacio en blanco tras cada 4 dígitos.

note: i18n: ectx: label, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: Hexadecimal figures will be separated by a whitespace after every Xth digit.
es: Las cifras hexadecimales estarán separadas por un espacio en blanco tras cada N dígitos.

note: i18n: ectx: whatsthis, entry (HexadecimalGrouping), group (Grouping)
en: 
                For easier readability it's possible to visible group the individual digits into pairs
                for example instead of AF1C42 you can display AF 1C 42, by setting the setting to
                2, thus inserting a whitespace after every 2nd digit.
es: 
                Para mejor legibilidad es posible agrupar los dígitos individuales en parejas
                por ejemplo, en lugar de AF1C42 se puede mostrar  AF 1C 42, ajustando esta preferencia
                a 2, por lo que se inserta un espacio en blanco tras cada 2 dígitos.

note: i18n: ectx: label, entry (nameConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: Name of the user programmable constants.
es: Nombre de las constantes programables por el usuario.

note: i18n: ectx: label, entry (valueConstant$(ConstIndex)), group (UserConstants)
en: List of user programmable constants
es: Lista de las constantes programables por el usuario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcBitset, mBitset)
en: Click on a Bit to toggle it.
es: Pulse sobre un bit para cambiarlo.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, degRadio)
en: &Deg
es: Gra&dos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: Switch base to hexadecimal.
es: Cambiar a base hexadecimal.

note: i18n: ectx: property (text), widget (QRadioButton, hexRadio)
en: He&x
es: &Hex

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, decRadio)
en: Switch base to decimal.
es: Cambiar a base decimal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, octRadio)
en: Switch base to octal.
es: Cambiar a base octal.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (QRadioButton, binRadio)
en: Switch base to binary.
es: Cambiar a base binaria.

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCSt)
en: Clear data store
es: Borrar almacenamiento de datos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbOR)
en: Bitwise OR
es: O binario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyperbolic mode
es: Modo hiperbólico

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbHyp)
en: Hyp
es: Hip

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbRsh)
en: Right bit shift
es: Desplazamiento de bits a la derecha

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCube)
en: Cube
es: Cubo

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbCos)
en: Cos
es: Coseno

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMod)
en: Mod
es: Mód

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbTan)
en: Tan
es: Tangente

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbXOR)
en: Bitwise XOR
es: O exclusivo binario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAND)
en: Bitwise AND
es: Y binario

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbLsh)
en: Left bit shift
es: Desplazamiento de bits a la izquierda

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbSin)
en: Sin
es: Seno

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMean)
en: Mea
es: Media

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbMed)
en: Med
es: Mediana

note: i18n: ectx: property (text), widget (KCalcButton, pbPower)
en: pow
es: pot

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbCmp)
en: One's complement
es: Complemento a uno

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPercent)
en: Percent
es: Porcentaje

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbDivision)
en: Division
es: División

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMultiplication)
en: Multiplication
es: Multiplicación

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMinus)
en: Minus
es: Menos

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlus)
en: Plus
es: Más

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbEqual)
en: Result
es: Resultado

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPeriod)
en: Decimal point
es: Punto decimal

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbAllClear)
en: Clear all
es: Borrar todo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemClear)
en: Memory clear
es: Borrar memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemRecall)
en: Memory recall
es: Recordar memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbPlusMinus)
en: Change sign
es: Cambiar signo

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenOpen)
en: Open parenthesis
es: Abrir paréntesis

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbClear)
en: Clear
es: Borrar

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemPlusMinus)
en: Add to memory
es: Añadir a la memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbMemStore)
en: Memory store
es: Almacenar en la memoria

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbParenClose)
en: Close parenthesis
es: Cerrar paréntesis

note: i18n: ectx: property (shortcut), widget (KCalcButton, pbBackspace)
en: Backspace
es: Retroceso

note: i18n: ectx: property (toolTip), widget (KCalcButton, pbShift)
en: Second button function
es: Función del segundo botón

[ctx: Write display data into memory]
en: Store
es: Almacenar

en: Write display data into memory
es: Escribir los datos de la pantalla en la memoria

en: Set Name
es: Establecer nombre

en: Choose From List
es: Seleccionar de la lista

en: New Name for Constant
es: Nuevo nombre para la constante

en: New name:
es: Nuevo nombre:

en: Mathematics
es: Matemáticas

en: Electromagnetism
es: Electromagnetismo

en: Atomic && Nuclear
es: Física atómica y nuclear

en: Thermodynamics
es: Termodinámica

en: Gravitation
es: Gravitación

[ctx: Normal button functions are active]
en: NORM
es: Normal

[ctx: Second button functions are active]
en: SHIFT
es: Cambio

[ctx: @label accessibility description of the calculation result display]
en: Result Display
es: Pantalla del resultado

note: i18n: ectx: Menu (settings)
en: &Settings
es: &Preferencias

note: i18n: tag constant attribute name
en: Euler Number
es: Número de Euler

note: i18n: tag constant attribute name
en: Golden Ratio
es: Número áureo

note: i18n: tag constant attribute name
en: Light Speed
es: Velocidad de la luz

note: i18n: tag constant attribute name
en: Planck's Constant
es: Constante de Planck

note: i18n: tag constant attribute name
en: Gravitational Constant
es: Constante de gravitación

note: i18n: tag constant attribute name
en: Earth Acceleration
es: Aceleración de la Tierra

note: i18n: tag constant attribute name
en: Elementary Charge
es: Carga elemental

note: i18n: tag constant attribute name
en: Impedance of Vacuum
es: Impedancia del vacío

note: i18n: tag constant attribute name
en: Fine-Structure Constant
es: Constante de estructura fina

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permeability of Vacuum
es: Permeabilidad del vacío

note: i18n: tag constant attribute name
en: Permittivity of Vacuum
es: Permitividad del vacío

note: i18n: tag constant attribute name
en: Boltzmann Constant
es: Constante de Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Atomic Mass Unit
es: Unidad de masa atómica

note: i18n: tag constant attribute name
en: Molar Gas Constant
es: Constante universal de los gases ideales

note: i18n: tag constant attribute name
en: Stefan-Boltzmann Constant
es: Constante de Stefan-Boltzmann

note: i18n: tag constant attribute name
en: Avogadro's Number
es: Número de Avogadro
